Vycpávač zvířat
Jarosław Grzędowicz
Klid, je to jen fikce. Nebo že by…? Takže věříte tomu, co vidíte… Střezte se! Známé a bezpečné bývá zrádné. Můžete zbloudit, když půjdete jednou z cest, zatímco v dosahu zraku je mnoho jiných. Budoucnost otevírá miliony možností, ale je to současnost, co vás zaskočí. Přemístěte kámen a impérium se zhroutí. Takže důvěřujete rozumu… Evidentně byste měli navštívit dílnu vycpávače zvířat, vstoupit na palubu U-Bootu, přežít Loisettin polibek, přečkat sibiřskou vánici nebo ochutnat speciality Východu. Zve vás autor Pána Ledové zahrady. Toto je sbírka jeho povídek, plná podivných věcí, silných hrdinů a temných tajemství. Jejich počet je… 13. První vydání. -- zdroj: legie.info --... celý text
Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: 2014 , TritonOriginální název:
Wypychacz zwierząt, 2008
více info...
Přidat komentář
V osobě Jarosława Grzędowicze se nám představuje jedna z výrazných postav polské moderní fantastiky. Grzędowicz je znám především jako autor románů, ale tady jednoznačně dokazuje, že velmi dobře zvládá také povídky. Sbírka obsahuje celkem 13 tematicky různorodých povídek doplněných o zajímavý doslov autora, kde ke každé povídce připojuje své krátké vyjádření. Povídky lze rozdělit do dvou kategorii: je tam celkem 7 krátkých short stories napsaných pro přílohu magazínu a dále pak 6 delších povídek, které vznikaly pro různé tematické antologie. Z krátkých dobře vypointovaných povídek, které jsou na cca 5-6 stran se mi nejvíce líbily titulní Vycpávač zvířat s prvky černého humoru a dále humorný duchařský příběh Koníček tety Konstancie. Delší povídky jsou možná ještě zdařilejší. Líbily se mi Vlčí vánice (příběh z prostředí německé ponorky se zvláštním úkolem z roku 1944), Víkend ve Spezeku (poměrně děsivá vize totalitní společnosti), Buran vane z druhé strany (o střetu dvou různých realit) a Farewell Blues (zajímavá vize budoucnosti ohledně kontaktu s mimozemšťany). Já mám tyto povídkové sbírky opravdu rád a tato je skutečně povedená. Proto doporučuji k přečtení.
Soubor povídek od dobrého autora fantasy a sci-fi. Střídají se povídky kratšího a delšího pojetí. Autor skvělou formou ukazuje a popisuje věci, které Vás donutí se zamyslet. Celkově je to kniha líbivá a neurazí snad nikoho. Kdo má rád dobré povídky a rád si zkrátí sem tam cestu vlakem dobrým čtením, jen doporučuji.
Kniha s lákavým obalem a připitomělou anotací… Tenhle soubor povídek (relativně) známého polského autora bych rozdělila na dvě části: na krátké jednohubky a delší povídky. Zatímco první skupina jsou pouhé anekdotky, které budou mít i v mé paměti omezeného trvání, většina z obsáhlejších příběhů mě dokázala hlouběji oslovit.
Nejvíce na mě zapůsobil antiutopický „Víkend ve Spezeku“, následovaný „Vlčí vánicí“ z čtenářsky atraktivního prostředí U-bootu. Té těsně šlapalo na paty setkání s mimozemšťany ve „Farewell blues“, společně s lehce schizofrenním a hodně mrazivým „Buran vane z druhé strany“, nezaostal ani ostrý „Loisettin polibek“. Z kratších povídek nejlépe pobavila hned ta první, hororový vtípek „Koníček tety Konstancie“, zbývající stručné texty bych klidně oželela výměnou za jednu dlouhou povídku.
Nejsem zklamaná, ale možná má očekávání ohledně tohoto spisovatele byla malinko vyšší. Pochvalu si zaslouží překlad, redakční práce a již zmíněná roztomile znepokojivá obálka (nečíst knihu před lety, hned bych ji šoupla do ČV). Celkově hodnotím 75%, konkrétnější cifry a dojmy najdete pod jednotlivými povídkami.
Soubor šesti delších povídek, které autor napsal do tematických antologií a sedmi krátkých, které byly určeny do novin jako příloha. Díky tomu jsou texty různorodé a pouze téma zrůdné absurdity totalismu se zde v různých obměnách opakuje.
Silnou stránkou je bezesporu autenticita prostředí, za kterou může tvůrčí pečlivost při studování materiálů. To se projevuje především v delších textech, z nichž nejvíce vynikají Farewell Blues, Víkend ve Spezeku a Vlčí vánice. Tady často zamrzí rozsah, protože nápady bych klidně uvítal i v románové podobě. Naproti tomu v sedmi klasických short stories předvádí spisovatel cit pro pointu a nadsázku, což se dneska zdaleka nevidí tak často, jak by si jeden přál.
Jarosław Grzędowicz tak podle mě odvedl poctivý kus práce. Nevyžívá se v novátorství ani jazykolamech, díky čemuž jsou jeho povídky jasné a srozumitelné kterémukoliv čtenáři. Přitom není nouze o smysluplná témata a originální myšlenky. Sice vás nedostane do kolen, ale klobouk smeknout přiměje.
Po dílech autorů "západní" národnosti, nebo alespoň stylu psaní, je tento soubor povídek velmi osvěžující. Autor se nebojí pracovat s odkazy naší totalitní minulosti (hlavně ve Víkendu ve Spezeku) a vytvářet příběhy alternativních a budoucích světů, které byste zažít asi nechtěli. Nechci říkat, že jsou Orwellovsky laděné, protože ani nejsou. Autor vytváří příběhy, kde je naše realita jen jemně posunutá a o to jsou příběhy působivější.
Samozřejmě vás nehodlám děsit předem, kniha je velká a povídek jiného typu je tam mnoho, obzvláště miloučká je povídka Vycpávač zvířat, po které je soubor pojmenovaný.
Pro mě byly nejlepší povídky 1. Loisettin polibek, 2. Víkend ve Spezeku, 3. Farewell Blues. Z krátkých pak 1. Vycpávač zvířat, 2. Nutná sebeobrana, 3. Benátský masopust. Každopádně jsem nečekal, že mě bude kniha tolik bavit. Pro mě, zatím v tomto roce, nejlepší čtení...
Nejvíce mě zaujaly povídky z ranku historické fantasy Vlčí vánice z prostředí německé ponorky a Buran vane z druhé strany z komunistické Sibiře. V paměti utkví i Víkend ve Spezeku. Krátké povídky jsou průměr (nenadchnou ani nezklamou). Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.
Velké překvapení... Přestože mají polští autoři fantasy a sci-fi slušné renomé, z neznámých důvodů jsem pochyboval o kvalitách této knihy. A jak slepý jsem byl. Povídky bych rozdělil do dvou skupin. V té první se nalézají skutečné rychlovky na pár stránek, jejichž úkolem je ohromit čtenáře až šokující pointou, která vyplave na povrch posledním odstavcem či větou. Bližší mi ovšem byla skupinka druhá, ve které se nalézaly povídky se složitěji vystavěným příběhem, hlubším propracováním charakterů a, pokud to vůbec jde, ponurejším a ponurejším prostředím. Deprese, zmar, úzkost jsou vůbec emoce, které se autor ve vás snaží probudit. A je třeba říct, daří se mu to...
PS: Nejlepší povídky - Loisettin polibek, Buran vane z druhé strany, Víkend ve Spezeku
Velice kvalitní sbírka povídek. Bavily mě jak ty dlouhé, tak ty kraťoučké. Originální zápletky a styl který je velice čtivý. Ačkoliv zrovna nemusím žánr sci-fi, tak tady jsem ho vyloženě hltala a do budoucna si ráda přečtu něco dalšího z autorovy tvorby. Nejvíc mě oslovila povídka Buran vane z druhé strany, skvěle vykreslené střetnutí dvou různých realit.
Kratší povídky mne zas až tolik nezaujaly ale ani neurazily. Povídku Hodinář a lovec motýlů jsem dokonce nedočetla. Ale z povídek, které se nějakým způsobem zabývaly nedávnou minulostí, přítomností či možnou blízkou budoucností, mne až mrazilo.A rozhodně za to nemohlo fantaskní či hororové téma. Realita je mnohdy děsivější než fikce.Povídku Víkend ve Spezeku nebo Farewell Blues si budu pamatovat dlouho.
Výborně napsané tématicky různorodé povídky. Doporučuji k přečtení nejenom milovníkům sci-fi a fantasy. Krátké povídky jsou skvělé a úderné, ty delší zavádějí čtenáře do možných alternativ minulého i budoucího dění. Vysvětlení ke vzniku povídek a jejich tématům jsou v doslovu, věnujte mu také pozornost.
Štítky knihy
povídky humor polská literatura sci-fi fantasy
Část díla
- Benátský masopust
- Buran vane z druhé strany
- Farewell Blues
- Hodinář a lovec motýlů
- Koníček tety Konstancie
Autorovy další knížky
2007 | Pán ledové zahrady |
2008 | Pán ledové zahrady 2 |
2011 | Pán ledové zahrady 3 |
2013 | Pán ledové zahrady 4 |
2010 | Popel a prach |
Pokud je žánrovým měřítkem King, je VYCPÁVAČ ZVÍŘAT jeho fatalistická verze z východní Evropy. Většina povídek má hororový nádech, ale zároveň odkazuje na to, co je blízké jak Polákům, tak nám. Svá podhoubí mají buď již v panujících nebo v klubajících se diktaturách a mně bylo při čtení nejednou podezřele povědomě. Třeba v seznačním “Víkendu ve Spezeku připomíná návštěva hlavního hrdiny návrat do totalitního Československa. A ve “Farewell Blues - asi nejděsivější povídce knihy - přijímá hlavní hrdina nabídku mimozemšťanů na úplné vystěhování se ze Země. Jedinou dílčí nevýhodou VYCPÁVAČE je jeho nekoncepčnost. Je znát, že povídky předtím vyšly tam i onde. Ty delší - výtečné - jsou vystlány několikastránkovými jednohubkami rozličných kvalit. I kdyby měl ale člověk přečíst jen to rozsáhlejší šestero, stojí to sakra za to. Dobré! Bardzo!