Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese
Johann Hari
Výskyt deprese a úzkosti v celém západním světě prudce stoupá a trápí stále větší procento populace. Tradiční psychiatrie obvykle popisuje jejich příčiny jako chemickou nerovnováhu v mozku a nabízí jediné řešení: psychofarmaka. Jenže každý, kdo tyto stavy někdy zažil, velmi dobře ví, že samotné léky sice mohou přinést chvilkovou úlevu, ale nic nevyřeší, tu hlubokou vnitřní bolest neodstraní. Investigativní novinář Johann Hari, držitel několika ocenění, sám od dětství trpěl depresemi a úzkostí. Ve svých 31 letech se rozhodl, že vyhledá ty největší světové experty v tomto oboru a zjistí, jaké jsou skutečné příčiny tohoto novodobého moru, který sužuje naši společnost. Na své cestě za pravdou procestoval neuvěřitelných 65 000 kilometrů a setkal se s těmi nejpovolanějšími. Postupně zjistil, že existuje devět základních příčin deprese a úzkosti, jejichž poznání a pochopení vede k úplně jiným řešením, než jaká bychom očekávali – k řešením, která konečně přinášejí skutečnou naději.... celý text
Literatura naučná Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2020 , NoxiOriginální název:
Lost Connections: Why You’re Depressed and How to Find Hope, 2018
více info...
Přidat komentář
O knize jsem se dozvěděl v jedné z epizod podcastu Joe Rogan Experience, kde byl autor Johan Hari hostem. Debata mě zaujala natolik, že jsem příliš neváhal a knihu si koupil. Text jde zhusta proti převládajícímu konsensu o původu a vzniku depresí, tedy jako vnitřní chemickou nerovnováhu mozku, nedostatek serotoninu – asi to zjednodušuji, lékař ani psychiatr / psycholog nejsem. Kniha argumentuje pro zásadní vliv prostředí na vznik a rozvoj depresivních stavů, například špatné kvality života, nekvalitních vztahů, zbytečného zaměstnání, životních podmínek, chudoby, putující životem beze smyslu, bez cíle, neoceňovaní a nedoceňovaní, a mnoho dalšího. Text obsahuje silný sociální náboj, autor svoje teze dokládá množstvím lidských příběhů, ale též svým vlastním bojem s depresím. Ztráta spojení je příznačný název, je v něm klíč k autorovým argumentům a úvahám, ukazuje lidi odpojené od světa, od lidí, od pocitu bezpečí a zabezpečení, od materiálních jistot, od přátel, od smysluplných romantických vztahů. A právě toto fyzično, respektive jeho ztráta, má, dle autora, významný vliv na vznik depresivních stavů.
Hodně mě překvapili kapitoly věnující se businessu kolem antidepresiv, extrémnímu tlaku nadnárodních farmaceutických korporací, honbě za ziskem z prodeje antidepresiv, mlžení, možná dokonce lhaní o účinnosti antidepresiv, zveřejňování pouze těch „správných“ závěrů, apod. V dnešní rozběhnuté korporativistické dystopii se tomu příliš nedivím.
Objektivně to samozřejmě nedokážu posoudit a relevantnost knihy tak zůstává otázkou. Jak do autorových úvah zapadá například kognitivně behaviorální terapie, různé meditace, nebo prostý stoicismus, nebo aktuálně zkoumaná léčba psychoaktivními látkami, zůstává nezodpovězeno. Antidepresiva zřejmě v některých případech skutečně mohou zachránit život – u jedinců na pokraji sebevraždy. Ohledně dlouhodobého používání a možného zlepšení kvality života však mám pochybnosti.
Chtěl bych věřit, že za vznik deprese může primárně prostředí, a že se změnou prostředí a vnějších podmínek deprese zmizí a všechno bude skvělé a sluníčkové. Ale jako všechno na světě, i tohle bude kombinace mnoha faktorů, vnitřních i vnějších, vlivu genetiky, výchovy i prostředí. V závěru autor překládá vlastní teze ke zlepšení situace, řešení jsou logická, přesně v duchu „zpětného zapojení“, taková ta sociální klasika počínaje likvidací světové chudoby a další. Konkrétní detaily zpětného zapojení samozřejmě pro mnohé jednotlivce nebudou vůbec snadné – spíš nesmírně obtížné, chce to odvahu, podporu okolí, silnou vůli a extrémně silnou vytrvalost, a vím, píše se to snadno, realita je o poznání horší. Poslední kapitoly mají silně progresivistický náboj a charakter moderního sociálního inženýrství. S autorem se v tomto vůbec neztotožňuji. Přestože mě kniha tak úplně nepřesvědčila, přečtení nelituji, stále jde o neotřelý pohled na problematiku.
Z knihy mam rozporuplne dojmy. Na jednu stranu autor pekne popisuje mozne priciny depresi a rozhodne stoji za to, aby se kazdy z nas na uvedena temata ve svem zivote zameril, na druhou stale dokola kritizuje uz i opakujicimi se obraty antidepresiva jako neco zcela nefunkcniho, s cimz se nemohu ztotoznit. Nektere casti jsou ctive, jine zase velmi rozvlacne, cemuz odpovida i to, ze uz mam knihu rozectenou delsi dobu. Za me by kniha mohla byt strucnejsi, mene vypravna a vice zamerena na ustredni myslenky.
Jedním slovem, přínosné. Až si říkám, jestli knize není ke škodě, že avizuje své zaměření pouze na deprese, zasloužila by, aby si k ní našel cestu každý, ne nutně nemocný, ale kdo měl/má někdy pocit, že se svět v rektum obrací.
Na můj vkus dost kontroverzní názory. Neříkám, že by něco na tom nebylo, ale shodit antidepresiva ze stolu, že se jedná o placebo je trochu moc. Ono tedy, i kdyby to bylo jen ve víře, tak proč ne.
Celkově zajímavý pohled na problematiku, kniha stojí za přečtení.
Štítky knihy
deprese osamělost úzkost psychohygiena
Autorovy další knížky
2020 | Ztráta spojení - Odhalte pravé příčiny deprese |
2023 | Ukradená pozornost: Proč nedokážeme dávat pozor |
Vynikajúca, veľmi dobre čitateľná kniha. Autor v minulosti prežíval depresiu, na ktorú mal nasadené antidepresíva, časom sa ale začal zaoberať tým, či majú nejaký účinok.
V knihe sa hlbšie zaoberá vznikom depresie a dáva aj reálne príklady ako s ňou "zatočiť". Cestuje po svete a oslovuje viacerých uznávaných odborníkov na danú tému. Vyvracia tak fakt že za vznikom depresie je chemická zmena v mozgu, upozorňuje že práve sociálne a psychologické príčiny boli dlho ignorované.
"Nie si stroj, v ktorom je niečo pokazené. Si bytosť, ktorej potreby neboli naplnené. Potrebuješ mať svoju komunitu. Potrebuješ mať zmysluplné hodnoty, nie tie nezdravé, ktoré do teba pumpovali celý život, keď ťa presviedčali, že šťastie príde vďaka peniazom a kupovaniu vecí. Musíš mať zmysluplnú prácu. Potrebuješ prírodu. Potrebuješ cítiť, že ťa rešpektujú. Potrebuješ bezpečnú budúcnosť. Potrebuješ prepojenie so všetkými týmito záležitosťami. Potrebuješ sa zbaviť hanby, ktorú možno cítiš za to, že s tebou zle zaobchádzali."
Snáď aspoň niekomu pomôže zastaviť, prehodnotiť svoj život a uvedomiť si že iba ladovanie liekov do seba nie je zmysel.