Zmizela v mlze

Zmizela v mlze
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/486756/bmid_zmizela-v-mlze-Htm-486756.jpg 4 1690 1690

Josef Bergman série

Severská krimi v českém provedení od držitelky ocenění za nejlepší českou detektivku. Kriminalista Josef Bergman chce strávit poklidnou dovolenou v odlehlé vesnici u norského fjordu. Místo rybaření se však ocitne v hodně zamotaném případu. Místní psychosomatička Katrine totiž začne dostávat výhružné vzkazy, vyčítající jí smrt její sousedky. Vzápětí Katrine zemře další pacientka. Rybáři ji najdou uškrcenou na opuštěném místě u řeky. Bergman postupně zjišťuje, že skoro každý obyvatel zdánlivě idylické vesnice má nějaké tajemství.... celý text

karaliene
13.04.2020 3 z 5

Trvalo mi delší dobu, než jsem se začetla, stejně tak, než jsem se zorientovala v postavách. Dnes, s odstupem několika týdnů, už bych při převypravování zadrhávala, protože mi příběh naskočí jen matně. Vybavuju si, že vykreslení atmosféry bylo dobré, podání zdlouhavé, rozuzlení až příliš překombinované. Za mě obecně průměr, každopádně jako detektivka z českého pera nadprůměrné. Autorce šanci ještě dám.

Makii
24.03.2020 5 z 5

Perfektní. Opravdu. Skvěle jsem se bavila, mohu doporučit. Jak to bylo s Ann-Solveig lze sice odvodit poměrně jednoduše, ale zbytek příběhu super a pro mě překvapivé a dobře vypracované rozuzlení.

brectanka
17.03.2020 2 z 5

Pro mne nejslabší kniha této série s vyšetřovatelem Bergmanem. Zdlouhavé čtení. Hodně popisů krajiny. Daleko víc se mi líbily knihy od nás.

KattyV.
07.03.2020 5 z 5

Asi nikdy se mi nestalo, abych během deseti dnů přečetla dvě knihy od jednoho autora. :-)
Jsem moc ráda, že máme v Čechách takhle talentovanou autorku detektivek, jakým Michaela Klevisová bezesporu je.
Díky. :-)

burei
26.02.2020 5 z 5

Zase skvělé čtení, tentokrát z Norska, celý příběh plyne tak nějak pohodově, až ke konci se to opět rozběhne a vyústí v překvapení. Zaznamenala jsem, že autorka má ráda kočky a vůbec zvířata. Všemi příběhy se mihnou.

vsechnonebonic
15.02.2020 5 z 5

Michaela Klevisová se stala mojí oblíbenou autorkou. Toto je její pátá knížka, kterou jsem přečetla. Opět milé čtení, které potěší. Nejdřív jsem měla trošku obavy, zda knihu, kdy se děj neodehrává v Čechách, číst či nikoliv, nevěděla jsem, co od toho můžu očekávat, ale kniha opět nezklamala.

KočkomilkaJana
06.02.2020 2 z 5

Co se týká samotného vyšetřování vraždy. Nebylo nezajímavé, mělo relativně logickou posloupnost a daly se hezky sledovat vodítka, která se válela všude kolem. Bergman nic netajil, to spíše všichni kolem něj. Kroky, které podnikal, vycházely ze situace, ve které byl. A to dokonce i na úplném konci - i když jsem na chvíli nechápala, proč šel, kam šel, ne jinam. Přístup norského vyšetřovatele byl lidský a příjemně zahraný do autu. Ale povahám lidí nešlo moc dobře věřit. Autorka se dle mého moc snažila udělat více tajemství, než bylo třeba. To, že z těch cca 300 stránek vykřesala kvalitní zápletku a vyřešila i nejeden problém navíc, to byla příjemná třešnička na dortu.

Nočnípták
06.02.2020 4 z 5

Už si dávám Michaelu Klevisovou mezi oblíbené autory. A Josefa Bergmana asi miluju.

iveta3689
25.01.2020 4 z 5

Od autorky jsem četla jen tuto knihu, takže nevím, co všechno je známkou jejího stylu. Ale kniha se mi moc líbila. Mám ráda severskou krimi a ona dobře vystihla prostředí. Hlavní hrdina není samotářský alkoholik nebo jiný podivín, což je sympatické. Popisy krajiny jsou tak akorát, aby nastínily, ale neobtěžovaly. Pro mě tu bylo trochu víc popisů vztahů mezi osobami, než je nutné na krimi, ale to zas může někdo jiný považovat za výhodu. V tomto směru je vidět na knize ženská ruka.

likaf
22.01.2020 5 z 5

Moc pěkně napsané, nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Přečetla jsem ji takřka na jeden zátah. Určitě si od této autorky ještě nějakou přečtu.

Jaruš7
20.01.2020 4 z 5

Velmi , velmi pozvolný nástup na drama, (takže výměna knihy za MP3 byla řešením), které příběh z chladného Norska vede českého kriminalistu chtíc nechtíc přes jazykové bariéry k prozaickému rozřešení s posledním ťukem na hlavičku, (že by pomsta za dokonalost?)
Teskná nostalgie za fjordy a životem u nich se prolíná příběhem.
Citace:"Pokud čerpáš sílu od jiného, silný nejsi.". "Neměla sny, ale cíle."
V mých F.

vladka321
05.01.2020 4 z 5

Jemná detektivka, která sice zpočátku nemá moc spád, ale časem se to zlepší. A co si z knihy odnáším? Předevší toto rčení: "Nejistota je vždycky lepší, než jistota zlého".

akinomV
29.12.2019 5 z 5

Tak i já jsem měla u této knihy trošku problém se začíst, ale pak už to jelo samo :-) Asi mám u autorky raději naše domácí lokace, ale ani tato kniha pro mě nebyla zklamáním. Už se těším na Sněžný měsíc.

Val
27.12.2019 5 z 5

Přiznám se, že je to má pátá kniha od autorky a první, u které se mi hůř začítalo a měla jsem docela hokej v postavách. Nicméně ve druhé třetině knihy se to srovnalo a pak už to jelo. Skvěle vykreslené charaktery , úžasné popisy norské přírody ... Prostě opět doporučuji .

Lucila
21.12.2019 3 z 5

Kniha mě velmi příjemně překvapila - zajímavý příběh má spád, nevšední prostředí, v knize není zbytečně moc násilí. Zkusím i jiné knihy této autorky.

haki34
20.12.2019 4 z 5

!!! možné SPOILERY!!!
Z knihovny..autorka si u mě vylepšila reputaci :) (zatím jsem četla Zlodějku příběhů a ta mě nenadchla..)

Mám ráda knihy odehrávající se na severu, takže do noty mi kápla už severskou lokací...dále děj celkem uvěřitelný, vsadila na osvědčené prostředí pro vraždu - malá komunita v zapadlém městečku (ale i tak se mi ze začátku postavy pletly - na několika stranách jich uvedla na scénu asi 15, takže jsem se ujišťovala, jestli si nepletu Ruth s Hildou a Ellen a podobně...)..motiv pašování a vydírání - taky celkem ohrané, ale tady to i fungovalo...v minulé knize mě iritovaly jména hrdinek, tady jsem se pousmála nad norskou verzí Aničky a Marušky...

Zajímavé, že český kriminalista na dovolené byl rychlejší než norští kolegové - asi lépe vycvičen a zvyklý na jiné tempo, ale hlavně že si s kolegy sedl do noty a nepokazil mezinárodní vztahy :)

sem - tam příběh škobrtal, domácí násilí jakoby muselo být -- na severu ve většině kriminálek na nějaké dojde (aspoň mám ten pocit), zřejmě chtěla ukázat, jak lehké je stát se obětí, jak lehce se posouvají hranice mezi normou a něčím, co už je za hranou...i Bente - v jeden moment "zvrací" nad sadismem v Alexových knihách, a za chvíli už v pohodě, jak kdyby se nechumelilo..

co byla škoda - že více nepřiblížila Sámy, kdo , co , jak a tak...občas jedna věta, že se jedná o původní obyvatele zde, etnickou skupinu, ubčas přeloženo nějaké přísloví...ale třeba u Bente napsala, že byli silně věřící -- laestadiáni a dost...takže - pokud máte po ruce Google, je vám to hned jasnější...pokud ne - spokojíte se s tím, že šlo o "ortodoxní věřící, odříkající si světské radosti" nebo tak nějak, podáno v 1.větě....
Ukázala i typické severské nešvary (taky skoro v každé detektivce) jako alkohol, gambling, deprese, sebevraždy...
Postavu Katrine až zbytečně vygradovala (kleptománie - navíc nevysvětleno, jak se s nemocí poprala, nebo pere doteď ???), více bych ocenila objasnění jejího "vyloupnutí" - plastiky ?? nebo jiné řešení ??

Ale celkově se četla dobře, nenudila jsem se...jen na tu "výbornou" prostě knížka neměla...radím mezi velmi dobré oddechovky.

Kabátice
17.12.2019 5 z 5

Miluji Norsko a moc se mi líbí, jak autorka vystihla místní krajinu. Zápletka byla výborná, i když děj ubíhal někdy trošku pomaleji... Ale severské národy mají vždy na všechno dost času, tak to prostě celé sedlo :-)

gaaabi
17.12.2019 5 z 5

Na základce jsem milovala knihu Michaela, tak mě moc zajímalo, jak ta Michaela píše. Píše pěkně, pěkně se čte a proto doporučuji všem detektivkářům.

katerina2660
17.12.2019 1 z 5

Jdu proti davu, ale já jsem knihu ani nedočetla... dlouhý předlouhý začátek, kde se vlastně nic neděje, jen se tam popisují osoby a kdejaký keř... za mne roztahané a to prostě nemusím... bohužel

kacaaba
14.12.2019 5 z 5

Tak tohle byl zase úžasný díl. Knížky této autorky jsou pro mě hrozně čtivé, tuhle jsem měla za den přečtenou, nemohla jsem se odtrhnout.