Vincent v Haagu
Theun de Vries
Životopisný román ze života malíře Vincenta van Gogha z období let 1881–1883. Koncem roku 1881 se ještě ani ne třicetiletý Vincent van Gogh uchyluje do Haagu, aby se zde po trpkých životních zklamáních pokusil vypracovat se na malíře. Haag je v té době sídlem mnohých významných umělců jako Israëlse, Mauva a bratří Marisů i kvetoucího uměleckého obchodu, ale haagské malířské kruhy plachého, vášnivého a podivínského Vincenta mezi sebe nepřijmou, tím spíše, že se rozhodne spojit svůj život s těhotnou ženou z ulice. Vincent žije jako nejchudší dělník, pouze z podpory svého mladšího bratra Thea a zcela osamocen se snaží prosekat bídou i malířskými problémy ke svému vznešenému cíli: navzdory vládnoucí dekadenci čestně a věrně zpodobňovat lidskou i životní pravdu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1975 , MelantrichOriginální název:
Vincent in Den Haag, 1972
více info...
Přidat komentář
V dobĕ kdy dočítám tento životopisný román ze života Vincenta Van Gogha se v tisku objevuje zpráva o prodeji jeho obrazu v přepočtuu za 340 milionů Kč.Přitom byl tento malíř za svého života odkázán na finanční pomoc svého bratra Thea.Ćasto žije jako nejchudší dĕlník,rozhádaný s rodići kvůli záchranĕ prostitutky Sien.Ale ani záchrana této ženy se nedaří a Vincent odjíždí sám z Hágu bez Sien a jejích dvou malých dĕtì.
Na knížku jsem si vzpomněla po mnoha a mnoha letech a znovu si ji přečetla. Zaměřuje se na krátký úsek života Vincenta van Gogha. Na jeho úsilí zdokonalovat se v malířství, zajistit obživu pro sebe i ženu, kterou si myslí, že miluje. Snaží se dát a také najít lásku u ženy, která nedokáže docenit hloubku Vincentova intelektu i citu. Kniha na mne působila hluboce, ale také velmi smutně. Nejedná se o žádný příběh s milostnou zápletkou. Je to spíš o osamění.
Myslím, že koho zajímá postava tohoto velkého a nešťastného umělce, měl by si tuto útlejší knížku přečíst. Je chuďera taková zapomenutá.
Štítky knihy
životopisy, biografie 19. století nizozemská literatura životopisné, biografické romány Vincent van Gogh malířiAutorovy další knížky
1984 | Skřeti z podsvětí |
1990 | Haydnova hlava |
1981 | Ženojed |
1962 | Dívka s rudými vlasy |
1975 | Vincent v Haagu |
Není pochyb o tom, že Vincent pobýval v Haagu. Jaký však byl ve skutečnosti? Když čteme o umělcích té doby, najdeme zde zmínky o jeho prudké letoře. Jeho spasitelství zobrazené v této knize dosvědčuje o nesmlouvavosti jeho povahy. Vincent kroužil ve svých kruzích myšlenek a chudoby a nedokázal se z nich vymanit. Tak to bývá: každá krize má svůj nájezd, expozici a dojezd. Bylo už od počátku jasné, jak celý příběh dopadne. Jeho zarytost byla příslovečná. Lezl skoro po kolenou, ale stále kupředu. Prozřít mu pomohl jeho bratr. Vždyť ho podporoval celý život. Vincent s kreslením začal až pozdě: ze svého okolí znám takové lidi, co začali s uměním až v dospělém věku a jejich umění bylo nakonec hodně originální, i když nekonvenovalo zvyklostem.
Kniha nese nános bolestného hledání sebe sama. Je to těžký proces pro každého a většinou se za výsledek tvrdě platí. Tak tomu bylo i u Vincenta. (Omlouvám se za svou familiérnost, ale je jedním z nás zaplatil nakonec cenu nejvyšší...)