Zlatá ratolest

Zlatá ratolest
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39603/zlata-ratolest-39603.jpg 5 54 54

Základní dílo světové etnografie, jež si již téměř století udržuje neslábnoucí oblibu čtenářů. Svými vypravěčskými kvalitami bylo inspirací pro literáty a ovlivnilo vývoj řady vědních oborů. Na podkladě obsáhlého materiálu ze života dávných i soudobých evropských i mimoevropských národů předkládá barvitý a sugestivní obraz magického myšlení, rituálů, mýtů, zvyků a tradic. Zabývá se mimo jiné posvátností, vegetačními kulty, tabuizovanými činnostmi, osobami, slovy a předměty, démony a lidskými oběťmi, slavnostmi ohně, kouzelníky. Před čtenářem tak vyvstává celé ono nezřetelné podhoubí historie a kultury včetně témat živých dodnes.... celý text

Mytologie Literatura naučná Historie
Vydáno: , Aleš Čeněk
Originální název:

The Golden Bough: A Study in Magic and Religion, 1890


více info...

Přidat komentář

LordSnape
25.10.2024 5 z 5

Pokud budete někde studovat hermetismus a učit se umění magickému, tak Zlatá ratolest bude jedna z doporučených knih, co si budete muset přečíst. Mluvil jsem se spoustou lidí, co knihu načali a nedočetli... Musíte vydržet! Začátek je sice takový trochu těžkopádný, ale pak se to takříkajíc rozjede. Fraser chtěl svojí knihou vymýtit představy o magii, dokázat, že neexistuje a nemá na lidský život žádný vliv. Inu, povedl se mu přesný opak, protože jeho knihu nyní čtou adepti magických lóží po celém světě.

SueD
12.07.2024 5 z 5

Já žádný rituál nemám. Nerozumím jim. Tohle je něco, co mi rozšiřuje obzory - tolik míst a tolik zvyklostí. Doporučuju.


InaPražáková
17.07.2022 5 z 5

Vyčerpávající přehled původních rituálů a duchovních představ lidí od Chile po Austrálii, od starých Egypťanů po evropské venkovany konce 19. století. Vyčerpávající informačně, nikoliv mentálně, ba naopak; Frazer dokázal napříč monumentální bichlí vést vlákna jednoho konkrétního příběhu, který se jako v detektivce postupně odhaluje ve svých kořenech a možných významech. Krom tohoto ale dojde i na stovky jiných zvyků, přehledně utříděných a provázaných - jestli někdo pochybuje, že všechny kultury mají společný základ, Frazer jasně dokazuje, že to tak je. Při přecházení mezi zeměpisnými šířkami a napříč historií se stále opakují vzorce duchovních představ, detailně popsané v bohatých srovnávacích pasážích (místy je to až únavné vršení faktů, ale v souhrnu fascinující).
Nejvíc se kniha věnuje přednáboženskému magickému myšlení, do náboženství zabíhá jen místy a spíše do těch, která nejsou blízká naší vlastní kultuře, ale při určité znalosti židovskokřesťanské tradice nelze přehlédnout, že judaismus se z magického myšlení plynule vyvinul a mnoho představ si podržel, křesťanství naopak absorbovalo leckteré starší zvyky, jen je více či méně překrylo symbolem některého světce nebo pseudohistorického výročí (zdaleka nejen přesun slavení zmrtvýchvstání Krista na svátky jara - ostatně několik nejnápadnějších přeznačení Frazer zmiňuje, ale nezabíhá do důsledků. Není to účelem etnografického výkladu a zpochybňování křesťanského kalendáře nepochybně nebylo téma, které by chtěl propagovat.)
Psát stejně vážně o aboriginské víře v totemy a např. české víře, že vynášení Morany ze vsi způsobí příchod jara, může působit směšně, ale ač se nepochybně liší míra pevnosti obou přesvědčení, těžko se dá předpokládat, že by se různé pověrečné zvyky v Evropě udržely po tisíc let křesťanství čistě jako mrtvá tradice, která účastníky citově a myšlenkově neoslovuje. Na druhou stranu bude vyveden z omylu každý, kdo by považoval "pohanské" zvyky za lepší a smysluplnější jen proto, že jsou starší a "nezkažené náboženstvím" - k absurdním extrémům umí dospět, a nejspíš časem dospěje, každá nepřerušeně kultivovaná tradice, bez narušení zvenčí nastává zpřesňování ad absurdum.
A mimochodem, kdo chce vytvářet paralelní fantastické světy, ať literární nebo filmové, měl by si Zlatou ratolest načíst. Je v ní pevná osnova lidské práce s nadpřirozenem, přitom vzhledem k rozličnosti aplikací nijak neomezuje fantazii tvůrce.

Thanateros
26.08.2021 5 z 5

Nádherná kniha.

Aeon
30.07.2021 4 z 5

vycerpavajuca kniha. ludstvo a jeho evolucia od neurotickeho dodrziavania miestami az nezmyselnych ritualov smerujuc k nabozenstvu a v konecnom dosledku az k vede. avsak je dolezite poznamenat, ze aj aktualny vedecky pohlad na vec nemusi byt finalny a moze prist dalsia etapa, ktora bude pokracovanim ludskeho myslenia. to, ze nieco nevieme vysvetlit neznamena, ze to je nerealne :)

C.lementine
19.07.2021 4 z 5

Strašně dobrý teoretický základ pro vývoj antropologie a hluboká studnice konkrétních příkladů z celého světa. Samozřejmě při čtení a tvoření názorů je potřeba brát ohled na zastaralé názory eurocentrického charakteru a koloniální vnímání "těch druhých".

Tapanka
05.04.2021 5 z 5

Tak staré a tak dobré!

Rawen616
11.12.2020 5 z 5

Tak tohle bylo teda dílo! Na závěr roku 2020 to chtělo něco pořádně výživného a Zlatá ratolest mojí touhu po doslova mamutí dávce informací splnila beze zbytku. Ve své době to musela být bomba a i dnes mám po dočtení skoro až hmatatelný pocit získání vědomostí. Zlatá ratolest vyniká hlavně tím, že nejde jen o suchou vědu ale je i dost čtivě a zajímavě napsána. Někoho sice může trochu iritovat rozsáhlé popisování příkladů a opakujících se rituálů různých kultur ze všech končin světa ale právě to je tím, co na této knize nutí k zamyšlení. Co stojí v pozadí náboženství, magie a dalších stovek a tisíců podivných zvyků, rituálů a bohů kterým lidé věří? Odkud se to vzalo? Proč skoro tytéž rituály provádí Viking, český rolník v 18.století i obyvatel Nového Zélandu? Vždyť se nemohli potkat. Opravdu se skoro totéž vidění světa, víra i magie táhne lidskou myslí napříč historií bez ohledu na to, kde a jak člověk žije? A kam se to proboha bude dál vyvíjet? A vyvíjí se to vůbec nebo nevědomky stále dokola všichni opakujeme a navazujeme na rituály našich předků? Zdá se vám to jako hodně otázek? Tak vězte, že vám popisuji sotva třetinu toho co se v knize řeší a je dokonce i plus/minus vyřešeno. Nějaké studie o původu tradic jsem už četl ale ve Zlaté ratolesti je to vše nádherně uceleno a obávám se, že už se nikdy nebudete koukat na svět stejně, a to ani na tak nevinné věci jako je májka nebo vánoční stromeček. Pro spisovatele fantasy, dobrodružných knih i horrorů představuje Zlatá ratolest jedinečný zdroj inspirace. Hodně bych se divil kdyby Tolkien nebo Lovecraft neměli tuhle knihu doma na čestném místě:-)

desert.fox
09.06.2019 5 z 5

Zasvěcující kniha o magii, původně psaná jako vyvracení magie.

hellena1523
30.01.2017 5 z 5

Etnografická, antropologická bible veškeré literární fantastiky. Možná se někomu bude následující myšlenka zdát velikášská, přesto si ji dovolím sdílet: nikdo v žánru fantasy nevymyslí nic, co by se v určité formě již neobjevilo právě ve Zlaté ratolesti (což není míněno jako kritika autorů literární fantastiky, nýbrž jako chvála této obsáhlé publikace).

tosu69
29.08.2016 5 z 5

Úžasný pohled do historie svědčící o tom,že realita může být něco úplně jiného,než si myslíme a co každý den vidíme kolem sebe.Kniha o to úžasnější,že její pisatel - dle dobových svědectví - téměř nevytáhl paty ze své pracovny.Vřele doporučuji.Takové vzdělání ve školách nezískáte.

Luvák
11.03.2016 5 z 5

Jenda z nemnoha odborných knih, o které se dá říci, že je v daném tématu vyčerpávající.

mulderka
19.05.2015 5 z 5

Bible mé knihovny a vděčná inspirace mnoha autorů fantasy a horroru - třeba pánové Holdstock a Lovecraft by jistě rádi potvrdili - a já se v úctě a obdivu přidávám...

Ronin Roujin
03.07.2013 4 z 5

Obrovská a drtivě všeobjímající suma lidových zvyků, pověstí, obyčeů a vysvětlení jejich vzniku a fungování. Nevím zda ji vůbec někdo dokáže přečíst "naráz".

juvelinokivi
23.01.2013 5 z 5

Povinný úvod pro zájemce o "pohanství" a mytologie. Mnohé z knihy už bylo překonáno, ale základ stále platí.