Alaglesia Alaglesia komentáře u knih

Případ nevěrné Kláry Případ nevěrné Kláry Michal Viewegh

Tak tato kniha je opravdu zdařilá. Poutavý příběh, který jsem hltala od začátku do konce. Závěr jsem opravdu nečekala. A líbila se mi nevyřčená otázka na závěr, co vlastně žárlivý spisovatel provede s Klárou?

14.12.2016

Mafie v Praze Mafie v Praze Michal Viewegh

Tato kniha, i když jsem ji četla až po Mráz přichází z hradu, mě bavila. Myslím, že naprosto přesně vystihuje ( i když je to jenom fikce) současnou politickou situaci, a to jak je naše republika zkorumpovaná. Je to úplně jiný styl než Viewegh píše, ale podařilo se mu to.

14.12.2016 4 z 5

Hříšný kanec Hříšný kanec Simona Monyová (p)

Další kniha z pera této autorky nezklamala. Příběh ze života psaný s lehkým humorem a nadsázkou. Hlavní hrdinka mi byla velice sympatická a obdivuju ji, že celou situaci takto zvládla.

14.12.2016 3 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Jelikož mám doma osmiměsíční dceru a na mateřské dovolené jsem poprvé, naprosto jsem chápala pocity a výkyvy nálad hlavních hrdinek. Jsem na tom podobně stejně asi jako každá druhá matka. Naštěstí jsem se s nimi neztotožnila, protože mám skvělého manžela, který je z dcery unešený a dělá pro nás první poslední.... není vždy růžovo, ale tak hrozný jako v knížce to není. Kniha se mi líbila, četla se jedním dechem, proto uděluji čtyři hvězdy.

14.12.2016 4 z 5

Goldstein píše dceři Goldstein píše dceři Irena Dousková

No, kniha nebyla špatná. Formou dopisů dceři Kláře jsme se dozvěděli životní příběh Goldsteina, který žije v cizině. Zároveň zde byla nepřímo popsaná i doba, ve které žil. Že bych ale z knihy byla vedle nebo po ní znovu sáhla, to říct nemohu.

07.12.2016 2 z 5

Deník matky na pokraji šílenství Deník matky na pokraji šílenství Niamh Greene

Další britský bestseller, u kterého jsem se měla potrhat smíchy. Tak to fakt nehrozilo. Autorka vylíčila formou deníkových záznamů každodenní život matky na mateřské dovolené. Podala to tak, že tyto ženy jsou naprosto bez sebevědomí, ušmudlané, věčně přejídající se chudinky, které volný čas s dítětem tráví v kavárnách, nákupních centrech nebo u televize. Aby se neřeklo, občas uvaří nějaké to teplé jídlo z polotovarů. Jsem matka na mateřské dovolené a myslím, že většina českých domácností takhle nefunguje. Knihu jsem přečetla, ale nijak mě nezasáhla. Happy end na konci byl trošku jako z červené knihovny a ne reálného života. Tahle kniha za mě - NIC MOC.

07.12.2016 2 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Druhá kniha v pořadí od tohoto autora, tentokrát z řady případů Harryho Holea. Děj a hlavní hrdina mě zaujali až po sté stránce. jsem ráda, že jsem nakonec vydržela. Začátek příběhu byl nezáživný, kolem vyšetřování vraždy se tam nic moc nedělo a hrdina byl takový nemastný neslaný. vytrvalost ale růže přináší. Zbytek knihy už jen gradoval. Stejný problém jsem měla s některými knihami od Kinga a nakonec se stal mým oblíbeným autorem. Za ten pomalý a nezáživný rozjezd proto jen tři hvězdy.

07.12.2016 3 z 5

Mluviti pravdu Mluviti pravdu Josef Formánek

Tak já teda nevím. Formánka mám ráda, tenhle příběh mě strhl hnedka v úvodu, ale potom jsem měla s některými pasážemi opravdu problém. Sám autor je komentuje, že se mu píší těžko nebo neví, jak příběh uchopit. Každopádně příběh Bernarda Marese je opravdu silný a až neuvěřitelný. Fascinovalo mě, co člověk všechno během života vydrží a jeho láska k Sophii. Myslím, že je v knize i vykreslena skvěle doba. Především očima člověka, který si to vše prožil - ne že o tom jen slyšel.

07.12.2016 4 z 5

Biomanžel Biomanžel Michal Viewegh

Nejhorší kniha autora, a to jsem přečetla všechny. Vůbec se to nepodobalo jeho stylu psaní. Kniha byla nudná a postrádala autorův humor. Snaha o humor tam byla, ale ani jednou jsem se nezasmála. Když už jsem narazila na něco, co by se mohlo rozvinout v zápletku, autor to úplně přešel a dál už nerozvíjel. Jako kdyby to ani Viewegh nepsal.Buď ať se na psaní už vykašle, nebo se polepší. Ale tohle fakt ne.

04.12.2016 1 z 5

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Knihu jsem si chtěla poprvé půjčit, když jsem byla těhotná. Knihovnice mi to rozmluvila, že je to drsný a že nechce mít na svědomí můj předčasný porod. O rok později jsem si odnesla knihu domů opět s upozorněním, že je to fakt síla. Kniha mi přinesla jedno zjištění, že jsem OPRAVDU SILNÁ POVAHA. Opravdu to se mnou nic nedělalo. Autoři neumí vyvolat ve čtenáři pocity. Když si vzpomenu, co ve mně vyvolávala četba Kinga, Nesba, Larssona a mnoho dalších tak tohle duo jim nesahá ani po kotníky. Námět nebyl špatný, téma zajímavé, ale chyběl mi tam ten prožitek. Děj knihy začal být zajímavý až tak v její polovině. Neustále mě otravovaly místopisné názvy, které mně připadaly zbytečné. Navíc jsem hned od začátku věděla, kdo je Vraní dívka. Kniha nebyla nejhorší, ale určitě nepřinesla to, co jsem očekávala. Vím, že další díl už číst nebudu, protože mě nezajímá jak to dopadne.

07.09.2016 2 z 5

Divné děti a smutná kočka Divné děti a smutná kočka Petra Soukupová

Četla jsem bez znalosti předchozího dílu a nevadilo mi to. Stejně tak mi nevadilo, že je kniha zacílená na dětského čtenáře. Kniha je čtivá, pro mě vleklá. Dynamická a zvratová pro mě byla až poslední čtvrtina knihy. V knize obsazeno několik hlubokých myšlenek, vyřčených dětmi. Připomenutí toho, jak na věci nahlížet jednoduše a nehledat nic za oponou. Prostě to je, tak jak to je.

26.04.2024 3 z 5

Pod maskou stín Pod maskou stín Veronika Vieweghová

Celou dobu jsem měla pocit, že čtu slohovou práci žáka 9. ročníku. Autorce se absolutně nepovedlo vtáhnout čtenáře do děje. Nic z toho, co bylo napsáno jsem nevěřila. Vše bylo přehnané až neuvěřitelné, jak to dobré, tak to špatné. Od půlky knihy jsem už jen prolistovala a namatkou přečetla. Ale vlastně mě příběh hrdinky nebavil a bylo mi jedno, jak to celé dopadne. Autorka měla myšlenku dobrou, ale realizace se nepovedla. Hvězdu dávám za ilustrace.

05.10.2023 1 z 5

Metody a postupy poznávání žáka Metody a postupy poznávání žáka Václav Mertin

Kniha velmi užitečná do knihovny každého pedagoga. Dnes nelze sehnat, doporučuji jako e-knihu, která se neustále aktualizuje a snadno se prokliknete na důležité odkazy. Kniha obsahuje snad vše, co by Vás mohlo jako pedagoga zajímat. Navíc je psaná čtivou formou. Je strukturovaná a přehledná.

28.09.2023 5 z 5

Kněžka Kněžka Michael Scott

Tak konečně jsem dočetla závěr. Byl velmi rozsáhlý s zdlouhavý. Upřímně přiznávám, že pasáže děje, který se odehrával na Alcatrazu jsem přeskakovala. Věnovala jsem se hlavně pasážím s Johnem a Sofií, protože mě zajímalo, jaký závěr autor pro dvojčata vymyslel. Jinak bych asi knihu ani nedočetla. Byl plná akčních scén, autor se snažil o dynamiku, ale marně. Bylo to celé vleklé, místy i zmatené. Autor se měl řídit heslem, že někdy je málo, více. Závěr se mi líbil. Myšlenka paralelních světů si myslím je pro mnohé komplikovaná. A myslím, že mnozí čtenáři odkládají ságu s otazníkem v mysli.
Přesto má tato série své místo ve fantasy světě. Akorát bych jí od dva díly zkrátila.

17.08.2023 3 z 5

Zaříkávač Zaříkávač Michael Scott

Tento díl série jsem četla poprvé. Děj má podobný spád jako předchozí díly. Co mě překvapilo byla reakce jednoho z dvojčat, i když se to dalo předvídat. Velmi mě zaujal příběh mečů, který měl obrovský potenciál, ale autor ho bohužel nevyužil. Zajímavé také je, že postavy už nejsou černobíle vykresleny. Není jednoznačné, kdo na které straně stojí, jestli dobra či zla. Zároveň si je dobré uvědomit, že na dobro či zlo nelze příběh dělit. Každá strana má v něčem svojí pravdu a dobrý úmysl.

14.08.2023 3 z 5

Válečník Válečník Michael Scott

Tento díl mi připadal jako umělé protahování samotného vygradování finále. Bavil mě ze všech nejméně, což se projevilo i rychločtením některých pasáží, především osudu Johanky a spol. Co bylo asi nejvíce zajímavé, tak asi poodhaleni osudu původní země a vzniku věštby. Jsem zvědavá, co autor připravil na závěr.

14.08.2023 2 z 5

Děvčata první republiky Děvčata první republiky Dita Pepe

Na knihu jsem narazila náhodou, když jsem hledala v knihovně dílo Jany Poncarové. Kniha se mi moc líbila. Mám ráda, když se o dějinách mohu dozvídat skrze osobní příběhy pamětníků. Připadá mi to mnohem autentičtější a mnohem více vypovídající. Někdo by mohl oponovat, že je jsou dějiny zahaleny subjektivitou pamětníka, ale opravdu je to mnohem více vypovídající než záznamy v kronikách. V jednom díle Anastasie zazněla myšlenka Rodové knihy. Každá rodina by měla zaznamenávat události života a rodiny do knihy, která se dědí po generace. To nejvíce vypoví o historii a zároveň to umožní budoucím generacím poznat své předky. Ta myšlenka se mi moc líbila.
Já sama jsem v rámci závěrečné práce na VŠ zaznamenávala formou rozhovoru osud poslední židovské obyvatelky v původní židovské vesnici a bylo to pro mě nesmírně přínosné.
Na knize se mi líbil nádech první republiky, který zde byl cítit v každém vyprávění. Líbilo se mi,jak všichni pěkně mluvili o dětství a rodičích. Škoda, že některé příběhy nebyly více zacílené na konkrétní osudová témata, potenciál tam byl. Ale záleží na vztahu a důvěře, jaký si autorky s dotazovanými ženami vybudovaly. Někdy to prostě nejde a člověk se neotevře.
Gratuluji k takovému počinu a knihu doporučuji každému, koho zajímá historie a každodenní život.

03.08.2023 4 z 5

Čaroděj Čaroděj Michael Scott

Děj druhého dílu začíná nabývat na dynamice. Tentokrát se dostáváme do Paříže, kde se seznamujeme s dalšími historickými i mytologickými postavami, významnými památkami. Nejvíce sympatická a charakterově vykreslená mi připadá postava Perenely, ackoliv v knize představuje vedlejší dějovou linku. Překvapením byl Josh, jeho jednání a velmi dynamická proměna. Akční kouzelnické scény opět až přehnaně akční s předvídatelným koncem. Hurá na třetí díl.

28.07.2023 3 z 5

Před svatbou Před svatbou Julia Quinn

Poslední sourozenec a poslední příběh, který jsem už jen tak prolítla, protože opakující se popisy a fráze už mě nějako nebavili. V této knize byl kladen důraz na to, že láska na první pohled může být slepá a že jeden nevhodný okamžik v jisté době, Vám zaručeně zajistí sňatek.

07.07.2023 3 z 5

Poznáš to z polibků Poznáš to z polibků Julia Quinn

Další osud jednoho ze sourozenců, tentokrát Hyacinth, která se smířila s tím, že než aby se vdala za někoho nudného a hloupého, raději bude sama a svobodná. Osud jí do cesty ale přivedl Garetha, který je znám svojí milostnou historií a nedostatečným majetkem. Garethovi se dostává do rukou tajemný deník, který by mu měl pomoci s odhalením pokladu. V celé záležitosti mu pomáhá Hyacinth.
Oddechové čtení, opakující se motivy, se kterými jsme se mohli setkat v předchozích dílech. Tento díl byl alespoň obohacen a záhadu a dobrodružství ve formě hledání pokladu.

07.07.2023 3 z 5