Nákaza
Guillermo del Toro , Chuck Hogan
Zhoubný kmen / Upírská trilógia série
1. díl >
Byli tu vždy. Upíři. V ústraní a temnotě. Čekali. Teď přišel jejich čas. Během týdne dostanou Manhattan. Za měsíc celou zemi. Za dva měsíce – celý svět. Boeing 777 přiletí na letiště JFK v New Yorku a v pořádku roluje k terminálu, když tu se najednou letadlo zastaví a systémy přestanou reagovat. Všechny rolety v okénkách jsou zatažené, nikde žádné světlo, komunikační kanály utichly. Pozemní personál tápe ve zmatku, než konečně povolá na pomoc tým pro vyšetřování biologických hrozeb. Na palubu letadla vstupuje Dr. Efraim Goodweather, šéf týmu, a z toho, co tam najde, mu ztuhne krev v žilách. Co se děje, naopak dobře chápe Abraham Setrakian, starý pán, který přežil holocaust, pak se stal vídeňským profesorem a nakonec zastavárníkem ve Španělském Harlemu. Ví, že v tuto chvíli začíná válka… Rozhoří se monumentální bitva s vampýřím virem, který zamořuje ulice New Yorku. Doktor Goodweather, ke kterému se přidá Setrakian a pestrá hrstka bojovníků, se musí pokusit nákazu zastavit a zachránit město, v němž žijí i jeho manželka a syn. Vizionářský tvůrce oskarového filmu Faunův labyrint Guillermo del Toro a spisovatel, nositel Hammettovy ceny, Chuck Hogan společně vložili svou fantazii do smělého, epického románu o děsivé bitvě mezi člověkem a vampýrem, který ohrožuje veškeré lidstvo. Toto je první díl napínavé trilogie a neobyčejného mezinárodního vydavatelského počinu.... celý text
Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: 2010 , Beta-DobrovskýOriginální název:
The Strain, 2007
více info...
Přidat komentář
Řídící věž mezinárodního letiště JFK ztratila s letem 753 z Berlína do New Yorku kontakt krátce po přistání. Přivolaní záchranáři objevili na palubě letadla s výjimkou čtyř přeživších všechny mrtvé. Jediný Abraham Setrakian tuší, co se na palubě letadlo stalo. Do New Yorku dorazilo nejstrašnější zlo, jaké kdy lidstvo poznalo. Guillermo del Toro ve spolupráci s Chuckem Hoganem dali dohromady děsivý příběh v duchu těch nejlepších tradic B-čkových hororů. Použijeme-li filmové analogie, zkombinovali Noc oživlých mrtvol se Stínem upíra a Smrtící epidemií, přidali trochu apokalyptických vizí, nějaké ty historické odkazy, drásající mezilidské vztahy a samozřejmě partu ke všemu odhodlaných zachránců civilizace, a na světě je Nákaza., coby první díl trilogie Zhoubný kmen. Upřímně, docela se povedla, jen kdyby zasáhl odpovědný redaktor a donutil pány trochu text zahustit a proškrtat. Toho hraní si okolo hlavní dějové linie je prostě příliš mnoho a román na mnoha místech ztrácí tempo. Namísto okamžité úderné akce nabídne zdlouhavé vyjasňování si postojů, rodinné tragédie a hlasování o důvěře. Ještě to není ztracená varta, ale má to k ní nebezpečně blízko.
Vlastně nevím, jak tuhle knížku hodnotit, kdysi jsem viděla seriál, který je podle knížky natočený a překvapivě se knižní předlohy držel... Uvidíme, co další díly.
Čtivé to bylo, jen jsem byla ochuzená o překvapení. A asi si umím představit, kdybych to četla a neviděla seriál, že trnu a jsem zvědavá, co z toho bude... :)
Na to, že je dr.Efraim suchopárný vědec, tak to tedy umí pořádně rozjet se stříbrným mečem, s kterým seká hlavy hlava nehlava. Jinak docela dobrá a dopředu se hrnoucí akce, kde se to přeměněnými jenom hemží.
Rozjezd je pochopitelně pozvolný a vysvětlovací vzhledem k tomu, že je to trilogie a víc akce pocítíte až ke konci knihy. Ale ten potenciál jde cítit od začátku.
Svět je na pokraji pandemie. Lidstvu hrozí vyhubení. A důvodem je prastarý upír a obří spiknutí.
Je tu tedy hezky zamíchané i pradávné zlo lemované krví táhnoucí se století . Ale hlavní dějiště je NY v roce 2009 s podezřelým letadlem plným mrtvých pasažérů.
Skoky mezi postavama tě udržují ve střehu a napětí a popohání dopředu.
Nákaza a zasvěcení do problému knížkou prostupuje hezky nenápadně a ty stíháš mapovat své oblíbené postavy, které si ukrajujou rovnoměrně prostoru a rozhodnout se, čí případná smrt tě nejvíc zasáhne.
Bude to epidemolog s asistentkou, kteří se připojí k záchraně lidstva.
Nebo letitý profesor, který zasvětil život honbě za monstrem noci.
Někdo je možná na padouchy a bude držet pěsti Mistrovi, jednomu ze sedmi základních upírů, kteří doteď žili v temnotě a krmili se ve stínech v symbióze s lidmi.
Moc doporučuju tuto vstupní branu do triologie o nákaze lidstva s bohatou porcí krve a výživných lekaček.
Žádné hlubší myšlenky o smrtelnosti tu nečekejte. Je to jednohubka s hutnou atmosférou, sympatickýma postavama a potenciálem pro přidání grádů v dalších dílech. Protože dámy a pánové tito dva autoři opravdu ví, jak navnadit. Toto je jen předehra, kde lidi zmateně běhají mezi upírama a že jsou na pokraji vyhynutí zjistí, až je pozdě.
No, navzdory nepříjemné aktuálnosti (ehm) se to četlo moc dobře a člověk v dalších dílech snad potká happyend který půjde aplikovat na naši dobu.
Tady jsem zabrousila trochu mimo svou komfortní zónu. Zcela upřímně jsem šla za jménem Guillermo del Toro!
Trochu jsem se obávala tématu upírů. Ale to podání vědeckého pohledu mě pohltilo. A popravdě jsem se i maličko bála.
Doporučuji všem, co se rádi bojí ;-)
Čekal jsem od té knihy prakticky cokoliv. Přistupoval jsem k ní s malými rozpaky. A byť jsem dostal, co jsem očekával - upírský příběh podaný v epidemiologickém hávu - je to svižné, zajímavé a děj posouvá nejen rozmanitá struktura, ale i sympatické postavy. 3,5*
Když jsem začínala knihu číst, žádné velké wow jsem neočekávala, přece jen upírských děl je na trhu mnoho, ale byla jsem mile překvapena. Velmi se mi zamlouvalo, jak se děj postupně rozvíjí a udržuje napětí spolu se čtenářem. Jednotlivé části jemně odkrývají záhadu letadla, které se stalo oříškem pro dr. Efraima a Noru, aniž by v tu chvíli tušili, jaký závod s časem je čeká...
Bu bu bu, upírům nedávej přes hubu:)
Nová krev do žij zmírajícím "násoskám" nového tisíciletí, protože nepoživatelné sračky typu Stmívání atd nedokáží náš hlad utišit:)
Já tento moderní upgrade nesmrtelné klasiky , nenasytně vysál do poslední kapky a ještě ted mám celou pusu vlhce červenou a na patře cítím její sladce lahodnou, opojnou chuť a toužím po dalším krveprolití:)
Prostě dobrý ročník a skupina:)
Za mě je to super tím, jak celá kniha začíná. (Jo. Fakt super nasednout do letadla na první a zjistit, že kniha začíná tím, že latadlo dosedlo na ranvej a chcíplo!)
Ale musím říct, že jakmile jsem se začetla, nemohla jsem odtrhnout oči.
Líbí se mi jak je kniha nepředvídatelná.
Charaktery hlavních postav jsou prostě super..
A ten konec!!!
Za mě plný počet hvězd.
Jsem zvědavá na další díly :)
Přijemné překvapení, protože dlouho se mi nestalo, že bych se během čtení knihy bála :-) Takže jedna hvězda.
Hodně mě to zaujalo hlavně v začátku. Nechtěla jsem odložit knihu dřív, než se dozvím, co se to v tom letadle do háje stalo:-) Druhá hvězda.
Hlavní charaktery jsou v podstatě všechny uvěřitelné, postavy nejsou ploché, Abraham Setrakian vede. Třetí hvězda.
Psáno je napínavě, stránky jsem hltala a knihu jsem přečetla v cuku-letu. Čtvrtá hvězda.
Je to konečně něco jiného! Přesto krásný příklon ke klasice. Geniální! Pátá hvězda.
Začátek nadupaný na maximum, až mi bylo líto, že se z toho vyklube zase jen další upíří sága. Zhruba po třetině knihy už příběh zapadne do běžných žánrových klišé - rozpadlá rodina, hlavní hrdina a jeho dítě, starý profesor, který ví, originální zbraně na upíry... Ale četlo se to dobře, druhý díl už mám na poličce, tak uvidím, jestli ho zvládnu celý.
Podle mě je Nákaza nejlepší díl z celé upíří trilogie a především v první polovině knihy mi běhal mráz po zádech. Celá trilogie je však velmi dobře čitelná.
(SPOILER)
Ke knize jsem se dostala přes stejnojmenný seriál (The Strain). Zrovna běží 3. (a tedy snad závěrečná) série a já jsem chtěla přečíst trilogii dřív, než bude vše v seriálu.
Kniha je čtivá a stylisticky velmi dobře zvládnutá, ale zaráželo mě, jak dlouho trvalo, než se skutečně projevila nákaza. Stále jsem si říkala, že pokud prvních 150 stran skoro nic nestalo, v seriálu si museli hodně domyslet, aby jim 430 stran vyšlo na 13 dílů.
Z postav jednoznačně vede Abraham Setrakian. Jasná variace na Abrahama van Helsinga, ale také se dá říct, že postava van Helsinga je vlastně rozdělena na Setrakiana (bojovníka proti upírům) a Ephraima (lékaře). Hned v závěsu se drží Vasilij Fet ("I am Fet. Vasilij Fet."), velký krysař ruského nebo ukrajinského původu (zdá se mi, že autoři knihy v tom nemají úplně jasno), a mexikánec Augustin "Gus" Elizalde, jehož příběh je ale zatím samostatnou dějovou linkou. Ženské postavy jsou dobře napsané, ale ani jedna není někdo s kým by se mělo počítat (včetně Kelly).
Co mě irituje, je, jak američtí autoři často neznají etiketu, ale vesele ji v knihách zdůrazňují. Konkrétně v Nákaze to je: "Domnívám se, že jste bývalá paní Goodweatherová?" Setrakian jí podal ruku se starosvětskou zdvořilostí. "Abraham Setrakian. Rád vás poznávám."
To by žádný džentlmen, který právě vlezl nepozván do domu dané ženy, rozhodně neudělal. Ruku podává žena muži. Výjimkou je nadřízený v práci a mimo profesní život třeba prezident. Setrakian by se představil a vyčkal, zda mu ruka bude nebo nebude podána, protože jako folklorista a bývalý vídeňský profesor, by určitě věděl, že je výsadou ženy vybrat si, komu ruku podá a komu nikoliv.
Podle této knihy také americká gothic subkultura za mnoho nestojí. Gabriel Bolivar jako ztvárnění gothic zpěváka vlastně naznačuje, že americká gothic scéna zahrnuje hlavně variace na Marilyna Mansona.
Tešila jsem se, že v knize bude lépe rozebráno, jak vlastně celá nákaza funguje. Po této stránce jsem ale zklamaná.
---SPOILER---
"Je to virový kmen, Efraime. O tom není pochyb. Pozoruhodný vzorek genetické kyseliny."
"Pete, počkej, poslouchej..."
"Ten glykoprotein má úžasné vazbové charakteristiky. Vyloženě univerzální klíč. Ten malý parchant nejenže svého hostitele zabere a přemluví ho, aby začal reprodukovat jeho kopie. Ne - on se navíc napojí na RNA. Splyne s ní. Zkonzumuje ji... ale přitom ji nevyužije. On udělá to, že vyrobí svoji kopii spojenou s hostitelskou buňkou. A vezme si jenom ty části, které potřebuje. Nevím, co vidíš u toho svého pacienta, ale teoreticky se ta věc může replikovat pořád dokola, a o mnoho milionů generací později - a ten parchant je fakt rychlý - by dokázal reprodukovat svoji vlastní orgánovou strukturu. Systémově. Mohl by svého hostitele změnit."
1. Autoři se asi nemohli rozhodnout, zda jde o RNA nebo DNA virus.
2. Je to chaoticky napsané, takže záhy není jasno, kdy se mluví o glykoproteinu a kdy o viru.
3. Nechápu, k čemu by viru bylo napojit se na RNA hostitele, splynout s ní a zkonzumovat ji. S kamarádkou viroložkou jsme se shodly na tom, že pokud by se vyřešil problém napojení na RNA hostitele (což si neumíme dost dobře představit), pravděpodobným výsledkem by byla smrt buňky. K čemu by vir vytvářel svoji kopii spojenou s nekrotickými pozůstatky buňky? A jak? Dávalo by to smysl, kdyby tam bylo navíc něco o integraci do jádra. Pokud by vir ale uměl obsadit a ovládnout DNA, pak by se nemusel zdržovat s ničením RNA a zabíjením buňky.
4. Další zajímavý moment je, že virus je přenášen krevními parazity. Tito se podobají dle popisu hlísticím (kmen Nematoda), ale přirovnávány jsou k žížalám (kmen Annelida, kroužkovci), což by odpovídalo spíše parazitickým pijavicím (kmen Annelida), které však mají tu vadu, že jsou to ektoparazité (tedy parazitují na těle a nikoliv v těle). Rovněž v seriálu jsou ukazována Nematoda a nikoliv Annelida.
5. Vlastně mi není jasné, na co potřebuje ta endopijavice ten virus. Pro mě je jakž takž průchozí vysvětlení, že endoparazit má virus ochočený a virus endoparazitovi slouží. Nechápu ale proč na to jít tak složitě, když skuteční eukaryotičtí endoparazité nepotřebují viry k tomu, aby přeměnili hostitele podle svých potřeb. Tímto vyzývám Horry, která napsala první komentář, aby mi to v diskuzi vysvětlila, když jsou podle ní tyto dva faktory propojeny téměř bezchybně.
--- KONEC SPOILERU ---
Seriál x kniha
V seriálu je více postav (z významných Thomas Eichhorst a Dutch Velders) a některé věci jsou lépe vysvětlené (třeba otazníky kolem Jima Kenta), zatímco něco je v seriálu jen proto, aby to vyšlo na těch 13 dílů. Dutch je v seriálu asi hlavně proto, aby se Vasilij (hraje Kevin Durand) svléknul. Vzhledem k roli kterou má Kevin v seriálu Vikings, mám podezření, že nebere role, ve kterých by se nemohl svlékat. Ne, že bych proti jeho exhibicionismu (ať už vynucenému scénáristy nebo vynucenému na scénáristech) něco měla. Thomas Eichhorst je zase klasická záporákova pravá ruka, která je sice super, ale je tam hlavně proto, aby to celé bylo delší. Celkově se seriál předlohy drží dost, byť jednotlivé části občas přehazuje, takže si myslím, že komu se líbil první díl knihy, nebude první sérií seriálu zklamaný.
--- SPOILER ---
Další díly si přečtu. Sedm prastarých upírů jsou inteligentní bytosti, takže stále napjatě čekám, co to bude za Goa'uldy.
Je to apokalyptický horor, které mohou budit strach především svou reálností. Toho zde podle mého názoru dosaženo nebylo. To nemusí být na škodu, pokud člověk neočekává, že se bude bát.
Oceňuji, že kniha nebyla zbytečně vulgární. Líbí se mi propletení minulosti s přítomností a celkové pojetí upírů. Konec byl mdlý, ale to mohou ještě napravit ostatní díly. Trochu se bojím, jestli budou mít ještě čím překvapit.
Radím nečíst si moc komentářů. Některé obsahují neoznačené spoilery.
„Démoni se té noci nakrmili a praskali krví jakom klíšťata.“ Guillerma del Tora budem nadosmrti zbožňovať za to, ako mi famóznym Faunovým labyrintom roztrhol srdce. Je to mimoriadne multifunkčný umelec s láskou k hororu a najnovšie si do svojho rozmanitého portfólia pridal ešte aj písanie kníh. No povedzte! Trilógiu o nákaze spolunapísal s Chuckom Hoganom a opäť sa vracia k milovanej upírskej tematike. Už jeho debut Cronos ňou bol v r. 1993 predchnutý, nevraviac o druhom Bladeovi a o Guillermových krásne apokalyptických plánoch na trojku, ktorej odvážny scenár však vyplašené štúdio zmiatlo zo stola a natočilo tú blbosť s Ryanom Reynoldsom a Jessicou Biel. Keď sa to tak vezme, uvedomíme si, že upírska mytológia je prítomná ako keby v celej jeho tvorbe, tu viac, tu menej tlačená do popredia. Ale je tam. V Nákaze prepukla nákaza (ehm) naplno. Je to ako Prekliate Salemu, ale vzniklo to o desaťročia neskôr, takže tvorovia boli odvážnejší a vampírmi nenechali infikovať nejaké trápne zapadnuté mestečko, ale rovno celé USA. Pravdupovediac, celkovo mi to pripadalo značným spôsobom kingovské. Pri čítaní som si nevedel pomôcť. Bolo to napísané zručne a pôsobivo, ale napriek tomu ma to vcelku nudilo, postavy ma nebavili a čo sa deja týka, pravdupovediac mi to pripadalo ako moderný remake Draculu a práve Prekliatia salemu, akurát aktualizovaný na 21. storočia s tomu odpovedajúcimi vychytávkami. Deti noci tu vystrájajú hnusné veci, ale proste mi to napriek snahe pánov spisovateľov pripadalo ako priemer. Na mňa kniha najlepšie fungovala v „poviedkových“ momentoch, kedy sme „len“ sledovali, ako sa postupne „epidémia“ šíri mestom, domami, jednotlivými bytmi, ulicami, ako zlo preberá čoraz mrazivejšiu nadvládu nad mestom, pričom kompetentní plus-mínus nič ani len netušia (a opäť: komu to pripomína Prekliatie Salemu?). V týchto okamihoch som si veľmi pochvaľoval a vravel som si: „uhm, uhm, uhm“. No ale spravidla o dve tri strany neskôr sa to opäť prepadlo do letargie. A také je aj moje hodnotenie. V sérii nebudem pokračovať.