V šedi
Milada Střítezská
„V tomhle světě neexistují výjimky. Slepci, mrzáci, kněží, štětky, teplouši, copak o nějakých víš? Už jsi snad slyšel o tom, že by v naší krásné vlasti někdo neměl nohy, neviděl, věřil v boha nebo jsi snad někdy viděl vdovu, sirotka, buzeranta?“ Intimní příběh ovdovělé matky a syna se odehrává v Československu 80. let minulého století. V době, kterou už necharakterizují velké soudní procesy, ale všeobecná šeď, prorůstající do mezilidských vztahů. Skrz vyprávění o životě malého okruhu vzájemně propojených lidí, může čtenář nahlédnout do atmosféry jiných osmdesátek než do té, kterou mu nabízí populární dobové filmy a sentimentální vzpomínky pamětníků.... celý text
Přidat komentář
První část formátově sympatické knihy byla skvělá. Jazyk, atmosféra, nonkonformní postavy, které už ze své podstaty slibovaly zajímavý děj.
Padnoucí ilustrace, které počáteční slibný dojem umocňovaly.
O to překvapivější bylo zklamání z dalších stránek. Klišé čpělo ze zápletky na sto honů, ale i to by se dalo přežít, nebýt podivných nelogičností v jednání postav a křiklavého odklonu vyprávění k jakési až bulvární senzačnosti.
Škoda.
K téhle knize jsem se dostala náhodou v knihovně a musím říct ze už teď v dubnu je to horký adept na nejlepší knihu roku.
Pro někoho by to mohlo být příliš syrové a depresivní nebo beznadějné, ale myslím, že to krásně odráží dobu, ve které se příběh odehrává.
Autorka dokázala na poměrně malém množství stran dokonale popsat postavy a vtáhnout do děje, její styl psaní je výborný.
Jen mě mrzí, že má kniha zatím tak málo hodnocení a o autorce jen tak někdo neví. Víc takových knih!
V šedi je nedlouhé vyprávění o až příliš dlouhém úseku denní reality Československa 80. let minulého století. Sleduje zblízka osudy matky a syna v krátkém čase, o to však intenzivněji. Oba musí bojovat se svými vnitřními démony s vědomím, že ale oni nejsou ti špatní, jen jejich přirozenost nezapadá do šedé uniformity tabulek, ve kterých mnozí v jejich okolí žijí s radostí, ve skutečnosti jsou však vyprahlí a lačnící po pochybení druhých, a proto se dívají, zkoumají a pod maskou soudružské důvěry nepřestávají šmátrat, co mohou objevit za cizími dveřmi. Jakýkoliv náznak, otevření se nebo přiznání se nedopouští a hned je předáno na patřiční místa. Jak je to přece správné. Jak to každý přece má dělat. Lidé, bděte!
Realita normalizace v ulicích Prahy a vztahové drama je jedním z nejsilnějších vyprávění, jaké můžete mít letos v ruce a rozhodně doporučuji se mezi stránky s nádhernými ilustracemi ponořit. Každému dá kniha jinou zkušenost, ať už v té době žili a mohou bilancovat nebo už mají štěstí, že je popsané minulo a mohou se jen zhrozit, jak kdo sám v sobě žil. Příběh skutečně nesleduje velké dějiny a hrdiny s prapory v ruce, pouze obyčejné lidi tvořící svůj osud, který se nikdy neměl šanci vejít do šablon. O to však silnější a důvěrnější pro každého může vyřčené být.
Tak malá knížka a tak výjimečná...
Ani ne tak svým tématem nebo prostředím, ale lidskostí postav - ani černá, ani bílá, prostě takové, jaká je ve skutečnosti snaha přežít s co nejmenšími ztrátami v naprosto vykloubené době, kde není čeho se chytit.
(SPOILER) Komorní temný příběh ovdovělé ženy a jejího krátce dospělého syna, odehrávající se v šedých kulisách druhé poloviny 80. let v Praze, je syrový, napínavý, smutný, překvapivý a lehce depresivní. Autorce se na relativně malé ploše a jen s pár postavami podařilo vykreslit neutěšenou atmosféru pozdního socialismu s jeho udavači, domovními důvěrnicemi, podpultovým prodejem všeho, v němž se každý snažil přežít jak uměl. Někdo se utekl ke kvalitní kávě a cigaretám z dovozu, jiný se uzavřel do svého mikrosvěta a žil ze vzpomínek na rodinu, která se nevrátila z koncentráku, další zrazoval důvěru přátel za peníze. Už dlouho jsem při čtení necítil takové chvění kolem žaludku a pocit, že tohle vlastně znám, protože jsem v tom také vyrůstal. Jenže jsem už zapomněl. A v tomhle je ta knížka ohromně cenná. Připomíná nám, co ještě nedávno bylo. A také připomíná, že všichni ti udavači, fízlové, prospěcháři, domovní důvěrnice, šmelináři a další po sametové revoluci nezmizeli a jejich myšlení se nezměnilo. Jsou tady s námi pořád. Knížka V šedi je výtrysk emocí, je to typický případ, kdy si téma našlo autorku a ta je musela zpracovat. Miladě se to podařilo skvěle. Je mistryně slova, píše bravurně, češtinu má excelentní. Patří k těm nejlepším současným českým spisovatelkám. Těším se, že si tu knížku přečtu znovu. Ale až později, napřed to musím vydýchat. Za mě rozhodně 10/10 a velký dík.
"... Pořád byla plna smutku, ale když si stahovala oblečení z promáčené kůže, opakovala si, že na smutek by měla být zvyklá už po generace. A ostatní nějak zvládne. "
Zaklapla jsem a ... teď cítím více, než jindy, svou nedostatečnost ve vyjadřování...
Paní Střítezská, děkuji za průvodce dobou "šedi", že jsem si mohla, spolu s Bárou, projít tehdejší Prahou, prožít s ní opět ten, dnes často propíraný, čas (nečas) každodennosti. Bylo to hodně syrové, a když už si jeden myslí, že ví, tak ne, zase je všechno jinak. A stejně, jako jsem okouzlená z prvních svých krůčků světem fantasy, byla, jsem, chycena u srdce i tímto "skutečným" světem, ve Vašem podání. A samozřejmě, i díky krásným kresbám, které byly pečlivě vybrány, pana Kypty.
Autorovy další knížky
2019 | Harfeníci severu |
2019 | Dědicové Tuonely |
2021 | Valgir |
2020 | Probuzení Louhi |
2023 | V šedi |
Působivé čtení. Hned po pár stránkách mě to chytlo a vybavovala se mi ta šedivá doba. Nečekal jsem, že to bude mít nějakou pointu i když náznaky tam byly. Protomě to dost překvapilo. Určitě zkusím další knížky autorky, ten styl se mi líbí. Jo a ten styl ilustrací je boží. Perfektně se ke knize hodí, ladí s dějem a podmalovává tu šedivou dobu. Připadá mí, jako by to kreslila sama hlavní postava.