Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535158/bmid_zuzanin-dech-6603e1c7b579d.jpg 5 3155 3155

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

zuzana2599
24.02.2021 5 z 5

Při čtení Zuzanina dechu jsem dech zadržovala a konec příběhu mi dech vyrazil !
Pro jistotu a abych uvěřila jsem si poslední strany přečetla ještě jednou. A bylo to tam. Vůbec ne proto, že se jmenuji také Zuzana, jsem knihou nadšená. Tohle byla ta nejvybranější a nejsladší lahůdka, kterou znám. Každičkou stránku jsem si vychutnala a bylo mi líto, že jsem ji již přečetla. Je to vynikající a dechberoucí čtení !!
Autorčin styl psaní bez přímé řeči, vše v čase přítomném, mi dokonale sedl, hned mě pohltil a vůbec mi nevadil, nepřekážel.
Zuzanin dech je na mém pomyslném řebříčku hodně vysoko. Šplhá až na první příčku ! Děkuji paní autorce za tak jedinečný čtenářský zážitek !!

Kiu
24.02.2021 4 z 5

Byla to první kniha z období 2. světové války. A musím říct, že jsem na jednu stranu ráda, že jsem si zvolila právě tuhle knihu. Přítomný čas, po celou dobu děje, byl velmi zajímavý a v tomhle případě čtivý. Kniha ve mě zanechá vzpomínku, ale ve své knihovně jí vlastnit nemusím. Zvolila jsem audio, což bylo velmi příjemné.

Melanka
22.02.2021 5 z 5

Zpočátku jsem si musela zvykat na vyprávění v přítomném čase. Pak jsem v tom ale objevila jakousi naléhavost příběhu, ze kterého jsem nedokázala vystoupit. Silná kniha, která stojí za přečtení.

Ajushaaa

Moc krásná kniha ;-)

RyxiraAmyGinger
22.02.2021 3 z 5

Moje první kniha od Jakuby Katalpy, byl to víceméně spontánní nákup bez většího přemýšlení... no a kdybych se mohla rozhodnout znova, tak už za knihu asi utrácet nebudu. Je to takové hraní na první dobrou.

zimolka
22.02.2021 5 z 5

Od autorky jsem zatím nic jiného nečetla,ale určitě pokud na nějakou další knihu narazím,tak si ji ráda přečtu.Krásně napsaný příběh.

Lidka22

Skvělé

Margeli
21.02.2021 5 z 5

Tak rychle jsem žádnou knihu dlouho nepřečetla. Byl to úžasný příběh s nečekaným koncem.

Hanjimka
21.02.2021 4 z 5

Tak na to, že normálně nečtu knihy z války, příběh mě zaujal, a obdivovala jsem sílu a odvahu hlavní hrdinky. Četla jsem ušima jako audioknihu.

Pitbullka
21.02.2021 4 z 5

Styl, kterým je kniha napsaná je zvláštní a ačkoliv je strohý, není na čtení úplně jednoduchý. První třetina knihy mě tolik nebavila, ale pak byl příběh opravdu velice silný.

nicole1990
21.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Naprosto nádherná knížka o 2 světové válce toho mám hodně přečteneho. Zuzanin dech mi připomínal trošku knížku Hana. Zuzana si prošla v životě peklem napřed Osvětim a pak, když zázrakem přežila tak si vezme Hanuše kamaráda z dětství, který ji otřesne tyra. Bije ji i jako těhotnou proto se nedivím, že to skončilo tak jak to skončilo.

Mayaotzin
21.02.2021 3 z 5

Mi ten úderný jazyk, naturalistické popisy a monotonnost prostě nelahodili. Neustále popisy nechutností (slin, močení, masem obalených kostí) to fakt není můj šálek kávy. To co provedla na konci měla udělat už dávno a neuzavřená jedna linka příběhu mi prostě fakt vadí.
Znovu po této autorce už asi nesáhu. Vůbec nechápu ten wow efekt, který tady panuje. Mě asi minul :)

Parwana
20.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Spoiler alert.
Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Člověk se u ní neubrání srovnání s Hanou, protože čtenářský zážitek z jejího přečtení je stejně silný, ne-li silnější. Obě by se měly právem zařadit do seznamu českých klasik 21. století. Nádherný a velmi plasticky vyprávěný příběh Zuzany Liebeskindové, přes bezstarostné děství, milostný trojúhelník, hrůzy války, návrat do života až po odplatu na konci (tam jsem jen nevěřícně zírala, ale ten haj*l si to zasloužil). Všude se vine vůně cukru, karamelu, dobroty a dorty z Liebeskindova cukru přímo vidíte před očima. Obdivuji její nezdolnou chuť žít a vše přežít, i drastické lékařské pokusy, bezmoc při navrácení majetku a domácí násilí, propletenec vztahů. Rozhodně doporučuji.

josska
19.02.2021 5 z 5

Na knihu jsem dlouho cekala v knihovně,ale konečně otevřely okynka a já už ji mám a hned jsem se do ní pustila a předčila mé očekávání,,je čtivá,smutná,krásně napsaná,,knihou se prolíná dech,,hltala jsem každé slovo,bylo mě Zuzany líto,,co vše musela zažít,,jsem ráda že z Terezína a Osvětimi toho bylo tak akorát a stejně to bylo silné,brečela jsem a to co bylo po válce,bylo taky příšerné,,překvapil mě konec,,jestě bych nejradši četla dál a dál osud Zuzany,Jana atd,,dávám 5 hvězdiček ,,,

Эva
19.02.2021 5 z 5

Styl autorčina psaní je až strhující. Strohost, ale i výběr slov - kniha se čte jedním dechem. Téma je milionkrát ohrané, ale vždy působivé, koncentrák prostě zapůsobí vždycky na všechny. Milostný příběh je netradiční, vztahy mezi Zuzanou, Janem a Hanušem jsou zvláštní, ale uvěřitelné a živoucí. Závěr je drsný, neukončený, chcete vědět, co bude dál. Anebo možná už to po tom všem vědět nechcete...

martineden
18.02.2021 3 z 5

Milostný trojuhelník v kulisách války. Vlastně by se to mohlo klidně odehrávat i dneska, ale to by tam nebyl zprvu luxusní život bohaté cukrovarnické rodiny, nebyly by tam události předválečné a válečné... Vlastně tak trochu Hana od Mornštajnové. A té krve všude kolem! Ale čtivé to je.

HockeyGirl
18.02.2021 3 z 5

Zuzanin dech jsem si koupila a vybrala, protože mi ji doporučila kolegyně z práce. A jelikož je to knížka o 2. světové válce, tak jsem si ji koupila na Vánoce. Knížka byla dost zvláštní aspoň pro mne hlavně v tom, že tam není žádná přímá řeč. Spíš jsem zvyklá a mám radši, když je v knížce přímá řeč. Ano, také se tam mluvilo, ale bylo to jen napsané. Už tím byla knížka zvláštní. Pak to, jak byla popsaná válka samotná, spíš to bylo v pozadí. Knížka opravdu pojednává o životě Zuzany od dětství až po dospělost, kdy má dítě a je vdaná. Konec jsem takový rozhodně nečekala, nečekaný a překvapivý závěr, který jsem nečekala a byla jsem docela překvapená tím, pro co se Zuzana rozhodla. Byla milována dvěma chlapci s nichž ji jeden opustil do Ameriky během toho, kdy byla Zuzana v Auschwitzu a druhý ji chtěl, ale nemohl ji mít. A když se vrátila, byla s tím, kterého si dřív moc nevšímala. Příběh zajímavý, plný nečekaných zvratů. Zuzanin život nebyl jednoduchý a hezký, spíš byl plný války jak opravdové, tak i osobní a životní války. Dávám 3*, protože jsem četla už lepší knížky, které se mi líbily více na toto téma.

čtenářkaBára
18.02.2021 4 z 5

Zuzanin dech od Jakuby Katalpy – kniha, kterou moje maminka dostala k Vánocům od mého tatínka. Já ji popadla jedno sychravé odpoledne do rukou a za 3 dny zchřoustala.

Ajaj, další kniha o koncentračním táboře, blesklo mi hlavou, když jsem na obalu rozluštila žlutou šesticípou hvězdu. Nedávno jsem přečetla dvouknihu Na smrt od Jozefa Karika, tudíž brutální výjevy mě nemohou překvapit.

Ale na obalu této knihy je kromě židovské hvězdy i srdíčko – a právě linie milostných vztahů bylo to, co mě nejvíc bavilo. Katalpa ukazuje, že i láska dokáže plodit zlé činy, a že žárlivost a odmítnutí může způsobit velké trápení. Vím, že to zní trochu jako z reklamy na super smutný romantický film s Tomem Hanksem – láska, která musí překonat nespočet překážek, aby mohla být nakonec svatba a žili spolu až do smrti. Tady se to ale nestane. Překážky a krutost jsou v tomto případě moc velké a chudák láska prostě hory nepřenese. Ale nakonec... Nebojte, všechno přece vždy skončí dobře. Záleží jen, z jakého úhlu pohledu se na to podíváte.

Více na mém čtivém instáčku https://www.instagram.com/p/CKwvxw4jUsw/

HeleHo.
17.02.2021 5 z 5

Tak tohle bylo jedním dechem. Siné vyprávění o životě Zuzany s pohnutým osudem, od sladkého dětství až po hořkou dospělost. S hlavní hrdinkou jsem se "prodýchala" celým příběhem a přála jí sílu, odvahu a kapku životního klidu po tom všem.

blebuska
16.02.2021 5 z 5

Kniha, která mě chytla za srdce... Silný příběh, kterému jsem věřila od začátku do konce... Konec byl překvapivý, vlastně brilantní... Bavilo mě to a Zuzana mi přirostla k srdci. Nezbývá než doufat v lepší zítřky