Za novými světy
Richard Halliburton
Cestopis amerického novináře, cestovatele a populárního spisovatele, věnovaný Latinské Americe. Autor se zde neomezuje jen na líčení přítomnosti, ale v zajímavých a vhodně volených exkursech vypráví historii nebo příhodné kulturní zajímavosti tohoto kontinentu. Této metodě značně napomáhá to, že autor volí cesty historicky nebo kulturně zajímavé. Takto se vydává po stopách Cortézových do Tenochtitlánu, navštěvuje kultovní středisko starých Mayů na Yucatánu, prožívá osudy Robinsona Crusoea, plave Panamským kanálem z Atlantiku do Pacifiku, pobývá na Ďábelských ostrovech a prochází nejobávanějším vězením apod. Halliburtonova 3. kniha.... celý text
Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: 1970 , OrbisOriginální název:
New Worlds to Conquer, 1929
více info...
Přidat komentář
Po stopách španělských dobyvatelů. Jedna z nejlepších Halliburtonových reportážních sbírek. Pokud ne vůbec nejlepší.
S Hernandem Cortésem do dnešního Mexico City, s Vascem de Balboou přes Darienskou šíji a Franciscem Pizarrem po incké říši. Někde Halliburton vychází z teorií, které se mezitím ukázaly jako nepravdivé (třeba u Machu Picchu), ale to nic neubírá na sugestivnosti jeho líčení. Vynikající jsou i reportáže z Ďábelských ostrovů.
P.S. Co se týká osobnosti autora, naprostý souhlas s elcapitano.
Moje třetí kniha RH. Možná nejvtipnější, ale předchozí přečtené (Létající koberec a Sedmimílové boty) mě svým dějepisným přesahem bavily přece jen o kousek víc.
Znovu bych rád vyzdvihl, že i když je dílo skoro 100 let staré, tak rozhodně nenudí ani jazykem.
Zajímavý cestopis, který i když je už téměř 100 let starý, je neuvěřitelně čtivý. Autor byl podle všeho dobrý blázen a dnes by se mu na světě určitě moc líbilo.
Moje prvni kniha od RH. Musim přiznat, ze mne uchvátila. Autor byl určitě podle dnešních měřítek tak trochu cvok. Jeho živelný, excentrický a tak trochu punkový přístup ke hledání zážitků a dobrodružství je opravdu okouzlující.
Je třeba ovšem rict, ze je to celé taky trochu hra: autor extrémní situace vyhledával a opravdicky je prožíval, ale nezřídka se dostal do situace, kdy mu pomohla plná kapsa peněz nebo styky na nejvyšších místech. Jeden by klidně řekl, že to byl floutek z bohaté rodiny, který prostě dělal vylomeniny. :)
Na druhou stranu je to i po těch letech od vzniku nesmírně inspirující čtení. Navíc je to velmi čtive a vtipně napsané.
Plus kladné body za překlad a spousty poznámek dodaných překladatelem.
...konfrontuje se současností (kniha byla napsána v 30. letech minulého století) a právě tato skutečnost je hodně zajímavá :-)
Část díla
A president mi řekl
1929
Ach samoto!
1929
Chudák Richard Crusoe
1929
Číslo 49 766
1929
Ďábelské ostrovy
1929
Autorovy další knížky
1986 | Tisíc a půl dobrodružství |
1968 | Létající koberec |
1958 | Cesty za dobrodružstvím |
1966 | Nádherné dobrodružství |
1972 | Královskou cestou za romantikou |
Díky Haliburtonovi za to, že jsem se zbláznil... do cestování ;-) a navzdory všem očekávání jsem se dostal trochu dál než za humna. zvlášť moje zvýšená afinita k Jižní Americe má svoje kořeny dost možná právě v jeho cestě za novými světy.
jen mě mrzí, že jsme generačně tak daleko od sebe - jak rád bych cestoval v čase a byl svědkem nějakého jeho bláznivého kousku, který měl ale vždy zajímavý historický kontext nebo nějaké širší poučení, poznání.
Za mě je prostě Halliburton absolutní jednička cestovatelské literatury. Kreativita toho, co "páchal" i jak o tom psal, nemá konkurenci!