Velký Gatsby

Velký Gatsby
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407948/bmid_velky-gatsby-G5J-407948.jpeg 4 4477 4477

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Odeon

The Great Gatsby , 1925

Oryk
02.01.2019

Na to, jak je populární film, mi kniha připadala velmi nezáživná, rozvleklá a nudná. Vzhledem k tomu, že prakticky třetina je jen o Nickovi a jeho návštěvách u Daisy a Gatsby se do děje dostává jen velmi pozvolna, se z počátku ani nedá poznat, že on je skutečná hlavní postava. Zajímavá začne být až ve druhé třetině, kdy se dá již vytušit nějaká akce. Velmi mě zklamalo, že se přes mnoho náznaků nedozvídáme nic o Gatsbyho temné minulosti.

Andrea81
30.12.2018 4 z 5

Moje očekávání to splnilo. Taková oddechovka i když k zamyšlení. O lásce, ke které se upínáme a opět nás zraní. O lásce k penězům, která je větší než láska k milovanému člověku. Obraz tehdejší doby, která nebyla tak dokonalá, jak se nám někdy snaží vnutit. Prostě peníze kazí charakter.

DuchDoby
15.12.2018 5 z 5

Budu parafrázovat jednu filmovou, pohádkovou, hlášku...tohle je klasika dcero, tohle musí znát každý.
Mistrně napsaný romám o lži, nenávisti, naději, lásce, povrchnosti...o životě.
Tohle je prostě Velký Gatsby.

ElissAnn
14.12.2018 4 z 5

Zajímavý příběh Jaye Gatsbyho vyprávěný jeho přítelem Nickem. Musím říci, že jsem knihu přečetla jedním dechem. Jediný co mi kazilo čtenářský požitek byl fakt, že jsem již dříve viděla filmové zpracování tudíž jsem věděla moc dobře co se stane.

dancadragneel
13.12.2018 5 z 5

Kniha byla velmi pekně napsaná..... Hodně mě zaujala a musím říct, že se mi zalíbila...

BeyondHorizon
04.12.2018 3 z 5

Kniha je psaná velmi čtivě, ale obsahově mě velmi nudila. Vůbec jsem se příběhu nechytla a nezajímalo mě, co se postavám děje. Kromě Nicka, vypravěče, mi nikdo sympatický nebyl. Ke konci už to bylo lepší a samotný konec mi přišel příhodný, ale celkově mě to nenadchlo a vracet se nejspíš nebudu. Jen mi vrtá hlavou, co je na této knize tak skvělého, že jde o jednu z těch knih, kterou by každý za svůj život měl alespoň jednou přečíst.

veronika6268
02.12.2018 4 z 5

Děj je naprosto jednoduchý, pravděpodobně nemůže ani moc překvapit. Co na knize ale cením nejvíc jsou úvahy a hluboké myšlenky, které vyznívají nejvíce ve starém překladu. Nový překlad už dle mého názoru jde hodně mimo techniku FItzgeraldova psaní.

mysacek11
27.11.2018 5 z 5

Tu knihu mám hrozně ráda..

Sygi
25.11.2018 3 z 5

Proti Gatsbymu jsem slyšel spoustu negativních ohlasů, ale mě se líbil po celém svém rozsahu, obě části knihy do sebe nějak zapadaly. Žádné geniální veledílo jsem v něm ale neobjevil.

Kyta
20.11.2018 3 z 5

Obsahuje spoilery!!!

Příběh o Jayovi Gatsbym znám už skoro nazpaměť. Knihu jsem četla teď podruhé a film jsem také viděla několikrát. Musím říct, že tentokrát jsem si čtení užívala více. Líbil se mi autorův krásný, bohatý jazyk. Musím uznat, že se jedná o velice kvalitní a díky svému příběhu nezapomenutelnou knihu.

V knize je perfektně vykreslena společnost té doby, míněno jazzový věk a dobu rozkvětu. New York lákal mladé lidi, aby si pořádně rozjeli kariéru, nabízel jim spoustu možností a zaslepoval je tou vizí úspěchu. Byl to ten americký sen, který spoustu lidí táhl do Ameriky za vizí lepšího života, ovšem později každý pochopí, že to byla jen falešná naděje.

Je tu vidět kontrast bohatství oproti osobnímu štěstí. Gatsby byl sice bohatý, ale to mu bylo k ničemu, když postrádal tu věc, která by mu dodala smysl života – lásku. Na jeho postavě je také vidět, jak světová válka ničila osobní životy vojáků – byli potom zdrceni, nevěděli co se životem – zde autor promítl své vlastní pocity, což svědčí o tom, že patřil do ztracené generace.
Při čtení jsem občas zapomínala na skutečnost, že Daisy má malou dceru – v příběhu žádnou úlohu nehrála a ani tu nevystupovala. Přišlo mi zvláštní, že se v tehdejší společnosti v těch vyšších vrstvách najímaly chůvy a rodiče spíš tím životem svých dětí tak proplouvali, než aby se nějak aktivně podíleli na jejich výchově.

Jay Gatsby jakožto hlavní postava je zpočátku velmi tajemný a pro všechny je tak trochu oříšek. Následně se o něm čtenář začíná dozvídat zajímavé věci, včetně toho jeho největšího a nejdůležitějšího tajemství – láska k Daisy. Je až dojemné, že všechno, čeho dosáhl, udělal pro ni, aby ji zabezpečil a nabídl ten nejlepší život. Naprosto chápu, proč Daisy napadlo s ním někam utéct a začít s ním odznova někde daleko. Je však zbabělé takhle před vším utéct a vůči všemu, co Gatsby vybudoval, nefér. To je však taková Daisyina vlastnost – nejradši by utekla před všemi problémy, což se ukáže také na konci, když srazí Myrtle a Gatsbymu potom ani nezavolá.
Významnou úlohu tu hraje motiv zeleného světla, které svítilo na Daisyině mole. Pro Gatsbyho představovalo naději, možná vzpomínku na ty staré časy strávené s Daisy po boku a možná i tu vysněnou, avšak nesplnitelnou budoucnost s ní – proto k němu Gatsby stále vzhlížel, to světélko se pro něj stalo důležitým bodem.
Nick po Gatsbyho smrti zjistil, jak ta společnost funguje, že je to všechno vlastně jedna velká přetvářka a faleš. Zklamala ho jak Daisy v tom, že nepřijela na Gatsbyho pohřeb, tak i všichni ti hosté, kteří navštěvovali jeho sídlo kvůli večírkům – všechno si brali, ale nic nedávali na oplátku. Takhle ta společnost ale zkrátka fungovala.

Na konci knihy je užita krásná metafora, že "plujem vpřed, loďky proti proudu, bez ustání stahované k minulosti" – to znamená, že se nedokážeme odprostit od minulosti, lpíme na ní; ta nás stále nějak ovlivňuje, přejeme si, aby se minulost opakovala, přestože se zkrátka opakovat nedá, což například Gatsby nepochopil a stále měl tu neutuchající naději, že všechno bude tak jako dřív. Nedokázal se pohnout vpřed a to byl jeho největší problém.

Příběh se mi celkově hodně líbí, je dojemný, silný a nutí k zamyšlení. Nabízí také skvělé svědectví o tehdejším světě. Rozhodně jedna z knih, které můžu doporučit.

Šárka_D
09.11.2018 5 z 5

Mnohokrát citovaná klasika, nesmrtelný příběh o tom, že společenské vrstvy se mezi sebou nemíchají, protože to nemůže dopadnout jinak než hořkostí. Miluje Gatsby Daisy, nebo jen její obraz ve své mysli? Je Daisy vypočítavá, nebo jen pohodlná a rozmazlená? A nejsympatičtější je samozřejmě Nick, vypravěč, který ale není hlavní postavou děje, spíš jeho pozorovatelem. Autor používá krásné jazykové obraty, knížka patří mezi nejoblíbenější v mé knihovničce.

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Vzhledem k tomu, že se kniha řadí mezi nejlepší klasiky, jsem čekala něco velkolepého. Byla jsem ale celkem zklamaná, jelikož kniha zas tak skvělá není. Místy mi děj přišel zdlouhavý a nezáživný.
Film se mi však líbil. Jeden z mála případů, kdy u mě film zvítězil nad knihou.

Najezchlebova
21.10.2018 4 z 5

Moc dobře napsaný román, ale k dokonalosti tomu chybí trochu rychlejší tempo, čili lepší čtivost. Je to jen můj názor, ale já bych to maličko zredukovala a tím celý děj urychlila.

B-artX
06.10.2018 5 z 5

Vskutku zajímavé čtení. Ještě nikdy jsem se nesetkal s knihou podobnou této a styl Fitzgeralda mi ze začátku nevyhovoval. Poté jsem si však zvykl a byl jsem příjemně překvapen. Skvělá knížka, skvělá zápletka, skvělý Gatsby. Postavy nejsou moc sympatické (mimo titulního hrdinu a protagonistu), ale to autor ani nezamýšlel, aby takové byly, čímž dělá z knížky něco velmi poutavého. Gatsby má zajímavou atmosféru a jistou auru kolem postavy Jaye Gatsbyho. Celkově musím uznat, že mě knížka bavila. Zajímavý příběh. Možná jen konec mohl být takový víc... srozumitelný. Přišel mi takový podivný a myslím, že jej autor mohl napsat lépe (ne, jak kniha dopadla, ale jak byl konec napsán). Přesto hodnotím pěti hvězdami. Jsem rád, že jsem si tuto klasiku koupil, skvělé čtení.

MayaBu
01.10.2018 5 z 5

Kombinace "nejdřív film a pak hned kniha" u mě fungovala perfektně. Film z roku 2013 se mi opravdu líbil a podle ohlasů jsem se bála, že kniha bude o dost horší. Nebyla. Při čtení jsem si vybavovala jednotlivé scény a přemýšlela nad tím, co sakra Gatsby vidí na té příšerné Daisy.
Fitzerald bezpochyby psát uměl - např. některé postavy (viz manželé Buchananovi) vás donutí nenávidět už prvním popisem a několika větami, které vypustí z úst. Navíc snová až magická atmosféra vyprávění (hlavně v první polovině knihy) může za to, že i když kniha místy nebyla nejčtivější, má ode mě 5*.Velký Gatsby stojí za přečtení i zamyšlení.

Es.
26.09.2018 4 z 5

Jay Gatsby byl pro mě trochu moc naivní, sice si splnil svůj americký sen, na druhou stranu za jakou cenu. A Daisy, tu jsem neměla ráda už od začátku.

Celkově kniha nebyla špatná, ale rozhodně příběh pro mě nebyl natolik poutavý, abych u něho seděla hodiny a jen četla a nevnímala čas.

jakub2199
21.09.2018 4 z 5

Zajímavá kniha. Ne zrovna nejplynnější četba, ale bezpochyby dostatečně zajímavá na to aby stála za úvahu. Když jsem začal číst, tak mi kniha připomínala Kdo chytá v žitě, přestože se tento pocit zmenšoval s každou přečtenou stránkou, jistý element se nevytratil. Pokud bych to měl popsat, tak by to byl Kdo chytá v žitě je o přechodu z mládí do dospělosti a Velký Gatsby o přechodu z dospělosti do zralosti. Jde o příběh, který zároveň opovrhuje a zároveň je fascinován privilegovanou vrstvou a snaží se odhalit jejich povrchnost a zároveň smutek, který je jejich způsobu života nevyhnutelně vlastní. Vždyť jediné dvě alespoň vzdáleně slušné postavy jsou Gatsby a Carraway a obě končí příběh nešťastnější. Možná se za několik let ke knize vrátím a zkusím objevit další roviny.

denyjanostik
07.09.2018 2 z 5

Kniha asi stojí za přečtení, ale znovu to nepotřebuji. Daisy a Tom jsou totálně nesympatické postavy, Nick tam byl úplně k ničemu jako nějaký náhodný kolemjdoucí. Nicméně jsem očekávala nějakou love story a té se mi moc nedostalo. Přesto asi chápu, proč je to klasika, čtení je k maturitě jednou z těch méně bolestivých variant, ale nějaké silné emoce ve mně kniha nezanechala.

SladkaK
05.09.2018 3 z 5

Knihy „kdysi jsem znal jednoho dědečka a teď vám povyprávím jeho příběh" jsou fajn, ale styl psaní tak hezkého příběhu jako je tento, na mě působil nepřirozeně.
Vypravěč často do víru dění přicházel jako slepý k houslím. Vystupoval jako znuděný kamarád, se kterým jste šli na párty, ale celý večer jste věnovali té kočce se zrzavými vlasy. A nakonec, viděl do hlav hlavních postav, jako by si jejich pohnutky prohlížel v myslánce v Brumbálově pracovně.

PetuliX
02.09.2018 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, protože se mi velice líbilo její filmové zpracování (i když většinou prvně čtu knihu a pak se možná podívám na film), tak mě ke svému velkému překvapení kniha zklamala. Film byl prostě protentokrát zajímavější a poutavější, kniha místy nudná... jinak poukazuje na rozpor mezi skutečností a ideou, hezky vykreslené povahy postav.