Žízeň po životě
Irving Stone (p)
Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic, celý život jej finančně i morálně podporoval ne o mnoho existenčně zajištěnější, avšak oddaný bratr Theo. O jeho obrazy dnes na aukcích svádějí boje japonští investoři s americkými průmyslovými magnáty a vydávají za ně desetimiliónové dolarové částky. Jejich autor se ve vrcholící deziluzi, nedůvěře v sebe sama a na pokraji šílenství zastřelil. Neúspěšně, dva dny pak umíral v nemocnici. Žádný z těchto paradoxních závěrů a úvah se do románu Žízeň po životě nevešel. Ani nemohl, protože jde o učebnicový příklad životopisného románu a v takovém není na podobné extrapolace místo. Avšak tyhle i jiné napadají čtenáře naprosto zákonitě, neodbytně a všechny s sebou nesou i příchuť smutku. Kniha detailně líčí malířovu vytrvalost, která soustavně narážela nejen na nepochopení okolí, ale i na vlastní nešťastně utvářené psychické dispozice. Od dětských let, přes pohnutou epizodu studií v bohosloveckém semináři a nevydařenou misijní činnost mezi horníky v Belgii – už zde je počátek života, který se pro van Gogha proměnil v tvrdý střet snů a skutečnosti. Nakonec ho po dvou šťastných měsících opustil i přítel Gauguin, s kterým si nejvíc rozuměl...... celý text
Přidat komentář
Jedna z nejlepších knih, jakou jsem doposud četl.
Popisuje život Vincenta a to především, jaký to byl bídák a loser a později i jeho psychické problémy. Nebýt jeho bratra, který ho prakticky po celý život finančně podporoval, kdoví, jestli by dnes někdo znal jeho jméno.
Žízeň po životě je čtivě napsaná autobiografie Vincenta van Gogha. Na mě je tam ale mnoho opakujících se barevně vykreslených místopisných scén. Určitě kniha obohatí vhled do malířovy osobnosti.
Pro obdivovatele tohoto skvělého umělce ideální. Je to kniha o velkánovi, který ani netušil, jak významný jednou bude. A kdo tohoto malíře zná, je mu jasné, jaká kniha asi bude. Je smutná, dojemná, nádherná.
Krásná kniha IS. Nabízí pohled na umělce a jeho dobu. Spoustu myšlenek, postřehů, které autor potřeboval ke své tvorbě, osloví určitě nejednoho čtenáře. Budu plně souhlasit s jiri77.
Skvěle napsaný románový životopis. Příběh života velkého umělce, věrnost jeho bratra, povětšinou naprosté nepochopení jeho okolí i nepřijetí společností. Bylo mi z toho do breku.
Musím se přiznat, že jsem o této knize do dnešních dnů vůbec nevěděl, až mi tento román doporučila knihovnice z knihovny , kterou navštěvuji, (tímto ji moc děkuji) nádherný román. Při četbě jsem zjišťoval ,že jsem román ,už jako dítě viděl v televizi, ale moc si z něho teda nepamatuji.
Kniha se mi četla velmi dobře a pomalu jsem zjišťoval ,jaký měl Vincent van Gogh těžký život. Moc se mi líbilo ,jaký měli bratři k sobě krásný vztah.
Celkově knihu hodnotím velmi dobře a řadím ji k tomu nejlepšímu ,co jsem v životě četl.
Skvělá kniha. Životní příběh Vincenta van Gogha. Svědectví o tom, jak krutě bývá genialita vykoupena, ale i o nezměrné věrnosti a vizionářství Vincentova bratra Thea.
Já vím, budu za Barbara, ale nedokázala jsem tento životopis dočíst. Začátek mě naprosto nadchnul, ale jak se Vincentův příběh vyvíjel, připadal mi styl nějak nudnější a hlavně mi naprosto nesedla povaha tohoto geniálního malíře a byl mi čím dál protivnější. Jeho obrazy miluju, ale jeho bych v žádném případě nesnesla. Omlouvám se fandům.
Co mě bavilo: Absolutně všechno. Vincentův životní příběh v úžasně čtivém románu Irvinga Stona nelze snad vůbec odložit. Letí vpřed jak splašený a vy si chcete udělat pauzu ve čtení snad jen proto, abyste si vzali tesařskou tužku, čtvrtku papíru a něco nakreslili, i když to třeba vůbec neumíte. Příběh je tvrdý a syrový i lidský a krásně barevný. Jak život sám.
Co mě nebavilo: Na knize vůbec nic, na Vincentově životě absence happy endu.
Více na mém blogu:
https://100knih.blogspot.com/
Tak, a mám za sebou ďalšiu svetovú klasiku. Smäd po živote od Irvinga Stonea zachytáva divoký život umelca Vincenta Van Gogha. Jeho život, ktorý venoval aj obetoval umeniu. Rozhodne odporúčam každému tvorivému duchu, ktorý pozná ten pálčivý, horúčkovitý pocit s vytvárania diela, či radosti z nejakej kreatívnej činnosti. A je skutočne jedno o akú formu ide. Veľmi ma priťahovalo na tejto knižke to, že som z nej počas celej doby čítania nemal pocit, ako pri väčšine biografickej literatúry alebo filmov, že autor tak troška skresľuje, nejakým spôsobom idealizuje osobu o ktorej píše. Hoci nie som odborník na Van Gogha a na maľovanie už vôbec nie, prišlo mi, že autor zvolil v rámci mantinelov celkom objektívny postoj, takže miestami ma aj hnevali "sprostosti" ktoré Van Gogh zbytočne vystrájal. Ale hnevala ma aj smola ktorá sa mu lepila počas celého života na päty.
Suma sumárum ide o ten druh literatúry, ktorý dokáže čitateľa zasiahnuť a pohnúť s jeho vnútrom. Rozhodne dokáže zasiahnuť viac a na dlhšie ako nejaká rýchlo pečená motivačná literatúra.
Jako původně vystudované historičce umění mi byl příběh Vincenta velmi dobře znám. Přesto jsem se nemohla během čtení ubránit negativním pocitům, které jsem vůči němu cítila kvůli jeho chování k bratru Theovi. Nechat se celý život financovat rodinou, sobecky myslet jen na sebe..holt každý jsem nějaký...každopádně literárně určitě zajímavá knížka doplněná i ilustracemi obrazů :)
Dnes již klasika o klasikovi výtvarného umění. Kniha je strhující, je dojemná, ale je taky psaná starším jazykem, pracuje s pomalejším vypravěčským tempem a není v ničem novátorská. Je potřeba se naladit na ta slova a jejich rytmus a nesnažit se číst rychle, jinak člověka kniha bavit nebude. Mluvím z vlastní zkušenosti, třikrát jsem ji odložila, přitom je dobrá.
Skvěle popsané těžkosti doby i touha tvořit.
Z mého pohledu měla kniha vzestupnou tendenci, takže se mé hodnocení postupně vytáhlo na 4*. Není to kniha, která by mě bavila od začátku. Ale životopis Van Gogha nemůže být nezajímavý. Ten je zajímavý už sám o sobě, když si ho člověk přečte ve Wikipedii.
Styl psaní Irvinga Stonea mi připadá trochu těžkopádnější, ale to odpovídá době, kdy psal. Mám pocit, že kniha byla delší, než necelých 400 stránek. Aspoň mně trvalo delší dobu se tím prokousat. Stejně ale doporučuji k přečtení.
Po dějinách světla jsem si potřebovala zlepšit náladu a užít si dobrý životopis. Jasně, hodně věcí je zde vymyšleno, ale je to dobře napsaná kniha. Gogha miluju.
Chudák Vincent to neměl vůbec lehké. Byla to těžká doba a on si to dělal ještě složitější. Úspěchu svých obrazů se nedožil.
Knížka se mi nečetla lehce, ale byla velmi zajímavá, tak jsem se jí prokousala a obohatila mne.
Kniha, která mě uchvátila a obohatila můj život navždy o génia van Gogha, nešťastného umělce, který prožil život plný utrpení a za 100 let je světová star. Život není spravedlivý
Stone je pre mňa objav tohto roka :-)
Ako prvú som prečítala jeho knihu Agónia a extáza a bolo to fascunujúce čítanie...
Toto bolo rovnako skvelé
Štítky knihy
malířství umění životopisy, biografie Holandsko zfilmováno Francie životopisné, biografické romány Vincent van Gogh smutekAutorovy další knížky
2009 | Žízeň po životě |
1987 | Řecký poklad |
1963 | Námořník na koni |
2010 | Vášně mysli – román o životě Sigmunda Freuda |
2012 | Původ |
Naprosto skvělé čtení.
Vincent je tu opravdu vylíčen tak trochu jako labilní příživník... ale také citlivý dobrák. Domnívám se, že až takový lůzr to nebyl, ale jedná se o román, takže netřeba jeho osobnost rozebírat a určovat, co asi mohlo být jinak...
Navzdory tomu z knihy vychází v mnoha ohledech jako inspirující osobnost... v jejíž stopách byste ale určitě kráčet nechtěli, je to osud plný bolesti a proher.
A věděli jste, že slávu jeho dílu nezajistil jen bratr Theo, který zemřel půl roku po něm, ale především jeho snacha (vdova po Theovi) Johanna, která překládala bohatou Vincetovu korespondenci a šířila povědomí o jeho díle i uměleckých záměrech?