Yarminův syndrom
Petr Heteša
Čtyřicet milionů lidí v baltimorské přetechnizované megapoli pomalu ztrácí kontakt s přirozeným světem a jeho standardním biotopem, který je nahrazován technologiemi. Bylo jasné, že takový překotný vývoj nemůže trvat donekonečna a že jednou bude dosaženo kritické hranice, která všechno skokově změní. Časové odhady této události se ovšem většinou pohybovaly někde mezi sto až pěti sty lety, což dávalo jakous takous záruku, že se toho naštěstí současní obyvatelé nedožijí. Nikoho ani ve snu nenapadlo, že vše může radikálně urychlit jedna z mnoha pozemských vesmírných expedic, v tomto případě na planetu Rapponea, která se vrátila zpátky na Zemi už někdy před sedmnácti lety. Něco tam ale tenkrát zanechala. A to se nyní nečekaně vrátilo.... celý text
Přidat komentář
Anotace je nepřesná, mělo by být takto: do už tak dost pretechnizované společnosti vstoupí prvek pokročilé mimozemské inteligence.
Čteno ušima, báječný zážitek. Kulisy dystopického velkoměsta s různými úrovněmi byly skvěle popsané. Salamandr je fajn nápad a jeho existence nebo něčeho podobného (jako třeba Sekce v Brutální Nikitě) se i dnes sama nabízí. Machovský, či spíše "Mačovský" je sice (všeho)schopný a namachrovaný, ale sem tam se mu právě jeho namyšlenost vymstí. A to, že se krmí prakticky jen Jackem Danielsem je scifi sama o sobě.
Schéma, že známe příčinu všeho, ale hrdina ji teprve odhaluje, trochu zužuje vývoj děje, přesto je kniha napínavou akční jízdou a o různá překvapení není nouze. Je to strhující a přitom dost uvěřitelné. Konec trochu, ale mile překvapil.
Doporučuji.
Hustě hustý hrdina, androidi, cool hlášky... Už od vynálezu kalkulačky a úsvitu počítačů (rozuměj od počátku osmdesátých let) získali bůhvíproč čeští sci-fi spisovatelé dojem, že se nedostatek tvůrčí invence dá nahradit výše uvedeným. Zrovna paralelně dočítám tuzemskou antologii Stalo se zítra, která je - tuším - z roku 1984 a ta má čtyři stovky stran a několik desítek různých autorů, které se nijak zvlášť od Yarminova syndromu neliší. Výhodou je, že se to rychle píše a není třeba si lámat hlavu s nějakým poselstvím nebo otazníky. Cílem je jen pobavit a nezatížit mozek. Příznivci marvelovské stylistiky jásají, osobně si ale myslím, že podstata žánru je úplně někde jinde. Takže jsem se k této knížce dostal pomýlen zařazením a Hetešovým fanouškem se bohužel nestal.
Klasickej Hetesa, ctivy, nekorektni, zabavny, jen tentokrat mi prisel hlavni hrdina tak trosku debil na to jak byl cool :)
(SPOILER) Opět paráda, moc mě baví tenhle čarovný Hetešův svět. Jen občas zkratky, které mi úplně nesedí... milující matka postrádající dcetu si fakt nejde kupovat lak na nehty... ale těmito prostými fakty si tak pěknou pohádku nenechám zkazit :-)
Tak tahle knížka byla jedna velká jízda sympatického hrdiny, ale s velmi znepokojivým závěrem a vykřičníkem i otazníkem na konci. Možná je i zaděláno na nějaké pokračování, uvidíme. Každopádně nejvíce mě bavily scény z blízké střední školy. Doporučuji a dávám pět celých.
Poslouchano jako audio. Tak jak mě nebavil začátek knihy a občas jsem se trochu ztrácel, tak mě to od cca druhé hodiny poslechu chytlo. Bylo to naprosto úžasné a musím ocenit fantazii autora a promyšlenost celého příběhu. Zábavné dialogy, vtipné hlášky a zajímavé zvraty. Tohle mě moc bavilo a doporučuji. 95%
Už dlouho považuji autora za to nejlepší, co v u nás aktuálně v sci-fi máme. Hlavně díky stabilní kvalitě jeho knih. Kromě Necroboxu jsem přečetl jeho celou dospěláckou tvorbu. A hlavně věci z Baltimoru jsou pro mě srdeční záležitost. Trochu mě proto zarazil závěr knihy. Pokud tam bude vývoj pokračovat dle naznačených sentencí, brzy se s podzemím rozloučíme...
Po přečtení jedné Hetešovy povídky sahám po této knize a už mám v plánu další. Bylo to zábavné, čtivé i trochu napínavé. Takové pohodové čtení.
Moje několikátá Hetešovka. Mám pocit, že se autor docela opakuje, jako kdybych četl stále jeden typ knihy jen s upravenými detaily. Ale jako oddychovka je to dobrý kyberpunkový sci-fi nabitý akcí.
Kniha nabitá dějem, četla se sama. Hlavní postava sympaťák, který jde problémům naproti. Konec vypadal, že by mohl být i druhý díl...
V přetechnizovaném světě bývalý lovec lebek a nyní strážce zákona, milující především flašku Jacka Danielse a žluté Camelky, nejčastěji zachraňuje v nedaleké škole mládežnický výkvět spodiny. Když ho o pomoc požádá dávná spoluzačka, která postrádá svou dceru, roztočí se spirála neočekávaných událostí. Mrtvol přibývá a doposud poslušní androidi se vymykají kontrole.
"Otočil jsem se k učitelce. Nemůže z těch chemikálií, co tam jsou, vyrobit výbušninu?
Zavrtěla hlavou. On ne. Na to má moc špatný známky.
A kdyby smíchal všechny dohromady? Povýšeně se na mě podívala. Vypadá to, že jste měl z chemie stejný známky jako on."
Vtipný, lehce sexistický hrdina, který pije whisky od rána, kouří camelky (žluté), okukuje ženy - všechny, zachraňuje děti školou povinné od průšvihů, sebe a svět taky. Paráda.
Bavila jsem se, četla jsem si a doufám, že doby, kdy mi budou vládnout androidi, kdy tu začnou dělat neplechu, protože zjistí, že jsou mnohem chytřejší než my, tak proč by nás měli poslouchat, se já nedožiju. :)
Oceňuji vtipné podsouvání Skrytých rizik kvantové démonologie. :) Je dobré na ně nezapomenout, i když se mi kniha líbila, stejně pořád vedou Démoni jsou věční a Ruská ruleta.
Doporučuji všem, kteří nejsou úplně puritáni a tenhle typ literatury jim není cizí. Celkem se divím, neb tenhle typ literatury mi cizí byl a možná ještě je, přesto mě knížky pana Heteši baví moc.
Fajn, fakt fajn. Bavilo a to dosti. Miluju ten mírně ironický nadhled. Krásné odreagování. Pan Heteša, kdyby tam už nebyl, putoval by do mých oblíbených. (Sice jsem i tady našla zpotvořeninu "budeš se soustředit", ale zápisu do listiny hříšníků autor unikl o vlásek tím, že ji použil v přímé řeči:-))). )
Skvělé, zábavné, napínavé.Směle autor může konkurovat i cizím knihám s touto tématikou. V mnoha případech je i převyšuje. Nedočkavě čekám na další novou knihu.
„Žádán o místo
přistání na Zemi.
Předpoklad
za 90 hodin.
Pošlete souřadnice“.
Tohle je poslední kniha od mistra Heteši. Zatím. Tento rok jsem přečetl všechny jeho příběhy. Dal jsem je pěkně postupně. A poznal jsem, že se pan spisovatel posouvá. Od dětského dobrodružství Minecraftu, přes kriminálku až po sci-fi nářezy v Baltimor. Dostal se až k mimozemšťanům. Ano i v Baltimor jsou mimozemšťané. A dělají nám tu pěknou neplechu. Yarmin je sice mezigalaktický robot, ale dostal se do situace, která ho nutí vrátit se na planetu Zemi.
Citát: Co by to bylo za inteligenci, kdyby nesměrovala k dalšímu vývoji?
Nemusím snad ani psát, že se mu do cesty postaví policista, holdující camelkám a jeho nejlepší přítel je Jack. Jack Daniels, pěkně ve skleněné lahvi. I tady zažijeme nějakou tu vraždu, teče hodně krve, zasmějeme se, chvilku nás příběhem doprovází nějaký ten pes a nebo kočka, a posléze se i podivíme, kam nás příběh Yarmina zavede. Tento příběh je varováním o zneužití technologií. Ano, to skoro každý Hetešův příběh, ale tento se podívá do budoucnosti a ukáže nám, jak se technologie dají zneužít i jinými bytostmi.
Malá ochutnávka:
Jest-li nějaké zařízení mělo šanci zachytit vysílání mimozemské civilizace, nebo s ní dokonce komunikovat, byl to nepochybně druhý největší pozemský radioteleskop v Arecibu..... ...Radioteleskop zachytil příjem inteligentního signálu v 02:31 místního času. A že šlo o inteligentní signál, o tom nemohlo být pochyb....
Jako vždy jsem se nesmírně bavil, příběh jsem prožíval, pokyvoval i kroutil hlavou, co všechno se dá vymyslet. A že toho má pan spisovatel hodně co říci a vymýšlet a možná i trochu prorokovat, jak by to všechno mohlo na naší planetě dopadnout. Pravda také je, že v dnešní době jde všechno rychle dopředu, velký bratr nás stráží skoro na každém kroku a mobilní telefony krásně kopírují náš pohyb a místa, kde se nacházíme. To vše je napsáno v humorně-mrazivém stylu.
Citát: Otráveně jsem udělal, co mobil chtěl, přidal k tomu ještě panáka Jacka Danielse a jednu camelku (zapojení mého vnitřního kabelu do konektoru reálného světa) a vyrazil.
I zde si pan mistr udělá reklamu na své předcházející příběhy. Zde je to kniha „Skrytá rizika kvantové démonologie“, která z toho všeho vyrůstá nejvíce. Jedná se vlastně o jakousi „technickou romantiku“, do které, když se zamilujete, bude spisovatelovo knihy doslova hltat. „Letmý pohled do budoucnosti byl temnější než temná hmota Vesmíru“. Abych konec komentáře trochu projasnil, dávám mu deset půlek Hetešovo žlutých motýlků. Doufám, že nejsou napadeni mimozemským mechem a nezezelenají nám tu.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )
Citát: Bůh se na nás vykašlal, alkohol ne.
PS – Při čtení doporučuji si poslechnout Jethro Tull a jejich album z roku 1975 „Minstrel In The Gallery“.
V poslední době mám pocit, že se náměty trochu opakují, ale tahle se mi líbila. Děj ubíhal, a když jsem neměla čas číst, ráda a snadno jsem se znovu začetla. Docela pěkný byl motiv školy, jejíž žáky a učitele chodil hlavní hrdina zachraňovat.
P.S.: Trochu se mi nelíbí stále se opakující motiv: když se autorovi nějaká slečna líbí, má kočičí čumáček. Možná to někomu přijde roztomilé, ale u mě to bohužel provokuje fantazii... Vážně by se někomu líbil chlupatý obličej s dvěma nosními dírkami bez nosu?
Achjo. Heteša a ty jeho otevřené konce. Zase další knížka, která končí mlokem čumícím z Vltavy. A tentokrát se i hlavní hrdina tak nejak nechá jen vláčet okolnostmi. I když se samozřejmě poctivė snaží, není to ono.
Tento, doufám, sci-fi příběh mi připomínal Čapkovo R.U.R a Válku s mloky dohromady. Děj se ovšem odehrává v prostředí přetechnizovaného Baltimoru (i když i Brno se tam mihne), kde v horních levelech žijí "lepšolidi" a na zemi a v podzemí ten obyčejný "plebs". Nemohu se ale zbavit dojmu, že nás chtěl autor upozornit na techniku "prorůstání", což bohužel asi moc sci-fi není. Tentokrát ale příběh skončil podle mého gusta.
Štítky knihy
kyberpunk umělá inteligence, AI české sci-fi česká fantastika
Autorovy další knížky
2019 | Co to žere a kde to spí |
2012 | Sex, drogy & cyb'n'roll |
2016 | Infico |
2010 | Nevermore Baltimore |
2014 | Zajatci Minecraftu |
Hrdina a vypravěč Yarminova syndromu Brett Machowski. Policajt ze staré školy, který se vzdal života v luxusních a přetechnizovaných horních patrech Baltimoru a tráví svůj život v Ground Zero – ghettu v podzemí města. Čtvrť, v níž žijí pokojně vedle sebe kočky a psi, je pro bývalého člena speciální žoldácké jednotky Salamandr a milovníka klasického rocku příjemným místem k životu. Vše se ovšem změní ve chvíli, kdy životem omláceného Bretta osloví jeho bývalá středoškolská láska, aby jí pomohl najít její ztracenou dceru.
Mohlo by jít o klasické detektivní pátrání, to by ovšem nesměl být autorem knihy Petr Heteša a Machowského bývalá spolužačka členka vědeckého týmu, který před sedmnácti lety zažil na planetě Rapponea blízké setkání třetího druhu. Kniha má i povedenou audioverzi.