Kdo na kamenný trůn
Ludmila Vaňková
Zrození království série
< 2. díl >
Příběh mladšího bratra, pokračuje románem Kdo na kamenný trůn. Čtenáři opustili Přemysla Prvního Otakara ve Svaté zemi, kam se vypravil s křížovou výpravou císaře Barbarossy, která se u cíle téměř rozpadla, ale o rok později ji zachrání anglický král Richard Lví srdce. Ten při návratu domů skončil v rakouském zajetí a přišel téměř o trůn. Něco podobného mohlo potkat i Přemysla. Zatímco se krkolomně vracel přes Itálii, kde podpořil mladého císaře Jindřich, vlády v Čechách se nejprve zmocnil kníže Václav a později i pražský biskup Jindřich Břetislav. Čekaly ho roky bojů doma a jednání s císařem, ale nejvíce mu pomohla věrnost bratra Vladislava. Ten nastoupil na trůn, aby ho mohl bezpečně předat staršímu bratrovi, kterého uznal králem i císař. Dlouhým odloučením utrpělo Přemyslovo manželství a intriky mezi příbuznými ho nakonec donutí zapudit Adlétu Míšeňskou. Na český trůn usedne jiná královna.... celý text
Přidat komentář
Takové o nás, bez nás.
Celkem mě zaskočilo, že jsou zde popsány osudy Richarda I. a Filipa II. a jejich boje v Jeruzalémě. Další Filipové, Jindřichové a Albrechtové na zapamatování. :-D Kdo mi v paměti utkvěl, tak je Konrád z Montferratu, jehož historii jsem si potom našel a velmi zajímavý chlapík. I v knize mě zaujal asi nejvíce.
Opět pokračuje nepřeberný seznam stejným jmen a vyznat se je skoro na tahák.
Je to teprve druhé kniha, co od paní Vaňkové čtu a ty milostné lapálie mi ani trochu nevadí, však to k té době patří.
Co jiného chcete dělat? Válčit a milovat. Tak jednoduchý to měli.
Celkově to hodnotím průměrně, jelikož ti Přemyslovci tam moc nejsou, ale člověk se toho dozví mraky.
Stejně jako Kay Penman či Ebertová rozhodla se i naše spisovatelka vytvořit pentalogii z přibližně stejné doby (či spíše se její začátky prolínají s koncem výše uvedených) a snaží se popsat osudy jednoho z nejvýznačnějších Přemyslovců. Mám sice rád, když se v historické knize objevují kontexty na dobovou situaci, ale zde to autorka přehnala. Přemysl a jeho osudy jsou někde na 3. koleji. Bohužel. V 1. třetině se vlastně nevyskytuje a větší prostor dostává až v samém závěru. Když chci číst o císaři, či Richardu I. sáhnu po výše uvedených autorkách. Od té naší bych očekával hlavně příběhy z naší kotliny.
Pokračování životních osudů Přemysla Otakara I. LV se jej snaží popsat v kontextu dějin celé Evropy, což je podle mě správně, protože není možné vyjmout České království a líčit jej bez návaznosti na dění v okolních zemích. Hodně času věnuje křížové výpravě pod vedením Richarda Lvího srdce. Popravdě jsem si při čtení musela dělat poznámky, abych si pamatovala, který Jindřich a který Filip a který Albrecht, protože se tak pomalu jmenoval každý druhý. Ale tím, že je popisuje i z té lidské stránky, činí nám historické postavy bližší a to mám na této spisovatelce nejraději.
Přemysl se vrací z křížové výpravy s vidinou uvolněného trůnu. Po krátkém boji se stává vévodou, ale protože v císařské přízni je jeho bratranec Břetislav, získává od něj panovnický titul právě tento biskup.
Ani v rodinném životě se Přemyslovi nedaří. Stárnoucí Adléta ho omrzela a v již dospělém Vratislavovi babička vypěstovala nenávist k jeho otci.
Ovšem Přemysl svůj sen o panování v Českém království nevzdává.
Takhle psané příběhy můžou mít sebevíc stránek a číst je můžu poněkolikáté a stejně je hltám.
Knihy L. Vaňkové mám hodně ráda, ale tato patří k těm méně čtivým. Moc postav na málo děje. V první půlce bylo martyrium se jen zorientovat, kdo je kdo.
Knížky od Ludmily Vaňkové jsem vždycky zbožňovala, ale už to nějak není ono, příliš postav, příliš osudů.
Pokračování příběhů o životě Přemysla Otakara I.Děj velmi dobrý,jen mi vadila přehršle historických postav,ve kterých dalo práci se někdy vyznat a pochopit jejich vzájemné vztahy a přílišné politikaření.Ale taková byla doba.Je dobře,že se o naší bohaté historii píše a paní Vaňková o ní psát umí.
Tuto knihu jsem si nedávno koupila, a zaujala mne nejen obálkou, ale i zápletkou. Je to pokračování knihy Příběh mladšího bratra, kterou jsem již nedokázala sehnat. Podporuji všechny knihy Ludmily Vaňkové, a jsem ráda, že v ČR někdo tak dobrý existuje!
Štítky knihy
Přemyslovci české dějiny český středověk Přemysl Otakar. I., 1155/1167-1230 Konstancie Uherská, 1180-1240 Vladislav Jindřich, 1160/1165-1222
Autorovy další knížky
1997 | Cval rytířských koní |
1994 | Král železný, král zlatý |
2004 | První muž království |
1995 | Žebrák se stříbrnou holí |
2008 | Příběh mladšího bratra |
Ze druhého dílu jsem měla stejný zoufalý dojem jako z prvního.
Nedokážu odlišovat stejnojmenné postavy, protože za nimi nestojí zapamatovatelné příběhy. Celek působí velkolepě a historicky, ale bohužel chybí mi osobní podání.