Válečný pilot
Antoine de Saint-Exupéry
Soubor próz francouzského spisovatele-letce, těžících z mezních situací civilního a válečného letectví. "Kurýr na jih" je milostným příběhem letce. "Noční let" oslavuje letce-průkopníky, dokazující možnost letů v noci. "Země lidí" přinásí zážitky z doby autorova pobytu na Sahaře. Ve "Válečném pilotu" odhaluje autor válku jako břemeno vnucované lidstvu proti jeho vůli. Zde vytyčuje svou filosofii osvobození člověka: "Osvobodit člověka a naučit ho,aby si vládl sám." "Dopis rukojmímu" líčí autorovy úvahy při jeho zajetí v občanské válce ve Španělsku.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 1967 , Naše vojskoOriginální název:
Pilote de guerre, 1958
více info...
Přidat komentář
Jsou knihy, ve kterých není děj důležitý. Ty Saint-Exupéryho mezi ně rozhodně patří. Vzpomínky válečného pilota, úvahy o válce, kterou nikdo nechce, o dodržování pravidel, která postrádají smysl, o porážce, o zemi, o míru. Úvahy o člověku, jeho jedinečnosti a osobitosti. Jako anotace by to možná mohlo znít nudně, ale kdo jednou podlehl poetické kráse Saint-Exupéryho jazyka, tomu není třeba vysvětlovat.
"Věřím v rovnost práv člověka u každého jedince. A věřím, že jediná svoboda je svoboda vzestupu člověka... " Vždy když dočtu Exupéryho zmůžu se jen na povzdech a obdivné wow.
"Jsme objekty všeobecné nesouvztažnosti, zlomky velké stavby a bude potřeba více času, více odstupu a více mlčení, abychom ji pochopili v celku." Asi není náhoda, že slova z této knihy použil jako závěrečné motto nejlepší francouzský stíhač druhé světové války Pierre Klostermann ve svém Velkém cirkusu. Exupery nebyl pozér, jak je mu v souvislosti s jeho válečným angažmá vyčítáno (létal, ale nechtěl zabíjet, proto létal s pozorovacím letounem a domohl se angažmá s věkem "vysoko" nad limit), ale aby se "zúčastnil" a aby "pochopil". Mám Válečného pilota spojeného právě s Velkým cirkusem a myslím, že pochopili oba. Bohužel patří k tomu zlomku lidí, kterým se to podařilo, každý svým a odlišným způsobem a pro oba naopak platí onen závěr Velkého cirkusu. Exupery nepotřeboval mnoho slov a tlusté svazky, ani komplikovanou stavbu textu s množstvím úvah, aby vyjádřil základní myšlenky. Paradoxně asi můj nejoblíbenější francouzský spisovatel a tahle kniha je ukázkou, že to rozhodně není jenom autor Malého prince. A není jediná.
Kto od Exupéryho čítal iba Malého Princa, Exupéryho nepozná. Krásne, ľudské, poetické a tak trochu i filozofické dielo. Jedna z kníh, pri ktorých ani neviem, prečo ma tak pohltili. Asi jednoducho preto, že sú dokonale napísané.
Asi nebylo moc pilotů za druhé světové války, co využívalo volný čas k psaní jako A. de Saint - Exupéry.
Noční let je tak živým psaním a tedy i četbou, že mě vtáhl do děje, spoluprožíval s vypravěčem jeho příběh.
Část díla
Dopis rukojmímu
Noční let
1931
Pošta na juh
1929
Válečný pilot
Země lidí
1939
Autorovy další knížky
1962 | Noční let |
1965 | Země lidí |
1967 | Válečný pilot |
1976 | Moje planeta |
2009 | Malý princ (komiks) |
Krásná válečná povídka.