Děj se vůle Noci
Glen Cook
Zástupci noci série
< 3. díl
Piperova sestra Heris a jeho předek Cloven Februaren, Devátý Neznámý, chtějí Hechta zapojit do vlastního boje proti návratu temného boha Kharoulka Chodce. A pološílená císařovna Katrin chce, aby vedl armády Říše Grálu na východ na křížovou výpravu proti Pramánům, dávným souvěrcům. A mezitím se svět všude kolem nich mění. Zimy jsou každým rokem delší a mrazivější a moře čím dál mělčí. Kraje na severu a vrcholky pohoří pokrývá vrstva sněhu a ledu. Síla Studní Moci na celém světě slábne. A stará zla, Zástupci Noci z časů před časem, se začínají vkrádat zpět na svět. Genialita vypravěčského umu Glena Cooka spočívá stejně jako kdykoli dříve v doteku lidství – ve vojácích, kteří se chovají jako skuteční vojáci, v mužích a ženách, kteří žijí, smějí se, milují a mají skutečné naděje a skutečné obavy a spojuje je odhodlání čelit přicházející Noci.... celý text
Romány Fantasy
Vydáno: 2015 , BrokilonOriginální název:
Surrender to the Will of the Night, 2009
více info...
Přidat komentář
Po třetí se vydáváme do Cookova magického světa, kde jsou lidské osudy úzce svázány se strašlivými Zástupci noci. Po dvou knihách a více jak tisícovce stran už se konečně můžeme soustředit na příběh samotný, aniž bychom se ztráceli a tápali v neznámu. Také už jsme se sžili s hlavními protagonisty a bereme je, tu více tu méně, za své, fandíme jim a proklínáme je. A protože jsme si už zvykli a zorientovali jsme se ve vší té nábožensko-politické mohutnosti místního světového řádu, chápeme co, kdo, proč a jak… samozřejmě nemůže přijít nic jiného, než přehození výhybky a všechno je zase jinak a začínáme, když ne od začátku, tedy úplně někde jinde a s něčím jiným. Cook si to na nás připravil opravdu chytře, přesto mně kdesi na pozadí šimrá pocit jisté nucenosti a nastavované kaše stylu co dům dal, když už vařit není z čeho. Na druhou stranu se Cook v této knize pustil do rozvíjení i vedlejších charakterů, které byly doposud hodně upozaděné. Dočkáme se tak kromě pitvání životních osudů dominantního Pipera Hechta i dalších zajímavých osobnostních vstupů, ať už je to císařovna Katrin Ege nebo Piperova sestra Heris. Každopádně třetí kniha Zástupců noci získala na čtivosti, a i když nemůžu říct, že by mě Cookův styl psaní a rozvíjení zápletky kdovíjak uhranul, přesto jsem se s Hechtem a spol konečně začal trochu více bavit.
neví někdo, zda některá z autorových knih nenavazuje dále na Zástupce noci? i kdyby jen ve volném pokračování.... případně zda-li se nechystá další pokračování.... bylo to super ;) ale nemám ráda takhle otevřené konce
Po dvou dílech jsem měl na začátku trošičku problém se do trojky začíst, ale povedlo se a i tato knížka byla výborná. Piperově kouzelné rodince nelze než držet palce. Výborný otevřený konec trilogie a pak kouknu na Goodreads a vidím čtyřku:). Snad jediná poznámka k překladu a editorovi. Věřím, že to musela být pekelná fuška a povedlo se, jen občas se vyskytne podivnost jako např., že v jedné knize je Anna z Menardu a v další je to Anne. V případě jména Titus je Titovi a v případě Pinkus je Pinkusovi. Jsou to drobnosti, čtení byl zážitek s totální mobilizací mozku a spoustou srandy.
Autorovy další knížky
2000 | Černá legie |
2008 | Tyranie noci |
2000 | Tyranův stín |
2000 | Bílá růže |
2006 | Hry stínů |
Jsem trochu zklamán, jak obsahem tak i ukončením trilogie... Slabší díl než dva výborné předešlé. Děj se dost tříští a místy i zamotává, i zkušený čtenář občas trošku ztrácí přehled, hlavní hrdina Piper se dostává poněkud na vedlejší kolej, řekl bych. Jsem tak nějak rozladěný a říkám si, že pan Cook asi neumí napsat pořádný, hektický závěr trilogie. (Totéž se mi totiž stalo u jeho druhé trilogie Kroniky černé legie, první dva díly výborné a čtivé, závěrečný třetí díl, děj stagnuje, poměrně nuda a skoro jsem měl problém knihu dočíst, skoro jako by to psal jiný autor. ) Takže ty čtyři hvězdy spíše nadsazuji, jako poděkování za ty první dva díly. Howgh.