Den Trifidů

Den Trifidů
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29817/bmid_den-trifidu-29817.jpg 5 5726 5726

Trifidi série

Když vyšel poprvé v roce 1951 Den trifidů od Johna Wyndhama, měl autor knihy za sebou už řadu románů a povídek, s nimiž však literárně příliš neuspěl. I Den trifidů vycházel původně jen časopisecky na pokračování. Velký zájem čtenářů si však vynutil rychle za sebou hned několikeré knižní vydání a způsobil, že se Wyndham věnoval pak již nastálo vědeckofantastickému žánru. Román o tom, jak neznámý roj meteoritů způsobí u většiny pozemšťanů slepotu a jak toho využijí průmyslové rostliny „trifidi“, které náhle vyvinou zcela nečekané vlastnosti a zaútočí na lidi, má v sobě dostatek prvků neobvyklosti, aby čtenáře přitahoval. Zároveň mu však nechybí onen wellsovský obecný pohled na život a jeho reálné jádro, které z fantastického příběhu činí podobenství o skutečném ohrožení přírody člověkem a člověka přírodou. Obálka: obraz Zmeškané jaro, Friedensreich Regentag Dunkelbunt Hundertwasser.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Paralela 50

The Day of the Triffids, 1951

Cibak
12.08.2013 5 z 5

Výborná kniha. Když jsem to četl poprvé, měl jsem špatné pocity v blízkosti velkých kytek!

promo16
11.08.2013 2 z 5

Po přečtení jsem sám sobě musel položit otázku, proč se vlastně tahle knížka jmenuje "Den Trifidů", když se v ní téměř žádní trifidi nevyskytují. Vždyť celý dej je zde postaven pouze na potřebě hlavního hrdiny opatřit si jídlo a bydlení. Celé je to pak zabaleno do spousty dlouhých monologů a filozofických úvah autora, které v sobě možná ukrývají pár myšlenek, rozhodně však knize nedavají potřebný spád a napětí, které tomuhle románu tolik chybí.

Grejdus
07.08.2013 5 z 5

Perfektní, velmi čtivé dílo. Brzy uvidím, zda Noc trifidů naváže s grácií na tento vytříbený styl.

Flipper
29.07.2013 4 z 5

Sila knihy prevažuje nadvrchol úvahám a zamysleniam "čo by mohlo byť" prípadne "ako sa zachovať" keby sa stala apokalypsa,ktoré sú však rovnocenne príťažlivé. Ja však tú silu vnímam pri opise nesmrteľnosti ľudského zmýšľania (a často nesprávneho), ktorým (bohužiaľ) neotrasie žiadna katastrofa. Stretneme sa s načrtnutím feudálno-militantného rozčlenenia krajiny, alebo kolónie, ktorá zotrváva pri Bohu a jeho dogmách. Voľba vedeckého pokroku je doplnená autorovým pozitívnym dúfaním, že práve toto je jediná cesta ktorou sa človek môže vybrať. Nepriamo by sa dalo povedať, že ostatné formy zmýšľania preto budú (v knihe), alebo by mali byť (v reále) vykynožené. Ukážka (aj keď trochu nadnesená) kde príroda je našim živiteľom, ale aj ničiteľom (trifidi) ak má byť vyžmýkaná a zneužitá (genetické manipulácia rastlinách) je aplikovateľná aj pre naše storočie času hnojív, "ečiek" v potravinách atď.

Sentir
28.07.2013 4 z 5

Knížka mě rozhodně bavila, ale nemůžu uvěřit že tu knížku autor nechal tak jak je a s tímhle koncem, jsem rád že někdo napsal pokračování.

vipera
28.07.2013 4 z 5

Skvělá kniha, o které už bylo napsáno vše...Dobře vystavěný příběh podaný velmi čtivou formou. Knihu jsem četla s radostí a zaujetím.

p.a.
26.07.2013 5 z 5

Rok prvního publikování 1951. Jon Wyndham byl perfektní prognostik. Tohle dílo si svůj kultovní status zaslouží. Dostatečně akční, chování postav uvěřitelné, jejich pohnutky taktéž. O kvalitě knihy svědčí i neustále reedice. Vřele doporučuju.

MildeZ
25.07.2013 5 z 5

Aby nás podobné události zmíněné v tomto díle jednou nepostihly O:) Hezky zpracováno a stojí za přečtení - mě se trefilo do vkusu zcela určitě!

JitkaJak
25.07.2013 4 z 5

Moc dobrá kniha, ale Kukly mě zaujaly víc.

Neby
24.07.2013 5 z 5

Kultovní záležitost. Čte se sama. Přečteno několikrat.

fialka voňavá
12.07.2013 4 z 5

Sci-fi román o tom, jakneznámý zdroj způsobí u většiny lidí slepotu.Využijí toho průmyslové rostliny zaútočí na hlav.hrdinu Williama,je jedním z těch které nepostihla slepota.Pozoruje rozpad civilizace.Potkává vidící Josellu, se kterou se přidají ke skupině lidí na jedné univerzitě. Celý Londýn se ocitá na okraji zkázy. I v takové džungli se ovšem našli lidé, kteří chtěli zbývající hrstku lidí ovládnout.Příroda je v této knize nekonečná.Vidíme, že se může přihodit vše, co neodporuje přírodním zákonům.Doporučuji milovníkům sci-fi.

markuc
03.07.2013 5 z 5

Klasika která nezklamala, vážně dobrá kniha - určitě doporučuji přečíst, jedná se o kvalitní základ pro každého sci-fi fandu.

Petrstik
28.06.2013 5 z 5

Vynikající katastrofická sci-fi, (ke které jsem se vrátil po delší době a rozhodně jsem nebyl ani tentokrát zklamaný) o možném zneužití genetiky. Nevýhoda románu: děj se špatně zapomíná :-).

Skye Isis
27.06.2013 5 z 5

Fantastické! Postapokalyptické sci-fi je moje srdcovka a tohle se vážně povedlo. Vůbec nevadí, že je kniha trochu staršího data vydání, i v dnešní době je stále aktuální.

DeadButDreaming
20.06.2013 5 z 5

Neuvěřitelně čtivá, ale především skvělá kniha. Přečtena za necelé dva večery.

Manifest blech
14.06.2013 5 z 5

Sci-fi nečtu, ale tohle mě dostalo.

Roman1988
13.06.2013 5 z 5

Moje srdcová knížka...A děsivě reálná jak by to vypadalo kdyby... .)

Madeline
04.06.2013 5 z 5

Excelentní kniha, skvělá dějová linie, od té doby, co jsem tu knihu četla mám problém podívat se na oblohu :D :)

lucifuk
04.06.2013 5 z 5

Najviac ma fascinuje ako dokázal predpovedať a popísať chovanie ľudí v tak bezútešnej situácii. Napadá ma prirovnanie ku Kingovmu Mobilu, no v tomto prípade majú trifidi navrch. Zaujímavá kniha, ktorá sa číta takmer sama. Vrelo odporúčam

Lokixx
18.05.2013 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, kterou jsem přečetl doslova "jeden zátah". Musím se přiznat, že od té doby, co jsem ji četl, nekoukám na oblohu, i kdyby z ní padaly dolary:-)