Velká severní?
Arthur Ransome
Vlaštovky a Amazonky série
< 12. díl >
Vlaštovky, Amazonky a kapitán Flint se plaví na Lachtanu po severozápadním pobřeží Skotska u ostrovů Skye a Lewis. Dick zjistí, že na jednom z ostrovů asi hnízdí vzácná Potáplice severní, či lední? Tento pták dosud nikdy na Britských ostrovech nehnízdil. Je potřeba Potáplici chránit před nebezpečným ptáčníkem.... celý text
Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: 2002 , Albatros (ČR)Originální název:
Great Northern?, 1947
více info...
Přidat komentář
Jedna z posledních Ransomovek, která se mi rovněž moc líbila, přestože se neodehrávala na jezeře v Severní Anglii, ale na moři, kam pozval kapitán Flint všechny děti, Vlaštovky, Amazonky i Dicka s Dorotkou.
Jejich plavba byla už u konce, když se začal odehrávat zajímavý příběh plný dobrodružství. Dick spatřil své oblíbené potáplice, které toužil zde na Hebridách vidět. Nakonec poznal, že jsou to velké severní, dokonce to byl pár, který hnízdil, což bylo pro britské ostrovy nepravděpodobné. Aby svůj objev dokázal a navíc zachránil ptáky před nepřítelem, který je chtěl získat pro odběr vajec a vycpané uložit do své sbírky, musel Dick podniknout záchrannou akci, při které mu všichni kamarádi pomohli.
Děti se též seznámili s domorodým kmenem a jejich mladým náčelníkem.
Kniha byla poutavá až do konce a díky jejich soudržnosti a pomoci se Dickovi podařilo potáplice zachránit. Příběh skončil dobře.
Hezky napsaná kniha o partě dětí v čele s kapitánem Flintem. Jako malý kluk jsem si k autorovi bohužel cestu nenašel, i-když je v jeho knihách tolik přátelství, dobrodružství a lidskosti. Chtěl jsem si autora připomenout i v dospělosti a vybral si tento příběh. Pěkné 3* (hlavně za popis ostrova, pitského obydlí a života páru potáplic).
Po přečtení téhle knihy na mne padne na chvíli smutek, protože to je bohužel poslední z mých milovaných Ransomovek. Trochu mne mrzí, že konec není víc rozvedený, ale jinak jde opět o napínavý, přitom vlídný příběh. Mohu jen vřele doporučit.
Nanejvýš uspokojivé.
Příběh o objevu a záchraně velké severní potáplice nepatří tak úplně k mým nejoblíbenějším. Možná to bude i proto, že jsem se k přečtení dostala až v dospělosti a tak zmizelo to dětské vnímání a nadšení.
Když já si vždycky na začátku každé knížky říkám, že je to nuda, a ona se kolem půlky rozjede tak, že nejde přestat číst! :-) Super námět, pro mě i fajn, že dostaly prostor vyniknout další postavy, hlavně Dick. A překvapuje mě, že ač jsou Titty a Dorotka tak podobné povahy, obě s fantazií a "psavé", nenašly k sobě bližší cestu. U každé knížky taky přemýšlím, kolik let je Zuzaně, když se chová hrozně upjatě jako dospělá. A romantická část mého holčičího já by ráda podsunula Johnovi a Nancy zamilování :-)
opravdu zajímavá kniha jen mi připadala na rozdíl od jiných knih z této série trochu moc vážná
Skvělá dobrodružná knížka stejně jako i všechny další ransomovky. Poprvé jsem ji četl na internátě v učilišti, teprve snad po dvaceti letech se mi ji podařilo koupit.
Autorovy další knížky
1959 | Boj o ostrov |
1988 | Trosečníci z Vlaštovky |
1958 | Zamrzlá loď kapitána Flinta |
1964 | Holubí pošta |
1961 | Petr Kachna |
Jako dítě jsem měla autora velice ráda, divím se, že mi tato knížka unikla. Je pěkně napsaná, vyzdvihuje ty správné hodnoty, dokonce se tam objevuje i dnes tolik populární téma ochrany přírody. Škoda, že pro dnešní děti je už příliš rozvláčná a popisná.