Tutanchamon: Století záhad a objevů
Miroslav Bárta
Přesně před sto lety – v listopadu 1922 – došlo na západním břehu starověkých Théb, v Údolí králů k jednomu z největších objevů světové archeologie. Egyptský chlapec Hussein Abd el-Rassul, který pracoval jako nosič vody při výzkumu britského archeologa Howarda Cartera, náhodně narazil na začátek kamenného schodiště vedoucího ke vchodu do hrobky. Během několika málo dní bylo jasné, že půjde o unikátní objev nevykradené hrobky staroegyptského vládce, který se měl tisíce let po své smrti stát snad nejznámějším panovníkem starověku… V roce 1922 se tak Tutanchamon probudil po více jak třech tisících letech k novému životu a jeho hrobka s pohřební výbavou, jež přesahuje hranice fantazie, i jeho krátká životní pouť dodnes nepřestávají uchvacovat celý svět. Publikace provází čtenáře osudovými milníky v životě krále, který byl v době své vlády ještě chlapec, jeho rodiny a slavných předků – dědečka Amenhotepa III., otce a legendárního náboženského reformátora Achnatona. Prostřednictvím textů a fotografií navštívíte jeho hrobku a vydáte se na cestu do staroegyptského zásvětí. Prožijete nervy drásající dny a týdny během objevování hrobky a budou vám odkryta tajemství, která hrobka může i nadále skrývat. Tutanchamonův příběh je totiž stále ještě rozepsán…... celý text
Přidat komentář
Půjčil jsem si Tutanhamouna v knihovně spíš na prolistování (je to vizuálně krásná kniha), ale překvapil mě i obsahově. Egypt jsme hltal a starověkem se bavil před 20ti -30ti lety a nenapadlo by mne, že na takto profláklé téma (2x jsme byl i na fantastické výstavě replik na brněnském výstavišti) mne ještě něco překvapí. Ale překvapilo. I když, jak je tu pode mnou sem tam zmíněno, prof. Bárta nepíše snad úplně poutavě a občas je to rozhárané, podané informace vážně stojí za to. Jak k okolnostem Carterova objevovaní, tak k historii 18. dynastie i k samotným hrobkám té doby. A to (SPOILER), že se dnes vážně uvažuje, že jsou v Tutanchamonově hrobce ještě další místnosti mne fakt zaujalo.
Moc krásná publikace pro všechny laické milovníky starověkého Egypta. Obrazová příloha je dokonalost sama a Miroslav Bárta se ukázal jako výborný vypravěč. Pouze váha knihy se, při čtení bez podložky, jevila jako mírná komplikace. Přečteno za 2 dny ;)
Moje naprostá fascinace starověkým Egyptem začala asi když mi bylo 13 a i když se ze mě egyptolog nakonec nestal, v mém srdci má tato civilizace místo stále. Možná právě proto jsem toho v této knize nenašla tolik objevného, jako najde někdo, kdo se o Tutanchamona doteď nezajímal. Hezké shrnutí
Sice zajímavé informace, ale strašně suše podané, takže se mi to spíš nelíbilo než líbilo. Od autora se mi víc líbily Kolapsy, to mě bavilo.
(tím, že jsem zvolila audio, jsem byla ochuzena o obrázky, které by to asi značně vylepšily)
Když jsem viděl M. Bártu hovořit v Dobrém ránu na Čt 1, řekl několik zajímavých informací, které mě na knihu okamžitě nalákaly. Jak i sám v pořadu zmínil, jednalo se zrovna o informace nejzajímavější. Na knize je trochu znát (autorem přiznaný fakt), že je sestavená z více původně samostatných částí. Obrazový doprovod velice povedený. Koupě knihy určitě nelituji a i po přečtení (zhltání) zůstává na čestném místě v mé knihovně.
Pro všechny milovníky starověkého Egypta je tohle prostě #musthave.
V knize se blíže seznamujeme s jedním z nejvýznamnějších objevů z dob starověkého Egypta, objevem hrobky faraóna Tutanchamona. Je zde popsáno období jeho vlády, jeho předkové, ale i následovníci. Zjišťujeme více o jeho objeviteli Howardu Carterovi a lordu Carnarvornovi, ale i politické situaci/tahanicích tehdejší doby, kdy vztahy mezi Egyptem a Británií nebyly nic moc. Samozřejmě nemůže chybět ani popis faraónovy doby, zvyklosti, zejména co se pohřebních rituálů týče.
Kniha obsahuje spoustu fotek, jak z jednotlivých míst v Egyptě (př. Údolí králů), tak přímo z hrobky (fotky pracovníků, včetně Howarda Cartera nebo samotného pokladu). Dále máme na začátku knihy mapy jednotlivých hrobek, na konci knihy je zase rodokmen jednotlivých egyptský dynastií, seznam literatury nebo krátké povídání o profesoru Bártovi. Zpracování knihy je prostě dokonalé.
Jak už jsem psala výše, pro milovníky starověkého Egypta, ale i knihomoly, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace z období vlády Tutanchamona, je tohle prostě ideální kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, krátké členěné kapitoly doprovázené spousty fotek, map a náčrtků vás prostě vtáhnou do starověkého Egypta a vy už se nebude chtít vrátit zpět.
Kniha, na kterou jsem se hodně těšil. První dojem poté, co mi někdy těsně před vánocemi dorazila: nádherná obálka, žádný papír, ale plátno. Nebo to aspoň tak vypadá. První prohlédnutí napovědělo, že to bude pěkné čtení, kniha je celkově krásně zpracovaná, tohle Jota umí.
Ovšem přesto nemůžu nadšeně dát plné hodnocení. Já jsem asi čekal něco ve stylu, že kniha bude od první do poslední stránky nabitá informacemi o Tutanchamonovi, Carterovi, popisu objevu hrobky, její dokumentaci, záhadách spojených s Tutanchamonem a jeho hrobkou - a že jich není málo, snad i o kletbě a možná i o ledasčem, o čem jsem třeba ještě nečetl, nejnovější poznatky a výsledky posledních výzkumů.
Jelikož jsem o starověkém Egyptě už nějakou tu literaturu přečetl, tak musím konstatovat, že "úvod" knihy, který zabírá prakticky její polovinu a z něhož jsem už většinu informací někde četl, mě ... asi se nedá říct přímo zklamal, ono je to celé zpracováno čtivě, pečlivě a s Tutanchamonem, jeho dobou a následně hrobkou to do jisté míry souvisí všechno, něco víc, něco méně, ale prostě jsem čekal, že ta úvodní omáčka nebude tak dlouhá a do tajů jednoho z největších objevů v historii archeologie mě zatáhne hned zkraje, což se bohužel tak úplně nestalo. Světlou výjimkou této části knihy tak zůstává asi 20 stran, které popisují životní příběh Howarda Cartera.
Někde zhruba od poloviny, od kapitoly "Vykradači královských hrobek" to začíná být přece jenom zajímavější a tak nějak víc "k věci". Pak už následují kapitoly věnující se architektuře hrobky, samotnému objevení, popisu jednotlivých místností, detailnímu popisu schrán nad sarkofágem a rakví (tady jednoznačně palec nahoru, to už mě bavilo naplno), výzdobě pohřební komory. Následuje stručné představení hlavních skupin pohřební výbavy - sochy, vešebty, zbraně, nábytek, lodě, čluny, hudební nástroje, oděvy, šperky, potraviny.
Závěr se věnuje mumifikaci, okolnostem faraonovy smrti, zkoumání jeho mumie moderními metodami a zmíněny jsou i některé záhady kolem tohoto objevu.
Krásné grafické zpracování knihy jsem zmiňoval už na začátku, potěšila i absence pravopisných chyb a překlepů, snad až dva ojedinělé případy, ovšem kvůli tomu poněkud volnému a docela dlouho trvajícímu rozjezdu jednu hvězdičku ubírám, i tak ale s krásnými čtyřmi knihu rozhodně ponechám ve své knihovně.
Nejsem milovníkem rozsáhlých rodinných či dynastických ság a tak jsem se úvodní kapitolou neprokousal úplně snadno, ale pak už to bylo jiné kafe. Zvlášť popis Tutanchamonovy hrobky, její výzdoby a vybavení je prostě fascinující, zejména díky nádherným obrázkům. Špetka tajemství na konci to pikantně okořenila.
Čo to človek vie z rôznych dokumentov v telke, z článkov v časopisoch či zo zmienok v iných knihách. Táto kniha ma zaujala na prekrásnej výstave v Brne, venovanej Tutanchamónovej hrobke. A veru nie som sklamaná. Je vskutku nabitá informáciami a vďakabohu podanými veľmi príťažlivou formou, hoci ide o literatúru faktu. Vidno, že autor ozaj vie, o čom píše a vie to i nám laikom podať zrozumiteľne a čtivo.
Miluji Egypt z éry faraonů. Byla jsem v Káhiře, dlouhodobě v Luxoru a viděla jsem spoustu památek. Jen mne mrzí, že se mi tato skvělá publikace dostala do rukou, až po mém návratu. Pan Bárta nás dokázal lidsky a srozumitelně seznámit alespoň se střípky úžasné historie. Určitě se vrátím zpět a společně s touto knihou znovu prozkoumám civilizaci, která mne neustále zajímá a fascinuje.
Mám rád starověký Egypt a vše ,co sním souvisí, tak jsem byl hodně rád ,že mi Ježíšek nadělil tuhle nádhernou a naprosto úžasnou knihu, kde je vše napsáno přehledně, velmi čtivě a hlavně srozumitelně. Kniha obsahuje plno informací,hodně fotografií a zajímavých kreseb. Všem co mají rádi historii Egypta, mohu jen doporučit.
Tohle je naprosté MUST pro každého, kdo se trochu zajímá o historii Egypta. Z knihy jsem opravdu nadšen. Nečekal jsem to. Informace jsou podle posledních objevů, podrobné, chytlavě napsané. Například o Haremhebovi jsem se dozvěděl spoustu nových informací. Pro mě osobně tuto knihu řadím k nejzajímavějším nejen o západním břehu Nilu v Luxoru právě proto, že doplňuje mé znalosti přímo z místa. Autorova poznámka o letních 50-ti stupňových teplotách v Údolí je pravdivá, ale i tak se tam dá fungovat. V hrobkách je příjemných 40, takže se tam dá zchladit :).
Informačně velmi obsáhlé, podané velmi čtivou formou. K této knize se budu ještě mnohokrát vracet. Z knihy na Vás dýchá atmosféra že autor toho opravdu hodně ví a hlavně ho to baví.
Ano, děkuji, píši si na seznam další návštěvy ve VK, KV57.
Je to naprosto skvělá kniha s mým velmi oblíbeným tématem. O Starém Egyptě jsem přečetla už řadu knih, ale stejně mě nepřestává fascinovat.
Kniha je psána více faktograficky než poutavě, ale to budiž odpuštěno, protože bohatá nadílka fotografií a zajímavých informací tento drobný nedostatek skvěle vyvažuje.
Za mě jednoznačně plný počet hvězd.