Vražda v Mallowan Hall

Vražda v Mallowan Hall
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536711/bmid_vrazda-v-mallowan-hall-66224438aa1a5.jpg 4 149 149

Mallowan Hall série

Mallowan Hall, sídlo nejslavnější autorky detektivek Agathy Christie, v sobě spojuje to nejlepší z anglické tradice s moderními vymoženostmi roku 1930. Hospodyní je zde Phyllida Brightová, která je coby bývalá vojenská zdravotní sestra stejně výkonná jako osobitá a zdejší rozsáhlou domácnost řídí s přísnou elegancí. K tomu je milovnicí detektivek, ale ve skutečném životě ještě nenarazila na gentlemana, který by byl alespoň z poloviny tak fascinující jako Hercule Poirot. A ačkoli je Phyllida zvyklá na vraždy a jejich metody jako na častá témata rozhovorů, není připravena na zcela skutečné, a především zcela mrtvé tělo na podlaze zdejší knihovny...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Murder at Mallowan Hall, 2021

EvaApple
31.08.2023 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Musím přiznat, že mě nalákala obálka a recenze Amazonu, ale realita je trošku někde jinde. Místy až nuda, i když jsem příběhu chtěla dát šanci. Ani závěr mě bohužel neohromil. A opět sáhnu pro klasické Agathě nebo Louise Penny, tam je napětí a o poznání kvalitnější psaní autora, zajištěno.

SBH
01.08.2023 3 z 5

(SPOILER) Vše vypadalo nadmíru lákavě, anotace, obálka, ohlasy. Jenže výsledek zas tak jiskrný nebyl. Umístit mrtvolu do knihovny samotné Agathy Christie samo o sobě příběh neutáhne.
Hospodyně sídla, jinak vypravěčka příběhu, sama sebe pasovala i na vyšetřovatelku z důvodů, které zní možná logicky, a sice že má přístup do všech koutů domu a nic jí neunikne, ovšem při té příležitosti by měla trochu zmírnit ve svých nárocích na perfektně vedenou domácnost.
Takhle se čtenář dozvěděl množství opravdu překvapivých detailů, jak fungoval velký panský dům v první půli dvacátého století, když hostil zhruba desítku dalších návštěvníků, kteří sluhové se starali o co a jaký byl rozdíl mezi majordomem a hospodyní. Ovšem samotnému vyšetřování nebylo v knize věnováno zdaleka tolik prostoru, kolik jsem očekávala. Ano, Phyllida šmejdila všude možně, prohrabávala se zavazadly hostů, ovšem třeba výslechy podezřelých ignorovala, vlastně ani služek, které měla na starosti, se na nic nezeptala. Jako kdyby vždy v moment, který sliboval přinést nejzajímavější informace, odešla vyřizovat záležitosti ohledně nákupu potravin nebo utírání prachu.
V důsledku toho mi postavy neblaze splývaly. Nemohla jsem dumat nad motivy podezřelých, protože jsem se o nich vlastně vůbec nic nedozvěděla. Když se řešila nevěra jednoho z hostů, nedokázala jsem si ho zařadit. Mé podezření na jednoho člena domácnosti včetně brilantně mnou vykonstruovaného motivu se nepotvrdilo, naštěstí, závěrečné vyústění tedy působilo překvapivě, ale požitek z odhalování stop a tápání nad možným pachatelem jsem nepociťovala.
Nespravedlivě bych ve svém zklamání utopila i slušný překlad a překvapivě pečlivou práci nakladatelství, po jazykové a stylistické stránce nemám co vytknout. Ale na opravdu dobrou knihu to nestačí.
Dalo se to číst, ale zázrak se nekoná a nějaké případné další díly s lehkým srdcem oželím.

Katania
02.07.2023 5 z 5

Parádní klasická detektivka. Za mě určitě doporučuji. Ráda bych i další díly.

kolacky
02.07.2023 4 z 5

Mně se to líbilo. Mělo to Agathina ducha a Phyllida byla fajn, nedala se. Dost jsme se dozvěděli o tom, jak to v Anglii chodilo "pod schody".

Atuin
14.06.2023

No ... musím připustit, že jelikož nemám příliš načtený " detektivní narativ" přistupují vždy ke každé detektivce, kterou si vyloženě omylem přečtu s otevřeným a živým přístupem. Nedovolím si hodnotit kvalitu detektivky jako takové, obecně osobně věřím zde oběma pólům hodnoceni i komentářů.
Za mě to bylo příjemné oddychové čtení, kde mi Phylida místy strašně lezla na nervy, ale zase se mi líbilo prostředí a občasné štulce mezi postavami. Myslím že pokud jde o jakousi poctu A. CH. potom se to v podstatě povedlo, velká literatura to není ale milá určitě. Tedy samozřejmě až na ty vraždy....

Karanit
09.06.2023 1 z 5

Od Agathy mám přečteno vše, co je běžnému člověku umožněno. Cokoli nového týkající se jména Agatha Christie mě okamžitě uvede do pozoru. Tato kniha je to nejnudnější, co jsem kdy četla. A nejvíc mě mrzí, že toto "dílo" spojili s jménem takového velikána. Příšerný.

Lenka_S
05.06.2023 5 z 5

Příjemná detektivka z bydliště Agathy Christie jako by jí psala sama :-) .

bookcase
04.06.2023 4 z 5

Jako by autorce Agátka koukala přes rameno. :) Milé, čtivé, typicky christieovské, nejvíc bavila Phyllida v kombinaci s šoférem :)

sadlo
21.05.2023

Rozhodně stojí za přečtení, vychutnejte si pěkně napsanou detektivku.

ikvok
19.05.2023 5 z 5

Taková milá, příjemná a pomalá detektivka. Autorka se přiblížila mému očekávání a řekla bych, že i vyprávění paní Agathy. :)

Iva095
03.05.2023 4 z 5

Nečetla jsem žádné knihy Agáthy Christie, takže nedokážu říct jak moc se kniha jejím příběhům podobá, ale nebylo to špatné. Knížka se četla celkem dobře, ale že by mě příběh nějak hodně pohltil to se říct nedá. Každopádně kniha má moc pěknou obálku i ořízku.

Čmeláček
22.04.2023 5 z 5

Solidní detektivka ve stylu paní Agathy Christie. Nemohl jsem si ji nechat ujít, protože mám moc rád slečnu Marplovou a Hercula Poirota. A také v ní vystupuje sama královna detektivek. Doporučuji.

Ív688
14.04.2023 1 z 5

Abych pravdu řekla, tak mne tahle detektivka nenadchla a povětšinu čtení jsem se nudila, Agathu Christie se sice autorka snaží napodobit stylem vypravování, ale moc mi to královnu detektivek nepřipomíná, příběh je zdlouhavý a snad jedině ke konci opustí zkostnatělost a má trochu spád, za mne jednou a dost..ještě bych snad dodala že jsem sbírala vše co od Agathy Christie vyšlo

CarolineR.
13.04.2023 4 z 5

Anglie, třicátá léta dvacátého století.
Mallowan Hall, sídlo světoznámé autorky detektivek, Agathy Christie, se stane místem činu vraždy. Tu ovšem nebude vyšetřovat Agatha, jak by se jistě nabízelo, ale její hospodyně Phyllida.
Tato kniha nabízí neotřelou zápletku se starobylým nádechem, kořeněnou pravým britským humorem. Jedná se o velmi napínavé čtení, které ve Vás vyvolá příjemnou vlnu nostalgie na oblíbené detektivní příběhy z pera samotné Agathy Christie.
Pomyslnou třešničkou na dortu je okouzlující obálka korunovaná dokonale barevnou ořízkou.
Ačkoliv to z mého pohledu na plný počet není, knihu rozhodně doporučuji a těším se na další případy, které by mohla Agathina hospodyně a především přítelkyně Phyllida vyřešit.

yonda
10.04.2023 5 z 5

Jsem milovnice knih A. Christie a tak jsem vůči příběhu, kde má být tato královna detektivek jednou z postav, byla trochu skeptická. Nakonec to bylo milé překvapení. Velmi hezky vykreslené postavy, osvětlení hierarchie v panském domě, dvě vraždy.. Nic nechybělo. Dokážu si v budoucnu představit i další případy odehrávající se v Mallowan Hall.

mikika
03.04.2023 5 z 5

milá detektivka zcela ve stylu Agathy, se spoustou narážek na její život. úsměvná představa její domácnosti složené z literárních fajnšmekrů, kteří všichni čtou Agatiny knihy a po pracovní době probírají podezřelé... ale toho služebnictva na mě bylo nějak moc, už jsem ztrácela trpělivost s každou další pokojskou.

boeink
01.04.2023 4 z 5

Klasická detektivka, jakoby ji napsala sama Agatha Christie. Vyšetřování případu vraždy se ujímá hospodyně Phyllida, která dedukcí a logickými úvahami, zcela bez možnosti moderních kriminalistických metod, otisků prstů či DNA, brzy odhalí vraha. Phyllida mi sedla, je to taková chytrá všetečka, líbil se mi i šofér Bradford a taky doktor Bhatt, tady jsem cítila možnou romantickou zápletku. Možná v pokračování. Mimochodem, kniha má opravdu koukavou obálku.

m_martina
30.03.2023 5 z 5

Výborná kniha, ve které se poklidně vyšetřuje. Stejně jako v detektivkách, které napsala Agatha Christie. A také Phyllida Brightová mně byla sympatická, proto hodnotím pěti hvězdami.

Knižní střípky
29.03.2023 4 z 5

Tajit dech nad akčními scénami nebudete, mtvolami se to tady nehemží, spíše se to tady hemží obrovským množstvím služebnictva, takové až DOWNTON Abbey v dobách své největší slávy. Ale pokud jste milovníci klasického detektivního žánru, myslím si, že by se vám tento kousek mohl líbit.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

knizni_brouk
23.03.2023 4 z 5

Není to vyloženě druhá Agatha Christie, ale je to moc hezký detektivní příběh v jejím stylu, ve kterém dokonce vystupuje i sama Agatha (a tentokráte ne jako hlavní postava v příběhu o svém tajuplném jedenáctidenním zmizení).

Bylo vskutku pěkné po delší době narazit na něco, kde krev netekla proudem a nebyla to soutěž o co nejmorbidnější způsob vraždy. Začetla jsem se dost rychle, autorka má takový odlehčený styl, který odpovídá klasické anglické detektivce. Proto knihu doporučuji všem, kdo hledají spíše oddychovější, ne tak krvavý detektivní příběh, u kterého se i pousmějí. Detektiv navíc tentokráte nepatří mezi panstvo, nýbrž mezi služebnictvo. V angličtině jsou v této sérii již dva další díly, pokud budou přeloženy do češtiny, určitě si je přečtu.

POZOR, MOŽNÝ SPOILER: Agatha zde v procesu vyšetřování vystupuje spíše jako konzultantka. Protože to, že píše detektivní příběhy, přeci ještě neznamená, že musí být nutně schopná vyšetřin reálný zločin. Vyšetřování se chopí Phyllida, hospodyně Mallowanových, zarytá obdivovatelka Hercula Poirota, které se rozhodne zapojit své šedé buňky mozkové a ten případ vraždy vyřešit sama, neboť není spokojená s tím, jakým způsobem se vyšetřování chopila policie. Phyllida je velmi osobitá a rázná mladá žena se smyslem pro povinnost. Vyšetřování vraždy se tak samozřejmě věnuje vždy až tehdy, když je zabezpečen chod domácnosti. Přestože jsem si ji téměř okamžitě oblíbila, musím říct, že mi občas vadilo, jakým způsobem strkala nos do oficiálního vyšetřování a v podstatě jej až mařila. Zároveň mě mátlo, že by si jako hospodyně mohla k policii dovolit to, co si k nim dovolovala. Kniha obsahuje mnoho pasáží, které reflektují postavení a hiearchii služebnictva v oné době, díky čemuž se nyní zpětně zamýšlím nad tím, jakou výhodu vlastně měli Hercule Poirot, slečna Marplová, Tommy a Pentlička a další velcí detektivové, kteří nemuseli přerušit své pátrání jen proto, že zrovna museli jít obsluhovat panstvo při odpolední svačině.