Zrádci
Jiří Šulc
Píše se rok 1936 a nacistické Německo zvyšuje svou agresivitu proti sousedním státům. Na pozadí dosud mírové diplomacie zuří už dávno souboj dvou vojenských zpravodajských služeb – německého abwehru a čs. 2. oddělení Hlavního štábu. V kritické době pak přichází do Prahy dopis s nabídkou služeb od člověka, jenž později dostane kódové označení A-54. Ale jde o seriózní nabídku, nebo jen o součást aktivních opatření abwehru admirála Canarise?... celý text
Přidat komentář
Při čtení jsem měla strašný poct zmaru. Tolik snahy tolika lidí a bylo to k ničemu. A do toho souvislosti se současností.
V postavách jsem se neztrácela, i když jich bylo hodně. Od autora jsem už četla 3 knihy, takže jsem věděla do čeho jdu a vlastně jsem to čekala. Nejvíce se mi ale od autora stejně líbí Dva proti Říši.
Přiznám se, že jsem se v tom množství postav poměrně dlouho docela ztrácela. První dvě třetiny knihy jsou hodně popisné s opravdu malým množstvím akce. Pro mě úplný opak knihy Dva proti říši od stejného autora, ze které jsem byla už od začátku úplně nadšená.
Nicméně, Zrádci jsou hluboce propracovanou sondou do tajů fungování československých a německých tajných služeb. Popisný začátek knihy naprosto skvěle vyvažuje a doplňuje poslední třetina knihy, kde o akci není nouze. Kniha vrcholí, všechno do sebe zapadá, a v ten moment se stává neodložitelnou.
Pokud se zajímáte a válečné období a historii naší země, tuto knihu byste si rozhodně měli přečíst. I když pro mě měla trochu pomalejší rozjezd, rozumím tomu, proč to tak bylo. Jedná se o historický román, ne nějakou americkou střílečku. A Jiří Šulc historické romány prostě psát umí.
Tohle se mi líbilo o něco více než Dva proti Říši. Nesmírně zajímavý pohled do zákulisí německé a čs. špionážní služby.
Po fantastických Mostech další vynikající autorova kniha. Tohle náročné téma zpracoval perfektním způsobem tak, že se ani chvíli nenudíte. Ten záběr je neskutečný, od celnice po Honzu Masaryka a na druhé straně třeba Canaris. Jen proti Mostům tam bohužel člověk nemůže očekávat ten optimistický konec.
Mach uns frei von der Tschechoslowakei - tohle se jim v pětačtyřicátém konečně dostalo. Samozřejmě byly přitom zbytečné excesy, ale principiálně šlo o jediné možné řešení.
Naprosto famózní, jak asi od Šulce čekáte. Čtivé, uspořádané, detailně propracované a tak dál :)
Vzhledem k poměrně těžkému tématu neuvěřitelně čtivá záležitost. Překvapená jsem ale nebyla, protože už vím, že pan Šulc psát prostě umí.
Výborne spracovaná téma raného Československa v období pred Mníchovom 1938. V knihe je veľmi pútavo vykreslená atmosféra v pohraničí, práce a úlohy rozviedky a špionáže. Páčilo sa mi, že je kniha písaná pohľadom oboch strán – Čechoslovákov a Nemcov.
Trochu netradiční kniha od Jiřího Šulce v sobě proplétá špionáž a národnostní problémy mezi Čechy a Němci v Sudetech. Vzhledem k tomu, že z této oblasti pocházím a vím, co se tam dělo před válkou a po válce i z vyprávění mi je toto téma blízké. Publikace je opět velmi čtivá a rychle se do ní dostanete. Kniha popisuje několik dějových linek od agenta A-54 až po členy SOS v pohraničí.
Že začátku trochu nuda, nemusím totiž špionážní tématiku, no v tomhle případě to bez ní nešlo. Příběh má naštěstí více rovin a tak jsem se v lehkosti prokousával přes německé špióny k českým obráncům hranic.
Ke konci nešla kniha odložit, četl jsem i u jídla a vlastně všude kde se dalo. Určitě sáhnu po další od pana Šulce.
Hodně dlouho mi trvalo, jak jsou krátké kapitolky a jak autor přeskakuje do různých míst a dějových linií.
Pak mě knížka nadchla a do noci jsem se nezastavila.
Chci vědět, jak to skončí Kubec a Barbora!!!
Jiří Šulc opět nezklamal, čtivá kniha, která mi přiblížila složitost situace v r. 1938 Určitě mě obohatila o vědomosti, které jsem si z dějepisu neodnesla. Koho zajímá tematika druhé světové války, knihu mohu jen doporučit.
Zdařilý vhled do traumatizující kapitoly československých dějin. Autor vychází z reálií, jež nastudoval z odborné literatury, do tohoto konceptu zasazuje dílem reálné i fiktivní postavy, na nichž demonstruje rozervanost tehdejší doby. Pro úplné top hodnocení bych si dokázal představit hlouběji vykreslenou psychologii fiktivních postav - oněch obyčejně neobyčejných lidí jako je nás 99 % čtenářů této knihy.
Jiří Šulc fakt umí. Podat historii čtivě a napínavě a to je kniha Zrádci postavena především na dialozích. Četla jsem bez dechu a bylo mi chvílemi úzko. A byla jsem strašně naštvaná, jakým směrem se tehdy dějiny nakonec hnuly. V knize je sice hodně postav, ale jejich jednotlivé činy a akce jsou nakonec poměrně pěkně a srozumitelně dávkované. Stačí se jen trochu přeorientovat, jestli jsme zrovna v sídle zpravodajských služeb, nebo u financů v Sudetech. Jestli v Čechách, nebo v Německu. Pohled do zákulisí mě vážně bavil. 4 a půl.
Ještě tak v půlce knihy jsem si říkala, že moje hodnocení nebude až tak vysoké, protože mi trvalo dlouho se knihou prokousat, měla jsem zmatek v postavách, musela jsem se i vracet. Dokonce jsem i pochybovala, ackoli jsem realitu znala, jestli v tomto příběhu agent A54 je skutečně Paul Thummel, nějak mi to neštymovalo:-)
Ale! Nakonec jsem opravdu mile překvapená a hodnocení dávám nejvyšší!
Události, které jsou v knize zminovany, jsou opravdu depresivní a i to tak na mě působilo. Fandila jsem Kubcovi a Barbare, i když je mi jasné, že by ve skutečnosti jejich příběh zřejmě dobře nedopadl.
Libilo se mi, že se v knize střídaji pasáže
,,obyčejných,, lidi a lidí, kteří přímo rozhodovali o světových dějinách, a pritom to byli taky jenom lidi. Je to jak nakouknout jim do hlavy, být přímo u toho.
Kdysi dávno jsem četla od autora Dva proti Říši, která se mi moc líbila, a tak jsem nezavahala, když jsem objevila tuto knihu, si ji hnedle pořídit.
... za mě určitě dobré v tom, že jsem se dozvěděla skutečnosti, jak Hitler o Československu smýšlel, bohužel v tom negativním smyslu, a co všechno předcházelo druhé světové válce. Horší už byla ta jména. Tam jsem se ztrácela, byť jsem měla vypsané, kdo kam patří.
Od autora to je pro mě první kniha a jsem nadšená, těším se, až si přečtu další. Většinu poznámek, co bych napsala, už napsal v komentářích někdo přede mnou, tak snad jen dodám, že i když historii znám poměrně dobře a v osudech jednotlivých postav jsem mnohdy očekávala i horší vývoj, stejně jsem měla několikrát slzy v očích. ..
Krásný příběh z předmnichovské doby, vylíčený na základě skutečných událostí. Popisuje činnost českého zpravodajství, kontaktu s agentem A - 54, činnost německého abwehru, sílící vliv sudetských Němců v českém pohraničí a činnost českých financů na českých hranicích - Finanční stráže, SOS - Stráž obrany státu. Příběhy se prolínají a ukazuje se pohled jak z české, tak německé strany. Zajímavý je popis vzniku spiknutí proti Hitlerovi, vysokými důstojníky německé armády. Všemi těmito událostmi se vyvíjí milostný vztah českého finance a německé dívky, který vás silněji vtahuje do celého příběhu. Dobře se to čte, i když se popisují politické události. Kloubouk dolů, Jiří Šulc nezklamal, druhá kniha, kterou jsem přečetl po Dva proti říši a znovu doporučuji k přečtení všem a poznání příčin Mnichovské dohody, situace a nálady v Sudetech. Kus české historie, o které by jsme měli vědět a možná i následné pochopení, proč český národ po 2.světové válce nechal odsunout Němce z českého území. 100%
Moje druhá kniha od Jiřího Šulce. Opět nezklamala. Historická témata mám ráda, hezky se to četlo. Začátek knihy je trochu zamotaný. Je tam hodně postav, než jsem se zorientovala kdo je kdo, uběhlo docela dost stránek. Ale příběh zajímavý, napínavý. Dobře popsaná tehdejší doba.
Štítky knihy
špionáž sudetští Němci Sudety Mnichovská dohoda (1938) Češi a Němci Třetí říše (Nacistické Německo), 1933-1945 atentát na Hitlera finanční stráž historické rományAutorovy další knížky
2007 | Dva proti Říši |
2010 | Mosty do Tel Avivu |
2018 | Zrádci |
2011 | Operace Stonewall |
2014 | Operace Bruneval |
Tohle by měl přečíst každý