Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407948/bmid_velky-gatsby-G5J-407948.jpeg 4 4477 4477

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

The Great Gatsby , 1925

Sjuzz
24.09.2019 3 z 5

Nerada čítam knihy, ktorých filmové spracovanie som už videla. Film ma pri čítaní totiž dosť ovplyvňuje.
Inak to nebolo ani pri Gatsbym...nejak ma “nechytil za srdce”. .

RosMeggie
18.08.2019 5 z 5

Miluji knihu i film. Nádherný příběh o neopětované lásce. O tom, co všechno člověk obětuje pro druhého a jak se mu to následně vymstí. Tahle kniha patří k mým nejoblíbenějším. Čte se krásně.. Přibližuje život tehdejší smetánky. Krásné vykreslení lidských vlastností - pýchy, zazobanosti, naivity, povrchnosti...

S láskou,
Vaše Rose

Viky007
13.07.2019 2 z 5

Tak jsem tohle údajně velkolepé dílo dočetla a musím říct, že víckrát už to číst nehodlám. To prostě nemělo žádný děj - jen frivolní večírky, nekonečné tlachání a povrchnost newyorské smetánky. Gatsbyho jsem si nijak zvlášť neoblíbila, ale pořád byl o něco sympatičtější než sobecká Daisy. Ta jejich láska byla dost podivná.
Celkový dojem z knihy je takový nijaký. Mám ráda 20. léta, ta doba je svým způsobem kouzelná, ale Velký Gatsby mě prostě uspával.

Nexterier
10.07.2019 2 z 5

Docela mě to nudilo. Stejně tak i film na mě působil nudně.

NemcovaKN
06.07.2019 3 z 5

V tomto případě jsem jako první viděla film a musím říct, že to hodně ovlivnilo vnímání příběhu a samotné čtení knihy. Kniha už pro mě nebyla tolik zajímavá, i když samotný děj a příběh zajímavé jsou. Asi bych doporučila si první přečíst knihu a až potom se podívat na film...

zoubek69
04.07.2019 3 z 5

Je to již klasická tvorba, ale velmi solidní a dobře čtivá.Nakonec vše potvrzuje zfilmování tvorby autora.

sarekaslukova
03.07.2019 4 z 5

Ze začátku to byl trochu oříšek, přišlo mi že Gatsby je bezcitný člověk, kterému záleží jen na své pověsti, ale po odhalení jeho citů a jeho pravého já jsem se do knížky pořádně postila. Po přečtení jsem si říkala, jak si autor skvěle hrál s charaktery postav v tak krátkém ději.

polaris
01.07.2019 5 z 5

Lehce jsem se obávala pustit se do románu jehož děj se odehrává v New Yorku, sáhla jsem po něm jen z důvodu maturity, ale kupodivu se mi to opravdu líbilo, chvilkami jsem byla přímo nadšená.
Fitzgerald krásně pracuje se tématem tajemství. Byla jsem hrozně zvědavá, kdo je ten pan Gatsby. A další otázky na jeho osobnost jsem si pokládala po zbytek knihy.
Když jsem se tedy dozvěděla kdo je, a proč pořádá tak přepychové večírky, zahřálo mě to u srdce (nebudu to prozrazovat, nechte se překvapit ????).
Děj ubýhá celkem rychle. Kniha má něco málo přes 150 stránek a stačí to na to, aby si čtenář knihu užil a nezačala ho nudit.
Co mě trochu zamrzelo, tak konec, který dle mého mohl dopadnout jinak. Ale to může být věc názoru.
Když to shrnu, tak Velký Gatsby je kniha, u níž jsem nečekala, že se mi nebude líbit, kvůli tomu, že je to klasika, ale opravdu se mi líbila.
Láska, zrada, tajemství, smrt - to všechno najdete v tomto románu. Gatsbyho k přečtení na maturitu doporučuji a pokud ji již máte za sebou, i tak neváhejte se do Gatsbyho pustit.

Marekh
18.06.2019 3 z 5

Konečně jsem se odhodlal a pustil jsem se do čtení této knihy. Od autora jsem v minulosti přečetl knihu povídek, která se jmenovala TAKOVÝ VELKÝ PÁR.

Knihu jsem hodnotil průměrně. V minulosti jsem viděl také film, ale asi jsem ho neviděl celý, tak se na něj časem znovu podívám od začátku.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Kdykoli dostaneš chuť někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty.

Žádný žár a žádná svěžest se nedokáže rovnat tomu, co člověk nahromadí v přeludech vlastního srdce.

Dívat se novýma očima na věci, na které už jste jednou vynaložili vlastní přizpůsobivost, je pokaždé depresivní.

Naučme se projevovat přátelství, když je dotyčný naživu, a ne až po jeho smrti.

petrarka72
16.06.2019 5 z 5

Tragédie zrodivší se z lehkomyslnosti jazzového věku, který se zrodil z jiné, světové tragédie první války. Hledání smyslu života v prázdnotě, útěk do snu o lásce nebo přilípnutí se k životu někoho jiného. Hezká práce s tajemstvím, nedorozuměním a iluzemi.

eliska2126
06.06.2019 3 z 5

Tak z téhle knihy mám smíšené pocity, na jednu stranu mě to bavilo, ale na druhou stranu jsem byla občas maličko zmatená a autoři vyjadřování mi dělalo malinko problém. Tohle je asi první kniha u které bych řekla, že mě víc bavil film. Celý příběh "lásky" Gatsbyho a Daisy mi přišel jakýsi podivný. Ani jednomu jsem tu lásku v knize moc nevěřila.
Ocenila jsme ale vykreslení bouřlivých dvacátých let. Tím, že jsem viděla první film, jsem si úplně představovala ty šatičky a saka a tak.

Alex.Barunka
05.06.2019 5 z 5

Ze ztracené generace jsem zatím měla jen tu čest setkat se s Hemingwayem, a rozhodně to bylo setkání, kterého nelituji, protože doteď je Hemigway jedním z mých oblíbených autorů. Proto jsem ráda, že ani v případě Fitzgeralda jsem nestoupla vedle.

I když je Velký Gatsby krátká novela o sto stranách, rozhodně uhodila hřebíček na hlavičku. Autor si do hledáčku bere vyšší společnost a její nestálost a neupřímnost. V tomto světě je vše jiné, a v mnohých případech ne zrovna ryzí. Když máte peníze, je pro vás mnoho věcí snazších, ne však vztahové záležitosti, ty na kterých opravdu záleží. Za peníze si můžete koupit společnost, ale s láskou to tak už nefunguje, což si samotný Gatsby zkusil na vlastní kůži. Takže je tomu opravdu tak? Máš vyšší společnost výhodu spokojenějších životů na své straně?

Miluju knihy s pointou, miluji když vám má autor co říct a na něco poukázat.

Spojenc
29.05.2019 1 z 5

Přišla mně nezajímavá, musela jsem se hrozně moc nutit do čtení a vlastně jsem ani moc nevnímala o čem je… četla jsem ji jen kvůli maturitě, ale nedám si ji na seznam… to bych asi neodmaturovala kdyby jsem si jí vytáhla… takže jestli si ji teprve vybíráte – nedoporučuji zklamání

PhoebePollard
19.05.2019 2 z 5

Je těžké se vyznat v tom, o čem to vlastně je. Dějová linka je celá taková zamotaná a moc jsem nepochopila... "co tím chtěl autoř říci". Ale kniha se čte docela dobře, takže na zabití času perfektní.

RemiBlack
18.05.2019 2 z 5

2021/6, 2019/25
Nemůžu se zbavit dojmu, že tahle kniha je o ničem. V první polovině Gatsby skoro nevystupuje a ty vedlejší dějové linky za moc nestojí. Čekala jsem trochu víc té zkažené americké společnosti a méně... No, zbytku.

Edit: Tak jsem knihu četla ještě jednou, k maturitě. Tentokrát jsem už věděla, do čeho jdu, a moje očekávání byla podstatně nižší. Taky se mi (možná právě proto) líbila o něco víc. ;)

Ivka14
05.05.2019 3 z 5

Často jsem měla problém se vyznat o čem zrovna ten příběh je. Ala bavilo me to a zkusím dát šanci i filmu.

any37
04.05.2019 4 z 5

Nikdy bych neřekla, že mě bude klasika bavit. Hrozně moc se mi líbily všechny postavy, jejich charakteristika a celkově je celá ta kniha skvělá. Určitě jsem ji nečetla naposledy, stejně tak další knihy od Fitzgeralda.

MissCarter
01.05.2019 4 z 5

Velmi zajímavý pohled do života vyšší vrstvy.. ještě v takové době..

Mayalles
11.04.2019 5 z 5

Úžasný příběh. Místy mi dělalo problém autorovo vyjadřování, ale i tak to byl zážitek :)

KerolWH
03.04.2019 5 z 5

Před lety nejoblíbenější knížka k maturitě ????