Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/539499/bmid_znamenita-mrtvola.jpg 3 1626 1626

Neotřelá orwellovská dystopie, která jde ve zkoumání temných hlubin lidské duše až na dřeň. Samec, samice. Bytost. Stvoření. Šlechtěný druh. Speciální maso. Ale ne člověk. Nikdy ne člověk. Svět změnil virus, který znemožnil konzumaci zvířat, lidskou populaci ale nenapadl. Ve společnosti se tak postupně stal přípustným a později dokonce systémově podporovaným kanibalismus. Hlavní hrdina Marcos je tiše rozežírán vlastní ztrátou a ve svém smutku proplouvá prostředím jatek, kde mezi procesy bourání, půlení a usmrcování řeznickou pistolí umírá mnohem víc než jen němí jednotlivci pěstovaní ke konzumaci. Ztráta lidskosti, víry a morálky čpí z každého koutu ulice. Může se v soukolí obludného systému krutosti vůbec ještě něco změnit? A dokáže také Marcos potlačit své nejhorší instinkty? Výstižná literární alegorie hierarchické struktury kapitalismu získala prestižní argentinské literární ocenění Premio Clarin de Novela. „Hledáte-li něco neotřelého a máte-li silný žaludek, pak si troufám tvrdit, že Znamenitá mrtvola uspokojí váš apetit. Dobrou chuť!“ – Recenzárium.cz. „Neúprosně temný a znepokojivý pohled na způsob, jakým se společnosti přizpůsobují páchání zvěrstev.“ – KirkusReviews.com.... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: audiokniha , OneHotBook

Cadáver exquisito, 2017

beaneater
06.02.2024 2 z 5

Kniha s novým a svěžím nápadem, který mohl mít mnohem větší potenciál. Připadá mi, že ale nebyl dotažen do konce a nějaká historie k tomu, proč tam je situace taková jaká je, dost chyběla. Čtenář je jen tak vhozen do děje bez nějakého vysvětlení a bude se od něj očekávat, že všemu bude rozumět.
Kniha jako dystopické sci-fi mě krom nápadu, ničím jiným moc nezaujala a četla se velmi rychle díky krátkým kapitolám.
Tuším kam s tímhle autorka chtěla směřovat. V knize vidím dnešní nenažranou a pokryteckou společnost. Společnost tak nenasytnou, že se z chamtivosti "požírají" sami navzájem.

Co mi ale nejvíc pokazilo čtení, je český překlad. Po stylistické stránce se mi hnusil a měla jsem pocit, že spíš čtu fan fiction povídku na Wattpadu. Za mě takhle vypadá překlad jak od školáka základní školy, který ještě nemá dostatečně vyvinutou slovní zásobu.
Ale i přes příšerný překlad, bych knize dala lepší 2 hvězdy.

Chesterton
31.01.2024 2 z 5

[Audiolibrix Plus]
Dystopie praví anotace.
Prestižní literární soutěž.
Syrový, nechutný.
Zvrácený, zvrhlý. Nepředstavitelný?
Bizarná.
Romantický román s tragickým koncom.
Praví komentáře zde.

U podobných typů knih si vždy říkám, zdali je to s námi jako lidmi už tolik nahnutý, že potřebujeme až tolik šokovat bestialitou, bizárem a zvrhlou syrově explicitní fantazií, abychom potkali záporné emoce? Nebo vůbec nějaké emoce...

Jasně.
Od prvních vět pochopíte, že jde o drsnou moralitku.
Jenže v jednadvacátém století v Evropě, co má na unijní vlajce od 'otců zakladatelů' dvanáct hvězd ...
Málokdo asi ví proč ;o)
Naivně bych si myslela, že starozákonní časy už jsou dávno pryč a na "hrubý pytel hrubá záplata" už není převládající mentalita ??? !!!

Nedočteno z nedostatku zájmu o tento literární druh a styl ...
Cena sem, cena tam. Nudila jsem se neskonale!
TOP komenty Metuje, Sanmark, Gordonlord a mnoho dalších, kteří se blíží k odpadu :)
2/1

Peter73
29.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Dosť bizarná kniha. Autorka mala nápad veľmi dobrý - legalizácia kanibalizmu, ktorú zapríčiní epidémia zvierat. Na pozadí je rozohraný príbeh muža, ktorý stratí to, na čom mu najviac záležalo a pod vplyvom týchto udalostí sa mení na človeka, ktorý sa vzoprie svojím zásadám. Vyzerá to ako romantický román s tragickým koncom, ale sú tam pasáže o konzumácii ľudského mäsa, popisy spracovania ľudí, toto každému nevonia, no proste kanibalizmus. Prepojenie týchto dvoch línií sa ale podľa mňa dobre nepodarilo. Čakal som viac od tohto bizarného diela, niektoré pasáže akoby tam boli len prilepené k deju, vytŕčali, nepasovali tam, no čo už, je to prvotina a podobných kníh bude ešte dosť.

Tomas20042004
29.01.2024 2 z 5

Námet knihy ma zaujal. Ľudia chovaný na mäso - to znelo zaujímavo. Ale opak bol pravdou.
Príbeh bol taký nemastný, neslaný a bez deja. Prvá polovica knihy
o ničom a v druhej polovici keď som si myslel že už by sa niečo mohla začať diať tak to skončilo.
Bolo to morbídne miestami nechutné ale to je asi tak všetko. Ak by to dostal nejaký skúsený autor
tak by sa dalo s toho vyťažiť určite viac.

Jazzminator
24.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Zvrácené, šokující, brutální, explicitní a surové. Mé hodnocení, které jsem si pomyslně během četby vytvářela, neustále oscilovalo někde mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, nakonec jsem se rozhodla hvězdičku ubrat, protože se zde přece jenom vyskytly věci, které mi osobně moc nesedly. Podle mě kniha měla se svým námětem dobře našlápnuto, ale její potenciál nebyl bohužel zcela využit. Přišla mi obecně celkem krátká a zkratkovitá, všechno bylo pojato jaksi věcně a dosti rychle. Rozumím tomu, že se pravděpodobně jednalo o záměr autorky vzhledem k tématu knihy - tudíž přistupovat surově i k samotnému pojetí psaní, ale zejména popisy činností, co postavy dělaly, mi chvílemi přišly až otravně jednoduché. Také se v příběhu neustále skákalo z jedné situace do druhé, bez jakékoliv návaznosti, proto si myslím, že by bylo lepší knihu trochu více rozvést a raději ji i prodloužit, aby bylo možné její části lépe vzájemně provázat. Konec jsem však nečekala, ten mě opravdu šokoval. Celou dobu jsem si říkala - škoda, že autorka více nerozvedla období sblížení hlavní postavy s PČG samicí a místo toho jej v podstatě úplně přeskočila (to, jak ji skrýval, učil žít a vykonávat každodenní činnosti a potřeby ...), a na konci přišel právě ten moment ,,Aha, tak proto :-)".

DraculasLady
12.01.2024 3 z 5

Ano, příběh je syrový, nechutný a nepředstavitelný, ale to co se skrývá hluboko pod ním, je dechberoucí a mysl lámající. Psychologie postav je šílená a i když jsem finální zvrat očekávala velký, tak až tak velký tedy opravdu ne. Není to úplně můj obvyklý žánr četby, ale rozhodně ve mě příběh i jeho poselství zanechalo hluboký zářez. Kdyby vznikl druhý díl, šla bych do toho.

CharlesWard
11.01.2024 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha nachytala v nedbalkách a já po jejím přečtení docela dlouze přemýšlel, co jsem to vlastně přečetl. Znamenité mrtvole se to podařilo. Bohumil Hrabal by měl radost.

Ka-čí
28.12.2023 odpad!

Kniha kterou jsem pár stran před koncem knihy odložila.... tuto knihu vážně považuji za odpad a ztrátu času jejím čtením.Opět jsem si potvrdila fakt,že čím větší reklama a propagace,tím horší čtení to bude.

Antaki_Thorin
23.12.2023 1 z 5

Tohle se prostě nepovedlo. Děj nijaký, logika postav pod bodem mrazu. Ale nechtěla jsem to pustit. Vydrž, třeba se to ještě narovná - říkala jsem si. No...nenarovnalo. Pouštím z hlavy knihu a také autorku.

Martasss
19.12.2023 2 z 5

Nápad, který se dal velice dobře vytěžit.. Téma, které mě svou myšlenkou nadchlo.. Bohužel veškeré naděje mi tato autorka zašlapala. Těžkopádně napsáno.. nuda, bez akce, bez napětí, vlastně ani ta nechutnost se u mě nedostavila, protože když už UŽ by to mohlo být zajímavé, tak to zase zabila. Dávám dvě hvězdy, ale jen za to, že oceňuji nápad. Chjo..

Peťulka3
15.12.2023 3 z 5

Tak nějak nevím, co si o tom vlastně myslet a vlastně se ani nedokážu rozhodnout, jaký pocit z toho mám. Dost se to ve mně pere a zajímalo by mě, co tím spisovatelka chtěla říct. Téma zajímavé a rozhodně k zamyšlení, jen si myslím, že by si to určitě zasloužilo více stránek a začínám se přiklánět k tomu, že ten konec byl vlastně nedotažený.

Kate3003
11.12.2023 2 z 5

Tahle kniha pro mě bohužel byla celkem zklamáním. Od knihy jsem čekala něco trošku jiného. Přestože si autorka vlastně vybrala velmi zajímavou myšlenku, to zpracování za mě nebylo úplně ideální.
Kniha v určitém směru nutí k zamyšlení a zvážení morálního kompasu lidstva. Jak moc by se změnil, kdyby se stalo něco takového? Opravdu by jsme tak rychle přešli k takovému jednání? Mohla by jakákoliv vláda zrealizovat takový plán pro případ přelidnění planety nebo vytvořit informativní bublinu, která ovlivní tolik lidi? Spoustu takových témat je v knize spíše nakousnuto a autorka je plně nevyužila.
Postavám celkově chybí nějaký charakterový vývoj a děj kniha bohužel postrádá úplně. Když si odmyslíte o jaký druh masa jde, tak se s hlavním hrdinou pouze projdete po jatkách a přilehlých pracovištích, které se nijak zvlášť neliší od těch, ve kterých se dnes zpracovávají zvířata a nic moc víc se neděje. Autorka nijak nepracuje s teoriemi, které jsou v příběhu nakousnuty. Konec knihy je velmi zvláštně pojatý a nějak mi nesedl k tomu jakým směrem se příběh celou dobu ubíral. Chyběl mi nějaký epilog nebo dovysvětlení.
Celkově tomu asi nepomáhá ani to že neznáme názor samotné autorky na témata, která se v knize nachází a proto je těžší si udělat obrázek o jejím záměru.
Jako plus beru krátké kapitoly, které se velmi dobře četli i přestože se vlastně nic moc nedělo. Nevím zda knihu doporučit nebo ne. Jedná se o knihu, která může vyvolat zajímavou diskuzi, ale sama o sobě je tak trochu nudným popisem běžného života v odlišném světě.

Biba_with_Book
27.11.2023 1 z 5

Tak tohle fakt ne. Autorka se zrejme snazila sokovat, coz se ji asi i povedlo, ale jinak to bylo o nicem. Ani nevim kam bych to zaradila..thriller? Postapo? At uz takovy nebo jiny zanr, tohle se nepovedlo. Pokud cekate nejaky dej, pribeh, tak se nedockate. Dockate se akorat spousty nechutnosti.
Jedinym pozitivem byly kratke kapitoly, takze aspon bylo tohle "dilo" rychle prectene.
Hlavni postava byla na lisknuti...celou dobu si hraje na moralni majak a na konci udela to, co udelal. Jak rikam, nechutne.

Šajler
23.11.2023 1 z 5

Dějově to pro mě bylo slabé, v podstatě vás hned hodí tzv do vody. Popisy zpracování lidí, lovy apod. Je to šokující téma ale zpracování mi nesedělo.

Estarossa
19.11.2023 4 z 5

Tak jsem taky zkusil tuto kontroverzně přijatou knihu. Za mě to nebylo vůbec špatné, je to takový psychologický thriller, kde se dozvídáte z pohledu a myšlenek hlavního hrdiny v jakém odporném světě žije. Takže dobrodružný román zde nehledejte. Každopádně určitě souhlasím, že by knize klidně prospělo rozšíření alespoň o 100 stran pro větší dokreslení tohoto světa a ostatních postav, včetně hlavního hrdiny, kdy samotný konec je správně šokující, ale i trochu nedotažený.

Mili91
17.11.2023 2 z 5

Jako jo. Čte se to dobře. Děj odplývá a vzhledem k délce kapitol máte brzy dočteno, ale ve výsledku co z toho? Obraz dystopické společnosti, která se kvůli údajnému viru zvířat přeorijentuje na kanibalismus, nepůsobí příliš věrohodně. Hrstka normálních lidí na planetě v důsledku téhle změny spáchá sebevraždu a nebo se zblázní. Nakonec zůstanou jen sadisti a maniaci. Kniha snad neobsahovala ani jedinou kladnou postavu, ke které by čtenář přilnul. Ani k tomu hlavnímu hrdinovi ne. Už jen proto, čeho se dopustí na samém závěru knihy... Nevím. Celé to na mně působilo, jako že je autorka zapřísáhlá vegetariánka a tady chce ukázat ostatním masožroutům, jak hrozně špatně se zachází s chudáky zvířátky na jatkách. Co kdyby byli na jejich místě oni sami? Tím neříkám, že asi v něčem nemá pravdu, ale postavit na téhlé nosné myšlence tak krátký román, mi připadá jako celkem vratké rozhodnutí. Takže ne. Jednou to bohatě stačilo. Kniha putuje k dalšímu masožravci, který chce jíst více trávy. Třeba mu tahle kniha pomůže lépe překonat abstinenční příznaky po vysazení masa.

jfialova
13.11.2023

(SPOILER) Toto je kniha, která nejde podle mně ohodnotit-buď je to na plný počet, nebo odpad! Nejsem žádná citlivka, ale je to morbidní od začátku až do konce. Četla jsem hodně nechutných detektivek, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, ale žádná mi nějak zvlášť neutkvěla v paměti, protože to byl prostě brak. Tady sama nevím. Určitě na tuto knihu jen tak nezapomenu, proto by si zasloužila vysoké hodnocení. Krom té morbidity je tam totiž i něco navíc. Na druhou stranu celkový rámec dystopického světa je nedotažený, a to tak, že mi to při čtení vadilo. Virus, co zabíjí všechna zvířata napříč živočišnou říší? To snad ne (a to nejsem žádný expert, aby mi to přišlo přitažené za vlasy). Proč to nepostihlo i lidi? Pokud ano, je stejné riziko chovat na maso lidské jedince, jako hospodářská zvířata, takže celý kanibalistický koncept ztrácí smysl. Proč nedošlo ke zužitkování mrchožroutů, když už teda představovali takový problém? Opravdu by pro celou společnost nebylo jednodušší vyrábět třeba syntetické proteiny, než čekat desítky let na to, než chovné kusy dorostou? Dalším rušivým prvkem byly divné mezilidské vztahy-proč Marcos vůbec udržoval kontakt se svojí příšernou sestrou? Čekala jsem nějaké vysvětlení, které bohužel nepřišlo. Abnormálně blízký vztah s ošetřovatelkou Marcosova otce jsem taky nějak nepochopila, stejně tak jako vztah se sekretářkou Marcosova šéfa. Přecházení mezi tykáním a vykáním v rámci jednoho rozhovoru bude spíš chyba překladatele, ale taky mě to trošku zarazilo. Hvězdy nedávám, autorku bych nezavrhovala, podle mě má potenciál.

Pine
12.11.2023 4 z 5

Jatka popsaná přesvědčivě a šefíci jednotlivých sekcí přiblíženi důvěryhodně. Co se mi protivilo nejvíc, to bylo chování Marcusovy sestry. Konec byl naprosto předvídatelný, nic jiného jsem ani nečekala, což je podezřelé - obvykle jsem vedle jako jedle.
Chytla jsem se od první kapitoly, žádné potíže s jazykem se nekonaly, vlastně jsem nebyla ani extrémně šokovaná - anotace a obálka (mimochodem fakt povedená) nedaly šanci pochybnostem, o čem kniha bude.
V komentářích zaznívá, že knize chybí děj. S tím se tedy neztotožňuji - vždyť dějem je námět. Mně nic hlubšího nechybělo. Autorka si to vybrala takhle, což plně respektuji. Způsob podání byl jasný, stručný, syrový, což k atmosféře knížky skvěle sedlo. V těch krátkých větách bylo jednoduše všechno.

jadunka
09.11.2023 2 z 5

Tohle bylo... Divné. Téma rozhodně zajímavé. Závěr za mně dost dobrý. Ale celkově to zpracování bylo naprosto příšerné. Děj minimální a do poloviny knížky je nemožné se vůbec orientovat v tom kdo je kdo..

Honey0105
04.11.2023 odpad!

Tak u téhle knihy mě neustále napadá: Co to jako bylo? (Zde to píši slušně, v hlavě to zní trochu jinak). Knihu jsem měla ve čtečce už dlouho, ale do čtení jsem se neměla. Až na základě knižní výzvy, kterou máme s kamarádkou (každý měsíc stanovíme jednu knížku, kterou musíme za daný měsíc přečíst), jsem knihu otevřela. Vůbec jsem netušila o čem má být. Dle přebalu a názvu jsem očekávala nějakou detektivku. A ty já opravdu můžu. Ale už po třetí stránce mi bylo jasné, že o detektivku tedy opravdu nepůjde. Kdyby nebyla kniha součástí výzvy, tak jí i v této chvíli odložím. Byla jsem opravdu ráda, že byl příběh krátký a dal se rychle přečíst, protože to čtení byl opravdu horor. Kniha ve mně vzbudila mnoho nepříjemných emocí. Navíc mi ani nepřišla dobře napsaná. Už při prohlídce jatek s prvním a druhým jsem velmi brzy ztratila přehled, který je který. Navíc první půlka je jen taková omáčka, aby se člověk zorientoval v tom, co se děje a teprve následně začíná příběh. Dialogy začnou existovat také až někde v půlce knihy.
Je úžasné, když kniha dokáže vzbudit emoce. Tady jsem to ale opravdu neocenila. Pokud autorka přijde s další knihou, tak jí určitě neotevřu. Ač to byl kousek neortodoxní, tak nemohu hodnotit jinak, než jako odpad.