Žítkovské bohyně

Žítkovské bohyně
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/113303/bmid_zitkovske-bohyne-g8g-113303.jpg 4 7153 7153

Nový román autorky bestselleru Vyhnání Gerty Schnirch. Fascinující příběh o ženské duši, magii a zasuté části naší historie. Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele - její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice..... celý text

Mikisan
28.04.2014 5 z 5

Báječný příběh založený na faktech. Knihu jsem si musel vyloženě šetřit, aby mi báječný pocit ze čtení neutekl moc rychle. Příběh ihned vtáhne a nedá spát, dokud nedojdete na konec.

javirgo
28.04.2014 3 z 5

Mě připadá, že úspěch knihy je založen na tématu. Čtivé to pro mě nebylo a K.Tučkovou za talentovanou autorku rozhodně nepovažuji.

rasputin
27.04.2014 5 z 5

Mě se to prostě líbilo....Vyhnání Gerty i této knize je určitě co vytknout. Každopádně ve mně obě tyto knihy zanechaly nesmazatelnou stopu.

Pišingr
21.04.2014 3 z 5

Téma bohyní je velmi zajímavé už samo o sobě. Ve spojení s rozplétáním minulosti rodiny tvořilo velmi napínavý děj. Přesto bylo do knihy na můj vkus naroubováno až příliš mnoho "dokumentů z archivů" a Vyhnání Gerty Schnirch mě oslovilo mnohem víc.

ivanah
21.04.2014 4 z 5

Zajímavé téma a neobvyklé vyústění.

fauziya
20.04.2014 2 z 5

Oceňuji, že autorka vycházela z faktů, o fenoménu bohyní z jižní Moravy jsem předtím neměla tušení. Kompozice díla byla moc zajímavá. Autorčin styl psaní byl (je) ale slabý, plytký... V určitých momentech toho říká (vysvětluje) příliš.
Nedočetla bych, kdybych nemusela (četla jsem to do školy :-) ).

judita26
14.04.2014 5 z 5

Nádhera...přečteno jedním dechem; vyzrálý příběh včetně přesného vykreslení charakteru doby, postav a prostředí

v.e.v.er.ka
14.04.2014 5 z 5

Jako první jsem viděla divadlo, na knížku jsem čekala pul roku v knihovně a prisla na me rada až tyden po představení.... a jsem moc ráda že jsem ji nejprve viděla divadelně ztvárněnou myslím si že pak knížka byla více pochopitelnější a lépe jsem si některé věci zařazovala... ale jinak obsahově téměř naprosto totožné jako kniha, ve které mě zklamala jen jediná věc a to jakým způsobem byl napsán závěr... po divadelním provedení jsem ho čekala mnohem dramatičtější :-(

renatah
11.04.2014 5 z 5

Strhující, překvapivý konec, ještě dlouho mám o čem přemýšlet.

Persefona
07.04.2014 5 z 5

Krásná netradiční knížka, moc se mi líbilo prolínání současnosti, minulosti a pročítání spisů STB. Kraj, kde se kniha odehrává je kouzelný, hned bych tam vyrazila.

Ladys
07.04.2014 5 z 5

Výborná kniha. K.Tučková je pro mě jako zjevení.
Příběh bohyní je skvělá kombinace archivních záznamů a románové fabulace. Fascinující příběh ze světa, o kterém člověk slyšel, ale v podstatě nic nevěděl.
A chci si přečíst i Vyhnání Gerty Schnirch.

Klarinet
04.04.2014 3 z 5

Dočteno. Dopřemýšleno. Hluboký nádech a výdech. Poutavé, zajímavá forma, strhující osudy...nejvíce mě ale zasáhla myšlenka, že bohyně nezlikvidovali katolíci, nacisti ani fanatičtí věřící, ale komunisti. Zase si člověk uvědomí v jaké krásné době žijeme i přes všechny nedokonalosti české demokracie! Těším se na Gertu Schnirch.

Kristča
03.04.2014 3 z 5

Velká očekávání a tak trochu zklamání. V použití archivních dokumentů vidím spíše autorčinu neschopnost je interpretovat, nežli nápaditý záměr.... Téma je zvoleno jistě zajímavé, ale postavy velice nepropracované, předvídatelné. Jsem milovnicí knih Květy Legátové a ta si s postavami pologramotných, svérázných vesničanů ze zapomenutého kraje pohrála o poznání více. Pokud Kateřina Tučková nepoleví, bude se jistě rozvíjet dál a v budoucnu má šanci na psaní děl s hlubším vhledem do lidského nitra, což je v knihách tohoto typu nutností.

KarlaP
28.03.2014 5 z 5

Skvělé čtení! Žítkovské bohyně jsou tajemné, šokující, přes všechny fakta spádné, velmi čtivé a především jsou do poslední věty napínavým románem. Jsem ale názoru, že je román určen pro náročnější okruh čtenářů, který si chce odnést nejen románový zážitek, ale také pořádnou dávku nových vědomostí.

Bránolog
28.03.2014 4 z 5

Zajímavé prolínání faktů a nejspíše fiktivního příběhu. O regionální problematiku se dost zajímám, ale fakt je, že kopaničářské čarování mne nechává vcelku v klidu. To ale neznamená, že jsem se o něm rád něco nedozvěděl...

zuzulique
20.03.2014 5 z 5

Som prekvapená koľko negatívnych slov schytala K. Tučková od svojich rodákov...Vzhľadom na to, že je to relatívne mladá spisovateľka, ktorá má kariéru len pred sebou, je jej kniha Žitkovské bohyně výbornou a originálnou knihou. Zároveň je prísľubom ďalších skvelých kníh od tejto talentovanej osoby. Škoda, mali by ste byť na ňu viac hrdí, bratia Česi, v tej záplave braku, čo sa objavuje na našom knižnom trhu je toto svetielko nádeje...

Saharka
20.03.2014 2 z 5

Žítkovské bohyně jsou románem značně přeceněným. Je nepochybně čtivý, napínavý a dosti spádný. Zároveň však trpí sumou věcných i logických vad a nečistot (za mnohé např. že by studentka historie a archivnictví nevěděla, že má zapátrat i ve slovenských archivech - přijde na to až v půlce knihy...), předvídatelností zápletky, plytkou charakteristikou postav, jimiž autorka chladně posouvá jako figurkami na šachovnici, a jež vybavila zcela plochým jazykem slévajícím je (kopanické babičky, vědce, úředníky…) do jediné nenápadité vrstvy obecné češtiny.

Verunka289
20.03.2014 3 z 5

Od knížky jsem asi očekávala až příliš vzhledem k tomu, jak mi ji každý doporučoval a vychvaloval. Možná právě proto jsem byla trošku zklamaná, protože moje očekávání to určitě nenaplnilo... Knížka byla zajímavá, dobře faktograficky zpracovaná, autorka si s jejím psaním musela dát hodně práce, ale pro mě to bylo takové nenadchne ani neurazí :-)

Merlinit
18.03.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila. Zvláštní příběh posouvají vpřed úřední listiny, jejichž kostrbatými formulacemi se čtenář v roli žravého červa prokousává až na samou dřeň ve vší její poetické syrovosti - drsnou přírodou, jíž potem a krví splácí holé živobytí, všudypřítomnými předsudky, jež bují tím víc, čím méně uší jim naslouchá, nepřijatelnou láskou, bolestnou a zničující a strázněmi osudu, s nimiž veškerá lidská síla a vůle nic nepořídí.

Jonna
17.03.2014 2 z 5

Kniha mne nebavila, možná proto, že o léčitelkách a historických souvislostech už něco vím. Kniha byla (hlavně ve střední části) rozvláčná, předvídatelná, a fakta se opakovala.Chvílemi to působí, že autorka sama je zahlcena dokumenty a nějak si s nimi neví rady. Nic, co by nešlo shrnout do dvojstránkového článku v časopise.
Sexuální zápletka je takový umělý přílepek, aby zatraktivnil knihu i pro "širší čtenářskou obec". Docela by mne ale zajímalo, jak detailně četl dokumenty z archivů právě tenhle typ čtenářů.
Touhle knihou se mi bohužel opět potvrdilo, že neplavu s hlavním čtenářským proudem, kterým jsem se nechala vyprovokovat ke koupě knihy.