Tvář vod
Robert Silverberg
Má se člověk stále ještě cítit pozemšťanem, když už pátá generace jeho rodiny žije na cizí, lidem nepřátelské vodní planetě – a když sama Země už neexistuje? Ta otázka dnes a denně pronásleduje hrdinu knihy Valbena Lawlera, lékaře na malém umělém ostrůvku Sorve. Jednoho dne se však stane něco, proti čemu jsou všechny jeho zlé sny o zkáze Země bezvýznamné: lidé se znelíbí vládnoucím obojživelným obyvatelům ostrova a musejí se na šesti křehkých lodích vypravit za novým domovem. Přežijí vůbec na moři plném oblud, bouří a slapových vln, které na ně dnem i nocí útočí? A co se stane z „pozemšťanů“ na konci té podivné vodní odysey?... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2021 , Laser-books (Laser)Originální název:
The Face of the Waters, 1991
více info...
Přidat komentář
Další klasika SF, která popisuje život lidí na vodní planetě několik generací po zničení Země. Osady malých skupin žijících roztroušeně na různých ostrovech hledající nový smysl lidské rasy, jenž osidila Galaxii, ale bez možnosti úniku z této planety dříve trestanecke kolonie, jenž nemá kosmodrom. Naši hrdinové jsou vyhnáni ze svého ostrova hledají nový domov. Kniha se dobře četla, ale závěr mě mírně zklamal.
20 tisíc mil PO moři.
Hezký nápad, svět pěkně prokreslený, postavy uvěřitelné. Na každé pokračování v četbě jsem se vyloženě těšil, kniha je taková skoro Robinsonovská, fascinuje mě, jak si autor poradil s neexistencí souše - odkud brát dřevo, kovy, rostlinné produkty, léky... opravdu nápadité. Jen ten konec jsem nějak nepřekousnul, jakoby k tomu příběhu ani nepatřil. Asi jsem se moc těšil na nějaké překvapivé "wow" vyvrcholení...
Za přečtení ale kniha stojí, i za ty peníze, byť jich tentokrát opravdu není málo, jak už tady zaznělo. Ačkoli když jsem viděl kolik chtějí za druhý díl Simmonsova Endymionu, tak jsem ho ani nekoupil...
4.5* z šesti
(SPOILER)
Na tohle jsem se docela těšil, nakonec mám trochu rozporuplný pocit, přičemž pozitiva lehce převažují. Příběh začíná velmi slibně, autor představuje nesmírně zajímavé a nápadité prostředí tajemné vodní planety. Voda, voda, nic než voda, a ještě k tomu slaná. K tomu pár podivných plovoucích ostrovů a místní zvláštní flóra a fauna, včetně několika inteligentních druhů. Lidé to zde vůbec nemají lehké, původní obyvatelé nejsou zrovna přátelští. Lidé žijí v poněkud podřízeném postavení. Prostřednictvím protagonisty čtenář poznává život a osudy lidské diaspory, nostalgii po dávno ztracené Zemi. Postavy jsou dostatečně zajímavé, s výhradami si lze nalézt „oblíbence“. V prvních dvou třetinách knihy není moc hluchých a nudných míst. Nakonec se však dostaneme k Tváři vod a tam jakoby autorovi došli nápady. Pro množství mystických úvah jsem měl neodbytný pocit, že se mu to celé rozpadlo pod rukama. Ano, je to výprava, je to objevitelská cesta, objevování sebe sama, transcendence – ten konec mi prostě vůbec nesedl. Příliš mnoho náboženských úvah, které jsem v daném kontextu nedokázal nijak uchopit. Času stráveného s knihou však nijak zvlášť nelituji. Prostředí je opravdu zajímavé a zábavné.
Ještě k poznámce uživatele Terror ohledně kvality vydání – plný souhlas, je to totálně odfláknutá práce, zlacení jsem při prvním čtení také hned ošoupal. Za tu plnou cenu to vážně nestojí.
Po delší době zase jednou moc dobrá sci-fi kniha. Spousta dobrých nápadů, svižný a celkem napínavý děj. Byl jsem moc spokojen. Určitě doporučuji.
Dobrodružná odysea putování oceánem bez hranic. Skvěle napsané, sympatičtí hrdinové, takhle má vypadat SF podle mého gusta. Zároveň si musím povzdychnout nad skutečností, že je u nás Silverberg celkem nevytěžený autor. Podle již tradičně výborného medailonku Martina Šusta, cítím obrovský vydavatelský dluh k tomuto velikánu americké fantastiky.
Ještě se chci zmínit k vydání Tváře vod v češtině. Laser skončil. Pokud si někdo kompletuje edici Mistrovská díla SF, bude zklamán hned z několika důvodů. Kniha má nejen jiného nakladatele (Euromedia - Laser je už jen název edice), ale i jinou velikost než předchozí knihy z výše uvedené řady. V neposlední řadě se mi nelíbí tisk. Desky jsou měkké, pozlacené písmo je nekvalitní a po několika hodinách čtení se smaže. Hned jsem si vzpomněl na počátky nakladatelství Classic, jejichž Heinleinovky trpěly stejným nešvarem. Písmo v knize mi přijde takové vybledlé a pro čtenáře s horším zrakem zničující. Proto je zarážející, že cena neúměrně převyšuje kvalitu publikace. Doporučená je přes 400 korun, což je za paperback o rozsahu cca 400 stran nesmysl. Na netu se prodává zhruba o 50 Kč levněji, ale i tak je to docela dost. Myslím, že jen z tohoto důvodu si spousta čtenářů počká rok nebo dva, až tento titul zákonitě a zaručeně skončí v Levných knihách za "pajcku", jako velká spousta jiných Laser-bombacena-knih.
Kdo však nechce čekat, či se mu kniha (jako mně) hodí do čtenářské výzvy, nebo prostě toho nového Silverberga musí mít (jako já), nezbývá mu nic jiného, než peníze hodit za hlavu a jít do toho. Ten příběh to z větší části vyváží.
Autorovy další knížky
1998 | Pozitronový muž |
1993 | Příchod noci |
1992 | Proti proudu času |
1994 | Dítě času |
1992 | Muž v labyrintu |
Zajímavé sci-fi .. putování po oceánu na cizí (dříve) trestanecké kolonii ... zatím nic podobného jsem nečetla ...a rozhodně kniha zaujala ...