V nejvyšších sférách
Arthur Hailey
Arthur Hailey, jeden z nejpopulárnějších autorů 60.–90. let (tehdy vyšly ve velkých nákladech romány Letiště, Hotel, Penězoměnci, Účinný lék, Konečná diagnóza, Večerní zprávy, Kola), v příběhu V nejvyšších sférách zachycuje prostředí vysoce postavených politiků, vlád, parlamentů a diplomatů v období vrcholící studené války a zdůrazňuje, že všechno v knize je fikce. Přesto čtenář ani na chvíli nezapochybuje, že dramatické události a konflikty mají svůj základ v realitě. Ba dokonce, že některé politické špinavosti i činy velkého morálního kreditu sice v čase i prostoru vzdálené jsou dodnes v mnohém aktuální a připomínají děje nám blízké. Hailey je znám tím, že vždy píše pouze o prostředí, s nímž se dokonale sžil. Kdo by tedy nechtěl poznat protichůdné zájmy v politice a prostředky, jež byly kdysi za studené války populární a nejsou ve svých důsledcích v praxi zapomenuty ani dnes?... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2012 , Beta-DobrovskýOriginální název:
In High Places, 1962
více info...
Přidat komentář
Tentokrát nám Hailey přináší pronikavou sondu do specifického prostředí vysoké politiky. Znovu potvrzuje to, co je o něm už všeobecně dobře známo. Tedy, že je opravdu skvělý vyprávěč, píše mimořádně čtivě a do nejmenších detailů má prostudované prostředí, které představuje čtenáři. I když román V nejvyšších sférách není autorova úplně TOP knížka (těmi jsou Hotel a Letiště), stejně určitě stojí za přečtení.
Tato kniha mi potvrdila, že prostředí politiky je opravdu jen pro otrlé a pohybovat se v ní vyžaduje silný žaludek, pořádnou dávku pokrytectví, intrik a špinavostí. Nic pro mě. Určitě jsem si ji přečetl rád, jako ostatní knihy Arthura Haileyho, ale vzhledem k tomu prostředí za mě zatím jeho nejslabší počin. U ostatních knih jsme přece jen měli možnost přiblížit se oborům, které jsou civilnější, praktičtější a tím pádem nepochybně zajímavější. Politika je nicméně opravdu převážně o žvanění, žvanění a žvanění.
Jinak obsahově je to opět nadčasové, skvěle se to dá vztáhnout k dnešní době. Nedivím se, že byla za minulého režimu nevydána, současná politika do beletrie nepatří.
Hailey je výborný vypravěč a velice čtivý, ale tentokrát jsem se do románu nezačetla, trochu zmatek v postavách a toto téma mi pravděpodobně moc nevyhovuje, takže za mě jen 3 *, odkládám nedočtené.
Po desaťročiach som znovu otvoril Haileyho. Najprv sa vrátil starý dobrý pocit z autorovho rozprávačského umenia. No neviem, či sa doba zrýchlila, alebo je toto dielo slabším odvarom kníh Kolesá, Hotel, Peniaze, no veľmi skoro ma to začalo nudiť. Čakal som napínavú drámu na tému "jadrový konflikt na spadnutie" (ako paralelu k súčasnej neutešenej situácii), no dočkal som sa prplania v intímnom živote premiérovej sekretárky, zbytočných analýzach sklonov k opilstvu jedného z ministrov a hlavne absolútne nezáživnej linke s bezprízorným utečencom. Keď miera preskakovania nudných pasáží presiahla zmysluplnú hranicu, knihu som odložil nedočítanú...
Hailey je bezsporu mistr vypravěč a čtenářsky a kompozičně je to dílo více než příjemné. Jenže politika... řekl bych, že se o tu světovou celkem zajímám, ale literárně mě tohle holt nějak nechytlo a ani zrovna dvakrát nebavilo. Být to první Haileyho dílo, co se mi dostalo do rukou, asi bych byl vstřícnější, ale v porovnání s Konečnou diagnózou a zejména s Hotelem je to prostě slabý. Tam z banálnějších zápletek Hailey vytvořil něco mnohem monumentálnějšího. Tohle je prostě jen takovej relikt své doby, nad nímž se tu a tam musíte pousmát a doufat v lepší příští.
Ak chceš vedieť, ako to v politike chodí, tak si prečítaj túto knihu a možno sa Ti otvoria oči... :) Čo platilo v minulosti, platí aj dnes. Dej sa odohráva v Kanadských mestách Ottawa a Vancouver. Kto v Kanade bol, tak pravdepodobne bude so mnou súhlasiť, že v Kanade v porovnaní s USA je oveľa, oveľa, oveľa menej černochov. V knihe človek zistí prečo to tak možno je...
Tato kniha mne zklamala, na rozdíl od jiných jsem četl jen jednou.
Téma mi nesedlo, závěr se mi také moc nelíbil.
Takže za vším stojí jenom politika. Kniha o krásné paralele se současnou migrační krizí a taková ukázka politického smýšlení každé doby.
No, četla jsem si recenze od čtenářů a jak jen může někdo psát,že tato kniha je slabá to nechápu, spíš by mělo být napsáno -nebavi mě politika a nerozumím jí- , tak to beru ,ale slabá kniha??? Samozřejmě není to dívčí román. Kniha je napsána s obrovským nadhledem v době kdy vrcholila studená válka,kdy opravdu byl strach z jaderné války,Amerika i tehdejší Sovětský svaz to uhráli jen o fous a taky se nesmí zapomínat že my v Česku jsme o zahraniční politice věděli tak akorát co chtěla naše a Ruska vláda čili nic. A o Kanadě ? O té jsme věděli tak akorát že hraje dobře hokej a mají s námi co dělat protože v té době jsme byli hokejový pojem. Ale jejich politika? Takže dnes kdy máme možnost to posoudit, napsat slabá kniha je ignorance faktů. Inu každému své.
Zvláštní knížka. Rozhodně mě teda nestrhla tak, že bych ji přečetla za pár dní, ale hmoždila jsem se s ní snad několik měsíců... ale vždycky jsem se k ní musela vrátit. Postavy, i přes jejich vysoké postavení, jsou celkem lidské a dá se k nim najít cesta. Hailey tohle prostě umí. A líbí se mi zápletka a závěr, utětí v tomto místě jsem tak docela nečekala. Dobré a neotřelé.
Brilantní, silné téma ze studené války a migrace, to vše v hektických vizích důsledků a následků musí vládnoucí mocní řešit na hraně popularity a politického pádu, vlastizrady a záchrany země před předpokládaným válečným konfliktem.
Jak dalece lze podlehnout citům při soudních migračních procesech? Zvraty a důsledky porušení zaběhlých zákonů jsou k vidění i dnes.
Autor s citem pro perfišto. Audiočetba poutavá.
Kniha není tak chytlavá jako Hotel nebo penězoměnci. Velmi realistické (natvrdlí používají rádi termín vizionářské) je vyznění "lidskoprávního" příběhu Henriho Duvala aneb už před desítkami let věděli v Kanadě, že přijímat nevzdělané a ještě nekompatibilní ekonomické migranty je katastrofální omyl.
K některým knihám od A. Haileyho se vracím po letech, tato kniha byla pro mě teď premiéra. A líbila se mi. Mně se prostě jeho knihy líbí. Má vše tak propracované.. Baví mě to a zajímá.
Zatím nejslabší kniha od Hailyho. Možná je to tím,že mě politika až tak nezajímá. A také vzhledem k době kdy byla kniha napsaná,tak je téma docela zastaralé. I když v době migrační krize je tam spousta místa na zamyšlení. A hlavně se mi zdál konec tak nějak neukončen.
Štítky knihy
politika korupce zahraniční politika Kanada studená válka přistěhovalci, imigranti imigrace politické romány vojenská politika
Tento román na mě působí neslaně nemastně. Má to být z vrcholné politiky, ale autorovi se moc nepodařilo vystihnout toto specifické prostředí, intriky apod. Také jednotlivé postavy jsou nevýrazné, Hailey je nedokázal moc dobře charakterizovat. Obě dějové linie jsou málo přesvědčivé, chybí víc emocí, víc vzrušení. Hailey je v tomto všem, co jsem výše popsal, typický, ale obvykle v jiných románech tyto nedostatky převáží detailní znalost a popis prostředí, o kterém píše. To se mu dle mého názoru zde nepovedlo. 65%, 13. 10. 2024.