Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 7015 7015

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Veris
26.05.2014

Dárek od Ježíška - hrozně jsem ji chtěla - ale jsem cca v půli a vzala jsem si jinou - dočtu jí jen proto, že byla dárek a že doufám, že bude víc strhující a "bude se mi k ní chtít vrátit".

lalela
18.05.2014 1 z 5

strašně jsem se na knížku těšila, ale vadilo mi hodně autentických dokumentů, po přečtení jsem měla takové neutrální pocity, nemůžu říct, že by se mi knížka nelíbila, ale velenadšená jsem z ní také nebyla, spoustu knížek čtu vícekrát, k téhle se asi vracet nebudu, shrnutí - nenadchne neurazí

KetrinZel
17.05.2014 5 z 5

Věděla jsem, co budu číst a předčilo to moje očekávání. Velmi pěkně napsané, čtivé až mystické.

Modrina
14.05.2014 5 z 5

Knížku jsem dostala, aniž bych tušila, o co se jedná. A velmi mě zaujala, nic podobného jsem asi nikdy nečetla. Asi by to měla být povinná četba..

Martial
13.05.2014 5 z 5

Hodně zajímavé čtení

Zdenik
11.05.2014 4 z 5

Na knihu jsem kolem sebe slyšela samou chválu a musím přiznat, že jsem z ní byla velmi příjemně překvapena. Od autorky jsem před tím četla Vyhnání Gerty Schnirch , která i v knize Žítkovské bohyně používá nádherně češtinu. Příběh jakoby plynul sám. Jediné, co mě na knize vadilo bylo příliš mnoho použitých dokumentů na úkor textu

Marika Vanova
10.05.2014 5 z 5

Kniha byla napsaná jinak, než jsem čekala, ale nicméně se mi četla dobře. Hodně čtivá, záživná, konec zajímavý, překvapující, i když vlastně? Jsem ráda, že jsem na ní tu půlroční frontu v knihovně počkala. Skutečná fakta propojená se smyšleným příběhem mám ráda. Já knihy už podruhé nečtu, ale tahle mě nahlodává. Doporučuji

Ankavi
28.04.2014 5 z 5

Kniha se mně velice líbila. Příběh, v němž se snoubí literatura faktu s románovou fikcí, ve čtenáři zanechá stopu. Rádi pozapomínáme na nacistická, komunistická a estébácká zvěrstva, rádi se necháváme ukolébat tím, že všemu rozumíme a že lze všechno vysvětlit racionálně, vědecky. Tato kniha vás vyvede z omylu. Tato kniha vám dá prostor pro přemýšlení, rozjímání. Tato kniha evokuje řadu etických a duchovních otázek, aniž vám vnucuje odpovědi. Povedla se.

Mikisan
28.04.2014 5 z 5

Báječný příběh založený na faktech. Knihu jsem si musel vyloženě šetřit, aby mi báječný pocit ze čtení neutekl moc rychle. Příběh ihned vtáhne a nedá spát, dokud nedojdete na konec.

javirgo
28.04.2014 3 z 5

Mě připadá, že úspěch knihy je založen na tématu. Čtivé to pro mě nebylo a K.Tučkovou za talentovanou autorku rozhodně nepovažuji.

rasputin
27.04.2014 5 z 5

Mě se to prostě líbilo....Vyhnání Gerty i této knize je určitě co vytknout. Každopádně ve mně obě tyto knihy zanechaly nesmazatelnou stopu.

Pišingr
21.04.2014 3 z 5

Téma bohyní je velmi zajímavé už samo o sobě. Ve spojení s rozplétáním minulosti rodiny tvořilo velmi napínavý děj. Přesto bylo do knihy na můj vkus naroubováno až příliš mnoho "dokumentů z archivů" a Vyhnání Gerty Schnirch mě oslovilo mnohem víc.

ivanah
21.04.2014 4 z 5

Zajímavé téma a neobvyklé vyústění.

fauziya
20.04.2014 2 z 5

Oceňuji, že autorka vycházela z faktů, o fenoménu bohyní z jižní Moravy jsem předtím neměla tušení. Kompozice díla byla moc zajímavá. Autorčin styl psaní byl (je) ale slabý, plytký... V určitých momentech toho říká (vysvětluje) příliš.
Nedočetla bych, kdybych nemusela (četla jsem to do školy :-) ).

judita26
14.04.2014 5 z 5

Nádhera...přečteno jedním dechem; vyzrálý příběh včetně přesného vykreslení charakteru doby, postav a prostředí

v.e.v.er.ka
14.04.2014 5 z 5

Jako první jsem viděla divadlo, na knížku jsem čekala pul roku v knihovně a prisla na me rada až tyden po představení.... a jsem moc ráda že jsem ji nejprve viděla divadelně ztvárněnou myslím si že pak knížka byla více pochopitelnější a lépe jsem si některé věci zařazovala... ale jinak obsahově téměř naprosto totožné jako kniha, ve které mě zklamala jen jediná věc a to jakým způsobem byl napsán závěr... po divadelním provedení jsem ho čekala mnohem dramatičtější :-(

renatah
11.04.2014 5 z 5

Strhující, překvapivý konec, ještě dlouho mám o čem přemýšlet.

Persefona
07.04.2014 5 z 5

Krásná netradiční knížka, moc se mi líbilo prolínání současnosti, minulosti a pročítání spisů STB. Kraj, kde se kniha odehrává je kouzelný, hned bych tam vyrazila.

Ladys
07.04.2014 5 z 5

Výborná kniha. K.Tučková je pro mě jako zjevení.
Příběh bohyní je skvělá kombinace archivních záznamů a románové fabulace. Fascinující příběh ze světa, o kterém člověk slyšel, ale v podstatě nic nevěděl.
A chci si přečíst i Vyhnání Gerty Schnirch.

Klarinet
04.04.2014 3 z 5

Dočteno. Dopřemýšleno. Hluboký nádech a výdech. Poutavé, zajímavá forma, strhující osudy...nejvíce mě ale zasáhla myšlenka, že bohyně nezlikvidovali katolíci, nacisti ani fanatičtí věřící, ale komunisti. Zase si člověk uvědomí v jaké krásné době žijeme i přes všechny nedokonalosti české demokracie! Těším se na Gertu Schnirch.