Zuzanin dech

Zuzanin dech
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535158/bmid_zuzanin-dech-6603e1c7b579d.jpg 5 3155 3155

Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, je její osud předem daný. Transport. Koncentrák. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

morava
09.03.2021 4 z 5

Zpocatku ma dcera cukrovarnika stastne a bezstarostne detstvi, zivot jako v cukrove vaticce. Sladke detstvi Zuzane vsak brzy zhorkne , a to konkretne v obdobi jejiho dospivani, v dobe 2. svetove valky.
Priznam se, ze me ze zacatku knihy trochu zarazel styl psani, ale brzy jsem si zvykla, a nakonec mi pripadal originalni. Od autorky to byla ma prvni kniha, takze nevim, jestli i jeji ostatni knihy jsou psany stejnym stylem, a nebo to bylo u tohoto pribehu zamerne.
Podano strucne, ale vystizne. Takze to shrnu, jak jsem se ze zacatku nemohla zacist, tak jsem se po par stranach nemohla odtrhnout. Silny pribeh plny lasky,pratelstvi, bolesti,zrady,utrpeni. Urcite si od autorky prectu i nejakou dalsi knihu.

"...se stanou nedilnou soucasti Zuzanina zivota,presto vsak pihu ukrytou mezi dvema prsty ukaze jen jedinemu z nich."

"Zbytecna krutost je ztrata casu."

Kačaba79
09.03.2021 5 z 5

Zase trochu jiný pohled na období 2 sv. války. Silný příběh a i když jsem si musela zvyknout na autorčin specifický styl psaní, četl se dobře.

Modrásek16
09.03.2021 5 z 5

První kniha od autorky a určitě ne poslední. Silná kniha plná bolesti.

marwinmh
08.03.2021 5 z 5

Pro mě první setkání s touto autorkou a její knihou, která ve mě zanechala (jako ostatně většina knih z období II.sv.v.) silný dojem a přehršel pocitů. Ukázka pomíjivosti lidského štěstí a života, jak lidské jednání dokáže v minutě změnit osudy lidí.

kalinkacz
06.03.2021 4 z 5

Jakuba Katalpa se po této knize stává mou oblíbenou českou spisovatelkou... Už její přechozí kniha Doupě mě dostala, byla zvláštní a jedinečná a naprosto mě pohltila... Zuzanin dech byl o malinko slabší, ale to je malinký detail... Autorka má specifický styl psaní, který mě vtáhne do děje po pár stranách... Oceňuji, že se příběh netočil jen kolem války, ale zabýval se i tím, co se dělo po ní, jak se člověk či jeho okolí může změnit... Skvělé čtení!

Kamilajznik
05.03.2021 5 z 5

Další objev roku, alespoň pro mě. Je pravda, že jsem si musela ze začátku zvyknout na autorčin styl psaní, ale tohle byl velice silný a emotivní příběh, který neustále, stránku za stránkou, gradoval.
Autorku řadím mezi oblíbence a s chutí se vrhám na její další knihy.

rozarada
04.03.2021 5 z 5

Příběh je to silný, doporučuji si udělat čas, protože nebudete schopni přestat. Za přečtení kniha rozhodně stojí, není to četba k oddechu.

prochajda
04.03.2021 5 z 5

Tak srdcervoucí, silný a smutný příběh z krutého období našich dějin, že na něj jen tak nezapomenu. Snad jen ten přítomný čas mi moc neseděl, ale zvykla jsem si.

MalinaM
03.03.2021 5 z 5

Dost to připomíná Kariku Na smrt, jen je to méně brutální. Dobře se to čte, překvapení se sice nekoná, ale dá se přečíst za dva dny.

JessePinkman
03.03.2021 5 z 5

Kniha se dobře psaná, čtivá. První polovina příběhu je dojemná, druhá je peklo.

myryjam
03.03.2021 3 z 5

Spojler. Možná je to tak vysokým hodnocením této knihy, že budu možná víc kritická, než bych byla normálně. Kniha je průměr - podle současné módy - židovská tématika, milostný trojúhelník, hrůznosti Osvětimi - vysoké hodnocení zaručeno.
Kniha byla spíš popisem děje, ne vypravováním. Škoda, že autorka promarnila možnost hlubšího propracování psychologie postav. Vadí mi historicky neuvěřitelné situace - návrat Tomášových v pohodě domů, když se zjistilo, že ukrývají Židy na útěku, trest za útěk, že nebudou dostávat balíčky (jsme již v druhé části války po smrti Heydricha), půl války se veselé scházení syna z rodiny Němce s Židovkou ... No a na ten podle některých hodnocení překvapivý konec čekám stále.
Knihu nezatracuji, ale opravdu podle mě průměr.

teddya
28.02.2021 5 z 5

Jedním dechem přečteno.
Překvapivý závěr

Schary
28.02.2021 5 z 5

Dala bych 4 a 1/2 hvězdy,ale nejde to. Pěkný příběh o milostném trojúhelníku, o závisti, zradě, chtíči, lidské zlobě před, po a v době 2. světové války. Hlavní hrdinka je bohatá židovská dívka, která má od dětství dva kamarády... V půli příběhu se ocitá v Osvětimi. Koncentrák přežije, ale návrat není jednoduchý. Konec knihy je překvapivý.

LenV
27.02.2021 5 z 5

Katalpu mám moc ráda. Opět skvělé, čtivé, svižné díky velmi krátkým kapitolám. Nejvíce mě asi zaujala pasáž Dětství. Závěr byl lehce zklamání, pořád nevím, jestli mi to přišlo překombinované nebo nedokončené. Celkově ale velmi slušné dílo. 90%

AlisekPac
26.02.2021 5 z 5

Nevím přesně, co napsat. Tak moc bych si přála, aby to bylo jinak. Aby šťastné bezstarostné láskou naplněné dětství pokračovalo také ve šťastný život. Silný příběh plný bezmoci, nespravedlnosti, bolesti, beznaděje.

Klára90
26.02.2021 5 z 5

Kniha je napsaná velmi věcně a tak nějak stroze, bez prvoplánové a jasně cílené snahy vyvolávat emoce a pitvat se v dramatických klíčových situacích, ale emocí kniha vyvolá rozhodně dost. Čtení knihy bolí. Je to napsáno tak reálně, bez nějakých příkras, že máte pocit, že jste si kávu osladili Liebeskindovým cukrem, že před chvíli jste v parku zahlédli rozdováděnou Zuzanu s Hanušem a Janem v patách...
Kniha není smutná jen díky období, ve kterém se odehrává, ale také tím, že si v ní uvědomíte, jak jeden čin, rozhodnutí jiného člověka dokáže ovlivnit život jiného člověka, lidí. Ono to tak je, jen člověk to v běžném životě tolik nevnímá nebo možná ani nevíme, kdo tahá za ty naše nitky a pořád si říkáme, jak máme osud ve svých rukou...
Kniha je o velmi silné ženě, lásce, touze žít a život dát.
Silný příběh, který ve vás zanechá stopu

Vilma232
25.02.2021 4 z 5

Naposloucháno. Silný příběh o přátelství, lásce, ale i zoufalství a nenávisti. Výborně načteno.

poulet
25.02.2021 5 z 5

Poslouchala jsem na Vltavě, moc se mi líbil styl, jakým to bylo napsané, příběh taky dobrý. Co ale bylo naprosto skvělé, bylo audio zpracování, za které přidávám minimálně hvězdičku, možná i dvě. S audioknihami mívám často problém s předčítajícím, ale Andrea Elsnerová četla opravdu pěkně a ta hudba...krásný. Nejsem si jistá, že by se mi kniha tolik líbila, kdybych ji četla :-)

boeink
25.02.2021 5 z 5

Jen bych opakovala to, co psali jiní čtenáři. Dechberoucí kniha, asi na deset hvězdiček.

pakoshka
24.02.2021 3 z 5

Takový moc prvoplnánový a moc se mě to nedotklo...