85098211 85098211 komentáře u knih

A hory odpověděly A hory odpověděly Khaled Hosseini

(audiokniha)
Autora jsem doposud neznala, ale docela příjemně mne překvapil. Prostředí Afghánistánu mě - asi jako spoustu lidí - zrovna moc nepřitahovalo, přesto je příběh velice dojemný. Hodně jsem se toho dozvěděla o zemi, kterou jsem měla spojenou pouze s válkami, které jsem nikdy moc nechápala a nechápu je doteď. Asi jediné, co bych téhle knize vytkla, je mnoho příběhů jednotlivých účastníků, které jaksi nejsou dokončené, na které člověk čeká a bohužel se už nedočká... Načtení audioknihy je ale výborné ;-).

26.01.2019 4 z 5

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Výborné, originální a humorné! Už dlouho jsem se tak dobře nepobavila. Autor je totiž hodně dobrý vypravěč. Sice jsem tu dobu jako dítě zažila také, ale takhle jsme do zahraničí opravdu necestovali ;-). Na druhou stranu to muselo být i poměrně náročné, než se všechno zařídilo. A když už se zadařilo a člověk směl vycestovat z republiky, ani potom to nebylo zrovna jednoduché. Ale ve srovnání s dnešní dobou byl zase menší provoz na silnicích a lidé byli k sobě navzájem slušnější. To byl aspoň můj pocit po přečtení této knihy, která mne tak hezky přenesla do dob mého raného mládí...

25.01.2019 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Tato kniha naprosto splnila má očekávání, byla jsem nadšená a jen těžko jsem se od ní dokázala odtrhnout. Děj má spád, čtenář se ani chvilku nenudí, takže už snad ani není co dodat. Já za sebe jsem byla s knihou a také s epilogem navýsost spokojená, proto dávám hodnocení nejvyšší a určitě doporučuji! ;-)

24.01.2019 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Historie tohoto příběhu - aspoň v mém případě - je dlouhá víc než dvacet let ;-). Tenkrát mi na dovolené v Egyptě jedna účastnice zájezdu vyprávěla o tom, že nedávno (bylo to v roce 1996) viděla tento film, který se jí zdál nudný a prostě absolutně nestravitelný. Nedala jsem se však odradit a film jsem posléze shlédla také. A ten se mi tenkrát docela líbil, i když nevím, jak bych hodnotila teď, protože jsem ho od té doby neviděla. Nyní jsem si knihu vybrala do Čtenářské výzvy. A musím přiznat, že jsem byla dost zklamaná. Příběh je opravdu hodně zdlouhavý a rozvláčný, dokázal mne zaujmout jen místy. Ale vzhledem k tomu, jak na mne kdysi dávno zapůsobil film, jednu hvězdičku přidávám ;-).

21.01.2019 3 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Dost dobrá kniha, hodně napínavá se zajímavým tématem a také čtivě napsaná. Děj hezky odsýpá, kniha nemá žádná hluchá místa a určitě nejpoutavější jsou pasáže vyprávěné vrahem. Když však knihu srovnám s jinými z tohoto žánru, nepatří k těm nejlepším, na to jí bohužel něco málo chybí. Proto dávám poctivé čtyři hvězdičky a budu se těšit na pokračování série ;-).

20.01.2019 4 z 5

Vražda na faře Vražda na faře Agatha Christie

Zase další skvostná detektivka z pera Agathy Christie a zároveň úplně první případ slečny Marplové, kterou si oblíbíte hned na první dobrou ;-). A i když je samozřejmě jiná, než její slavnější kolega Hercule Poirot, je také hodně sympatická a policisté by bez ní (většinou) byli ztracení. Protože i ona se svou znalostí lidských povah řeší vraždy a jiné prohřešky proti zákonu s lehkostí, kterou jí my, obyčejní smrtelníci, můžeme jen tiše závidět...

18.01.2019 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Jak jsem si již stihla u Harlana Cobena zvyknout, i tato jeho kniha je jedna skvělá jízda! Začátek je možná trochu pomalejší, ale potom se děj rozjede na plné obrátky a už není úniku. Adam mi byl sympatický, držela jsem mu po celou dobu palce ;-), ale konec knihy je poměrně překvapivý a zároveň bohužel i dost smutný. Samozřejmě zase dávám nejvyšší hodnocení, kniha je i tak výborná, a určitě doporučuji! ;-)

17.01.2019 5 z 5

Poslední poklona Sherlocka Holmese Poslední poklona Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Všechny povídky jsou zajímavé, některé i dost napínavé, jiné zase méně. Ale jsou čtivé a dobře napsané. Proto tedy, kdo si oblíbil Sherlocka Holmese i jeho přítele doktora Watsona, neměl by vynechat ani tuto knihu. Já ji určitě doporučuji ;-).

15.01.2019 5 z 5

Kříž u potoka Kříž u potoka Karolina Světlá (p)

Krásná kniha, napsaná poněkud archaickou češtinou, která však příběhu podle mého názoru dodává na půvabu. Knihu jsem četla kdysi dávno, v mládí, a nyní jsem si ji zopakovala. A zase mne okouzlila. Určitě se nebude líbit každému, ale mne si získala a pokud jste aspoň trochu romanticky založení, zkuste jí dát šanci a přečtěte si ji.

13.01.2019 5 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Ani jsem nečekala, že se mi kniha bude až tak líbit, ale byla jsem opravdu příjemně překvapená. Je totiž výborná a neskutečně čtivě napsaná. No a taky je hodně smutná a já jsem měla (skoro) po celou dobu slzy v očích a stažené hrdlo... Ale zároveň se jedná o zajímavý, fascinující příběh, od kterého jsem se nedokázala odtrhnout. Pro děti bych knihu určitě nedoporučila, ale dospělým čtenářům ano.

11.01.2019 5 z 5

Temné lesy Temné lesy Harlan Coben

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a musím říct, že mě uchvátila od samého začátku. Je výborně napsaná a neskutečně strhující. Cope mi byl moc sympatický a já jsem mu fandila, aby proces vyhrál ;-). Ale původní dějová linka, která čtenáře pomalu seznamuje s tím, co se stalo v lese před dvaceti lety, je snad ještě lepší, protože je opravdu skvěle vymyšlená a dobře propracovaná. A konec mě dost překvapil, i když jsem počítala se vším, jenom ne s tím, co vymyslel autor ;-). Dávám tedy (zase) plný počet hvězdiček a doporučuji!

10.01.2019 5 z 5

Sestra Sestra Louise Jensen

Kniha je čtivá, příběh opravdu originální a neotřelý, ale poměrně dlouho trvá, než se pořádně rozjede. Rozuzlení je však zase jedna velká jízda a čtenář se nestačí divit, co si pro něj autorka přichystala za překvapení ;-). Za sebe dávám poctivé čtyři hvězdičky a doporučuji!

07.01.2019 4 z 5

Spiknutí v ulici bílých plášťů Spiknutí v ulici bílých plášťů Jean-François Parot

Vynikající historická detektivka! Mne nadchla na 100% - je absolutně čtivá a výborně napsaná. Příběh je zajímavý, napínavý a svým způsobem strhující. A já nyní pevně doufám, že se brzy objeví další autorova kniha - samozřejmě nejraději v podobném stylu ;-).

05.01.2019 5 z 5

Dobrodružství Sherlocka Holmese Dobrodružství Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Výborné případy nepřekonatelného Sherlocka Holmese a jeho přítele doktora Watsona! Všechny jsou skvělé, některé méně známé, jiné více. Ani nedokážu říct, která povídka je nejlepší, protože ani jedna z nich nepostrádá tu správnou atmosféru a napětí. Nezbývá tedy než hodnotit plným počtem ;-).

04.01.2019 5 z 5

Pokračování Toma Sawyera se autorovi podle mého názoru už tolik nepovedlo, i když nedokážu posoudit, proč se tak stalo. Prostě tady oproti první knize něco chybí, příběh už nemá tu samou šťávu, bohužel. Ale i tak stojí za přečtení, to zase ano ;-). Proto dávám o jednu hvězdičku míň, knihu však určitě doporučuji :-).

02.01.2019 4 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Tom Sawyer je výborná kniha pro děti a mladší mládež, která mne - samozřejmě v tom správném věku ;-) - opravdu dokázala nadchnout. Četla jsem ji nejednou a pokaždé se mi zdála stejně dobrá, nikdy neztratila své kouzlo. Autor do příběhu dodal tu správnou porci dobrodružství, napětí a dokonce i trochu romantiky. Všechno je přesně nadávkované, kniha tím získává na čtivosti a já dávám samozřejmě plný počet :-).

31.12.2018 5 z 5

Velká kniha pohádek Velká kniha pohádek Božena Němcová

Překrásná kniha pohádek, které jsem jako dítě četla opakovaně. Úplně všechny jsem je zbožňovala a pokud si ještě správně vzpomínám, ze všech jsem byla nadšená a ani jedna z nich mě nezklamala ;-). Tato sbírka je opravdový poklad a myslím si, že by měla co říct i generaci dnešních dětí. Rozhodně knihu doporučuji i ostatním čtenářům - a nejen těm malým ;-) - mně se totiž líbila moc!

29.12.2018 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Knihu jsem četla před mnoha lety a pokud si vzpomínám, docela se mi líbila, i když žádné velké nadšení se nekonalo. Po mnoha letech jsem si poslechla přepracovanou audioknižní verzi pro děti, kterou načetla Taťjana Medvecká a která je zkrácená. A byla jsem mile překvapená. Tohle je opravdu moc hezké zpracování klasiky české literatury - vhodné nejen pro děti, aby jim byl příběh blízký a pochopitelný. Vyprávění je sice zjednodušené, ale i tak si uchovává všechno, co k této známé knize patří a nesmí v ní chybět. Navíc je audiokniha dokreslena milými melodiemi, které jsou notoricky známé. Nahrávka se dá ale doporučit i dospělému posluchači, myslím, že se mu bude líbit také - jako takový malý návrat do dob raného mládí...

27.12.2018 4 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Tato kniha se mi poměrně těžko hodnotí. Má zajímavé téma a děj docela rychle odsýpá, ale něco mi nesedělo nebo snad chybělo? Nevím, byl to jen takový nevysvětlitelný pocit. Asi právě zrovna ta hra na lháře. V určitém věku se možná dá tak trochu pochopit, ale když dospějeme, je potřeba si stále ještě lhát? Kniha je ale čtivá, příběh dost dobrý, konec originálně vymyšlený a celkově se mi nápad jako takový líbil, i když jsem s předchozími autorčinými knihami byla spokojená víc. Za to tedy jednu hvězdičku ubírám.

23.12.2018 4 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

(audiokniha)
Moc hezký příběh, který znám v nejrůznějších zpracováních. Jako úplně první jsem viděla filmovou verzi, teprve potom jsem se obeznámila s rozhlasovými dramatizacemi a až naposledy jsem si poslechla kompletní audioknihu v podání Josefa Somra. Ale ve všech případech se jedná o jednu z nejhezčích knih Charlese Dickense, kterou doporučuji všem bez rozdílu a nejen o Vánocích :-).

20.12.2018 5 z 5