Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535158/bmid_zuzanin-dech-6603e1c7b579d.jpg 5 3155 3155

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

katulkav
20.02.2022 5 z 5

Krásný strhující příběh,který se díky krátkým a všeříkajícím větám čte sám. Knihy z válečného období čtu ráda a tahle patří k těm lepším z nich. Často mě mrazilo u toho,co vše musela Zuzana prožít a vytrpět...mé romantické já očekávalo na konci velký happyend,ovšem zakončení v autorčině verzi bylo určitou satisfakcí všech předchozích událostí.

Jehně
18.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Pro mě velmi silná kniha. Paradoxně část z koncentračního tábora mě zasáhla ale nejméně. To ale nemění nic na tom, že má kniha strhující příběh. Za mě jedna z nejlepších, co jsem poslední dobou četla. Zuzaně jsem fandila do poslední chvíle, aby našla štěstí.

Aaloha
18.02.2022 5 z 5

Kniha pro mě neobvyklé napsaná bez přímé řeči, ale o to rychleji se čte. Kniha vás prostě vtáhne a pohltí a musíte číst dál. Tušení, že se stane něco zlého a napětí do poslední stránky jak to celé vlastně dopadne. Jde o román a tak ne vše vypadá reálně. Ale celkově super čtení.

Avila
17.02.2022 5 z 5

Tato kniha byla má první od této autorky a už teď vím na 100% že ne poslední. Styl kterým je kniha napsaná mi přišel trochu zvláštní ale po pár stránkách jsem zjistila že mi vyhovuje.
Neřekla bych že to je příběh pouze o holocaustu ale o životě jedné nevinné a důvěřivé dívky. Která vyrůstala v milující rodině a měla vše na co si vzpomněla, mohla prožít nádherný bezstarostný život.... má dva skvělé kamarády...(mě osobně Hanuš nesedl už od samého začátku....) kteří více či méně ovlivní její budoucnost. První osudová rána přijde když jí zemře blízký človek... Poté se s ní život už moc nemazlí...
Nestačí že přežije Osvětim ani poté nenalézá moc štěstí....
Krásně napsaný smutný příběh při kterém až mrazí.
DOPORUČUJI

janina66

Audiokniha
Moc hezký a smutný příběh Zuzany a jejích kamarádů od dětství až dospělost. Jen ten konec jsem si musela ověřit u mých oblíbených čtenářů, zda to tak opravdu skončilo. Hanuš fakt

DanaKa81
17.02.2022 5 z 5

Dokonale vykonstruovaný příběh o dceři židovského cukrovarníka, která prožívá šťastný život než se změní politická situace a je nucena se přizpůsobit poměrům těžké doby a různým životním nástrahám. Moc doporučuji stejně tak jako autorčinu další knihu Němci

morella

Nádherná kniha.

Ununoktium
14.02.2022 5 z 5

(SPOILER) Krásně děsivý příběh, nemohla jsem přestat číst. Konec přinesl příjemné uspokojení, částečně.

KvetkaN
13.02.2022

Velice čtivá kniha, napínavý příběh

ZůzaSomolka
10.02.2022 5 z 5

Naprosto hruzny pribeh. Ale absolutne skvele napsane. Ze zacatku je to docela nevinne, ale clovek je napnuty uz jen z tuseni, ze prijde zle, nebot zidovskou rodinu za Hitlera nemuze potkat nic dobreho. Presto doufate. Ma to spad. A u konce tajite dech, jak to teda dopadne a kdy hlavni hrdinku opet potka ztracene stesti a jestli. Chvilema mi z toho pribehu bylo az zle, ale zaroven jsem se od nej nemohla odtrhnout.

kuruteku
10.02.2022 5 z 5

Jo, jo. Dech beroucí. A dech dávající. Velmi smutné, ale pořád potřebné čtení. Byl Hanuš hajzlem, nebo se z něj až časem stal? Má Zuzana šanci na štěstí? Trochu se mi pletlo to jméno obce, ale zřejmě byla vymyšlená, protože Holašovice jsou na jihu klasickou vesnicí. A zajímavý je i ten motiv cukrovaru, snad tam moc věcných chyb nebylo.
Zajímavý je i ten velmi úsporný styl, bez přímých řečí a bez odboček.
Nicméně: projít gestapem, notabene po heydrichiádě, na udání a po přechovávání židovské rodiny, a vrátit se z vězení domů? To už je přitažené - moji příbuzní si prošli koncentrákem za udání o poslechu cizího rozhlasu.
Nicméně, po Němcích další zajímavá kniha a autorku si řadím mezi ty hodné sledování.

Barticek
09.02.2022 5 z 5

Moje první setkání s autorkou, která si říká Jakuba Katalpa. Ale určitě nebude poslední. Moc silný příběh, čtivé. Ač má knížka něco málo přes tři sta stran, přečetla jsem ji za dva dny.

bigben
07.02.2022 5 z 5

Dlouho jsem téhle knížce odolávala právě kvůli tématu, ale udělala jsem chybu. Úžasně popsané osudy tří lidí, které se propojí, rozdělí a zase propojí. Krásná čeština, relativně krátké věty, děj frčel a nezastavoval. Všem doporučuji - čtecí nádhera.

pedobro
05.02.2022 5 z 5

První setkání s autorkou. Líbí se mi její čtivý styl. Děj je navíc zasazený do období, které mě zajímá a které v četbě ráda, napříč jeho těžkosti, vyhledávám. Ať už jde o literaturu faktu, příběhy dle skutečných událostí nebo smyšlené osudy postav, pokaždé si říkám, jak je vůbec možné, že k takové kapitole v historii lidstva vůbec mohlo dojít...

Siraelxy
02.02.2022 5 z 5

Znám spoustu lidí, kteří se o židovskou otázku během 2. světové války nezajímají a co se dělo po roce 1948 tak nějak neberou.
Tato kniha by jim dala ucelený pohled na to jak strašlivě nespravedlivé, nepochopitelné, srdcervoucí to pro ty lidi muselo být.
Je nepochopitelné, že se to mohlo dít.
Liebeskindovi se neprovinily ničím jiným než svým původem.
To co se Zuzaně stane v koncentráku je strašné.
A to co se ji stane po návratu je snad ještě strašnější. Lidsky nepochopitelné.
A ten konec?
Několik dnů po dočtení jsem nemohla začít číst jinou knihu.

VeronikaSas1
01.02.2022 5 z 5

První přečtena kniha od teto autorky. Za mě nádherné napsána kniha. Je fakt, ze knihu musím trosku vstřebat, některé pasáže a obzvlášť konec mě tedy hodně dostal. Rozhodne to není poslední kniha, kterou si od teto autorky přečtu.

Violliga
29.01.2022 4 z 5

Docela zdařilá kniha z dob druhé světové války. Byla něčím zase jiná než mnoho knih s podobným tématem. Ze začátku zvláštní styl psaní na který se těžko zvykalo. Kniha byla psaná jako by s takovym zvláštním odstupem. Pak se to nějak zlepšilo a zbytek čtení ubíhalo dobře. Do teď pořádně nevím co si o Zuzaně myslet ale zase se mi líbilo, jak se mění hlavní postava v průběhu děje v závislosti na okolnostech. Za mě tedy 3 *

hanzmb
28.01.2022 5 z 5

Je zvláštní číst knihu, kde hlavní mužské postavy mají vaše jméno. Prostředí cukrovaru znám taky dobře, protože jsem v něm v mládí musel rok pracovat. Ale přesto dávám tak 4,5*. Je to především za mužské postavy. Ty jsou vykreslené příliš černobíle. Naštěstí to dohání hlavní postavou Zuzany. Ten její vývoj to je teda překvapivé čtení. Přitom se to vlastně vešlo do nějakých 16 let jejího života. Asi nejhůř na mě zapůsobilo chování okolí po jejím návratu z koncentráku.

Mabie
28.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Jdu lehce proti proudu.
Samotný příběh je drsný a syrový, styl psaní strohý, místy až telegrafický. První polovina knihy - popis dětství - neúměrně rozvleklá v poměru k druhé polovině knihy.
Ve velice hezky vykresleném prostředí cukrovaru se příběh hlavní hrdinky rozvíjí od lásky a rozmazlování v dětství, přes šťastné a nevinné dospívání až do kruté reality mladé dospělosti. Zuzana končí v koncentračním táboře jako “pokusný králík” úchylného gestapáckého doktora a ani přežitím pekla koncentráku a návratem domů její utrpení nekončí. Tak jak je vše (příběh, prostředí i postavy) velmi věrohodně vykresleno, konec je nereálný a vlastně trochu devalvuje předchozí klady.
Mám velmi rozporuplné pocity, čekala jsem (hlavně na základě hodnocení) víc.

lalela
26.01.2022 5 z 5

Další kniha, která mě přenesla do období první republiky. Autorka tak nádherně vykreslila příběh krásné Zuzany ve sladkých Holašovicích v cukrové vile. Doufala jsem, že to nebude obyčejný slaďák, on miluje ji, ale ona miluje jiného. A taky že ne. Ten příběh měl spoustu přidaných plus. Ať už stylem psaní. Tím, že se nebála pojmenovávat věci tak, jak jsou. Strašně jsem Zuzaně fandila a ona byla celou knížku ta krásná sebevědomá Zuzana, která si celý život věděla rady. Tím mě autorka taky nezklamala. Určitě si ji přečtu znovu, i když je málo knih, u kterých to dělám.