adorjas adorjas komentáře u knih

Zmeny počasia Zmeny počasia Jenny Offill

Prvá kniha u nás preložená Odd.špekulácií, celkom sa to dalo, neobvyklá forma a OK. Ale pani Offill sa opakuje a nič nové nám v tejto knihe neprináša a aj témy, ktoré rieši sú rádoby "white women problems".

03.10.2022 1 z 5

Prázdné domy  - Zámky a vily v Čechách Prázdné domy - Zámky a vily v Čechách Radomír Kočí

Bavila a až po tejto siaham po prvej časti!

06.09.2022 4 z 5

Jsi tam? Jsi tam? Dolly Alderton

Pre mňa veľmi príjemná oddychovka, ktorá na druhú dobu v sebe ukrývala oveľa viac hĺbky, ako sa na prvý pohľad zdalo- tipu materstvo, kamarátstva matiek a nematiek a celkovo život ľudí po 30tke. Mne sa to páčilo a knihy Alderton sa mi čítajú veľmi dobre, pravdepodobne, lebo sme vekovo veľmi blízke a očividne riešime v sebe podobné témy.

29.08.2022 4 z 5

Lev a jednorožec: Eseje I. (1928–1941) Lev a jednorožec: Eseje I. (1928–1941) George Orwell (p)

Túto knihu som si zaobstarala, pretože v slovenskom preklade vyšlo Tak to vidím ja a nebola som si istá, či chcem knihu kupovať, tak reku skúsim z knižnice prvú časť jeho esejí v tomto českom preklade. A bola som nadšená! Milujem čítať eseje spisovateľov a spisovateliek. Na môj vkus tam príliš riešil socializmus a politiku. Na druhú stranu ma bavil jeho rozbor Dickensa či vývoja literatúry od 19. storočia. Veľmi ma nebavili jeho recenzie na knihy, ktoré sú už v dnešných časoch neznáme, aj keď musím uznať, že aj tie Orwell prešpikoval svojimi názormi. Okrem literatúry, socializmu, politiky, v prvej časti nájdete aj jeho skúsenosti zo španielskej občianskej vojny.

15.08.2022 3 z 5

Odd. špekulácií Odd. špekulácií Jenny Offill

Ďalšia zaujímavá jednohubka od Inaque, ale čítala (čítaj: vychutnávala!) som ju pomaly počas niekoľkých večerov. Dej akoby ani nebol dejom, sú to jednotlivé fragmenty, čriepky myšlienok, ktoré bežia hlavnej postave v hlave a podľa toho si skladáme celý jej životný príbeh. Život, lásku, partnerstvo/manželstvo, materstvo a rôzne ťažkosti počas týchto období. Pozor, tie fragmenty a odseky myšlienok, zdanlivo nesúvisia dejom, ale celé je to krásne popreplietané. Kniha je autofikciou, ktorá je v posledných rokoch celkom IN (viď Knausgard či Sheila Heti), ale tu je hlavná postava viac ironická a má väčší náhľad v popisovaní seba samej (snáď sa neberie tak vážne, ako vyššie spomenutí autori).

26.07.2022 4 z 5

Budoucnost jiné časové linie Budoucnost jiné časové linie Annalee Newitz

Ty jo! Cestovanie v čase? To je niečo, čo milujem. Nová interpretácia v cestovaní v čase? To milujem ešte viac! Splnila to pani/pán nebinárny, takže ani pani, ani pán, Newitz?! Ani nie! :D Tak, zaujímavý nápad, ale tak sa to sprznilo obmedzenými témami. Ja tak cestovať v čase, riešila by som zdravotníctvo, objavy, spoznanie historických postáv, alebo snaha o dochovanie historických diel, ktoré zanikli (napríklad staré knihy, či obrazy, ktoré napríklad zničil požiar), atdˇ. Ako, bola to zaujímavá téma, lebo na druhú stranu, koľko spisovateľov je schopných písať scifi o feminizme, reprodukčných právach ? Nepoznám teda nikoho. Ale to celkové prevedenie bolo také mätúce. Hlavne, rok 1992 a štvorica pubertiačok, ktoré sa rozhodnú vziať spravodlivosť do svojich rúk. Súhlasím s komentárom podo mnou (@puczmeloun).

26.07.2022 2 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

P. Vojtka veľmi príjemne rekapituluje jednotlivé mýty a predsudky, ktoré vo vzťahoch (hlavne párových) fungujú. Ľudský, humánny a individuálny prístup. A hlavne, empatia aj po rokoch práce! Keby každý terapeut fungoval a pristupoval k svojej práci takto, tak na terapiu chodím už dávno. A keby každý terapeut napísal takúto knižočku, tak možno aj laik by sa ľahšie rozhodoval, ku komu by sa zveril. Veľmi dobre spísané kapitoly, napríklad kapitola o tolerancii/kompromise/dohode mi doteraz rezonuje v hlave a premýšľam nad ňou! Pomyselnú hviezdičku strhávam za slová mladá slečna, kde takto popísal svoje klientky takmer v každej kapitole- stačilo by napísať žena. Takto, mala "slečna" (aspoň pre mňa) negatívnu konotáciu.

26.07.2022 4 z 5

Roky bezprávia: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave Roky bezprávia: Neuveriteľný príbeh razie v Moldave Samo Marec

Popis súdných líčení a hlavne toho zmätku a neprávostí okolo toho je naozaj skvelou ukážkou slovenského súdníctva, hlavne vtedy keď sú obžalovaní menej zdatní v právnických rečiach a celkovo v právnických kľučkách...A aj vtedy, keď im nemáte, kde poslať napríklad termín o súdnom pojednávaní, a takisto aj vtedy, keď na jednom dokumente osoba, ktorá je analfabetkou vraj podpísala, že všetko prečítala a všetkému rozumela- po SLOVENSKY! - osoba ledva vie pár slov po slovensky. Na Slovensku sa rómsky problém neustále odsúva, posúva, akoby sme čakali, že sa to vyrieši samo. Samo Marec si to ani nemyslí, avšak v knihe riešenie samozrejme neponúka. Ponúka len náhľad na jeden z prípadov, ktorý sa udial. Otázne je, koľko takých prípadov sa zmetie spod stola, nikto to neohlási a polícia či politici len myknú plecami. Rómsky problém (hlavne na východe SR) je problémom, ale to neoprávňuje nikoho, aby sa k nim ľudia správali takto!

26.07.2022 3 z 5

Priateľ Priateľ Sigrid Nunez

Toto bola tak iná kniha a je mi veľmi ľúto, že mala len 168 strán (na mojej čítačke to bolo teda len 157). Rôzne názory o spisovateľoch, písaní, o podrobení sa písaniu, alebo o zbohatnutí z toho. Rôzne citácie autorov, vložené myšlienky. K tomu celá tá "pseudo" autofikcia. Proste skvelá hra! Bavila veľmi!

30.06.2022 4 z 5

Miláčik Miláčik Colette (p)

Knihu som čítala v starodávnom preklade a dala teda zabrať, ale, ako sme sa v online diskusii bavili, možno to autorka naozaj takto napísala, t.j. konverzáciu v náznakoch, samé ach a och vo vetách, ktoré boli častejšie nedokončené ako ukončené. Na druhú stranu, koľko je takých kníh, kde sa rozoberá práve vzťah staršej ženy s o polovicu mladším mužom (priam chlapcom). Neviem ako vy, ale ja mnoho takých diel nepoznám, takže bolo to iné knižné osvieženie. Mala som malý náhľad, či je takýto typ vzťahu iný v porovnaní so vzťahmi, kde je starším muž.

30.06.2022 3 z 5

Posledná láska baby Dune Posledná láska baby Dune Alina Bronsky

Príjemná oddychovka na večer či popoludnie. Zaujme hlavne taká svojská atmosféra typická v postsocialistických krajinách, kde zdanlivo sa náš svet nemení.

19.06.2022 3 z 5

Via Gemito Via Gemito Domenico Starnone

Šlo to ťažko, veľmi ťažko. Absencia priamej reči, neustále vracanie do spomienok prelínajúcim spôsobom, tak že sa spomienky vrstvili- Starnone začal u jednej, aby preskákal cez päť ďalších a znovu sa vrátil k tej prvej. K tomu neuveriteľne hlboký popis otcovej osobnosti, kde si autor neustále kladie otázky, či ho pamäť neklame, či naozaj bolo všetko tak, ako si to pamätá a čo boli len myšlienky otca, ktoré do autora v útlom veku vštepil. O to viac prekvapí zistenie, že autor čerpal z vlastného života, kde teda svojho otca popísal skrz-naskrz, bez škrupulí. Možno ešte dobre, že jeho otec už medzi živými v čase vydania knihy nebol, aj keď na druhú stranu, možno by bol nakoniec rád, že jeho prvorodený syn ho zvečnil hoci aj v takejto podobe... Kniha mi štýlom pripomínala Knausgardov Môj boj (prvú časť, pretože zvyšné som ešte nečítala). Zviazaní/Dôvernosti boli rozhodne viac akčné, keďže dej tam bežal viac a nebol v spomienkach, plus kratšia stranáž, takže tie u mňa zostávajú na prvom mieste. Avšak, ak máte chuť na niečo psychologické, rozpitvávajúce a radi premýšľate o postavách, bude to pre vás. Ak vám nevadí pomalšie čítanie, pretože tu sú slová nahustené tak, že rýchločítanie nedáte, tak to bude pre vás. A ak plánujete návštevu Neapola, tak to bude takisto must read!

19.06.2022 3 z 5

The Paris Review - 60. roky The Paris Review - 60. roky kolektiv autorů

Smútok mám, pretože ma 50.roky bavili oveľa viac, aj keď som tam poznala menej autorov! Tu som autorov, teda podľa mena poznala, aj keď som od nich nič nečítala, ale rozhovory som prelietavala pohľadom, pretože ma ničím nezaujali, neinšpirovali a nemotivovali k prečítaniu diel daných autorov (a to som to u 50.rokov mala naopak, že som si mnohých autorov vyznačila, že si od nich chcem prečítať nejaké dielo).
Tu sa mi zdalo, že všetky otázky, aj napriek inému pohovorujúcemu, sú na jedno kopyto- napríklad, každého z nich sa pýtali, čo hovoria na Joyca, nuda!
Pre mňa bola jedinou svetlou výnimkou Beauvoir!

29.05.2022 2 z 5

Ja, čo som nepoznala mužov Ja, čo som nepoznala mužov Jacqueline Harpman

Vážení, toto dielo si nenechajte ujsť! U nás vyšlo už dávnejšie pod názvom Ja, čo som nepoznala mužov, Jacqueline Harpman (Slovenský spisovateľ, 1995) a keby nebolo knižného klubu @fabulaklub tiež by som o nej nechyrovala. A to by bola škoda! Belgická autorka nám predostiera svoje zvláštne dystopické, scifi dielo, ktoré je napísané z pohľadu bezmennej osoby a jej náhľadu na zvláštny svet, v ktorom sa ocitla- jedna cela, 40 žien a 3 mužskí dozorcovia s bičom. Ale čo sa stane, keď sa raz tým ženám podarí z cely ujsť a vyjdú na povrch? Čo alebo koho tam nájdu? Sú vôbec na Zemi? Nájdu svojich dozorcov? Kniha, ktorá bude pre scifi priaznivcov, ale aj pre filozofov. Dielo o inakosti, samote, osamelosti, ale i o zapadnutí, či skôr opaku... Nebudem prezrádzať viac, ale rozhodne dielo, o ktoré by bola škoda prísť (mimochodom, ak dávate angličtinu aspoň stredne plynulo, tak ju v pohode zvládnete prečítať aj v tomto jazyku).

19.05.2022 5 z 5

Pod slnkom Turína Pod slnkom Turína Ivana Dobrakovová

O obálke Pod slnkom Turína už nebudem písať, o nej sa už toho popísalo dosť na "totých instagramoch". Ale už dopredu sa usmievam nad čitateľom, ktorý bude očakávať romancu či príbeh o anjelikoch.
Čo sa týka samotnej knihy, obdivujem autorku, že sa témy nevery, ženstva, viac drsného sexu nebojí. A hlavne nerieši, čo si o jej písaní pomyslí občas viac konzervatívne Slovensko. Keď si čítam rozhovory s Dobrakovovou, mám taký pocit, že ak, by sme sa vyskytovali v rovnakej spoločenskej bubline tak by sme kašľali na ostatných a kecali len my dve. Avšak, čo sa týka knihy - už sa o nej popísalo (aj okrem jej obálky) dosť- je vo finálovej desiatke Anasoft litera 2022. Hlavnou postavou je Slovenka Kristína, ktorá sa kvôli manželovej práci presťahuje do Turína aj so svojimi deťmi. Postupne si navyká na odlišnú európsku mentalitu, a toto jej vytrhnutie zo zvyku ju vháňa do náruče človeka, ktorý ju a jej rodinu možno viac ničí ako by prinášal šťastie. Ale je to naozaj tak? Nebude to skôr možnosť sebaspoznania, kde sú Kristínine hranice, a kde sú jej tajné túžby či stigmy z detstva?

19.05.2022 4 z 5

Na burse Forsytů Na burse Forsytů John Galsworthy

Zamilovala som sa do prvej časti a tak, táto malá poviedková zbierka bola nutnosťou. A neľutujem. Aj keď nejaký vývoj postáv neočakávajte. Taký Timothy bude rovnaký podivín v mladosti, ako aj v staršom veku, keď sme ho v prvej časti spoznali. Ale čo ma osobne prekvapilo v niektorých poviedkach, bolo autorovo priam otvorené pomenovanie erekcie ;)

31.03.2022 4 z 5

Také milí fínske podivno. Človeka to pri čítaní vyplo, dej odsýpal, na odreagovanie fajn knižka. (Aj keď mi mnoho vecí zostalo nevysvetlených).

31.03.2022 3 z 5

Spisovatelia: Život a dielo Spisovatelia: Život a dielo kolektiv autorů

Moja prvá prečítaná roku 2022 a rozhodne neľutujem. Skvelá voľba pre každého knihomoľa a čo veľmi kvitujem, je fakt, že oproti iným knižným encyklopédiám, ktoré boli vydané pred rokmi, sa tu už relatívne hojne vyskytujú aj ženské spisovateľky. Konečne! Akože vždy by ich mohlo byť viac, ale aj toto je už "pokrok".

27.01.2022 5 z 5

Experimentování s dětmi Experimentování s dětmi Shaun Gallagher

Som rodič a úprimne som rada, že som si knihu iba vypožičala z knižnice, lebo nebavila a nič ani nedala. Na darček asi fajn...

31.12.2021 1 z 5

Psy malých plemien Psy malých plemien Olga Hund

Nič by sa mi nebolo stalo, keby som túto jednohubku vynechala- sorry, Literárna bašta, ale toto nie. Je v poriadku písať o duševných poruchách a o tom, ako to chodí v inštitúciách na ich "opravu" (veď predsa sa o to pokúšala už aj Plathová vo svojom Sklenenom zvone). Ale toto bol popis hodný blogu...Kniha krátka a ani ja už k tomu viac nemienim dodať...

21.11.2021 2 z 5