Vrány z Hruškovic
Aldous Huxley
Vrány z Hruškovic jsou jedinou dětskou knížkou Aldouse Huxleyho, známého anglického romanopisce, esejisty a kritika a její první vydání ve 20 zemích světa na podzim roku 2005 je velkou událostí v literárním světě. Napsal ji o vánočních prázdninách r. 1944 své pětileté neteři Olivii de Haulleville, která jezdívala do jeho domu v Mojavské poušti v Kalifornii. Rukopis téměř zapomenuté knížky byl teprve nedávno nalezen na půdě domu sousedů Yostových, o nichž se v knížce také píše. Bylo velké štěstí, že Yostovi tehdy také dostali jednu kopii, protože původní rukopis vrátila Olivia strýčkovi s prosbou, aby ho také ilustroval. K tomu se však slavný spisovatel už bohužel nedostal a po požáru, který zničil jeho dům o pár let později, a po autorově smrti v r. 1963, upadl rukopis v zapomnění na dlouhou řadu let.... celý text
Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 2006 , MeanderOriginální název:
The Crows of Pearblossom, 1967
více info...
Přidat komentář
Hezká malá knížka. Při prvním čtení jsem si říkala, co asi na hada vymyslí. No, docela drsně se ho zbavili. Paní vránová je přesná jako matka.
Půvabné ilustrace a jednoduchý příběh s originálním a poněkud drsným vyústěním (alespoň syn se nad osudem hada pozastavoval). Mě trošku zarazily role manželů a jejich na dětskou knížku možná až příliš dospělé rozhovory – tady je poznat, že text vznikl v první polovině dvacátého století. Oceňuji naopak poznámku překladatele, která vysvětluje okolnosti vzniku a vydání knihy.
Takové čtení před spaním :-) Vystupující zvířata mají lidské vlastnosti. Myslím, že si v tomto krátkém příběhu každý čtenář najde to své. Velkým plusem jsou hezké ilustrace a pro začínající čtenáře větší písmenka. Úsměvná malá knížečka :-)
Krátká knížečka s veselými ilustracemi. Větší písmenka jsou vhodná i pro začínající čtenáře.
Paní vránová, pan vrána, pan sova a pan had. Rozporuplné osobnosti, které si v chování nezadají s lidmi. Pro mě docela vtipné dialogy mezi manžely jsou v zahraničních recenzích citovány jako sexistické a stereotypizační. V mých očích trochu vázne konec, ponaučení nebo vyvrcholení příběhu bych čekal trochu pestřejší (a ne tak bezdůvodně drsné) .
Myslím, že děti se nad příběhem pobaví, ať už samy nebo pokud jim knihu bude rodič číst. Zabaví se i u prohlížení pěkných ilustrací - česká verze zohlednila výtky kritiků a upravila například velikost vran a vyřadila některé stereotypy. A tak jedinou, ale podstatnou otázkou je, jaká ponaučení si z knihy odnesou.
Pokud máte dítě, které ještě nečte samo, nechte tuhle pohádku přečíst tatínka. Nejspíš se také pobaví.
Štítky knihy
Autorovy další knížky
2011 | Konec civilizace |
1996 | Brány vnímání |
2001 | Ostrov |
1970 | Raněný slepotou |
1998 | Šedá eminence |
* Zajímavá útlá dětská knížka. Narazila jsem na ni náhodou, jako doporučenou četbu pro děti. Zvířata zde mají lidské vlastnosti a je na trochu znát, že už je to delší doba, kdy byla kniha poprvé vydána. Ale co mě na ní trošku mrzí je brutální konec. Syn se nad tím pozastavoval a chtěl vysvětlit, proč to Vránovi řešili zrovna takto. Kniha má zajímavou historii.