Zelená míle
Stephen King
Zelená míle série
V roce 1932 se Amerika zmítala v otřesech velké krize a život se zdál být trpký a obtížný, jako ještě nikdy předtím. Příběh se odehrává ve věznici Cold Mountain, kam jsou transportováni odsouzenci na smrt. John Coffey je člověk, který si trest smrti zaslouží více než kdokoliv jiný. Tento mohutný obr byl odsouzen za smrt dvou malých dívek. Řekli byste možná, že cesta k poslední odplatě bude krátká a milosrdná – ale sami poznáte, jak se můžete mýlit. Doprovodíme společně Johna Coffeye na jeho poslední cestě, podobné zlému snu....... celý text
Literatura světová Horory Romány
Vydáno: 2020 , Beta-DobrovskýOriginální název:
The Green Mile, 1996
více info...
Přidat komentář
Film a knížka se nedají srovnat. Během čtení se mi před očima přehrávaly obrazy z filmu, což mě celkem mrzelo. I když není čemu se divit, protože film jsem viděl nesčetněkrát. Ovšem do této knížky se dá úplně jednoduše zakousnout a pak prakticky nejde odložit.
Skvělý čtení, nádhernej příběh a smutnej konec. Doporučuju všeckým.
Když King píše knihu z prostředí věznice, vždy to stojí za to. Vykoupení z věznice Shawshank považuji za jeho nejlepší dílo a velmi se tomu blíží i Zelená míle. Od Shawshanku se liší zejména tím, že je příběh vyprávěn z pohledu bachaře, namísto mukla. Ironií pak je, že zde jsou všichni bachaři až na jednoho slušní lidé, kteří se chovají profesionálně a ke svým svěřencům se chovají slušně a občas s nimi projeví i soucit. A také je tu rozdíl v tom, že King do tohoto příběhu vpletl prvky nadpřirozena. Nadpřirozeno je důležitou součástí příběhu, ale stejně tak i běžné vztahy v části vězení určené pro vězně odsouzené k trestu smrti. A komu osud Johna Coffeyho nepohne, nemá srdce.
Film je pak předloze velmi věrný. Herecké obsazení je kvalitní, zejména Michael C. Duncan v roli Johna Coffeyho exceluje.
Má první kniha od autor a asi to nebyla úplně ta nejšťastnější volba.
Je to kniha velmi emotivní, silná, krutá, smutná. Slzy jsem tedy udržela, ale měla jsem na krajíčku. Život ve věznici, postavy jsou napsané dobře. Třeba na Percyho jen tak nezapomenu, ten mi neuvěřitelně pil krev. Naopak světlý bod byl určitě myšák Pan Cinkal.
Měla jsem ale problém s tím, že jsem se chvilkama vyloženě nudila. Zkrátka mě nebaví zdlouhavé popisy, kterých tady bylo požehnaně. Jsem zvědavá na film, ten jsem ještě neviděla.
No tak jdu s hodnocením zase jednou proti proudu noo. :)
(SPOILER)
Opravdu zajímavý příběh (odehrávající se ve 40. letech minulého století) o bloku E ve věznici v Cold Mountain, kde všechen příběh vězňů odsouzených ,,jim rovných" k nezáviděníhodné smrti končí v náručí ,,Jiskráka".
Hlavní postava Paul Edgombe je zároveň hlavní bachař na již zmíněném bloku, kde jsou vězni umístěni na bocích Míle, koberci vedoucím k elektrickému křeslu, po níž se vždy projdou naposledy.
Příběh obsahuje i poněkud vtipné části; ,,Nevím, jestli se Jiskřak nezavaří, až mu bude smažit prdel." nebo ,,Vrchní šerif okresu Trapingus byl starý brach s nosem zčervenalým od whisky, s břichem jako necky na praní...", jež se v příběhu vyjímají. Děj doprovází ochotečená myš, které byl dán název ,,Parníkovej Willy" (později přejmenována na ,,pana Jinglese") a nadpřirozené schopnosti Johna Coffeyho, posledního vězně, kterého Paul ,,odbaví".
Příběh je psán z perspektivy Paula, který je v té době, kdy psal, co se událo na Zelené míli při jeho službě, již ve starobinci (jsou to tedy jeho vzpomínky, které jsou často mlhavé).
Velmi zajímavý příběh, který mě chytil za srdce. Bohužel se tak stalo již během filmu, který jsem viděla jednou před několika lety a stále ho mám v živé paměti. Tak moc byl tento příběh pro mne silný, že jsem si chtěla přečíst také knihu.
Kniha má rozhodně své nezpochybnitelné kvality. Nebýt ji, nebyl by film a pokud jste velcí fanoušci filmu, bude pro vás kniha nabízet možná o pár drobností bohatší pohled na děj a na postavy. Já však zůstanu u filmu a zde bude taková má výjimka potvrzující pravidla, že kniha je lepší než film.
Film jsem viděla před pár lety a proto jsem se k přečtení odhodlávala docela dlouho, protože je to v obou případech hluboký zážitek, který stojí za vidění/přečtení, ale taky vás stojí nějaké ty slzy... Ale jsem ráda, že jsem se k přečtení nakonec dostala, možná se díky tomu odhodlám i k nějaké další Kingově knize, dosud jsem se jim úspěšně vyhýbala :-)
Zatím jsem od Kinga přečetla jen pár knih, ale Zelená míle se mi z nich líbila nejvíc. Film je skvěle a emotivně zpracovaný a mám ho vcelku ráda, ale zajímala mě i předloha. A ta film rozhodně předčila. Celé to prostředí věznice a smrt visící ve vzduchu tomu dodává tu správně tíživou atmosféru, kterou King skvěle zachytil.
Knihy Stephena Kinga povětšinou nevyhledávám, ale tohle byla úplně jiná liga! Nevinně odsouzený John Coffey na straně jedné a další osazenstvo věznice Cold Mountain na straně druhé. Film jsem před časem shlédla také a obě zpracování jsou vynikající. A u obou mi za všechnu tu nespravedlnost tekly slzy. Hodnotím tedy pěti hvězdami a doporučuji.
Myslím, že nebudu přehánět, když napíšu, že kniha je vynikající. Opět se ukázalo, že King je prostě PAN spisovatel.
Po celou dobu čtení se člověk nenudí a snad nebudu za blázna, když napíšu, že jsem měl na konci na krajíčku. Prakticky celý děj se odehrává ve věznici a setkáme se zde samozřejmě nejen s dozorci, ale i odsouzenými. A jakými....?
Kniha, která Vás pohltí a nepustí.
Dlouho, dlouho ležela v hloubi Kindlu bez povšimnutí. Film zbožňuju a možná i proto jsem čtení odkládal.
Knížka je to moc dobrá. A po jejím přečtení musím říct že její filmové zpracování je v tomhle případě fakt dobře udělané a drží se knihy téměř dokonale.
Od Stephena Kinga jsem četl Bazar zlých snů, po této knize jsem k Zelené míli přistupoval velmi skepticky, autorův styl mi úplně nesedí. Ale musím přiznat, že tento příběh je odlišný, krásně působí na emoce čtenáře. Těším se na film, který jsem zatím neviděl. Závěr knihu vylepšil a proto 4/5!
Dlouho trvalo, než jsem se začetla. Každou postavu King oslovuje buď jménem, nebo příjmením nebo přezdívkou, takže těch oslovení bylo tolik, že jsem si v těch všech postavách dlouho dělala pořádek. Taky mi úplně nesedlo to přeskakování v čase. Ale příběh je to krásný, proto 4*.
Moje třetí Kingovka. Předchozí dvě mě moc nenadchly a myslela jsem si, že King není můj šálek kávy. Potřebovala jsem ho ale do letošní výzvy, tak jsem si vymyslela, že přečtu jen první díl Dvě mrtvé holčičky, protože má jen 100 stran. Knihu jsem si vyzvedla v knihovně, doma ji za chvilku přečetla a hned jsem běžela do knihovny, abych si půjčila celou Zelenou míli. Opravdu moc se mi líbila. Jsem ráda, že jsem nejdřív četla knihu a těším se na film.
ČV 2024 - Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé.
Hned od začátku mě praštilo do očí, jak přesně byla kniha zfilmována. A po mnoha a mnoha letech moje druhá kingovka. Příjemně a čtivě psaná, pocitově velmi snadno prožívatelná a stejnou měrou velmi těžko vyjádřitelná slovy.
Štítky knihy
vraždy zfilmováno americká literatura vězení, věznice USA (Spojené státy americké) černoši trest smrti popravy nadpřirozené schopnosti Stephen King, 1947-
Autorovy další knížky
1994 | Řbitov zviřátek |
1993 | Osvícení |
2010 | Pod kupolí |
2001 | Zelená míle |
2008 | Svědectví |
Stephen King je sázka na jistotu. Strhující, dojemný, drsný, napínavý a promyšlený příběh. Stojí bezpochyby za přečtení. I filmové zpracování se vydařilo.