Ulrika
Jakob Wassermann
Hlavnou postavou príbehu odohrávajúceho sa vo Viedni na prelome storočia je pôvabná Ulrika Woytichová, světaznalá mladá žena, ktorá si od života berie všetko, čo jej ponúka. Bystrá Ulrika zavetrí bohatstvo u skúpeho, čudáckeho starožitníka Myliusa, zvedie jeho syna Lotara a opantá si ostatných členov rodiny –” okrem najmladšej dcéry Jozefy –” a najrozličnejšími úskokmi sa zmocní vlastníctva rodiny Myliusovcov.... celý text
Přidat komentář
Začátek knihy mi přišel hodně zajímavý, vprostřed už jsem se do čtení musela nutit a ke konci už jsem i přeskakovala odstavce. Těch slov je tam prostě příliš. Jedna každá myšlenka je rozepsaná na půl stránky. Podrobný psychologický rozbor každé postavy a každé její úvahy či postoje. Kdyby byla kniha poloviční, určitě bych si ji užila mnohem víc.
Wasserman nenapsal jen sondu do života fiktivní ničemnice. Kniha se věnuje psychologii konkrétních lidských bytostí, ale stejně tak vypovídá i o soudobé evropské společnosti - připomněla mi tím třeba Smrt v Benátkách.
Motiv rozpoutaného zla je tu silný. Jedni je iniciují jako barbaři a narušitelé řádu. Druzí mu jdou bezbranně naproti zkažeností a špatnostmi, které nechali za spořádanou fasádou rozkošatět ve svých srdcích. A třetí jsou jím trýzněni, pokoušejí se uprostřed této záplavy nějak vnitřně ochránit, hledají smysl svého utrpení a míru své viny.
Kniha by mohla být velkolepým obrazem beznaděje, ale tak to autor nestaví. V osudech několika postav probleskuje tajemná schopnost člověka k lásce a pravdě. Nic není dáno předem a vypočítáno navěky. S každou lidskou bytostí se rodí nová vnitřní svoboda. A zkušenost lásky se může stát zrnkem, z nějž bude i bezvládné a ubité oživeno.
Komentář lagarety je trefně pravdivý. Mistrně manipulace s lidmi i když na tuto knihu je trefný přísloví : ,, Žádný strom neroste do nebe.
To je zvláštní, že zde není žádný komentář. Knihu jsem četla nekolikat. Hlavní hrdinka Ulrika, byť je zaporna mi byla misty docela sympaticka:-) Druhá část knihy se mi líbila méně, zde už mi Ulrika sympaticka není. Shrnula bych to asi tak, že kniha stoji za přečtení.
Autorovy další knížky
1994 | Kašpar Hauser |
1974 | Ulrika |
1971 | Případ Mauricius |
1980 | Kryštof Kolumbus – Don Quijote oceánu |
1986 | Zlato z Caxamalky a jiné povídky |
Tato kniha mistrně vykresluje jednotlivé postavy, manipulaci a postupnou devastaci celé rodiny, kterou dokáže mladá dívka Ulrika dostat do svých tenat, aby si přišla k jejich majetku. Tady mě zaujalo mimo jiné i to, jak se jí povedlo odstavit matku tím, že jí zajšiťovala přísun knih, až ta propadla čtení natolik, že ji nic jiného nezajímalo.