Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29817/bmid_den-trifidu-29817.jpg 5 5726 5726

Trifidi série

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Obálka: obraz Zmeškané jaro, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Paralela 50

The Day of the Triffids, 1951

noemus
21.10.2017 4 z 5

Ještě za minulého režimu jsem viděl Den trifidů, jako jeden z prvních zahraničních sci-fi filmů na nějaké 10x zkopírované VHS. Kniha je ještě lepší, Wyndham je vážně dobrý.

micha-ella
19.10.2017 5 z 5

Dokonalé!!

anko57
18.10.2017 4 z 5

Moje první sci-fi a tím i nezapomenutelná, ještě teď se mi vybavuje, jak jsem se tenkrát bála, prožívala děj a přitom četla jedním dechem. Když si uvědomíme rok, kdy byla napsaná, její aktuálnost je až neuvěřitelná, nikdy nevíme co na nás číhá "za rohem". Doporučuji.

Mat_bery
18.10.2017 5 z 5

Na knize mě neuchvátil až tak děj, který byl ale velmi zajímavý a jedinečný. Co mě uchvátilo, byly myšlenky autora. Kniha je jeho myšlenkami nabytá. Stále jsem knihu odkládal, abych se zamyslel. Do toho fakt, že kniha je přes 60 let stará...! WOW! Doporučuji!

Alvari
17.10.2017 5 z 5

O knize jsem věděl vlastně jen jako o naprosté klasice sci-fi. A tak, když jsem na ni narazil v Levných knihách, jsem si ji i na tátovo doporučení pořídil. Byl jsem velice překvapen, jakým způsobem mě kniha vtáhla do děje, i tím, že něco takové vyšlo před více než 60 lety. Autor se zbytečně nezdržoval dlouhými popisy a děj svižně odsýpal. Postavy byly velice, jak jen to říct, "obyčejné", i přes své charakterové rozdíly. Ale bylo to jen dobře. Díky tomu byly velice uvěřitelné a snadno se dalo vžít do jednotlivých situací a třeba i přemítat nad tím, jak bych se v daném okamžiku zachoval já sám. Koupě tudíž rozhodně nelituji a doporučil bych tohle čtení i nečtenářům sci-fi.

zdennyrakky
17.10.2017 4 z 5

Velké překvapení. Sci-fi jsem si představoval docela jinak, a proto jsem se tomuto žánru dlouho vyhýbal. Tahle kniha je nesmírně lidská, "sci-fi" příčina apokalypsy a trifidi tam figurují jen jako jakási kulisy, na jejichž pozadí se autor zamýšlí nad rozmanitostí lidských charakterů, nad jejich projevy za extrémních podmínek a nad potenciálem lidstva k přežití. Mimochodem, kniha z roku 1951, ale stále zatraceně děsivá a varovná...

JP
15.10.2017 3 z 5

Námět a atmosféra nesou zejména v první půli knihu výrazně kupředu, aby hned v druhé Wyndham selhal a přes jakési pseudo-pitvoření o přežití a hlásání o etice a základech civilizace, přiznal, že vlastně neví, co s příběhem dál. Je to spíše jako TV epizoda nějaké sci-fi show. I s ohledem k ročníku, přeceňovaná žánrovka, na kterou jsem se mohl klidně vykašlat a přenechat ji všem ostatním honimírům.

kuruteku
13.10.2017 4 z 5

Skvělé. Namluveno panem Lichým mne donutilo přečíst si celou knihu a jásám. Katastrofa jako souběh špatných událostí, apokalyptický Londýn. Boj o přežití a různá východiska. Do toho trifidi jako symbol člověkem vytvořeného škoditele Nr. 1. A vztah dvou lidí, kteří se dokáží sladit i najít napříč okolím Londýna. ALE. Škoda, že závěr je trochu useklý.

Mindy
08.10.2017 5 z 5

Vynikající, skvělá sci-fi, tento žánr mě baví, doporučuji

JackieDecker
02.10.2017 5 z 5

Dlouho jsem váhala si knihu přečíst, ale na doporučení táty jsem tak učinila a rozhodně jsem nelitovala. Přesto, že doba studené války už je dávno pryč, alespoň v té podobě, která nám byla po druhé světové válce předkládána, tak je příběh zajímavý a poutavý. Řadím knihu mezi ty nadčasové. Je totiž úplně jedno jestli by to to přišlo ze sovětského svazu, z vesmíru nebo třeba ze sousedovi zahrádky. Úžasné na tom bylo, že se sešlo několik navzájem nepropojených (nebo možná ano, ale to už je na představivosti čtenáře) událostí, které zasáhly svět a lidstvo. Představa, kdyby ze dne na den 99% obyvatelstva najednou osleplo, je dost šílená sama o sobě. A když si představíte že se v tom všem zmatku pohybují inteligentní masožravé květiny, které se pohybují doslova, máte před očima hotový armagedon. Akorát že nikdo kolem vás ho nevidí. Říká se, přišel k tomu jako slepý k houslím. Po přečtení této knihy už vám toto rčení nikdy nebude připadat obyčejné. Přiznávám, že mě z ní svým způsobem stále mrazí.

Jana283
29.09.2017 4 z 5

Chystá se audiokniha načtená Norbertem Lichým. Velmi se těším na tento návrat ke knize, která mne v mládí velmi oslovila. Nemůže být lepší zprostředkovatel než p.Lichý.

Hakem
21.09.2017 5 z 5

Tak z teto knihy jsem byla opravdu nadsena. Chytila me uplne od prvni strany a nepustila az do konce. Zacatek mi pripominal probuzeni Ricka v nemocnici (walking dead) :)
Napad s Trifidy je genialni. Jejich vznik a rozsireni by klidne bylo mozne i mimo knizni podobu. Puvod onemocneni me do objasneni vubec nenapadl, ale ted nechapu, ze mi to nedoslo driv. Porad jsem cekala, ze i toto nejak zpusobili trifidi..
Libila se mi spousta trefnych uvah - o lenosti a pohodlnosti zen, moralni uvahy ihned a po letech.. chvili me napadalo, ze prezit takovou apokalypsu by nebylo spatne, citit tu svobodu, svet bez vlivu penez a vlad.. bohuzel, blba lidska (a tedy hlavne muzska) vlastnost by pro prezivci udelala s tou svobodou zase brzky konec.. super kniha, doporucuji ji vsem

LuckyZ
20.09.2017 5 z 5

Mile překvapila; mám jí v povědomí už od dětství, neboť jsme jí měli v knihovně, a četl jí prý táta. Vize předběhla svou dobu, ale asi svět zanikne jinak, ale už je to blíže, než bysme chtěli. Doporučuji klidně i jako první sci-fi na přečtení, pro tykdo nic takového ještě nečetli.

sarka45
20.09.2017 5 z 5

Krásná nadčasová kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Samozřejmě jednak nad globálními záležitostmi lidstva, kam až člověk může dojít rozvíjením všech technologií, jak se mu jeho výtvory nakonec mohou vymknout. Samozřejmě také nad důsledky vyvíjení různých zbraní. Ale také nad tím, co je v životě nejdůležitější, jak se změní potřeby lidí po přežití apokalypsy, důležitost nejen zajišťování potravy, ale také zajištění vzdělávání, aby se lidstvo nevrátilo ke svým počátkům a nestalo se pouhými divochy. Také je zajímavé se zamyslet nad vývojem morálky a nastolení nových pravidel v nových podmínkách. Úžasná kniha. Nikterak obsáhlá počtem stran, jak je dnes v módě, ale přesto velice obsáhlá, co se týká obsahu a jejího poselství pro čtenáře.

Landreth
18.09.2017 5 z 5

Výborná kniha! Díky tomu, že se odehrává v Anglii, má takový trochu rozvážnější, gentlemanský, ráz. Přitom je rozpad společnosti popsán věrně a mrazivě. Příběhová linie je příjemně klikatá a často se vyvíjí jinak, než by člověk čekal, o překvapení není nouze. A především je kniha plná úvah o rozkladu společnosti, její barbarizaci a morálních dilematech - je důležitější držet se naučených zásad, které ale mohou vést k zániku lidstva?

Isew
18.09.2017 4 z 5

Žádné velké okolky, od začátku vás to vtáhne do děje. Popisy omezené na nezbytné množství. Žádná vata a zbytečná výplň. Všechno je tak rychlé. Rychlé tak, že jsem byla překvapená, že to už končí. Většina postapokaliptických románů má společnou myšlenku a to, že největším nebezpečím pro lidstvo je lidstvo samo. A jestli toho využijí květiny, zvířata nebo jiný druh ...

darque
14.09.2017 4 z 5

Super námět a atmosféra, jako bych tam byl :)

fojtikjirik
12.09.2017 5 z 5

Děsivé a poutavé zároveň. Do knihy jsem se začetl už na samém začátku. Představte si, jak by vypadal svět, kdyby v důsledku katastrofy nepředstavitelných rozměrů najednou většina lidstva oslepla. Těch málo lidí, jejichž zrak zůstal ušetřen, bude postaveno před těžkou volbou. Mají se pokusit pooci nevidomým nešťastníkům, přestože tím jen dokáží naprostou beznadějnost celé situace? To ale není vše. Největší hrozbou se stanou chodící lidožravé rostliny, uměle vytvořené člověkem, které využijí oslabení lidského druhu a začnou postupně ovládat planetu.
Den trididů je kniha s varovným poselstvím. Zahrávání si s přírodou nás všechny může přijít draho.

LucinkaS
09.09.2017 5 z 5

Den trifidů mi kdysi půjčila babička v knihovně. Vůbec jsem netušila o co jde a od té doby jsem knihu přečetla ještě asi 2x a musela jsem si jí pořídit. Je to jedna z nejlepších knih, co se mi dostala do rukou, troufám si říct, že patří mezi mých Top 5. Miluju tento žánr, miluju úvahy o konci lidstva a četla jsem toho plno, ale Den trifidů nad většinou jasně vítězí. Vím určitě, že se ke knize ještě vrátím a vůbec nelituji času, který trávím právě s ní.

Motyka2
09.09.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl!