Za zamčenými dveřmi

Za zamčenými dveřmi
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/521936/bmid_za-zamcenymi-dvermi-65784d6d43a7e.jpg 4 807 807

Když si Nora Davisová dělala jako malá v pokojíčku úkoly, netušila, že její otec zatím ve sklepě vraždí ženy. Až do dne, kdy se jim u dveří objevila policie. O desítky let později je Nořin otec stále za mřížemi a ona je úspěšná chirurgyně s poklidným a osamělým životem. Nikdo netuší, že její otec byl sériový vrah. Pak však Nora zjistí, že jedna z jejích pacientek byla zavražděna – a to stejně děsivým a jedinečným způsobem, jakým vraždil i její otec. Někdo ví, kdo Nora je, a chce, aby za ten hrůzný zločin nesla zodpovědnost. Jenže ona není vrah. Policie jí nemůže nic přišít. Pokud se jí tedy někdo nepodívá do sklepa…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Locked Door, 2021

Zzofinka
25.02.2024 5 z 5

Knížku jsem přečetla za dva dny a nemohla jsem se odtrhnout. Od první stránky mě bavila,což se mi často nestává. Závěr pro mě velmi překvapivý, fakt si myslím,že se s celým příběhem autorka vypiplala. Hlavní figura mi také, ostatně jako mnoha dalším čtenářům, nebyla sympatická, chovala se jak káča. Ale proč by nemohla? Kdyby se chovala tak,jak bychom chtěli,tak by přece nikdy nemohl vzniknout takovýto příběh, no ne?! Nechápu, proč bych právě za to měla ubírat hodnocení. Za mě rozhodně plný počet bodů, stejně jako Pomocnice. Tahle autorka se rozhodně tímto postavila mezi mé oblíbené. Chválím také fantastický překlad, knížka je opravdu skvěle čtivá!!!

lena.o.knihach
25.02.2024 3 z 5

Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace

Na další knihu Freidy McFadden jsem se moc těšila, protože ta předchozí byla skvělá. Jenže autorku proslavila právě Pomocnice a ne Za zamčenými dveřmi.

V knize sledujeme dvě časové roviny. V současnosti je Nora Davisová doktorka a její otec za mřížemi. V minulosti je hlavní hrdinka zvědavé dítě, které každou chvíli zkouší otevřít dveře do sklepa a zjistit, co tam tatínek pořád dělá. Jednoho dne se jí to povede.

Čtivost knize rozhodně nechyběla a 240 stran bylo za mnou, ani jsem se nenadála. Jenže jsem celou dobu čekala na něco, co by mě šokovalo nebo překvapilo. Na konci se mi jen potvrdila má teorie, takže ani tam jsem se toho nedočkala.

Pokud chcete jednohubku na večer a máte rádi sériové vrahy, směle do toho, ale myslím si, že fanoušek thrillerů najde v tomto žánru lepší čtivo.

iveta3689
25.02.2024 3 z 5

Tak asi půjdu proti proudu s hodnocením. Jedno klišé za druhým a konec naprostá slátanina. Autorka píše celkem dobře, snadno se čte, proto jí dám v budoucnu další šanci.

Dela111
25.02.2024 3 z 5

Knihám této autorky se nedá upřít čtivost a je to také jejich největší přednost. Na rozdíl od předchozího thrilleru nemá tento tak předvídatelný a mnohokrát omletý námět. Děj se však rozjíždí celkem pomalu, přesto vás příběh od začátku zaujme.
Rozuzlení bude asi pro většinu čtenářů překvapivé, ale je to za cenu určité přehnanosti, je méně reálné. Mně ta snaha autorky o šokující rozuzlení přišla spíše úsměvná, toto není konec, který na mě udělá dojem.
V současnosti jsou podobné jednoduché příběhy s pár postavami, chytlavou zápletkou a hlavní hrdinkou, která, ač profesně zdatná a inteligentní žena, se při nečekaném problému v soukromí chová hloupěji než naivní dítě, velmi oblíbené. Čtenáři náročnější v žánru thrilleru si tady však moc nesmlsnou. Toto má do propracovaného, nápaditého thrilleru s logickým, uvěřitelným, přesto překvapivým rozuzlením, daleko. Ona je to vlastně blbost, čtivá to ano, ale blbost.
Před několika lety bych pravděpodobně hodnotila výše, ale dnes mám v žánru tolik načteno, že ve srovnáním s jinými thrillery je moje hodnocení 2,5* a to jsem maximálně shovívavá.

boeink
25.02.2024 4 z 5

Opravdová jednohubka na jeden volný den. Čtivý thriller, který nezavřete, dokud nedočtete, což při rozsahu 240 stran není žádné umění. Děj navíc rychle odsýpá, takže otáčíte stránky a zanedlouho jste na (celkem překvapivém) konci. Když ale srovnám s Pomocnicí, tak ta mě nadchla více. Nicméně, Freida umí psát fakt dobře a těším se na další knížku.

Hvězdinka
25.02.2024 4 z 5

Tak jak píšou ostatní, extrémně čtivé, je to jednohubka, která chutná skvěle. Žádná hluchá místa, jen mi občas chování Nory přišlo přitažené za vlasy a také pak trošku tápu, ve kterém měsíci se narodilo miminko... Závěr je s třešničkou na dortu, krev není voda...

work
25.02.2024 4 z 5

Udělal jsem chybu, že jsem tuto knížku začal číst někdy kolem desáté večer. Už jsem zmínil při minirecenzích dalších knih autorky, že vypravovat umí znamenitě a nezdržuje se zbytečnými odbočkami, takže - po hodně dlouhé době - to byla knížka, kterou jsem sjel na jeden dlouhý zátah. Nedokázal jsem se od ní odlepit.
Po všem, co jsem od McFadden četl, ať už v češtině či angličtině, je možné vysledovat autorčin recept. Vezmi dobrý výchozí nápad na zápletku, abys chytila čtenáře hned od začátku, přihoď k tomu pár komplikací, které mají blíž k všednosti než rafinovanosti a které slouží jen ke "zvlnění" příběhu, spíše než k tahání čtenáře do slepých uliček, pracuj jen s několika málo postavami, a na závěr přines solidní zvrat. A hlavně: dobře to odvyprávěj. A tohle Freida McFadden umí.
V důsledku to není nijak propracovaný thriller, ani si není potřeba lámat moc hlavu s řešením rébusů, a neexistuje tu ani žádná krev. I zakončení je spíše takové televizní, než filmové, a hodilo by se do seriálů typu Věřte nevěřte. Není to ani knížka, ke které se vrátíte podruhé, jakmile víte, jak to dopadne, víte všechno a znovu to číst cenu nemá. I toto je společné autorčiným knížkám. Na druhou stranu, pokud je hlavním cílem takové literatury bavit, je v tom McFadden jednička.
P.S. Nesmím zapomenout pochválit výborný překlad.

FejKýý
25.02.2024 3 z 5

Kniha se mi docela vlekla a ani úplně tak nebyla čtivá. Nebylo to ani něco, co bych nedokázala odložit. Každopádně hlavní hrdinka mě lezla totálně na nervy a příběh mi nesedl a nelíbil se mi. Ale říkám si, že takové pocity, jsem asi měla mít. Hlavní postava taky za mě nebyla vůbec důvěryhodná. Neřeknu vám, jestli ji máte věřit nebo ne, ale konec mě fakt překvapil. Vůbec by mě nenapadlo, že to bude zrovna takhle. Pomocnice se mi líbila o dost více a já se těším až vyjde u nás pokračování. Třeba stihnu mezitím přečíst i knihu Anatomie lží.

Adiee19
24.02.2024 4 z 5

Nebylo to spatny. Zacatek mi prisel malinko zdlouhavy a nezazivny. Konec prekvapivy. Ale Pomocnice za mne lepsi :)

sibumi
24.02.2024 4 z 5

Skvělá oddychovka, která nejde odložit. Postav relativně málo, takže mi dost vrtalo hlavou, kdo a proč za tím vším vězí. Konec rozhodně překvapí.

Pitraska
24.02.2024 4 z 5

Skvělé, děj krásně plynul, napínavé.

Kamchaa
23.02.2024 5 z 5

Zhltnuto za dva večery. Bezva čtivá knížka, napětí až do poslední stránky.

tereziehl
22.02.2024 4 z 5

Líbilo. Celou dobu jsem se bála, že jsem odhalila viníka hned před půlí stejně jako se mi to stalo v Pomocnici, ale bylo to ještě o jedno vedle. Byť mě to napadlo, nevěřila jsem autorce, že se tudy opět po za mě prvoplánové předchozí zápletce nevydá. Možná to na mě bylo už fakt příliš neuvěřitelné, ta vyšinutost mi nepřišla úplně reálně vyjádřená, ale dobré, lepší, než jsem čekala. Samozřejmě stejně jako předchozí kniha velmi velmi čtivé, a pokud bych měla srovnat styl psaní na příklad se stylem příbuznou Lapenou, Freida McFadden mě baví víc. Koho na thrilleru bavil námět rodiče sériového vraha, doporučila bych (M)Učednici.

Ajina76
22.02.2024 5 z 5

Moc hezké, čtivé. Určitě doporučuji. Čerlo se jedním dechem.

Karin94
22.02.2024 4 z 5

Opäť ďalší príbeh z pera autorky. Dávam do pozoru, že táto spisovateľka je ťažko návyková a keď začnete, nebudete vedieť prestať.

Prečítať túto knihu mi trvalo presne dva dni! A znova nám Freida ukázala, že vie písať pútavé príbehy, ktoré sa čítajú doslova samé, ľahko a majú nečakaný koniec.

Žiaľ tejto knihe musím odoprieť jednu hviezdičku, pretože aj keď ma bavila (aj keď popravde neviem prečo, keďže celú knihu sa tam dokopy nič nedialo) mala svoje mínusy.

Strašne mi vadila hlavná postava a jej chovanie. Kto si knihu prečíta, tak zistí aj sám a ak vám vadiť nebude, tak potom som asi iba ja typ, ktorý sa ľahko rozčúli.
Popri čítaní natrafíte na rôzne vety, ktoré sa často opakujú. Buď sú napísané rovnako, alebo inými slovami, no ich podstata zostáva rovnaká. Nemalo by ma to až tak trápiť, ale mne to už po čase liezlo na nervy.

Inak knihe nemám vôbec čo vytknúť. Maximálne len toľko, že ten koniec mohol vyvŕbiť do lepšieho wow efektu, inak odporúčam.

Brembelik745
22.02.2024 5 z 5

Souhlasím s ostatními čtenáři. Velmi čtivá kniha, psaná úžasným stylem. Spisovatelka píše jednoduše, střídá přítomnost a minulost takže udržuje pořád zvědavost čtenáře. Konec naprosto wau, protože během knihy podezirate snad už úplně všechny. Konec ale překvapí. Postavy velmi sympatické. Není co vytknout. Asi jsem našla další úžasnou spisovatelku. Plných *****, opravdu zaslouženě.

Jeanine8
20.02.2024 5 z 5

Mno, tak tohle mě hodně bavilo!

kanitsuj
20.02.2024 4 z 5

Velmi čtivý thriller (měla jsem ho přečtený v naprosto rekordním čase, je to taková jednohubka), jen po Pomocnici slaboulinké zklamání, proto ubírám jednu hvězdičku. Autorka střídá současný a minulý děj v nepravidelně řazených kapitolách a velice umně odvádí pozornost od možného napodobitele. V závěru ve velmi rychlém sledu nabízí množství možných pachatelů (prakticky přijde řada na všechny, kdo se knihou jen mihnou). Méně schopný autor by možná skončil u první varianty a vlastně by se zase tolik nestalo, jen by se knížka zařadila mezi ty se snadno rozpoznatelnou pointou. Jelikož má však autorka větší ambice, na můj vkus je už samotný závěr příliš překombinovaný a ubírá mi na celkovém čtenářském zážitku, který i přesto hodnotím velmi kladně a v žánru nadprůměrně.

atarkaknel
19.02.2024 3 z 5

Neskutečně čtivá kniha jako Pomocnice. Je plná nečekaných zvratů. Místama jsem měla husí kůži a konec bych v životě neodhadla.

Ale Nora mě hodně iritovala. Při četbě jsem měla chuť na ni zakřičet: Zavolej na policii konečně! Chování postav je dost nelogické a vyústění zápletky velmi nereálné.
Přes všechna negativa jsem si ale knihu užila a určitě šáhnu i po dalších autorčiných výtvorech.

kneslova
18.02.2024 5 z 5

Tak tohle je super čtení , nadstandardní thriller