Život sa so mnou pohráva
David Grossman
Nový Grossmanov román je rodinnou drámou - príbehom troch generácií silných žien. Temné udalosti z minulosti otrávili ich vzájomné vzťahy a zaviedli ich neúprosne späť. Vydávajú sa spolu na cestu na ostrov Goli otok pri chorvátskom pobreží. Dnes deväťdesiatročná Vera tu strávila tri roky v krutom politickom väzení za Titovho režimu v 50. rokoch, keď odmietla zradiť svojho manžela Miloša, neprávom obvineného z vlastizrady. Príbeh o rane, ktorá sa prenáša z generácie na generáciu, o desivej sile tajomstva, aj o láske, čo nevyhasína ani roky potom, keď milovaný už nežije. Príbeh o odvahe, opustenom materstve, o rodičovskej voľbe a jej dôsledkoch... o hriechoch otcov, v tomto prípade matiek.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2020 , Artforum (SK)Originální název:
Iti ha-chajim mesachek harbe, 2019
více info...
Přidat komentář
Nádherná kniha a jazyk. Zároveň jsem se i dozvěděla něco nového. Jak velká to musela být láska, že předčila lásku mateřskou? To mi rozum nebere... Tolik utrpení pro "pravdu".
Hodně těžká kniha. Nemohu říct, že by se dala číst lehce nebo těžce. Musíte si zvyknout na styl vyprávění. Zkomolený jazyk (hebrejsko-srbština), který je mistrně přeložený do češtiny (všechna čest). A pak také na všechny ty postavy, z nichž Vám stejně nakonec vyjdou 4 nejdůležitější - Vera, Nina, Gili a Rafi. Ve chvíli kdy zjistíte, že vlastně čtete příběh postavený na reálném příběhu paní Evy Panić-Nahirové, o to víc Vás to pohltí. Chcete vědět víc a hlouběji. Pak strpíte i nepřehlednost vyprávění, vsuvky, výkřiky a vlastně všechny myšlenky Gili, která je vypravěčkou. Pak vám dojde, že celé vyprávění je pojato stylem filmové skriptky. Vždyť Vám skoro pořád připomíná - Gili piš všechno co vidíš, slyšíš, cítíš i to co nevidíš a neslyšíš a necítíš. A ona píše. Myslím, že to ta východní Evropa po 2. světové válce neměla lehké (počítaje do toho i ČSSR). Nelze obvinit západní země (USA, Německo, Francii, VB atd) že nás v tom nechali. Vlastně nemohli. I oni byli vyčerpaní z 6 let trvající války, hrůz a děsu. A nechtěli dopustit, aby se to strhlo znovu, ve větší síle. Protože na to tu sílu v danou chvíli neměli. Proto, je dnes (ano v roce 2024) důležité aspoň nějak pomáhat. Protože, je to tu zas. Kousek za našimi hranicemi. Proto jsou tyto Evy, Milady nebo Heliodorové důležití i dnes. Abychom nezapomněli co bylo a raz dva může zase být. Ten pocit jistoty bezpečí je tak strašně zrádný. Život si s námi opravdu zahrává.
Těžké čtení, ale stálo za to.
Těžká kniha. Srozumitelná a lidská. A zároveň nepochopitelná.
Novodobé dějiny zemí bývalé Jugoslavie bych si měla podrobněji prostudovat. Jsou dosti temné.
Hodně zvláštní kniha.
Moc dobře se nečetla,až pak když se vydali na cestu to mělo trochu spád.
Komunistická ideologie je zvrhlá. Je založena na nenávisti a tu povyšuje na boha. Nejen že je dovoleno nenávidět, je to příkaz, poslušný komunista nenávidí z celého srdce. Nenávist je samozřejmě vlastní všem, ale dobré mravy velí ji skrývat, jen si tak tiše něco nebo někoho nenávidět. Komunista se předvádí, kdo nenávidí víc. Napříč národy a kontinenty, komunismus je kurva. Toto mnou cloumá po dočtení knihy.
Devadesátiletá Vera se zetěm, svou dcerou a vnučkou, podnikají podivnou cestu na Goli otok, kde byla v 50. letech za Titova režimu Vera tři roky vězněna za to, že odmítla přiznat něco, co neudělala ani ona, ani její zesnulý manžel.
Celá jejich cesta je zvláštní tím, že ji cestovatelé pojali jako dokumentární film, kdy každý účinkující předává kameře a budoucím divákům své svědectví. A mnohdy je toto svědectví plné bolesti nebo nevyřešených záležitostí, které se táhnou napříč generacemi.
Příběh je to velice silný, navíc inspirovyný skutečnou osobností, jugoslávskou hrdinkou Evou Panić-Nahir. Jako celek na mě příběh silně zapůsobil, jen jsem se trochu prala s postavou Niny, dcerou Very, která mi navzdory pohnutému životu nijak k srdci nepřirostla, spíš mě její chování dost iritovalo.
Určitě tento román stojí za přečtení, o paní Panić-Nahir jsem doteď nic nevěděla, dohledávala jsem i informace o vězení na Golom otoku, což byla taky dost síla. Doporučuji!
Tohle byl román, na který se jen tak nezapomíná. Četba to nebyla jednoduchá, ale o to obohacující. Kniha s přesahem do skutečnosti. Reálné historie. Po dočtení jsem si slíbil, že těch ,,odeonek" musím za rok přečíst víc. Dají víc ,,práce" , ale o to větší odměnu. Hlavní ženské postavy se vypořádávají s kupou různých křivd a tajemství. Super!
Silná sága tří žen. Cesta na Goli otok - zdejší lágr měl vliv na život všech tří (je rostlina víc než člověk?). Vera - veliká láska mezi Židovkou a Srbem (nebo závislost?), síla v postojích a schopnost opečovávat a být opečovávaná, stát se zaslouženě středobodem rodinného klanu (život v kibucu popsán nevtíravě, ale zřetelně). Nina - oběť zrady (nebo Sophiiny volby?), vyrovnávání se zdánlivým permanentním odmítáním a připravující se na rozpad osobnosti kvůli nemoci (ale ještě žijeme! - to gesto na konci je neobyčejně silné). A Gili, co se nestačí divit... A jejich mužové, pochopitelně. A natáčený film. A to, o čem se mlčí- dokud se to neprodere ven v jednom mučivém výkřiku... Podmanivý příběh, inspirovaný skutečným životem Evy P., napsaný vytříbeným jazykem. Člověk intenzivně vnímá, jak běží čas - a jak se mění vztahy, touhy, způsob života, priority. Užila jsem si, vrátím se.
Zvláštně psaná kniha se silným příběhem.Snaha o nápravu narušených vztahů matka-dcera.Kniha,kterou musí čtenář sledovat,jinak se ztratí.Není to jen klouzání po povrchu.Je to takové hutné čtení.
Kniha vypráví silný příběh tří generací žen. Středobodem vyprávění je životní osud devadesátileté židovky Very. Ta prožila na pozadí probíhající druhé světové války velice silnou lásku se Srbem Milošem. Po válce byli v Jugoslávii perzekuováni politicky nevhodní lidé. Vera s Milošem byli odsouzeni za údajnou výpomoc Stalinistickému režimu a nechávají za sebou šestiletou dceru Ninu. Oba manželé byli uvězněni. Vera byla odvezena na vězeňský ostrov Goli otok, kde byla vystavena mučení. V Nině odloučením od rodičů vzniklo trauma, které na ní zanechává hluboké jizvy po celý život. Vera se po návratu z lágru vrací k dceři a společné odjíždí do Izraelského kibucu, kde se Vera seznamuje s Tuvjem, jeho synem Rafaelem a rozhodne se s nimi žít. Rafael se zamiluje do Niny, čímž vzniká bouřlivý vztah. Narodí se jim dcera Gili, kterou Nina v jejích třech letech opouští a na několik let zmizí. V Gili tak také vzniká hluboké trauma.
Příběh je vyprávěn formou roztříštěných časových linií, které se mezi sebou poměrně přehledně proplétají. Výše uvedený popis děje se týká zhruba první třetiny knihy. Hlavním tématem je cesta po stopách rodinných kořenů, křivd a snaha se s nimi vyrovnat. Čtenář sleduje Veru, Ninu, Rafaela a Gili (hlavní vypravěčku příběhu) na cestě za smířením se sebou samým a s generačními křivdami, kterými je každý z nich hluboce zasažen. Velkým tématem je také láska v různých formách, nutnost volby a s ní spojenými následky, se kterými je třeba se vyrovnat.
David Grossmann vytváří velice intimní a emočně silné scény, které zároveň nepřesahují hranici sentimentality a působí proto velice autenticky. Tím je umocněna už tak silná emoční rovina románu. Postavy mají propracovanou psychologii, působí opravdově a díky tomu jsem cítil zapojení do jejich osudů.
V doslovu a poděkování je zmíněna inspirace skutečným životním osudem Evy Panićové - Nahirové a její dcery Tiany. O to větší emoční dopad na mě kniha po dočtení měla. Její přečtení rozhodně doporučuji.
Myslím, že všechny moje pocity naprosto do puntíku vystihla BabaJaga11, která hodnotila chvíli přede mnou. Knížka je zvláštní. Chvílemi mě iritovala, postavy mě štvaly a já si několikrát pokládala otázku PROČ. Být v kůži Gili bych nechtěla ani na minutu, ale vlastně osudy všech zúčastněných byly tak šílené, že čtení rozhodně nebylo ve smyslu přenesení se do světa, kde by čtenář chtěl být. Příběh je ale tak pozvolně pohlcující, že ho nejde odložit jen tak. Člověk prostě musí číst dál, i když ví, že lepší to nebude.
Asi nic dalšího od autora zkoušet nebudu, ale na postavy z téhle knihy jen tak nezapomenu. Rozhodně doporučuji k přečtení. Pokud tedy neprožíváte nějaké těžké životní období. To by vás kniha dorazila.
Tak vám nevím. Tak silné téma, a přitom tak málo prožitků. Nebo jinak, s touto knihou mi vůbec nebylo dobře. Ne kvůli popsaným hrůznostem války, ale z toho podivného chladu mezi hlavními postavami. Vlastně se mi to vůbec nelíbilo, proto asi nezapomenu.
(SPOILER)
Musím říct, že k této knize mě dost přitáhla obálka – kamenitá cesta, kolem křoví, starobyle vyhlížející dům, i když civilizace v podobě eletřiny už na to místo zjevně pronikla... aniž bych se starala, o čem kniha vlastně má být, zalistovala jsem v ní, přečetla kousek... a pak jsem ji zhltla během tří dní.
Ne, není to jednoduchý příběh. Postavy mi připadaly ztřeštěné. Zjišťuji však, že zrovna mezi ztřeštěnými postavami vždy najdu takové, kterou jsou mi sympatické. Asi proto, že sama sebe bych taky označila za osobu ztřeštěnou, alespoň občas.
Nu, jen si představte drobnou pětačtyřicátnici, která se snaží držet krok s šestnáctiletým klukem ve vrhu koulí. Předtavte si novomanžele, kteří stále milují své předchozí, předčasně zemřelé partnery a jejich fotografie si vystaví v nové společné ložnici. Ovšem když dojde na něco, co by ti dva zemřelí neměli vidět, otočí je novomanželská dvojice prostě čelem ke zdi... Ano, začíná to všechno dost legračně. Alespoň některé pasáže. Celé to ruší jen mlčenlivá a poněkud "škarohlídská" Nina. Pokud tedy se namane někde nablízku, což není tak často. Postupně však autor odkrývá další a další nánosy pomyslného prachu a čtenář začíná tušit, že tak jednoduché to nebude. Že Vera přece jen není tak dokonalá, jak se na první pohled zdá, a Nina tak rozmazlená a slabá, jak se jeví o podle Veřina vyprávění. A pochopíte i to, proč Gili, vnučka a dcera, v úvodu říká, že by bylo lépe, kdyby se Rafael (její otec) a Nina (její matka) nikdy nepotkali.
Román plný bolesti – ale i naděje. Odpuštění je možné i tehdy, když vlastně nikdo o ničem takovém zpočátku vůbec neuvažuje. A drsná příroda dokáže potrápit, zahubit, ale i stmelit.
Podobně jako po přečtení knihy "Hukot času", v níž se také píše o dopadech diktátorské moci na život lidí, jsem si i zde musela po přečtení říct: Nesuďme!
Kéž by lidé nemuseli činit taková rozhodnutí, k němuž byla donucena Vera...
Nerada čítam už o koncentračných táboroch, pretože mám občas pocit, že to ľudia čítajú, aby sa zabavili svojimi chúťkami. Táto kniha bola iná, založená na skutočnej postave (aj keď veci v knihe boli mierne pozmenené). A bolo to dobré! Priam prudko čitateľné! O pomeroch v Chorvátsku počas vojny a Tita som netušila, rozšírila som si obzory.
V lakonickém vyprávění může být často síla, ale tady mi chyběl nějaký hlubší motiv, který by postavy maličko oživil. Dal jim tvar a zaoblil. Zůstávají i po přečtení ležet pouze na papíře a nepřenáší se dál. Celá kniha má reportážní až filmový styl, takové míhající momenty lidí, jejichž osudy nebyly úplně lehké, ale obrací se k vám s jistou nedůvěrou až neochotou. Jako by nechtěli být viděny, jako by toto přináleželo pouze a jedině...
Autorův styl není nezajímavý ale ani do detailu zapamatovatelný.
Rád jsem si přečetl příběh židovské rodiny, který se prakticky nenapojuje na hrůzy holocaustu a přesto se týká dějin 20. století.
Toto bylo těžší čtení, i když jsem věděla do čeho jdu. Pro mě celkem překvapení, že román se zakládá na skutečných základech. Jediné co bych vytkla a za co dávám o hvězdičku méně, je začátek. Trochu zmatek na začátku v postavách a ve stylu. Než jsem se do příběhu dostala chvíli to trvalo, ale nakonec se mi ta dokumentární forma líbila.
Štítky knihy
20. století rodina rodinné vztahy ságy zločiny komunismu matky a dcery izraelská literatura Jugoslávie
Autorovy další knížky
2018 | Přijde kůň do baru |
2022 | Život si se mnou zahrává |
2010 | Mít s kým běžet |
1996 | Viz láska |
2011 | Žena, ktorá uteká pred správou |
Kniha zajímavě přibližuje region Balkánu, o jehož historii z 2. sv. války a začátku titova režimu jsem měl jen kusé informace. Některé momenty knihy přišly jen malinko slabší. Přesto velmi dobrá kniha, kterou rád doporučím.