Zkazky z planety Země
Arthur Charles Clarke
Ve svých knihách překlenul Clarke celý vesmír. Přenesl své čtenáře přes nepředstavitelné vzdálenosti do podivuhodných míst a časů. Avšak současně nikdy neztratil z očí svůj domov. Mnoho jeho největších a nejlepších prací se odehrává na Zemi, či zde pramení. Tato sbírka obsahuje autorovy nejlepší povídky o naší planetě, která pro něj, snad víc než pro kohokoliv jiného, byla domovem celá. A tak nás v této knize provádí po svém domově, aby se s námi podělil o svůj úžas nad ním, a zve nás, abychom se s ním sdíleli jeho vize a sny. ... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2011 , BaronetOriginální název:
Tales from Planet Earth, 1989
více info...
Přidat komentář
Někdo má rád psycho scifi a někdo akční. Někdy psal Clarke pro vlastní pobavení a někdy si řešil své obavy. Možná by jinak poskládaný výběr vyzněl jinak, ale takhle tu leží a ty, čtenáři, se s tím poper. Nebo to vzdej. Lev z Comarre ční nad vším ostatním. Zajímavé jsou ty "vodní" povídky - Muž, který přeoral moře, Hluboké pastviny a Nenávist. Příští nájemníci mi připomněli Simaka s jeho mravenci. A Parazit zase jakoby z hlavy vypadl Pecinovskému. Zbytek se mi někde v paměti ztratil.
Soubor povídek, které jsou kvalitou značně rozkolísané. Některé jsou opravdu velkolepé, jiné, jak sám autor udává vyšly ve sci-fi časopisech pro chudé, nejsou tak kvalitní. Nicméně kniha za přečtení rozhodně stojí. Clarke často nadhazuje zajímavé myšlenky a dost často předvídá budoucnost velmi správným směrem.
Clarka jsem četl poprvé a určitě ne naposledy. Kniha se mi velmi líbila, protože obsahuje více nadprůměrných povídek než antologie, které jsem četl doposud.
Poviedky oscilujú medzi majsterštikom (Lev z Comarre) s bravúrnou atmosférou až po podpriemer (Reklamní kampaň, Ten druhý tygr). Celkovo je ich úroveň nevyvážená a konečný dojem je priemer. Poviedky od Clarka nie sú tým istým, čím je jeho románová tvorba, tá je jednoznačne lepšia. V rámci žánru by som Clarka zaradil s jeho poviedkami medzi ľahký nadpriemer.
Moje nejoblíbenější sbírka povídek od A.C.Clarke s mojí BEST OF povídkou "Silnice k moři. Ona to byla moje první sbírka povídek. Touto knihou jsem si zamiloval tvorbu od A.C.Clarka.
Čtivé povídky ze zajímavého prostředí, které se při čtení v mysli odvíjejí jako post-apokalyptický film úplně samy :)
Výborně čtivý soubor povídek! Subjektivní top: Silnice k moři, Nenávist, Parazit a Východ Saturnu.
Jako celek bych hodnotil lehounce nadprůměr vzhledem k tomu, že mé hodnocení jednotlivých povídek dopadlo tak nějak 50-50%. Nenávist, Lev, Reklamní kapaň, Stěna Z Temnoty jsou rozhodně jedny z těch nejlepších, zbytek kolísá mezi lepším a slabým průměrem ( na Cejloňana ) - 70 %
Moje první setkání z Clarkem a musím říct, že bylo příjemné. Clarke je mistrný vypravěč, povídky sází jednu lepší než druhou. Dokáže si pohrávat s čtenářovou myslí, správně směřovat příběhy a dobrat se zajímavé pointy. Určitě jsem se s Clarkem nepotkal naposledy.
Od tohohle autora je každá kniha super, z počátku mě překvapilo, že je to kniha složená z povídek, ale i ty mě nakonec zaujaly natolik, že jsem knihu přečetl jedním dechem. Nejvíc se mi líbila "Stěna z temnoty".
Ve své době jistě velmi dobré povídky plné zajímavých nápadů. Dnes ale zaujme a utkví delší dobu v paměti jen pár myšlenek z těchto příběhů. Nejvíce se mi líbila povídka Příští nájemníci.
Tyhle povídky mám ráda, Ale myslím, že nejvíc k zamyšlení je Reklamní kampaň. Zkuste to aplikovat ne na mimozemšťany, ale na naši současnost - ohavné, že ano?
Povídka není úplně můj oblíbený literární útvar a k sci-fi jsem si nikdy moc nenašla cestu. Přesto se mi dostala do ruk na základě doporučení (a následného zapůjčení) tato knížka. Přečetla jsem ji během 4 dnů (tj. na mě poměrně dost rychle), což už samo o sobě svědčí o její chytlavosti a nejspíš i kvalitě (nemám moc s čím srovnávat). Některé povídky byly slabší - ta poslední, třeba. Některé byly výborné. Především Lev z Commare (za tu myšlenku, co přímo vybízí k zamyšlení: "kdyby byla ta možnost, chtěla bych v Commare zůstat?") a Stěna z temnoty (zkrátka proto, že mě vesmír a jeho ne/konečnost fascinuje). Z těch kratších povídek potom Ten druhý tygr a Kdybych na tebe zapomněl, Země.
Soubor povídek spisovatele řazeného k "hvězdnému triumvirátu" autorů sci-fi (Asimov-Clarke- Heinlein) je výběrem kratších povídek z let 1949 - 1987. Leccos z námětů se skutečně vyplnilo, něco je již překonáno, další věci stále aktuální. Knížka určitě stojí za přečtení.
Část díla
Hluboké pastviny
1954
Kdybych na tebe zapomněl, Země
1951
Kruté nebe
1967
Lev z Comarre / Omamný květ z Comarre
1949
Muž, který oral moře / Muž, který přeoral moře
1957
Autorovy další knížky
2008 | 2001: Vesmírná odysea |
1984 | Setkání s Rámou |
2005 | Konec dětství |
1994 | Návrat Rámy |
2008 | 2010: Druhá vesmírná odysea |
Clarke opět nezklamal a moc pěkně se četl