Zběsilost
Colin Falconer (p)
Impozantní sága je historií židovství ve 20. století, o zrodu státu Izrael a o událostech, které dodnes otřásají zeměmi Středního Východu. Vyprávění, které začíná ve 30. letech má dvě roviny. V jedné z nich je vykreslen osud bohaté německé židovské rodiny, z které přežije hrůzy holocaustu pouze mladý Natanel, který pak se vším zoufalstvím bojuje za vznik nového židovského státu.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 1993 , Středoevropské nakladatelstvíOriginální název:
Fury, 1991
více info...
Přidat komentář
Zbĕsilost - výstižný názov. Som zvedavý kedy sa Britom vráti všetok chaos, ktorý na svete spôsobili. Neprajem nikomu nič zlé, ale kúsok vlastnej medicínky má vždy správny výchovný aspekt. Kniha skvelá, krutá, smutná - stále nanajvýš aktuálna. 100%
Strhující kniha, která pomůže pochopit neustálé boje a nenávist na blízkém východě.
Odhalí souvislosti nejen s holocaustem, ale až k událostem přes 2 tis. let starých. Nejtěžší je pasáž týkající se koncentračního tábora v Osvětimi. Jednu hvězdu ubírám za poslední pasáž, která mi přišla již nekonečná i trochu zmatená.
Obtížné čtení plné drastických scén z boje geneticky totožných kmenů z Palestiny a vzniku židovského státu Izrael, vše ukázáno na poutavých příbězích několika rodin a dvojic. A navíc to začíná křišťálovou nocí v Německu a zvěrstvy v koncentrácích. Takže žádná pohoda, ale k pochopení toho co se v Izraeli děje, to určitě mnohým přispěje, i když už na toto téma byly napsány stohy knih. Nedoporučuji číst před spaním.
Skvělá kniha, ale dle mého je Exodus propracovanější. Jinak zcela souhlasím s komentářem MEDVEZH. Dávám 4 hvězdičky.
Kniha je skvělá , prolíná se v ní život za 2. světové války v Německu a současně v Palestíně.
Falconer je výborný vypravěč a znalec historických souvislostí .
Dokáže přesvědčivě zachytit mentalitu jak německých Židů , tak i Arabů .
I když jde o náročné téma , kniha se čte moc dobře a dává odpovědi na situaci po 2. světové válce při vzniku státu Izrael .
Jak už je zvykem , snaží se být nestranný a tak jsou na obou stranách lidé dobří zlí .
I přes to je situace mezi Izraelci a Palestinci stále vyhrocená a je jen těžko jednoznačně se postavit na jednu nebo druhou stranu .I když u mě je to jasné .
Pro mě nejlepší Falconer,knihu jsem četla dvakrát a kdybych ji měla v elektronické podobě asi bych se k ní ještě vrátila.
Do téhle knížky jsem se nemohl dostat na několikerý pokus. Nakonec se to zlomilo a když jsem otočil poslední stránku, bylo mi hodně líto, že už je konec... V podstatě se jedná o variaci tématu, které románově popsal Leon Uris v Exodu. Nejde však o nějaké napodobení, Zběsilost si jde vlastní cestou a její příběh je stejně neméně úchvatný. Příběh začínající v Německu, kde nevyhnutelně bují nacistické zlo nás postupem času přenáší do Palestiny 40. let, tedy do doby rodícího se státu Izrael. Vyprávění je vedeno z pohledu několika postav, jak z řad Židů, tak Arabů, jejichž životy se různě prolínají. Rozhřešením se pro ně stává Rezoluce OSN z 29. listopadu 1947 o rozdělení Palestiny, které spustí kataklyzma událostí... Výborný román na mé oblíbené téma.
Nejdříve jsem se nemohl začíst, děj skákal sem a tam, vypadalo to, že to nebude zas taková pecka, jak se původně zdálo. Jenže pak se to rychle zlomilo a já už jsem sledoval příběh Natanela, Marie, Rishou a Sarah s otevřenou pusou a hltal jednu stránku za druhou.
Naprosto uzasna knizka, nejdriv jsem se bala jestli to bude zrovna pro me (prece jen mam rada romanticke knizky a tahle na to uplne nevypadala), ale byla jsem nadsena.
Parádní četba. Krásná, i když velmi smutná kniha. Skvěle se četla. Moje prvotina od tohoto autora, ale už se poohlížím po dalších. Rozhodně doporučuji přečíst.
Myslím, že je to čtvrtá kniha od tohoto autora, kterou jsem právě dočetl a je z nich nejlepší. Velice silný román.
Pokud jste se o téma vzniku Izraele někdy zajímali, určitě jste zjistili, že je dost obtížné sehnat jakékoliv nestranné nezkreslené informace. Věřím tomu, že autor problém hluboce studoval, takže vznikla dle mého vysoce kvalitní kniha. A na čí straně je vlastně chyba? U britských kolonizátorů? U nově se objevivších židů z Evropy? U ortodoxních židů? U židů, kteří zde bydleli už před válkou? U Palestinců? Není u nikoho konkrétního, je u všech.
Má první kniha zabývající se problematikou koncentráků. Sice to byla jen jedna zastávka na temné pouti Žida za svobodou, ale i tak to dostatečně nastínilo krutost. Ne, že bych to neznal zdřívějška, ale číst o tom také zasáhne.
3 etapy - Německo v době těsně před, Německo v době zavřený v. a oblast budoucího Izraele - v kibucu. Nedá se říct, která část je nejlepší, ale jako celek to působí uceleným dojmem strastiplné pouti za svobodou. Falconer zná své řemešlo dobře a dokáže zaujmout.
Štítky knihy
koncentrační tábory Židé druhá světová válka (1939–1945) Izrael holokaust, holocaust přeživší holokaustuAutorovy další knížky
2004 | Anastázie |
2008 | Harém |
2003 | Hedvábná stezka |
1993 | Zběsilost |
2008 | Soumrak bohů: Román o Kleopatře |
O budování Izraele jsem četl už mnoho knih. Většina z nich obsahovala především historickou složku. Ty literární příběhy v nich byly spíše na zpestření a zvýšení čtivosti. Tato kniha ej zcela opačného charakteru. Jsou to příběhy několika jedinců, jejíž osudy se potupně prolínají a vrcholí v období uhájení izraelské samostatnosti. Pestrost románu je navíc daná i pohledem na Německo konce 30. let a i pobytem hrdinů v koncentráku. Na straně Palestiny pak několik z hlavních postav jsou Arabové. To je v této literatuře dost nestandardní. Zkrátka pan Falconer znovu dokázal, že je vynikající spisovatel.