Upír z činžáku
Andrzej Pilipiuk
Upír z činžáku série
1. díl >
Dcera komunistického funkcionáře Manka se po sebevraždě probudí v hrobce. Domnívá se, že byla omylem pohřbena zaživa, při návratu domů však před ní všichni prchají. Příslušník varšavské komunity upírů jí vysvětlí, že se stala jednou z nich. Připojí se tedy k nim a prožívá polskou realitu sklonku socialismu se všemi jeho zádrhely (nedostatek zboží včetně česneku proti upírům, estébáci, veksláci, komunistická ideologie atd.) z druhé strany životní barikády. Do děje zasáhne i oživlá mumie staroegyptského kněze, nekromanti a vlkodlaci, mihne se i zarputilý bojovník proti zlu Jakub Vandrovec… Jak je u Andrzeje Pilipiuka obvyklé, nechybí značná dávka drsného humoru. Ač kolem řádí socialismus a ateismus, všichni upíři - od šlechtice až po komunistu - drží spolu jako jedna rodina. Je až neuvěřitelné, co všechno se může dít za kulisami zdánlivě běžného městského života, ale nebojte, tahle kniha vám to osvětlí.... celý text
Horory Humor Fantasy
Vydáno: 2012 , Laser-books (Laser)Originální název:
Wampir z M-3, 2011
více info...
Přidat komentář
Taková nenáročná oddechovka, třeba do vlaku nebo do šaliny. Jakýkoliv Jakub Vandrovec je rozhodně lepší, na rozdíl od povídek s ním a Semenem tady není (až na "věčného dělňase" Marka) jediná trochu výrazná postava.
Hlavní hrdinka Manka mi docela lezla na nervy, takovou pitomou káču aby člověk pohledal. Pokud to byl záměr, tak bych to snad měl Pilipiukovi počítat jako plus, protože to se mu fakt povedlo :)
Tak jsem se zase vrátil o 35 zpátky a zavzpomínal na doby, kdy jsme se utěšovali tím, že Poláci jsou na tom ještě hůř než my. V rámci spisovatelské licence je děj dohnán ad absurdum, ale ty jednotlivosti se skutečně děly. Navíc, když to prožívají socialističtí chudí (a navíc impotentní) upíři je o parádní zábavu postaráno. Brzy zkusím 2.díl.
Bylo to vtipné, byť chvílemi křečovitě východoslovansky bodré. Ale jak kontrast nanicovatých upírů a drsného komunismu ocenili lidé, kteří jej nezažili, nedokážu odhadnout. Bavilo mě to, ačkoli se nejednalo o román, ale spíš koláž příhod, které spolu nesouvisely. Což mi tedy trochu vadilo. Ke konci mi už přišlo úmorné, jak jediným zájmem všech postav bylo a) sehnat dolary, b) boj s StB. Jsem pamětník, a TAK jednoduchý život to zase nebyl. Ovšem po druhém dílu se poohlédnu.
Povídková kniha o varšavských upírech v komunistických osmdesátkách přináší absurdní situace a celkem podařenou zábavu. I hlavní hrdinové teenagerka hraběnka Manka, věčný dělnas Marek i svářeč Igor jsou celkem sympatičtí.
Výborná kniha! Bavil jsem se skvěle, ta doba je popsaná naprosto dokonale, je ale otázka, jestli ji ti, co už "socík" nepamatují, pochopí.
Oproti nabušeným Kotletovým upírům, kteří všechny převálcují, jsou tihle takoví normální, kterým i Stb dokáže trochu zavařit. Musím nějak sehnat i další díl, i když u nás v knihovně jej nemají...
Přečteno za tři dny.
Upír z činžáku mě pobavil. Nejlepší je scéna kde otec "straník" panikaří a hledá česnek s křížem.
Na paškál si zde autor bere jak Stmívání tak jiné "upíří" románky. Tito upíři jsou impotentní krvesajní soudruzi...
Povídky ze kterých je kniha složena na sebe navazují a utváří povedený příběh jedné mladé dívky, která se jednoho dne - nebo spíš noci - probudí jako upír. Aby to mělo trochu originality, probudí se ve Varšavě 80. let... Já tuto dobu nezažil, ale když se podívám na nějaký starý český film, poznávám ji. Autorovi se povedlo vnést atmosféru té doby a já si užil každou stránku.
Standardní autorova kniha, i Vandrovec se objevil :-)
Generace nepamatující totalitu, to může mít jako doplněk dějepisu.
Příjemné odreagování, člověk se občas pěkně zasměje. Připomenutí doby pro mě ne zas tak vzdálené, co všechno tehdy nebylo nebo naopak bylo. A dnes to člověk bere jako naprostou samozřejmost.
Vondrovec se mi líbil více, ale i tak je kniha skvělá. Navíc mě autor opět přinutil smát se nahlas.
Vtipná parodie na upíry, kteří jsou krásní a bohatí. Skvělá oddechovka, při které se člověk pořádně zasměje.
Mno nápad dobrý, ale myslím, že Pilipiuk to umí lépe :) Zejména když to srovnám s Vandrovcem. Asi nejvíce mi tam chyběl nějaký celkový děj, směřování, byly to spíše povídky, které měly stejné postavy a místo. Jediné oživení bylo, když se v knize ukázal Vandrovec :)
Upíři-dělníci oblékající se v Tuzexu, přechytralá mumie, jež se prolévá olivovým olejem a mnoho dalších kuriozitek tvoří hlavní představitele Pilipiukovy parodie. Autor to umně natírá všem urostlým a překrásným mladíkům, kteří se třpytí na slunci přesně podle novodobého trendu a vydělávají si zřejmě svůdnými pohledy.
Kniha hodně podobná stylem knihám o Vandrovcovi, mně se moc líbila, včetně nostalgie, rýpání do upírského a vlkodlačího trendu a všeho dalšího ;)
Knižečka plna nostalgie.Stb,fronty na pomeranče,100% zaměstnanost.Zase sem se dobře pobavil.
Kniha legračně popisuje, jak se mohli chovat upíři a jim podobná stvoření v socialistickém Polsku a jak se chovat museli, aby neměly problémy s režimem.
Štítky knihy
Polsko satira humor horory sarkasmus černý humor česká fantasy komunisté ironie fantasy
Autorovy další knížky
2013 | Kroniky Jakuba Vandrovce |
2003 | Vezmi černou slepici |
2005 | Sestřenky |
2003 | Čaroděj Ivanov |
2012 | Upír z činžáku |
Kniha je zajímavá více než polovina je skvělá člověk se kolikrát I dobře zasměje ale druhá polovina je napsaná tak z povinnosti aby tam byl nějaký počet stran.