Zpěvy rolnické a pastýřské

Zpěvy rolnické a pastýřské
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462758/zpevy-rolnicke-a-pastyrskenvK6C4-0Uq-.jpg 3 9 9

Dva slavné básnické soubory, pocházející z éry označované jako zlatý věk římské literatury. Vergiliovy "Zpěvy rolnické" jsou ucelenou skladbou, která ve čtyřech oddílech pojednává o venkovském a zemědělském hospodaření. Básník si všímá pěstování různých plodin, především obilí, obdělávání půdy nebo také přírodních zákonitostí, které rolnickou práci ovliňují. V centru autorovy pozornosti jsou také stromy, vinná réva, ale i chov dobytka a choroby, které tato zvířata napadají. Oproti tomuto opusu jsou "Zpěvy pastýřské" spíše idylickými písněmi, v nichž se objevují motivy vztahu jak k mladým chlapcům, tak i k něžným a křehkým dívkám. Samotné básně pak jsou dnes považovány i za verše silně alegorické, neboť nepřinášeji obraz o životě pastýřů, ale pojednávají o soudobých lidech, kteří se potýkají s běžnými lidskými problémy a s pastvectvím nemají vlastně téměř nic společného.... celý text

Přidat komentář

ArkAngel
17.04.2024 3 z 5

Číst veršovaný rady pro rolníky bylo vlastně i zajímavé, byť v nich asi nevidím takovou krásu, jakou bych měl. Nejsem úplně fanda lyriky, vesnického života a popisů stereotypní práce, takže to nebylo čtení úplně pro mě, ale taky chápu, jaký dopad dílo tehdy muselo mít. Výpravné Aeneis mi ale přesto přišlo lepší.

Kopretina
05.10.2020 2 z 5

Knihu jsem jen proletěla. Návody, jak co pěstovat a chovat s ohledem na božstvo. Verše jsem nenalezla.


sika444
29.09.2020 2 z 5

Zpěvy rolnické mají určité kouzlo. Zpěvy pastýřské (s výjimkou 4. eklogy) se svým sentimentem a stále se vracejícími motivy působí opravdu odtažitě. Proroctví o narození dítěte je pozoruhodné, a když je člověk čte bez komentáře, snadno je vztáhne na narození Krista. Jsem rád, že to mám za sebou.

Lenka4
30.10.2013 2 z 5

Možná, že četbou Vergilia v originále, vyvstane krása jeho veršů. V překladu O. Vaňorného se mi verše krásnými nezdály. Zpěvy rolnické obsahují mnoho jistě užitečných rad jak a co kam a kdy sít, sázet, jaká zvířata jsou vhodná pro chov a podobně, ale je to celkem nezáživná učebnice. Výjimkou je návod na "výrobu" včelího roje z kravské mršiny. Zpěvům pastýřským lze porozumět až po přečtení poznámek na konci knihy. Poznámkový aparát si zaslouží pochvalu. Je hodně rozsáhlý a bez něj by mnohé skutečnosti doby, okolnosti vzniku a obsah veršů zůstaly utajeny.