Žena s modrou hvězdou
Pam Jenoff
Krakov, 1942. Ela a Sára pocházejí ze dvou naprosto odlišných světů. Sáře Gaultové je sotva osmnáct let a ukrývá se s rodiči v podzemní kanalizaci, kam museli utéct, když nacisté začali likvidovat krakovské ghetto. Ela Szczepanková je osiřelá Polka z bohaté rodiny, která žije jen se svou nenávistnou, s nacisty kolaborující macechou. V jeden osudný den zahlédne Ela pod mříží kanálu Sářiny oči a životy obou dívek se protnou. Vznikající přátelství je ve zhoršující válečné atmosféře vystavováno stále větší zkoušce. Podaří se Sáře přežít válku? A pomůže jí Ela, nebo se naopak vydá ve stopách své macechy?... celý text
Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: 2022 , Fortuna Libri (ČR)Originální název:
The Woman with the Blue Star, 2021
více info...
Přidat komentář
Od spisovatelky jsem četla knihu Velitelovo děvče, které mě neoslovilo až tak moc, jak jsem ji myslela, že osloví. Ale Žena s modrou hvězdou byla úplný opak. Hltala jsem každé písmenko. Beletrizovaných příběhů z druhé světové války načteno dost, ale tento byl prvním, ve kterém se někdo schovával na dost netypickém místě. Moc se mi to líbilo.
Představ si, jak by svět byl šedivý, kdybychom byli všichni stejní...
Příběh dvou dívek, které by se za normálních okolností nikdy nepotkaly. Židovka Sára a dobře situovaná, ale osamělá katolička Ela nemají zdánlivě nic společného. Ale něco přece jenom ano: tajemství.
Jednoho dne Ela, stojící nad mříží krakovské kanalizace, náhodou pohlédne dolů a spatří Sáru, která se na ni dívá z hlubin kanálu.
O naději, víře, odvaze, touze žít a přežít - cokoli... O hladu, špíně, nebezpečí a neskonalé vůli přes to všechno vidět hvězdy. O lásce i beznaději, o osamění, bolesti a ztrátách.
Každý je ve svém hoři opuštěný jako osamělý ostrov...
O tom, že vždycky vede cesta ven. Jen ji musíme umět najít. A že to nejdůležitější máme často někde blízko - jen se umět dobře dívat.
Nejhorší vězení jsou vlastní myšlenky...
O přátelství dvou dívek, o důvěře, boji o přežití i o smrti. Silné, dech beroucí, čtivé a bolavé.
Dvě tváře lásky. Dvě tváře smrti. A přece jsme všichni lidé - nebo ne?
Další z mnoha románů, které těží z holocaustu a vymýšlí si lidská dramata. Kniha vypráví o přátelství dvou dívek, kdy jedna druhou náhodou zahlédne, jak se skrývá pod kanálovou mříží. Z tohoto okamžiku vznikne přátelství na život a na smrt (doslova). Obě dívky musí překonat své fobie (strach z vody a neplavkyně a strach z uzavřených prostor). Přišlo mi dost nepravděpodobné, že by manželé kolem čtyřicítky, kteří živoří v ghettu a každým okamžikem jim hrozí deportace do Osvětimi nebo kulka do hlavy, počali dítě a žena by se nepokusila o potrat. Podivné bylo i to, že v kanálech našla úkryt jen tato skupina a nikdo další a Němci je neprohledávali. Taky by mě zajímalo, co Ela celé dny dělala, když už do školy nechodila a nemusela do práce (ačkoliv pracovní povinnost měli všichni). Taková další holokaustová pohádka o nečekaném setkání po letech a síle přátelství.
(SPOILER)
Žena z modrou hvězdou je hezký příběh hodně emotivní, silný a bolestivý. Líbila se mi odvaha Eli a Sáry jak se obě snaží vypořádat s nástrahami 2. světové války a také o přátelství obou dívek.
Sára je židovská dívka, která po útěku z ghetta je nucena se s rodiči a další rodinou schovávat v Krakovském kanále.
Na druhé straně Ela, která sice žije v přepychu ale s macechou, která jí nemá ráda a navíc se přátelí s Němci. Jednoho dne se osudy Sáry a Eli protnou a stanou se z nich kamarádky. Vše končí útěkem a bojem o přežití, kdy jedna z kamarádek umírá.
Dobře napsaný příběh o tom co vše je člověk schopen udělat pro své přátele a blízké.
Moc pěkná knížka. Nechápu, jak někdo mohl přežít za tak těžkých okolností. Silný příběh.
Příběh byl neuvěřitelně silný, emotivní, neskutečně bolestný, ale i citový. Líbí se mi odvaha obou hrdinek, jak se snaží vypořádat s nástrahami 2. Světové války.
Je to něco neuvěřitelného.
Kniha byla neskutečně čtivá.
Neměli bychom zapomínat na křivdy, které se v minulosti děly.
Až v průběhu čtení mi došlo, že je kniha od stejné autorky, jako Světla zimní noci, kterou jsem četla před časem a moc se mi líbila. Přestože kanál pod Krakovem není natolik atraktivní prostředí jako cirkus (kde se odehrává děj právě zmíněné knihy Světla zimní noci), i tak se autorce opět podařil napsat moc krásný příběh o tragických osudech lidí během 2. světové války. I když velmi smutné, tak celou dobu nesmírně poutavé čtení.
(SPOILER)
Příběh o přátelství a lásce v nelehké době.
Na jedné straně židovská dívka Sára, která se s rodiči (otce však hned ztratí) a další rodinou ukryje v kanále. Nelíbí se jí tam, ale zůstává a touží po světě a po hvězdné obloze. Postupně se sblíží se Saulem, naopak přijde i o matku s novorozenou sestřičkou - matka se obětuje, protože dítě v kanále nemůže zůstat.
Na druhé straně osiřelá Ela, žijící v komfortu s nevlastní matkou, která se přátelí s Němci a Elu nepotřebuje. Ela miluje Kryse, který šel do války a po návratu s ní nechce být, aby ji neohrozil kvůli své činnosti v odboji.
A pak se jednou jejich osudy protnou a stanou se z nich kamarádky. Vše končí útěkem z podminovaných kanálů a jedna z nich umírá.
Sářina sestra se na konci knihy setkává se starou ženou, která...
Dojemný, dobře napsaný příběh o tom, co vše je člověk schopen udělat pro své blízké a přátele.
Od autorky jsem v minulosti četl knihu SVĚTLA ZIMNÍ NOCI (5*), která se mi líbila.
Autorka napsala, že tato kniha byla částečně inspirována příběhem malé skupiny židů, kteří přežili 2. světovou válku v kanálech polského Lvova. Příběh z Krakova, který zpracovala v této knize, je celý smyšlený. Je zajímavé, že v PODĚKOVÁNÍ autorka napsala, že s touto knihou měla hodně práce, poněvadž smazala 90 % knihy a začala knihu přepisovat s cílem dokončit ji do 5 měsíců. Aby to zvládla, místo páté hodiny ranní začínala pracovat ve čtyři hodiny.
Kniha se mi líbila, byla velmi čtivá. Příběh z 2. světové války odehrávající se v Krakově. Čtenář se sžije s hlavními hrdiny a od začátku do závěru je kniha čtivá a plná emocí.
SÁRA a ELA pocházejí z odlišných rodin. Sára se s rodiči ukrývá v podzemní kanalizaci, kdežto Ela je Polka z bohaté rodiny, která žije macechou, která navíc kolaboruje s Němci. Jednoho dne se tyto dívky setkají. Kapitoly se střídají z pohledu Sáry a Ely.
Nedokážu si vůbec představit, že bych žil v podzemní kanalizaci jako naši hrdinové. Je to velmi hrozná a tísnivá představa! Jenže člověk pro záchranu života udělá cokoliv, aby se zachránil a obzvláště v období války.
Kniha má pěkný přebal.
V knize jsem našel chyby.
Dosť dlho trvá, kým sa čitateľ dostane k vysvetleniu modrej hviezdy. Ale stojí to za to!
Skvělá,krásná kniha.Mam moc ráda paní Jenoff,umí psát výborně.Tahle kniha je snad ze všech nejlepší.Strasna doba a to,co člověk vydrží, je neskutečně.Na hrůzy 2.sv.v.by se nikdy nemělo zapomenout a zda se,vzhledem k tomu,co se teď děje,že lidé asi zapomněli.
Bylo to hodně těžké. V této předvánoční době to bylo náročné téma. Popis života v kanalizaci bylo něco neskutečného. A to všechno, co se potom ještě v příběhu událo, bylo rovněž, lidově řečeno, silné kafe. PAM JENOFF má cit pro tyto příběhy, to vím už dávno, ještě ani jedna z jejích knih mě nezklamala.
Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.
Autorovy další knížky
2010 | Velitelovo děvče |
2018 | Světla zimní noci |
2011 | Diplomatova žena |
2012 | Vše, co jsme milovali |
2020 | Zapomenuté dívky z Paříže |
Krakov , rok 1942 . Židovka Sára a Polka z bohaté rodiny Ela se potkávají čirou náhodou a za velmi dramatických okolností .
Jejich setkáním začíná příběh neuvěřitelné odvahy a statečnosti .
Výborně vykreslené charaktery postav, napětí, jež vás drží v pohotovosti prakticky celou knihu až po překvapivý, ač lehce sladký konec , který si ale kniha vlastně zaslouží.
Pro mě osobně pomyslná třešnička na dortu v podobě Krakova . Miluju toto město. Velké doporučení.