Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/163442/bmid_velky-gatsby-m3R-163442.jpg 4 4473 4473

VELKÝ GATSBY – jedno z nejznámějších děl moderní americké literatury – má roku 2013 hned dvě premiéry: dílo vychází v novém, moderním překladu Martina Pokorného a do kin přichází hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce vás oslní nejen na filmovém plátně, ale i na stránkách knihy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby , 1925

laurs
20.03.2020 5 z 5

Já román sama sobě prezentuji jako příběh o zdánlivém štěstí v podobě večírků, alkoholu, hudby, peněz, nádherného majetku a bezstarostnosti. Říkám zdánlivé, protože vlastně přemýšlím nad tím, jestli některá z postav prožívá nějaké dlouhodobější, udržitelnější štěstí. A mezi tímto životním stylem se postavám daří/nedaří milovat. Za mě je to kniha, která pomocí příběhu o nešťastné lásce poukazuje na špinavost tehdejších zvyků. Pohybujeme se mezi bohatými, arogantními, na svou rasu nezdravě hrdými lidmi, co sice žijí nějakým možná záviděníhodným životem, na druhou stranu jim ale chybí páteř. A pak poznáváme Gatsbyho - člověka, který si už kdysi vytvořil představu o sobě samém a svých úspěších. A který musí být zároveň našim srdcím blíž. Jako jediný totiž dělá i něco jiného, než že chlastá a oslavuje a jeho činy a přemýšlení mají i hlubší význam (ač v podobě posedlosti Daisy). Všichni, i ti, co knihu nečetli, konec znají. A asi stačí jen říct, že kniha samotná vyvolává nechutné a odpudivé pocity… no… k lidem. A je to právě ono, co je na knize skvělé.

mave8rick
17.03.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, ale moc mi nesedl vypravěčský styl. Příběh a postavy takové jednoduší. Ano, je zde pár zajímavých metafor a věcí k zamyšlení, ale to je za mě tak vše.

alicewol
14.03.2020 5 z 5

Dle mého názoru jedna z nejlepších knih. V době Fitzgeraldova života byla tato kniha absolutně nedoceněná. Dnes už je to o poznání lepší. Inu, to co je a není umělecké dílo ukáže až doba.

Anasa
08.03.2020 3 z 5

Je mi líto, Fitzgerald mne nějak míjí. Před lety jsem četla Něžná je noc a nijak mne neoslovila, tak jsem zkusila Gatsbyho. Žádné souznění se opět nekonalo. Uznávám, že při čtení jsem si utvořila obrázek o společnosti, ve které se příběh odehrává. Také jsem musela ocenit různá přirovnání a metafory. Ovšem stále se mi zdálo, že jsem nějak na povrchu, že nedokážu prožít emoce s postavami. Cítila jsem se vzdáleným pozorovatelem podobně jako Nick, takže jsem si docela vydechla, když jsem se dostala na poslední stránku. Sbohem, Gatsby, už se k tobě zřejmě nevrátím.

Mišule_11
29.02.2020 5 z 5

Dle mého názoru v jednoduchosti je krása a to platí právě pro tuto knížku! :)
Čtivý a romantický příběh z vrstvy bohatých lidí, který mě bavil od samotného začátku!
Určitě stojí za přečtení! :)

KláraHunčarová
28.02.2020 5 z 5

Klasika ke které jsem se dostala až teď a četla se jedním dechem.

VAnna
13.02.2020 5 z 5

Hezky napsaná kniha, děj utíká velmi rychle.

martineden
29.01.2020 5 z 5

Kultovní záležitost. Mnohovrstevnatá kniha, velký smutek po dočtení, vztek na ty bohaté a bezcitné snoby.

Katri
20.01.2020 5 z 5

Moje srdcová, srdcová, srdcová kniha. Příběh mě okamžitě upoutal a ačkoliv je to už déle, co jsem jej četla, velmi často na něj vzpínám.
Velký Gatsby je jedinečný příběh vyprávěný jedinečným člověkem - Nickem Carrawayem - který je (stejně jako většina ostatních postav) skvěle "prokreslený."
Kromě úchvatného obsahu kniha skrývá i řadu dechberoucích citátů a symbolických prvků (zelené světlo).
Myslím, že budu toto dílo nosit v srdci ještě mnoho a mnoho let.

Plechy1
18.01.2020 3 z 5

Velký Gatsby asi není kniha pro mě. Čte se příjemně, ale příběh a hlavně milostná zápletka mě absolutně nezasáhla. Bylo mi jedno co se charakterům stane. Asi proto, že mi přišlo mají téměř nulový charakter a já jsem je občas ani nerozeznal, podle toho co říkají. Jako kdyby neměli nic co bych z nich dělalo charaktery, každý jen řekl větu, kterou mohl říct úplně někdo jiný a nijak by to nenarušilo příběh. Doufám, že je tomto příběhu něco, čeho jsem si nevšiml, a že právě díky tomu je to považováno za tak vynikající dílo. Já jsem to bohužel neviděl.

Majklll
01.01.2020

Kniha dobrá se zajímavým a zamilovaným příběhem. Místy se mi četla hůře, ale pak navazovali velmi poutavé části. Knihu mohu doporučit.

Ešína
29.12.2019 5 z 5

Přečtení této knihy se mi opravdu vyplatilo. Příběh mé srdce upoutal velice rychle,že jsem se nemohla odtrhnout. Určitě patří k vrcholu Fitzgeraldovy trorby.

antonin0999
29.12.2019 4 z 5

Čtivý román o pomíjivosti popularity, bohatství a lásky. Sonda do hlubin vyšší společnosti. Stručná marnost, náznakové dialogy. Škoda, že se Gatsby neznal s Dorianem Grayem.

Lucik100
21.12.2019 5 z 5

Většinou si nejdříve přečtu knihu a poté zhlédnu film. U této knihy jsem to prohodila a musím říct, že už z filmu jsem se na knihu těšila a opravdu byla velmi dobrá. Autorovi se povedlo dokonale zobrazit svět zbohatlíků a lidské charaktery.

Veron1ca
20.11.2019 4 z 5

Knihu se mi moc číst nechtělo, po filmovém zpracování jsem neměla chuť, protože každý ví, že film knihu zkazí. Ale nebylo to tak, pustila jsem se do knížky a na film jsem si vzpomněla jen zřídka, protože pár částí bylo naprosto stejně i natočené. Platonický a romantický příběh musí chytit za srdce každého. Knihu jsem si po úspěšném dočtení a zjištění, že kniha má jiný konec než film přidala do seznamu povinné četby.

RyxiraAmyGinger
18.11.2019 5 z 5

Hrozně se mi to líbilo. Příběh je pro mě spíš vedlejší, musím vyzdvihnout především styl, jakým je napsaný. Bohatý jazyk plný neotřelých metafor, některé pasáže jsem si pročítala vícekrát, čistě pro to, že se mi líbilo, jak byly poskládané. Osvěžující pro mě byla také postava vypravěče, který je - na rozdíl od všech těch rozporuplných hrdinů dneška - prostě upřímný a spravedlivý člověk, který se nebojí říkat lidem, co si o nich myslí a zároveň nechce nikomu zbytečně ublížit. Gatsbyho mi bylo líto (spisovatel k němu byl značně kritický), ale lpěl na dávno ztraceném snu. Pokud jde o Toma a Daisy, autor to vyjádřil krásně (jsem vůbec povolaná k tomu něco takového říkat, když celá tahle kniha je mistrovské dílo?), když napsal, že "byli lehkomyslní, Tom a Daisy, rozbíjeli věci a živé tvory a pak se zase stáhli ke svým penězům ... a úklid toho smetí, co po nich zbylo, nechali na ostatních." Fitzgerald stvořil příběh o prostředí, které znal a soudil je značně příkře, ale zároveň je vyobrazil tak poutavě, že čtenář zatouží účastnit se aspoň jednoho z Gatsbyho opulentních večírků, aby mu třeba jen na špičkách prstů ulpěl zlatavý poprašek krásna...

Kacennnka
04.11.2019 5 z 5

Dočteno s těžkým srdcem a nepsanou povinností doporučit komu můžu a hlavně poděkovat profesorovi, že mi přidělil právě tuto četbu.

asanita
02.11.2019 5 z 5

Román Velký Gatsby se mi poměrně líbil, protože se v něm kromě typického love story nacházely i další skutečnosti, jako například to, že přestože si člověk jde za svým snem a obětuje mu vše, tak se ne vždy vyplní nebo to, že je důležitější mít pár opravdových přátel než spousty lidí, kterým na člověku ve skutečnosti nezáleží a v klíčové situaci ho nepodrží. Dále dílo připomíná, že bohatství není vše, čeho musí člověk v životě dosáhnout, aby byl šťastný.

AlB3rt
02.11.2019 4 z 5

Je mi tak trochu záhadou, proč se mi Gatsbyho příběh tolik líbil. Ve své podstatě se jedná o jednoduché vyprávění o nešťastné lásce. Přesto mě kniha pohltila a zejména konec má v sobě alespoň nějakou tu hloubku, a tak si své hodnocení mohu sám před sebou obhájit.

kilometr
24.09.2019 2 z 5

Tak tohle mě tedy ani trochu nebavilo.Být to o pár stránek delší,tak to ani nedočtu.30%.