Zrcadlovky – Kyberpunková antologie
Bruce Sterling , * antologie
Psal se rok 1986 a kyberpunkový subžánr, dravá próza zaměřená na technologickou transformaci lidstva, byl na vrcholu. Jako manifest jeho síly vyšla dnes již legendární antologie Zrcadlovky, poprvé shrnující věrozvěsty kybernetické budoucnosti do jedné jediné knihy, dnes jednohlasně považované za historický milník žánru. Poznejte stále svěží, čtivé, energické a strhující příběhy nejlepších autorů science fiction osmdesátých let dvacátého století, poznejte pravou duši kyberpunku. Zrcadlovky jsou lahůdka pro všechny milovníky kyberpunku. Jedinečná antologie, kterou sestavil Bruce Sterling.... celý text
Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: 2000 , Laser-books (Laser)Originální název:
Mirrorshades, 1986
více info...
Přidat komentář
Sbírka s povídkami kolísající kvality, ve které se ale najdou i klenoty:
Gernsbackovo kontinuum (5/10)
Hadí oči (9/10)
Minutu ticha za rokenrol (6/10)
Houdiniho příběhy (3/10)
Kluci ze čtyřstý (9/10)
Slunovrat (9/10)
Petra (7/10)
Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (10/10)
Volná zóna (9/10)
Stone žije (10/10)
Rudá hvězda, zimní orbita (5/10)
Mozart v zrcadlovkách (9/10)
Jak to tak u podobných souborů bývá: létá to nahoru - dolů, přičemž je u takto slavné antologie přimícháno nemalé očekávání, které ve výsledku může jen ublížit.
Já se bavil - i když bych tak třetinu povídek nikdy nálepkou kyber netituloval. Kromě skutečně ryzího kyberpunku (Hadí oči, Volná zóna, Stone žije) tu najdeme i něco, co by se dalo označit spíše jako biopunk (Dokud nás lidské hlasy nerozdělí) nebo dokonce weird(punk) (Kluci ze Čtyrstý) - a něco, něco se nedá označit asi vůbec nijak (Petra).
Já si to skutečně užil a vlastně teprve časem uvidím, který, ze zde předvedených kusů ve mě bude rezonovat dostatečně dlouho, aby se usadil v mých oblíbených.
Z 12 poviedok sa mi vyslovene pacilo 6. Ostatne ma zaujali, ale nie uplne uchvatili. Hodnotim vsak na 4 z 5 lebo mam rad kyberpunk a aj kvoli poviedke Hadí oči od Toma Maddoxa. Je to klasicky priklad viacerych aspektov kyberpunku. A Mozart v zrcadlovkach je taka bizarna sialenost, ze mi to z nejakeho dovodu aj po mesiacoch ostalo v hlave.
Pre mna top poviedky:
Gernsbackovo kontinuum (nachadza sa aj v zbierke Jak vypalit Chrome)
Hadí oči
Slunovrat
Volná zóna
Stone žije
Mozart v zrcadlovkach
Klasická kyberpunková antologie z doby, kdy žánr požíval největší popularity a zároveň se tak nějak ustaloval, tedy z první půlky 80. let. Zrcadlovky kyberpunk ukazují v celé jeho kráse a témata s ním bytostně spojená v co největší šíři. Otázky skutečnosti reality, téma drog, punku, okraje společnosti, k tomu otevřená sexualita, vývoj světa ruku v ruce s vývojem kybernetiky a korporátního kapitalismu, sem tam virtuální světy a hlavně úžasně postmoderní přístup ke psaní, jímž by se mohlo inspirovat i mnoho autorů pokoušejících se o vysokou literaturu a pohrdajících science fiction :). Zároveň neskutečná imaginace autorů při tvorbě světů, které čtenáři nijak nevysvětlují, prostě ho hodí do budoucnosti plné vlastních pravidel a je na nás se v ní zorientovat. To je pochopitelně další věc pro kyberpunk běžná a má svůj smysl - jak jinak ukázat chaotický svět než uvrhnout v chaos čtenáře? Ovšem to není jediný z postmodernistických přístupů, o nichž jsem mluvil, ale zas do toho nechci příliš zabřednout...
Vybrat nejlepší povídky by bylo těžké. Ze dvanácti textů mě osm totálně nadchlo a nevěděl bych, který vychvalovst dřív. Navíc jsou úžasně různorodé... Ze zbývajících mi jedna povídka přišla těžce průměrná, další dvě mi řekly ještě míň a pouze jedna mě opravdu nebavila.
Tak na závěr alespoň seznam autorů, povídek a hvězdičkové hodnocení:
W. Gibson - Gernsbackovo kontinuum (3*)
T. Maddox - Hadí oči (5*)
P. Cadiganová - Minuta ticha za rokenrol... (5*)
R. Rucker - Houdiniho příběh (2*)
M. Laidlaw - Kluci ze Čtyřstý (5*)
J. P. Kelly - Slunovrat (5*)
G. Bear - Petra (1*)
L. Shiner - Dokud nás lidské hlasy nerozdělí (4*)
J. Shirley - Volná zóna (5*)
P. di Filippo - Stone žije (5*)
W. Gibson a B. Sterling - Ruda hvězda, zimní orbit (2*)
B. Sterling a L. Shiner - Mozart v zrcadlovkách (4,5*)
Některé z povídek mají s kyberpunkem společné jen velmi málo, ale celkově jde o velmi dobrou sf antologii.
Nadchly mě pouze 4 povídky 12, což je na tak legendární antologii celkem málo. Nicméně určitě stojí za přečtení, pokud jste někdy měli zálibu v SF, kyberpunku, drogách, transhumanismu nebo přehnaných technologických vizích.
Doporučuji: Slunovrat, Kluci ze Čtyrstý, Volná zóna a Stone žije.
Abych se přiznal, Zrcadlovky mi ze začátku padaly z nosu. Bylo to díky Gibsnově povídce, kterou jsem přečetl s obrovskými obtížemi. Jakmile na mě pohlédli Hadí oči tak už to bylo lepší a s každou povídkou jsem byl spokojenější a spokojenější. Nicméně dám jen 4* Je to hlavně o tom, že ve spoustě povídek se nachází mnoho stejných motivů (drogy, hudba atd). od takhle legendární knihy jsem očekával něco víc. Nicméně stěžovat si nemohu, některé texty mě dokázaly ohromit (Volná zóna, Slunovrat, Petra...) a ukázat, jak autoři dokázaly tehdy předběhnout svou dobu a prorokovat budoucnost___ Pokud milujete sex, drogy a počítače, pak jsou Zrcadlovky to pravé pro vás. Zaručuji, že sluneční paprsky vás díky nim obtěžovat nebudou.
Část díla
Červená hvězda, zimní orbit / Rudá hvězda, zimní orbit
1983
Dokud nás lidské hlasy nerozdělí
1984
Gernsbackovo kontinuum
1981
Hadí oči
1986
Houdiniho příběhy
1981
Pro skalní fandy kyberpunku tak trochu povinnost. Kvalita jednotlivých povídek ovšem značně kolísá. Něco hlubšího ve mě zanechala jen Rudá hvězda, zimní orbita.