Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době
Svend Brinkmann
Do mnoha jazyků přeložená kniha známého dánského psychologa pojednává o výhodách skromnějšího, uměřeného, nikoli na spotřebu zaměřeného života, který není založen na individualismu zahleděném do sebe a chrání jedince před manipulací agresivního trhu. Autor poukazuje na nereálnost nutkavé honby za štěstím, typické pro pozitivní myšlení prezentované v mnoha příručkách pro osobní růst, dokládá svou teorii množstvím zajímavých myšlenek moderních i starších filozofů, psychologů a sociologů a neotřelých termínů. Argumentuje z hlediska politického ve smyslu demokratické odpovědnosti za dění ve společnosti (jsme poháněni ke štěstí ve smyslu nekončícího množství možností, ale taková podoba štěstí je spíše zátěží), existenciálního (jsme posedlí touhou prožít toho co nejvíc, ale definuje nás nejen to, co děláme, ale i to, co neděláme), etického (žijeme v etickém zmatku, stále nové vjemy vedou k věčné nespokojenosti a mohou být i spouštěčem současné epidemie deprese), psychologického (brát si méně, než nám přísluší, má svou cenu) a estetického (hodnota spočívající v tom, že se dobrovolně vzdáme některých požitků).... celý text
Filozofie Osobní rozvoj a styl Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2019 , PortálOriginální název:
Gå glip, 2017
více info...
Přidat komentář
Čekala jsem trochu víc... paradox, co? :-) Nebo možná trochu něco jiného. Myšlenka/y důležitá/é, ale zpracování mi moc nesedlo. Chybí mi nějaký odkaz na východní nauky, které jsou pro toto téma naprosto zásadní. Přijde mi, že je vidět, že je autor akademik - závěry kapitol složené z typických frází odborných článků se mi do tohoto typu literatury moc nehodí. Abych to shrnula - na knížku jsem se hodně těšila, ale znovu se k ní už asi nevrátím.
Zajel jsem loni do valašských hor za svým dlouholetým samotářským přítelem. Na pokec. Seděli jsme na louce, on v jednu chvíli pohlédl k nebi a prohodil: Vidím snad deset stop letadel. Kam to lidstvo spěje?? A touto jednoduchou myšlenkou vyjádřil podstatu problému: sebezničující rozmařilost populace posledních desetiletí. Letící skutečně až k nebesům. Bíle zamřížovaná obloha je toho výmluvným symbolem. Knížka psychologa Brinkmanna je skvělým příspěvkem k tématu. Vybízí k uměřenosti, je uměřeně stručná. Ale hluboká. A k lidem náročná. Ono doba je pokročilá a nás skutečně nezachrání pouhé třídění odpadu. Autor problém nahlíží z různých stran. Zabývá se politikou, etikou, psychologií. Hodně cituje. Guruem minimalismu, uměřenosti a zdravého odříkání je mu Aristoteles. Se Segalem např. tvrdí: "čtení dobrých knih je hlavním symbolem života v prostotě." Ale samozřejmě jde dál a zabývá se otázkou, jak lidi ve svobodných demokratických společnostech k uměřenému životnímu stylu přinutit, jde-li o podmínku nutnou k přežití. Jak je v globálním slova smyslu přimět ke vzdělání prospěšnému Zemi? Tak takhle nějak k tomuto důležitému dílku, které potěší všechny filozofií alespoň jemně ovanuté jedince. Palec nahoru!!
Poměrně stručná, avšak přínosná kniha, ve které je zpracované střízlivé zamyšlení nad současným konzumním světem. Líbí se mi hlavní myšlenka knihy, že uměřený život neznamená v žádném případě život méně kvalitní, protože právě opak je mnohdy pravdou.
Pro mě po dlouhé době zcela ojedinělá kniha skvělých esejů o spokojeném životě ve větší skromnosti. Sedm esejů nahlíží uměřený život z různých hledisek a v závěru nabízí nenásilné tipy, jak si vlastní uměřenost oblíbit a využít. Můj deník na výpisky z knih se velmi obohatil!
Štítky knihy
spokojenostAutorovy další knížky
2019 | Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době |
2021 | Nesnesitelná rychlost života |
Kniha obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, čte se dobře a není zbytečně obsáhlá. I tak mám ale pocit, že k velkému množství informací se autor vrací stále dokola.