Zvon

Zvon
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468808/bmid_zvon-S4U-468808.png 4 1244 1244

Smrtka / Žatva smrti série

Dlouho očekávané finále bestsellerové trilogie! Bude ve světě, jenž si podmanil smrt, lidstvo nakonec zničeno bytostmi, které samo stvořilo? Ve světě smrtek je všechno jinak. Citra a Rowan zmizeli. Plovoucí město Trvalka je pryč. Zdá se, že už nezbývá nic, co by mohlo smrtkovi Goddardovi zabránit, aby uchvátil absolutní moc. Když se teď Nimbus odmlčel, zůstává otázka: Může ho ještě někdo zastavit? Odpověď mohou dát Tón, Zvon a Hrom.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

The Toll , 2019

katka-kacav3318
20.12.2021 5 z 5

Halooo??? Co jsem to právě přečetla za fantastickou knihu?? Myslím, že dostačující závěr jedné z nejvic originálních sérií, co jsem kdy četla.

Arwen777
20.12.2021 5 z 5

Skvělé! Tak ráda jsem se vrátila do světa, který Neal Shusterman stvořil, abych se dozvěděla, jak to s lidstvem dopadlo. A možná proto, že jsem neměla žádná velká očekávání a nechala jsem se jen vést fantazií a záměrem autora, byl to pro mě zase skvělý zážitek.
Smrtka byla jako zjevení, blesk z čistého nebe, něco tak originálního a zároveň tak hlubokého. Nimbus byl akčním pokračováním, kde byla morální linka trochu zastíněna akcí a zamotáváním příběhu. A Zvon je více než důstojným ukončením se spoustou nových zvratů, ale i původních kousků, které jako v puzzle zapadly, kam měly. A zpátky je tu zamýšlení nad charakterem lidstva jako takového, nad vlivem moci a nepostižitelnosti na jedince a jeho vývoj.
Shusterman napsal trilogii, která je neskutečně čtivá a napínavá, ale zároveň vás donutí přemýšlet, hledat paralely v našem světě a utvářet si názor. A doufat ve vítězství starých dobrých morálních hodnot. A přestože nemáme Nimba, i tak máme snad ještě naději.
Doporučuji.

wally
18.12.2021 5 z 5

Pro mne nejlepší ze všech tří knih. První to bylo takové uvedení do zajímavě pojatého světa, což vyvolalo nadšení. Druhý díl byl takový spojovací a bavil mne nejméně. Tento třetí díl byl uzavírací, šokující a neskutečně zábavný. Za mne celá trilogie stojí za přečtení i když se jedná spíš o čtivo pro mladší generaci

todilka
08.12.2021 4 z 5

Oproti Nimbu ubírám jednu hvězdičku za zbytečnou délku a roztahanost, ale zklamaná rozhodně nejsem. Přibylo možná dost postav, ale všechny měly své místo a úkol. Akční scény byly brilantní, skvěle vystižené, autor opravdu umí vyvolat mrazení v zátylku a místy jsem knihu doslova hltala, abych se dozvěděla, co bude dál....a ten konec...nečekaný a napínavý, vynikající!
Celá série mě opravdu mile překvapila a směle se zařadí po bok Hunger Games, Selekce nebo Kostičasu. A také jsem díky ní zjistila, kdo byli Ayn Randová, Sydney Possuelo nebo Robert Goddard...
*čtenářská výzva 2021: Kniha s pruhovanou obálkou

ivca84
08.12.2021 5 z 5

celá trilogie stojí za to je hodne zajimavé a konec je hodně nepředvídatelny

Petkona
03.12.2021 4 z 5

Musím bohužel říct, že tohle mě zklamalo. Tak jak jsem byla nadšená ze dvou předchozích dílů, tak tady jsem z toho nadšená nebyla skoro vůbec. Ano, je to dobré , ale na první dva díly to vůbec nemá. Přišlo mi jako by se z toho stala jiná série, byl to úplně jiný styl psaní a taky mi trochu vadila ta délka. Tak od půlky se to už hrozně táhlo a v podstatě se nic zajímavého nedělo. Ani postavy už nebyly tak skvělé a hrozně moc jich přibylo a pak už jsem se mezi nimi trochu ztrácela. Konec to trochu zachránil, ale jinak opravdu zklamání.

Martina852
02.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Trilogie mě zaujala díky svým obálkám a nešáhla jsem vedle. Budoucnost, kde lidstvo nezná smrt a o všechny potřeby se stará umělá inteligence Nimbus. Aby populace nepřerostla v únosnou mez, protože zdroje na Zemi nejsou nekonečné, byl ustanoven ctihodný cech smrtek, který se stará o redukci populace. Bohužel i v dokonalé budoucnosti se odehrávají intriky a boje o moc, hlavně v cechu a smrtky využívají svého vysokého postavení a odchylují se od původního úkolu smrtek zakladatelek.

První díl mi přišel trochu nedostatečně popsaný a bylo pro mě těžké se v této nové budoucnosti orientovat, kterou nám spisovatel chce nastínit. Bohužel i vztah mezi Rowanem a Citrou jako by byl vyčarovaný ze vzduchoprázdna. Přesto se mi kniha četla doslova sama a nemohla jsem se dočkat až otočím další stránku. Pokračování mi vzalo dech, kde figurovalo navrácení Goddarda i přes vážná zranění, které na konci prvního dílu utpěl, až po potopení Trvalky, což podle mě byla třešnička na dortu. Bohužel poslední díl trochu utrpěl a hlavně tím koncem. Děj mi ubíhal, ale asi jsem čekala nějaké triufálnější pokoření Supersekáče Goddarda, i když zrada z roukou smrtky Randové také není k zahození. Je pěkné, že Rowan a Citra se ve zdraví shledali, ale stvoření Ciruse a jeho plán obydlet okolní planety pomocí lodí, které na atolu postavil mi moc nesedly.

Knihořádky
19.11.2021 4 z 5

Zvon jsem měla rozečtený skoro přes měsíc a měla jsem opravdu velká očekávání. V podstatě jsem již tušila, že bych mohla hodnotit také 5 hvězdičkami, ale realita byla krapet jiná. První polovina knihy mne tolik nebavila a i když to druhá půlka vylepšila, s koncem se prostě nikdy nesmířím. Přišel mi zbytečně uspěchaný a odbytý. Po pomalém začátku jsem čekala velké vyvrcholení a ne zlomový konec na 30 stranách, kde jsem pomalu dějovou linku ani nechápala. Bohužel je to autorův styl a my to už víme z Nimbusu, přesto mi konec Zvonu prostě nesedl.
Celkový dojem není zas tak hrozný, jak se může z krátkého ohodnocení zdát. Na 5 hvězdiček to opravdu nevidím, ale myslím, že ty 4 si to zaslouží. Přečtěte si a posuďte sami.

Anastazie0810
19.11.2021 5 z 5

Musím říct, že mi chvilku trvalo se do knihy začíst, oproti předešlým dílům, kde to šlo dá se říct hned. Myslím si že je to však tím, že se díváme na příběh z více úhlů pohledu a více časových liniích. Kniha je ale přesto skvělá!! Je plná akce a zvratů. Odhalí se nám spousta tajemství, na které budete koukat s otevřenou pusou. Je to velice povedený závěrečný díl. I když to začtení trvalo delší dobu tak to pohlcení, ale bylo rychlé a zcela nenávratné, kdy pak jen s napětím hltáte další stránky.
Skvělá série a rozhodně ji doporučuji !!! Stojí to za přečtení !

Nerolinka
17.11.2021 4 z 5

Z přečtení této knihy mám malinko pocit jako bych koukala přes kaleidoskop. Spousta dejových linek, spousta postav a já náhle nevěděla ke komu mám soustředit pozornost. Rowan a Citra byli v mozaice příběhů někde na pozadí.

pungoš
16.11.2021 5 z 5

Skvělý závěr!!! Moc doporučuji! Ale varuji všechny, tohle nebudete čekat :)

KáťaM.
11.11.2021 4 z 5

Solidní zakončení série, nejvíce se mi ale líbil Nimbus.

Tupoun
07.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Než se budu věnovat 3. dílu Žatvy smrti, vždycky se musím chechtat, když si přečtu u knih Shustermana zaškatulkování pro dospívající mládež. Představte si poctivě zfilmované první dvě knihy, špíše tu druhou, kde se Goddard poněkud rozohní při vyvražďování. Potoky krve, přímé záběry na excelentně popsané vraždy... Co by pak asi muselo být ve škatuli pro dospělé? A to jsou takové všechny jeho knihy, snad vyjma knihy Sucho, která má opravdu puberťácké myšlení, především u hlavní hrdinky.
Tak jsem se dochechtal a zpět ke Zvonu. Uběhl snad půlrok od přečtení dílu, na který jsem čekal, s rozechvěním a jak na smilování. Ale podobně jako řada zde se svěřujících přátel četby, jsem byl zklamán. Ovšem co mě, podobně jako řadu ostatních, hned v úvodu knihy vytočilo, že už i Shusterman podlehl tlaku novodobé politiky a vytvořil nové odvětví LGBT a tisíc dalších písmen, které určitě brzy nějaký magor uzákoní i v současnosti - změna pohlaví dle slunečního svitu. Ještě, že to nevymyslel na maják sanitky. Přátelé, pozor! I po třiceti letech se zde najdou vypatlanci, kteří nás straší komunisty a kritizují ty, co podlehli, ale zde nám Shusterman předvádí v přímém přenosu stejnou politiku ústupků zvrhlé politice v zemi, kterou jsme před rokem 89´měli za vzor svobody. Už vůbec nemluvím o něčem, co se čím dál více začíná podobat nacistickému pálení knih. Omlouvám se za politickou vsuvku, ale prostě jsem musel ze sebe dostat to znechucení, což hodnocení celé knihy u mě nepřidalo.
Dle mého názoru souhlasím s těmi, kdož tvrdí, že tento díl není tak akční jako předešlé. Navíc, ty zpočátku téměř nesmyslné, filozofické vsuvky samomluvy Nimbuse, akčnosti nepřidají. Když je pojmeme samostatně, je to opravdu mistrovsky popsaný vývoj osobnosti stroje, a důkaz, jak se dají obejít Zákony robotiky (Asimovovy zákony) zde aplikované na Smrtky. Ale v knize, jak jsem uvedl, především zpočátku šíleně brzdí děj. Můžu říci, že se za všechny podobného názoru jako já, stavím za krátké a výstižně kousavé hodnocení Pitbullky, ale i mnohých dalších.

Silencia
06.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Já jsem naopak od knihy čekala hodně a zprvu jsem byla docela zklamaná. Sice mě okamžitě pohltil ten skvělé vymyšlený svět, ale první polovinu knihy se téměř nic nedělo. Nakonec ale dobrý, vymyšlené je to výborně. :)

Andynka
05.11.2021 5 z 5

Z celé série rozhodně nejlepší díl.
Moc se mi líbilo celé to pojmutí světa.
Asi je to i tím, že jsem od knihy nic nečekala. A dostala jsem hodně. Objevování tajemství starých smrtek na ostrově bez vymožeností.
Líbilo se mi propojení starého doby s novou.
Prostě to za mě mělo akčnější a průbojnější děj.
Který mě opravdu bavil. Od začátku do konce.,
Velmi originální příběh.

Pitbullka
03.11.2021 3 z 5

Zvon pro mě byla jednou z nejvíce očekávaných knih roku a stala se také největším zklamáním. Podotýkám, že první dva díly série jsem si zamilovala, ale Zvon jako by snad psal někdo jiný. Přehršel postav, ke kterým jsem neměla stav, místy nelogické věci, Rowan s Citrou úplně v pozadí. Proti LGBT nic nemám, ale je to opravdu nutné cpát všude? První dva díly byly nabité akcí a tady se něco začlo dít víceméně až v poslední třetině.

Olikola
01.11.2021 5 z 5

Závěrečný díl už jsem četla se zatajeným dechem. Opravdu skvělá série a jen velmi nerada jsem se loučila se všemi postavami. Pokud ještě někdo váhá, zda do téhle série jít, tak neváhejte. Stojí to za to! :)

SelenaDemi428
31.10.2021 5 z 5

Moc se mi líbilo, jak byla tato série zakončená. Většinou nejsem s konci sérií spokojená, pořád postrádám dovysvětlení nějakých drobností, ale tady mi vše krásně zapadlo do sebe a bude mi to opravdu chybět.

fincik
26.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení série. Vyústění příběhu v podobě odchodu části lidstva do vesmíru a hledání obyvatelných planet jsem opravdu nečekal a líbilo se mi. Jsem i docela zvědavý, jak to dopadlo. Většinu postav jsem si oblíbil, přesto mi přijde škoda, že nikdo z hlavních (kladných) postav nezemřel. Dodalo by to příběhu šťávu. Zároveň se jednalo o moje první shledání s transgender postavou v knižní podobě. Musím se přiznat, že z toho jsem měl z počátku obavy, jelikož tématikou LGBT jsem už z médií, filmů, seriálů přesycen. Nicméně postava Jeri byla autorem uchopená docela dobře a nakonec i sympatická (bral jsem ji jako ženu). Možná jsem si rozšířil obzory. Pravděpodobně si musíme zvyknout, že tématika transgender se v moderní literatuře bude objevovat častěji...

Euky
18.10.2021 4 z 5

Konečný díl trilogie. Musím říct, že na mě to bylo celé, na rozdíl od přechozích dílů, takové chaotické, ale dost napínavé. Knížka se stále dobře čte a rozhodně jsem z ní nadšená. A zakončení Rowana s Citrou bylo rozhodně krásné.
Možná jediné co mi na celé knížce vadilo, i když to bylo dokonale odůvodněné, že postava Jeri byla nebinární. V téhle době mi to připadá, že to je jen prostě trend jak v knížkách, tak ve filmech atd. Ale to ovšem ničemu nebrání.

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962