arrek komentáře u knih
K výše uvedenému připojím další perly!
str.107 - v prvním odstavci se píše o semifinále Maroka s Francií, ve čtvrtém a pátem o semifinále Maroka se Španělskem
str.108 - kdo je to, proboha, Magueira? (= Harry Maguire)
str.112 - "V Kataru při páté účasti Argentiny ve finále mistrovství světa..." (bylo to už šesté argentinské finále, jestlipak autor slyšel o finále MS 1930 Uruguay-Argentina 4:2?)
Ve sportu to jsou přece BRANKY, BODY, VTEŘINY podle nichž se určují výsledky a vítězové! Není to jen kupa nějakých čísel a jmen, která jsou vlastně bezvýznamná!
Nelichotivá vizitka autora i nakladatelství, a v tiráži označení redaktora slovem odpovědný vyznívá vyloženě ironicky!
Takže suma sumárum hezká obrázková knížka, ale kdo hledá faktografickou přesnost, musí se poohlédnout jinde. Pro kontrast např. https://www.databazeknih.cz/knihy/mistrovstvi-sveta-v-kopane-1982-152134
Velmi podrobně zpracovaná historie šlechtického rodu pánů ze Švamberka. Autor v knize shromáždil většinu dostupných pramenů o dějinách rodu, jeho původu, příslušnících, bojích, působení v úřadech a v politice, sňatcích i panstvích a sídlech. Pro někoho místy možná nezáživný výčet různých pohraničních šarvátek a sporů se sousedy nebo poddanými. Pro zájemce o historii poutavě zpracovaný příběh rodu, který je možná méně známý než některé jiné, řekněme "populárnější" rody, jako třeba Rožmberkové.
Autentické vyprávění přímého účastníka počátků našeho hokeje.Řada často veselých příhod z doby kdy se první čeští průkopníci teprve seznamovali s tímto sportem a přes prakticky nulové zázemí, mizerné vybavení a dlouhé harcování vlakem k zápasům po celé Evropě,se velice brzy dokázali zařadit mezi hokejovou špičku.Povinná četba pro hokejového fanouška.Tihle mušketýři by si zasloužili,aby se s jejich jmény seznámilo mnohem větší množství sportovních příznivců, než je tomu dnes.Vždyť český hokej,to není jenom Jágr,Hašek a Nagano.
Velmi přehledně a podrobně sepsaná kniha, která líčí dějinný vývoj u nás málo známého regionu.Od počátků osídlení, přes (mnohdy spletité) dění v samostatných velšských královstvích, vývoj Walesu v rámci Anglie a Velké Británie až po současnost.Kniha určitě zaujme čtenáře se zájmem o historii a Wales, i proto, že je to první kniha u nás, zabývající se souhrnně tímto tématem.
Co mě zarazilo, bylo velké množství překlepů.Zvlášt u letopočtů je to u tohoto typu knihy na pováženou.Přečetl jsem větší množství knih z této edice a mám pocit, že se u novějších titulů počet chyb zvyšuje.Možná jen můj dojem, na kvalitu samotné knihy a jejího obsahu to vliv nemá.
Mé hodnocení knihy se v podstatě shoduje s mým komentářem ke knize o Giru, kterou jsem přečetl již dříve.Skvěle sepsaná historie největšího cyklistického závodu.Výsledky, medailony jezdců, ohlasy účastníků i médií.Přes kontroverze okolo dopingu a různých nečistých zákulisních praktik ve mně převáží napínavé čtení o soubojích jezdců na trati, taktických tazích manažerů a úžasné atmosféře mezi diváky.Kniha vtáhne čtenáře do děje a u mě (spolu se sledováním TV přenosů) podporuje i chuť si některé slavné průsmyky projet na kole osobně.Tak ještě do třetice kniha o Vueltě.Snad autor nebude čekat na stý ročník, protože ten se pojede až v roce 2045.
Reprezentativní publikace o cestovatelské legendě dr.Miloslavu Stinglovi.Zatímco ve Stinglových knihách jsou hlavním tématem domorodé civilizace,které navštívil a studoval,v této knize je hlavním hrdinou dr.Stingl sám-jeho život,cesty,výzkumy a publikační činnost.Vše dopodrobna a čtivě zpracováno.Potěší i vložená mapa cest,DVD,CD a další artefakty.Kniha zaujme jak čtenáře,kteří znají Stinglovy knihy,tak ty,kteří se s jeho rozsáhlým dílem zatím nesetkali.
Zajímavá kniha, zabývající se účastí československých týmů ve Středoevropském poháru. Přestože jsem řadu věcí znal z jiných publikací, jsou v této knize podány prostřednictvím dobového tisku. Hvězda dolů za faktografické chyby (v sestavách), i když dohledání pramenů dalo jistě nemalou práci. Výsledková část mohla také obsahovat všechna utkání (nejen našich mužstev). Za mě zajímavé čtení o době, kdy československý fotbal patřil k absolutní světové špičce a jména Sparta a Slávia měla stejný zvuk jako dnes třeba Real a Barcelona.
Stylově přečteno během sledování letošního Gira. Plno faktů a zajímavostí z historie závodu a jeho zákulisí, portréty jezdců, sportovních ředitelů i činovníků závodu. Doplněno o podrobnou výsledkovou část a vzpomínky českých účastníků. Příští rok se pustím do historie Tour de France a doufám, že autor napíše i knihu o Vueltě.
Kniha krok za krokem popisuje život a dílo Jean-François Champolliona, zakladatele egyptologie.Jde o popis vzrušující cesty za rozluštěním tajemství hieroglyfů.Autor se nevyhýbá ani kontroverzím Champolliona s jinými vědci nebo úředními představiteli.Chyby v překladu - užití neexistujících slov (výkopce, žvastoun), anglický název Piedmont (místo českého i italského Piemont) a překlepy neubírají nic na kvalitě a čtivosti knihy.Škoda, že zatím nebyly přeloženy další autorovy knihy o vědcích zabývajících se rozluštěním starověkých písem (Thomas Young-hieroglyfy, démotické písmo, Michael Ventris-lineární písmo B).
Anotace u knihy je už opravena a vztahuje se správně k Přemyslu Otakarovi I.