Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535158/bmid_zuzanin-dech-6603e1c7b579d.jpg 5 3155 3155

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Verrrunka
19.03.2021 5 z 5

Někdy člověk ví, že mu to zlomí srdce a stějne to nedokáže odložit.
Je až neuvěřitelné, kolik síly v sobě dokáže žena mít. Knihy o holocaustu moc nečtu, nějak nemám potřebu a chuť si to do hlavy pouštět ještě víc, ale tuhle knihu jsem prostě nemohla minout.
Velmi úsporný styl psaní, který ale dokonale popíše všechno, co je potřeba. Společně se Zuzanou jsem cítila chuť cukru v ústěch, prožívala její bolesti, vnímala jsem, jak se pomalu do jejího života vkrádá zlo a chtělo se mi brečet...
Lituju, že jsem autorku neobjevila dřív, ale mám doma i její další dvě knihy a rozhodně s nimi nebudu dlouho čekat.

Hanaluna
18.03.2021 5 z 5

Kniha se mi dobře četla. Velmi mě zaujal i styl psaní, který dal knize příjemný rytmus. Silný příběh, do kterého se člověk může ponořit. Vzbudil spoustu různých emocí. Konec knihy bych snesla více rozvinutý, ale respektuji autorčino pojetí. Určitě dávám do knihovny.

Sarah01
18.03.2021 5 z 5

Mně se knížka četla velice dobře, i když styl autorky je neobvyklý. Je to prostě zase něco jiného a proč by všichni měli psát podle nějaké šablony? Mně naopak připadal ten příběh zajímavější. Lituju, že jsem na autorku nepřišla už dřív, určitě si chci přečíst i její další knihy. Takže doufám, že i Němce vydají znovu v pevné vazbě, protože paperbacky si do knihovny nekupuju.

nada3314
17.03.2021 4 z 5

Další silný příběh z období 2. světové války. Nemůžu se rozhodnout, za konec knihy dávám 4,5 hvězd. Děj mě vtáhl, příběh se mi líbil moc. Myslela jsem, že mi styl psaní nesedne, ale rychle jsem si zvykla. Určitě stojí za přečtení. Já doporučuji!

veverkaVv
17.03.2021 4 z 5

Před tím, než jsem knihu začala číst jsem o ní ani o spisovatelce nic nevěděla. Nechtěla jsem se nechat ničím ovlivnit. První část "dětství" je milá, uvěřitelná, čtivá - jen zpočátku údiv nad jednoduchými větami, které mi připomínaly strohá fakta. Nutno říct, že na tento styl bez přímé řeči jsem si docela rychle zvykla a posunoval děj rychle vpřed. Druhá část "dospívání" pro mě úžasná. Tady se nejlépe projevily rozdíly jednotlivých postav, vnímání světa, ale i silné a určující vlivy rodinného prostředí hlavních hrdinů. Třetí část "dospělost" velmi silná na zážitky a popisy hrůzností, které tady asi byly na místě. Trošku jsem byla zklamaná z ukončení příběhu - nečekala jsem samozřejmě, že vše dobře dopadne, ale takový konec příliš teatrální, hrůzný, málo uvěřitelný. Ale knihu ke čtení doporučuji všem věkovým kategoriím.

Lavender756
16.03.2021 3 z 5

(SPOILER) Kniha je velmi čtivá a vtáhne do děje, rozhodně není patetická, čehož jsem se zpočátku bála, ale některé věci jsou, dle mého.nazoru, upravené tak, aby pěkně sedly do záměru příběhu a moc se neřeší, jestli by to tak vůbec mohlo ve skutečnosti být. A tedy opravdu nevím, proč všichni vyzdvihují ten konec..? V podstatě se dá očekávat a je na celém příběhu tím nejslabším. Za mě kniha vlastně končí, jako když utne. Za to také o hvězdu méně.

Irsaf
15.03.2021 3 z 5

Moje první kniha autorky a je to tak - půjdu proti proudu...
Z knihy nemám nadšení jako většina čtenářů...
Jsem ráda, že jsem vůbec dočetla...

Jana512
15.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech mi "vzal dech" zvláště svým vyvrcholením. Zuzana, jediná a milovaná dcera továrníka, prožila krásné dětství se svými dvěma přáteli, kteří ji provází i dalším životem. Doba války ji, i jejího otce židovského původu zavede do hrůz koncentračního tábora, odkud se vrací, ale bez milovaného otce, s podlomeným zdravím. Po válce pozorujeme, jak válka lidi rozdělila a nová éra socialismu ještě víc zkomplikovala, lidské osudy. A jak to bylo se Zuzanou? Doporučuji přečíst!

lištička123
15.03.2021 5 z 5

Zajímavá, napínavá, čtivá kniha. Místy drsné scény, ale tak to nejspíš bylo, dobu koncentračních táborů a vše, co se v nich dělo nikdy nevymažeme.

Acinore
15.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Tuhle knížku bych asi shrnula tak, že ne každej tonoucí člověk je potřeba zachraňovat. Aneb kdybychom někdy tušili, co pak dotyčnej všechno způsobí.. Škoda snahy, škoda dalších budoucích životů.

Beruska18
14.03.2021 5 z 5

Velmi emotivní příběh židovské dívky, Zuzany Libeskindové - dcery cukrovarníka, která prožívá bezstarostné mládí v blahobytu. Její život změní válka, poznává hrůzy koncentračního tábora a po návratu domů zažívá další násilí .... Určitě doporučuji přečíst ????

Jůzlina
14.03.2021 5 z 5

Kniha je zajímavá, napínavá, čte se jedním dechem. Surovost války a židovské tématiky je neuvěřitelně popsán.

Ivaiva
13.03.2021 4 z 5

Ačkoliv je kniha psána poměrně zvláštním vypravěčským stylem, čte se dobře. Nemůžu však udělit plné hodnocení. Zdálo se mi, že je v ději příliš mnoho tělesných tekutin a příliš málo emocí.

VFD
12.03.2021

velice mě unesla, zaujmula. Bez dechu jsem četla a Zuzana a strohý popis jejího života, nicméně i přesto velice hluboký, přesný. Popisuje život židovské dívky před, po dobu druhé světové války a po ní. Nicméně bez patosu. Velice povedené.

bosorka78
12.03.2021 4 z 5

Ze začátku jsem si myslela, že mi styl psaní nebude vyhovovat, nakonec mě to ale vtáhlo do děje a nutilo stále číst a rozkrývat Zuzanin osud,ale autorka Zuzanu nešetřila a i když jsem si myslela že to bude pro mě top kniha tohoto roku,konec to tak nějak pokazil, přála bych Zuzaně více štěstí potom co vše musela prožít.

WHYNOT
12.03.2021 5 z 5

Od začátku do konce jsem hltala každou stránku. A ten pocit po jejím dočtení, ve mě bude asi ještě chvilku rezonovat..... Hana, Heřmánkové údolí a teď už i Zuzanin dech ♥

Eliškam
11.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Hodně drsná kniha. Neuvěřitelný kontrast mezi tím, jakou mohla mít Zuzana budoucnost, kdyby...
Příběh vyprávěný téměř s odstupem, ale i přesto člověka neuvěřitelně zasáhne (nebo právě proto)
Scény z koncentračního tábora jsou naturalistické, ale to co přijde potom, je ještě silnější....

BarboraLev
10.03.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Jazyk je opravdu strohý, trochu chybí přímá řeč. Ale zanechá dojem. Doporučuji.

VladkaBU
10.03.2021 5 z 5

... překvapila. Narazila jsem na ni náhodou. Zprvu mi hlavně seděla do výzvy s hlavní hrdinkou v názvu, ale pak se mi začal líbit příběh. Krásný, nevinný, ovšem do té doby, než přišla válka. Nabralo to takový spád a nechtělo se mi od knihy odcházet. Velmi se mi líbila

martina1797
09.03.2021 4 z 5

Uff, tak tohle rozhodně není odpočinkové čtení. Příběh silný, hodně drsný a surový. Trošku problém jsem měla se stylem, kterým je kniha napsaná.