85098211 85098211 komentáře u knih

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Tato kniha je opravdu jedna z nejlepších historických detektivek, které jsem kdy četla. Příběh mne nejen nadchnul, ale doslova strhnul do svého víru ;-). Zápletka je zajímavá a neotřelá, Stein i Barbarič jsou velcí sympaťáci, vyšetřování nabírá na obrátkách a konečné odhalení pozadí případu i viníka je poměrně překvapivé. Musím se opakovat - kniha je vynikající, hodnotím proto pěti hvězdičkami, i když bych klidně i jednu přidala :-). A přestože mám moc ráda i romány Vlastimila Vondrušky, tento příběh se mi líbil ještě o celou třídu víc...

27.02.2019 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Za mne příjemná detektivka, která je dobře napsaná a čtivá. Je pravda, že styl psaní je pozvolný, někdy je to bohužel tak trochu na škodu jinak zajímavého vyprávění. Jedná se zde spíše o detektivní klasiku, která se obejde bez drastických scén s potoky krve a hromadami mrtvol. To mi bylo opravdu hodně sympatické, stejně jako komisař Dupin. Ten se ve svém vyšetřování dostane na stopu jednoho tajemství, které nemělo být nikdy odhaleno - jak už to tak obvykle bývá ;-). A celé vyřešení případu s touto skutečností (samozřejmě) úzce souvisí... Knize tedy dávám poctivé čtyři hvězdičky a určitě se časem poohlédnu po pokračování.

24.02.2019 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Adina byla sice výborná herečka, na její filmy se dodnes s chutí podívám, ale jinak nebyla zrovna ten typ člověka, který by mi sednul. Právě naopak - nebyla a není mi sympatická ani trochu... Samozřejmě obdivuji její upřímnost a otevřenost, kniha je opravdu její niternou zpovědí. Za to všechno dávám čtyři hvězdičky a knihu doporučuji těm, kdo mají tuto herečku rádi a mají zájem se o ní dozvědět víc.

23.02.2019 4 z 5

Strašidelný hotel Strašidelný hotel Wilkie Collins

Uznávám, že kniha dnešního čtenáře nezaujme tak, jak tomu bylo v době jejího vzniku. I když já jsem byla příběhem nadšená. Je opravdu neskutečně čtivý a knihu jsem doslova hltala ;-). Autor totiž dokázal vytvořit krásně tajuplnou atmosféru, do které jsem se s chutí ponořila a dokázala zapomenout na všechno kolem. I rozuzlení je originální a zajímavé. Hodnotím plným počtem a doporučuji milovníkům tajemna a starých viktoriánských románů.

22.02.2019 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Tyto Kingovy povídky jsou fakt hodně, hodně dobré! Jen jedna je slabší - a sice Tělo, ta se mi zrovna moc nelíbila. Ale ostatní jsou výborné. Shawshank je naprosto vynikající, Nadaný žák mrazivě zvrácený a Dýchací metoda doslova hororová. Proto hodnotím plným počtem ;-). Je to poprvé, co mne King (poměrně) příjemně překvapil :-). A to mám za sebou jeho kultovní knihu TO plus Pan Mercedes...

21.02.2019 5 z 5

Tiché lži Tiché lži Sarah Pinborough

Tato kniha se mi - pro změnu ;-) - hodnotí lehce. Autorka nám zde nabídla vynikající psychothriller, který je nejen výborně promyšlený, ale také napínavý, strhující a hlavně čtivý. Stránky jen letí, ani je nestačíte obracet. V závěru najednou všechny díly skládačky do sebe zapadnou a čtenář se dočká vpravdě famózního finále. Za mne tedy určitě a bez diskuse plný počet a doporučuji milovníkům tohoto žánru!

19.02.2019 5 z 5

Všechny krásné lži Všechny krásné lži Peter Swanson

Tato kniha se mi poměrně těžko hodnotí. Já jsem to měla tak, že mne bavila hned od prvních stránek. Příběh se mi zdál dost zajímavý a strhnul mne do svého víru. Ale jen zhruba do poloviny. Potom se tam začnou hromadit mrtvoly a vražd přibývá až nenormálně rychle. Rozuzlení jako takové nebylo podle mého názoru právě reálné a uspokojivé, i když spokojená jsem byla zase až s úplným koncem knihy ;-). Víc ale neprozradím, věřím, že kniha si svoje čtenáře najde, a i když mi úplně nesedla, je dobře napsaná. Za to všechno dávám čtyři hvězdičky a budu se zase těšit na něco dalšího od autora :-).

17.02.2019 4 z 5

V hotelu Bertram V hotelu Bertram Agatha Christie

Tentokrát jeden spíš slabší případ se slečnou Marplovou. Rozjezd je hodně pomalý a tak trochu nijaký. Než vůbec k něčemu zásadnímu dojde, trvá to poměrně dlouho. Zato potom jsem se už od knihy nedokázala odpoutat. Zápletka je však zajímavá a rozhodně originální. A to jsem si nedokázala představit, že by mne moje milovaná autorka dokázala kdy zklamat... Ale nevadí, nikdo nejsme dokonalý, proto ze sympatií strhávám pouze jednu hvězdičku ;-).

15.02.2019 4 z 5

Teď neplač Teď neplač Joy Fielding

Tak tentokrát mne autorka nejenže příjemně překvapila, ale dokonce i doslova nadchla ;-). Kniha má spád, je napínavá a vymyšlená zápletka geniální. Příběh tentokrát nemá žádná hluchá místa a nedá se od něj odtrhnout. Konec je opravdu nečekaný a šokující, i když, jak se pomalu blížil závěr, jsem už určité podezření - výjimečně správným směrem ;-) - měla. Pro mne bez debaty prozatím nejlepší autorčina kniha, která si nejvyšší hodnocení plným právem zaslouží.

14.02.2019 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Nemůžu si pomoct, ale tohle byl opravdu nádherný příběh, i když v něm najdeme také hodně krutých scén. Ale taková už byla válka... Jinak byla kniha opravdu skvělá, dojímavá, smutná a občas optimistická a četla se jedním dechem. Víc už snad ani psát nebudu, dávám pět hvězdiček a doporučuji.

13.02.2019 5 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Tato kniha mne opravdu dost potrápila. Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy, jinak bych se k ní pravděpodobně nikdy nedostala. A hodně dlouho se mi nelíbila. Viktor i jeho matka, která byla v mých očích doslova k ničemu a v životě se tak nějak jen plácala, mi nebyli sympatičtí ani trochu. Zachránil to až konec, který mne strhnul a konečně (!) mě začalo i zajímat, jak celý příběh skončí. Za to tedy jednu hvězdičku přidávám, ale jinak mne kniha dost nudila a určitě se k ní už nikdy vracet nebudu...

11.02.2019 3 z 5

Tetovaná konkubína Tetovaná konkubína Laura Joh Rowland

Tato část se mi prozatím líbila nejvíc. Hodně sympatická mi byla Reiko, její postava knihu doslova obohatila ;-). Souhlasím ohledně sexuálních scén, kterých je zde opravdu víc než dost. Kniha by bez nich nebyla ochuzená ani trochu. Jinak se ale jedná o zajímavý a napínavý případ, jak je u Sana obvyklé.

Nechápu, kam se ztratil tento můj komentář z 26. 06. 2017???

10.02.2019 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Zase další peckoidní záležitost od mého oblíbeného spisovatele ;-). Rozjezd sice tentokrát trochu pomalejší, ale potom se už nestačíte divit, jakou zápletku autor (zase jednou) vymyslel! V každé jeho knize najdete skvělý a doslova strhující příběh, který nikdy nezklame. A ty konce a řešení by si mohl dát patentovat, protože jsou pokaždé - ale opravdu pokaždé ;-), naprosto originální a neotřelá. A já tedy opět nemůžu dát méně než plný počet...

08.02.2019 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Nádherný a zároveň smutný příběh dívky, která musela hodně rychle dospět v ženu a která to i přes všechny ústrky osudu nevzdala. Já jsem Anně po celou dobu z celého srdce přála, aby se karta jejího života obrátila na tu dobrou stranu. Sama mám (jen) dvě děti a vůbec si nedokážu představit, jak jich mohla vychovat devět, navíc v podmínkách, o kterých my v dnešní době nemáme ani ponětí. Má můj hluboký obdiv a respekt. A myslím, že dnes se už takové ženy jako ona nerodí...

07.02.2019 5 z 5

Pinocchiove dobrodružstvá Pinocchiove dobrodružstvá Carlo Collodi (p)

Poslouchala jsem jako audioknihu slovensky, protože česká verze je bohužel o dobrou polovinu zkrácená. A Boris Farkaš ji načetl na výbornou! Příběh jako takový je dost dobře známý, i když mne - dokud jsem byla malá ;-), moc nezajímal. Z toho důvodu jsem se k němu dostala až jako dospělá, v době, kdy se moje děti dívaly na filmovou verzi z roku 1996, která se líbila nejen jim, ale i mně. Kniha je samozřejmě ještě lepší - jak to bývá obvyklé. Asi nesedne každému, je přece jen je určená spíš dětem, ale já i tak hodnotím plným počtem ;-).

05.02.2019 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

(audiokniha)
Pokud jde o obsah, myslím, že ho snad ani není potřeba zmiňovat, protože se jedná o notoricky známý příběh. Kdysi dávno jsem viděla i filmovou verzi, ale ta na knihu nemá. Po celou dobu jsem si kladla otázku, kdo je tady vlastně oním netvorem - zda Frankenstein, nebo ten druhý, kterého stvořil? Tohle totiž není tak úplně jednoznačné. Ze začátku mi bylo netvora i dost líto, měl přece jen dobré srdce a nemohl za to, jak vypadá. A Frankenstein svým činem uvrhnul do neštěstí nejen sebe, ale také všechny své blízké. Příběh je hodně smutný a konec je samozřejmě (jak jinak) tragický. Audiokniha je famózní, výborně načtená a děj tímto skvělým zpracováním jen získal na poutavosti.

03.02.2019 5 z 5

Knihy džunglí Knihy džunglí Rudyard Kipling

Asi jsem už z toho správného věku, kdy jsem tuto knihu měla číst, dávno vyrostla. Ale hodila se mi do Čtenářské výzvy, a tak nebylo úniku ;-). Nebyla špatná a autora mám docela v oblibě, ale ne všechny příběhy byly stejně dobré. Podle mého názoru se asi nejvíc vydařilo vyprávění Rikki-Tikki-Tavi, potom povídka Bílý lachtan, která byla také výborná a moc se mi líbila, ale ostatní - aspoň podle mého názoru - byly už o něco slabší. Celkově tedy jednu hvězdičku strhávám ;-).

01.02.2019 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hned na začátku bych chtěla předeslat, že jsem si knihu vybrala do Čtenářské výzvy a nechtělo se mi do ní ani trochu ;-). Přitom jsem okolo ní chodila už více než čtyři roky. Zaujala mne ale okamžitě, i když jsem si na ni musela trochu zvykat. To, že příběh vypráví Smrt, je sice neobvyklé, ale mně to nevadilo. Kniha je dobře napsaná a definitivně čtivá. Osud Liesel Memingerové a jejích blízkých mne strhnul do svého víru a nepustil až do samotného konce, který mi vehnal slzy do očí. A myslím, že totéž se stalo nejen mně, ale možná i jiným čtenářům? Knihu doporučuji, nějakou dobu ve mně ještě doznívala, ale vracet se k ní nebudu, já se totiž příběhům z války raději vyhýbám...

31.01.2019 5 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Milá kniha plná laskavého humoru a vtipných komentářů a postřehů, u které se nebudete nudit ani náhodou ;-). Myslím, že víc snad ani dodávat nemusím - a hodnotím plným počtem.

29.01.2019 5 z 5

Hrozba Hrozba Dick Francis (p)

Podle mého názoru zase jedna z těch lepších knih od Dicka Francise. Má doslova strhující rozjezd a i když později napětí lehce poleví, příběh zůstává stále hodně dobrý. Moc se mi líbilo zvolené téma únosů a toho, jak se s tímto traumatem vyrovnávají oběti. Pro mne je to naprosto nepředstavitelné, protože - jak se znám - já bych se s tím nedokázala vyrovnat nikdy… Konec knihy je, naštěstí, poměrně optimistický, ale - jak bývá u autora obvyklé - tak trochu useknutý. Na to jsem si ale už stačila zvyknout, proto mi to nevadí, a zase dávám pět hvězdiček :-).

27.01.2019 5 z 5