Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví
Erik Tabery
Podle průzkumů veřejného mínění je pro tři čtvrtiny Čechů tuzemská politika nesrozumitelná. Tato kniha se pokouší ukázat, kdy a kde se lidem politika ztratila. Jakou roli hráli hlavní aktéři Miloš Zeman, Václav Klaus či Václav Havel nebo konkrétní události. Hlavní pozornost je pak věnována kontroverznímu paktu mezi ODS a ČSSD, který vyvolal nejbouřlivější reakce veřejnosti od roku 1989, kdy se znovu plnila náměstí, psaly petice a tvořily koalice proti opoziční smlouvě. Kapitoly jsou psány tak, aby se daly číst samostatně, což čtenáři usnadňuje přehled. Nicméně smysl spočívá právě v uvědomění si provázanosti všech událostí, o jejichž důsledcích či pokračování si možná už zítra budete číst v novinách.... celý text
Přidat komentář
Opoziční smlouva. Pro ty z nás, kdo se narodili po sametové revoluci je pojem opoziční smlouva trochu vzdálený (já jsem ročník 90, takže jsem velmi slabé povědomí měla). Jsem ale zastáncem toho, že pokud chceme pochopit současnost, musíme znát i minulost. Bylo tak třeba napravit chyby a přečíst si něco o "zradě na voličích" a "nejkontroverznějším paktu české politiky".
Musím říct, že po přečtení knihy a s tím souvisejícím zhlédnutím stejnojmenného dokumentu (na iVysílání) mi je tak nějak konečně jasnější to zaryté odmítání ODS i ČSSD. To, že spousta lidí je politikou znechucená.
"Náš předseda onemocněl mocí, obklopil se skleněnou zdí svých poradců a propadl pocitu všemohoucnosti." A je úplně jedno, že to řekl tehdejší člen ČSSD, stejně by se mohlo mluvit i o Klausovi.
Vládneme, nerušit nabízí ucelený přehled nejen o opoziční smlouvě, ale i o tom, jak se česká politika na přelomu tisíciletí vyvíjela. Erik Tabery opět (stejně jako v knize Opuštěná společnost) nenásilně vybízí k zájmu nás všech, protože "nejde o to se divit, že se i v demokracii dějí skandály, ale jde o to se zajímat, jak končí".
Velké doporučení.
Kniha popisuje dění v české politice se zaměřením především na roky 1998 - 2002. Zásadní a informované shrnutí událostí, kauz i dění té doby. Důležitá kniha od zkušeného žurnalisty.
Jako devadesátkové dítě jsem kauzy probírané v této knize tehdy vnímala jen velice okrajově a bylo tak rozhodně poučné přečíst si shrnutí a rozbor politické situace v dané době. Vzhledem k všeobecnému marasmu, který na politické scéně vládl už tehdy, teď o trochu lépe chápu ultimátní znechucení části starší generace nad českou politickou scénou. Hrozné je, že některé negativní aspekty v knize probírané se prostě ani trochu nezlepšily - občas jsem si regulérně musela zkontrolovat, že kniha opravdu byla vydána už před 15 lety. Je smutné, že jsme se od té doby neposunuli k ničemu lepšímu - negativní nabubřelé zvyklosti zůstaly a k tomu se ještě prohloubila vulgarizace a prolhanost celé politické scény. A nejhorší na tom je, že některým lidem to opravdu asi ani nevadí nebo je jim to úplně jedno. Smutné.
Číst tuto knihu bylo jako vrátit se do devadesátých let. Připomněla jsem si všechny tehdejší události, které se mi už vykouřily z hlavy, a zkonretizovala si důvody, ze kterých pramení moje nechuť k našemu současnému prezidentovi i jeho předchůdci. Je hrozné číst o tom, jak se v dobách opoziční smlouvy zametaly kauzy pod koberec, jak si vyšetřovatelé nevzpomínali, že kauzy nebyly dokončeny, jak politici už tehdy ovládali média a využívali je k šíření svého vlivu. Ještě horší ale je, že jsme si z těchto událostí nevzali žádné ponaučení, že stále necháváme vládnout politiky, kteří v politice nehájí zájmy země, ale své vlastní, že nám připadá v pohodě, když se útočí na nezávislá a veřejnoprávní média a když jsou do jejich kontrolních orgánů dosazeni lidé, kterým veřejnoprávní média leží v žaludku. K varování historie jsme slepí a hluší.
Nemusíte s autorem souhlasit, ale jak se vlastně dá nesouhlasit s fakty?
Dnes už je doba o pár let dál. Jenže protagonisté Opoziční smlouvy jsou stále politicky aktivní, dokonce jeden jako prezident, a mám pocit, že jsou na své dílo podvodu hrdí.
Minimálně se člověk z knihy dozví jak velký gauner je Zeman, protože by bylo naivní věřit, že se v něm něco změnilo.
Vládneme, nerušit jsem četl až po jiné knize pana Taberyho, Opuštěné společnosti. Pokud by to bylo obráceně, možná bych Vládneme, nerušit dal ještě o jednu hvězdu více. Ovšem oproti Opuštěné společnosti je ozdrojování tvrzení pomění chabé a navíc jsem měl pocit, že se některá témata probírají několikrát.
Pokud upustím od toho, co jsem napsal výše, je kniha výborným mementem konce devadesátých let (kdy jsem byl dítko školou povinné) a v několika momentech jsem se musel skoro trpce smát, neboť současná situace je v některých ohledech stejná jako na konci devadesátých let a v některých dokonce tam, kam by se podle závěru pana Taberyho nedejbože mohla dostat. A třešničkou na dortu je, že jeden z hlavních aktérů této knihy (a přiznejme si to, vychází z ní jako největší zloduch) byl dvakrát za sebou zvolen občany za prezidenta.
Kniha není ideální, ale myslím si, že by si ji měl přečíst každý Čech. A hlavně, že by se měla dostat do rukou dětem při výuce dějepisu - ona taková stará Mezopotámie je sice fajn materiál k naučení, ale to, že se nestíhá ani druhá polovina 20. století, natož 90. a nultá léta, je zkrátka ostuda českého školství. Ale nedělejme si iluzi, že většina patnáctiletých dychtí poznat naše moderní dějiny. Nedychtí...
Velmi poutavá kniha, která ani s odstupem 12 let neztratila na zajímavosti. Při výčtu všech politických kauz jsem se nestačil divit, co se tu v 90. letech a na počátku nového tisíciletí dělo, jedna špinavost a nespravedlnost vedle druhé. Čili jako dnes. Nic se nezměnilo... A někteří aktéři tehdejších událostí stále v politice zůstávají... Třeba pánové Kalousek a Zeman, který místo ze Strakovy akademie káže bludy z Hradu...
Výborný komentář, se kterým se ztotožňuji, napsala Mánička178. Víc nemusím dodávat. Přečtěte si jej, poněvadž bych se zbytečně opakoval. Shrnuje všechny dojmy, které jsem si z knihy odnesl.
Kvůli datu vydání už mírně zastaralá (některých momentech i smutně úsměvná, kdyby jen Tabery tehdy věděl..) , ale možná v tom stále tkví to kouzlo - Politici se na naší politické scéně nemění a provozují stále ty stejné praktiky a podvody...a lidé je stále volí.
Naprosto skvělá knížka, která komplexně předkládá příčiny, spojitosti a důsledky opoziční smlouvy a nejen jí. Přečtením získáte velmi ucelený obraz toho, co se na přelomu tisíciletí odehrávalo na politické scéně naší republiky, a čtení to je věru místy velmi znepokojivé, protože jak vidno, důsledky tohoto paktu se promítají až do dneška.
V tehdejší době jsem byla ještě pískle, které se o politiku snad ani nemohlo zajímat, ale toto "hluché místo" bylo přečtením této knihy významně dokresleno a jsem za to moc vděčná. Co jsem si z knihy odnesla především:
- díkybohu za Senát - ač je leckdy označován jako zbytečný, myslím, že jeho prvoplánovité zrušení by bylo velikou chybou - vždyť jen díky senátorům neprošlo několik opravdu nebezpečných zákonů
- spoustu "vlastenců" si neuvědomuje, jakou osobností pro nás byl Václav Havel a kolik toho pro náš národ vykonal - bylo štěstím, že stál v čele naší republiky - jen doufám, že ještě někdy zažiju prezidenta, se kterým se budu moci ztotožnit tak, jako s ním :)
- je vidět, že demokracie se opravdu musí učit a není automatická - čtyřicet let "vymývání" mozků veřejnosti, zabraňování v samostatném myšlení společnosti, to nechá ve společnosti stopu snad i na celou generaci lidí, ne-li více... Proto nechme naše děti vzdělávat, pobízejme je ke styku s okolním světem a nezavírejme je doma - jen tak si snad budou vážit svobody, kterou vybojovali naši rodiče...
...a tak by se dalo pokračovat :)
Excelentní kniha, která klade otázky a pomáhá utvořit názor. 5*
Opoziční smlouva byla nepochybně velkou ranou vývoji naší demokracie, je však paradoxem (na který se zapomíná), že to byli právě její pozdější odpůrci, kteří ji částečně způsobili. Zeman původně chtěl vládnou se středovými stranami a dokonce Luxovi nabídl post premiéra, politický střed v čele s Havlem však tuto možnost odmítl a tím vlastně ani nedal Zemanovi jinou šanci. Je to hold složitější, než jak se dnes interpretuje.
Jedna z knih, která mě přivedla k zájmu o politiku a později k jejímu studiu. Teď již sice zpětně po letech (čteno 2008, psáno 2014, na Databázi knih přidáno 2023) neposoudím jinak zmiňovanou zaujatost, každopádně na mě kniha zanechala silný vliv.